Oslovení členovia a zapisovatelia okrskových volebných komisií v Banskej Bystrici hodnotili dopoludňajšiu účasť na voľbách mierne nad vlastné očakávania. Zhodujú sa však, že je výrazne nižšia než napríklad pri parlamentných voľbách.

DSC_0007Po vzdaní sa jedného kandidáta z okresu Žarnovica, sa napokon o hlasy voličov v Banskobystrickom kraji uchádza 344 kandidátov na poslancov a 11 kandidátov na predsedu kraja. V Banskej Bystrici voliči vyberajú zo 62 uchádzačov o kreslo župného poslanca. Postup voľby nájdete v našom staršom článku…

Volebné miestnosti sa otvorili už o siedmej hodine ráno a uzatvoria sa o desiatej večer. Už do polnoci by mali byť známe pomerne jasné výsledky volieb, tie prvé sa začnú objavovať už krátko po desiatej, a to aj na portáli BBonline.sk.

Podľa oslovených členov okrskových volebných komisií na Fončorde a v Radvani, sa volebné miestnosti začali výraznejšie zapĺňať voličmi až od pol ôsmej ráno. Možnosť rozhodnúť o budúcnosti krajskej samosprávy podľa nich využili dopoludnia takmer výlučne starší občania.

Účasť vo voľbách do orgánov samosprávnych krajov patrí medzi najnižšie. Pred štyrmi rokmi volilo v Banskobystrickom VÚC 27% oprávnených voličov, čo bolo najviac spomedzi ostatných krajov Slovenska.

Vyššej účasti nepraje počasie

DSC_0001Nielen záujem na veciach verejných, ale aj počasie ovplyvňuje volebnú účasť. S voľbami sa v mnohých rodinách spájajú najmä popoludňajšie prechádzky za obedom.

Aj keď ráno v Banskej Bystrici pršalo, dažďové zrážky ešte predpoludním ustali. Sychravé, hmlisté počasie pri teplote do maximálne 12 stupňov Celzia ale prechádzke so zástavkou vo volebnej miestnosti nenahráva. Ak sa k voľbám ešte len chystáte, vedzte, že okolo ôsmej večer sú opäť v Banskej Bystrici predpokladané dažďové zrážky.

Na voľby dohliada aj polícia

DSC_0010Zvýšenú pozornosť venuje dňu volieb polícia. „Prijali sme potrebné bezpečnostné opatrenia, aby nedošlo k narušeniu verejného poriadku,“ informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Banskej Bystrici Mária Faltániová. Policajné hliadky budú venovať zvýšenú pozornosť volebným miestnostiam, sídlam obvodných volebných komisií, volebných komisií samosprávnych krajov a sídlu Ústrednej volebnej komisie. Zvýšený výkon hliadok bude aj na miestach, kde môže prísť k porušeniu zákona. V mestách a obciach budú dohliadať na verejný poriadok nielen motorizované, ale aj pešie policajné hliadky. „Osobitnú pozornosť venujeme okrem iného aj prípadom ‚kupovania hlasov‘. Každý prijatý podnet alebo trestné oznámenie pre podozrenie z trestnej činnosti, či priestupku preveríme,“ dodáva Faltániová.