Víkend s veľkým V. Tak by sa pokojne dali definovať dni, ktoré čakajú obyvateľov a obyvateľky mesta pod Urpínom. V Banskej Bystrici a jej okolí bude totiž mimoriadne bohatý program, v ktorom si každý nájde to svoje. Že neveríte? Presvedčte sa v nasledujúcich riadkoch sami.

Piatok 21. apríl

27. United Europe Jazz Festival

Námestie SNP / Robotnícky dom / Hogo Fogo Jazz & Art Club

Námestie SNP, Robotnícky dom a Hogo Fogo Jazz & Art Club sa v predposledný aprílový víkend stanú centrom 27. ročníka festivalu United Europe Jazz Festival 2023.  Počas troch dní sa na festivale predstavia výnimoční umelci a umelkyne zo Slovenska, Čiech, Poľska a USA. Pre viac informácií a kompletný program však odporúčame navštíviť náš samostatný článok s odkazom nižšie.

Lesnícke dni 2023

Námestie SNP vo Zvolene – 10.00 h

Lesnícke dni vo Zvolene prebiehajú pravidelne v období „Dňa zeme“. Je to deň venovaný Zemi, ktorý sa každoročne koná 22. apríla. Slávnostné otvorenie 17. ročníka Lesníckych dní sa bude konať 21. apríla na zvolenskom Námestí SNP. Pre viac informácií o bohatom a kompletnom programe nájdete na webe ZVonline.sk.

Spolu vám prečítame rozprávku

Verejná knižnica Mikuláša Kováča – Pobočka Sásová, Banská Bystrica – 16.30 h

Verejná knižnica Mikuláša Kováča pozýva deti a rodičov na podvečerné stretnutie Spolu vám prečítame rozprávku, aby si s našimi hosťami v prostredí knižnici priblížili krásu kníh, čítaných príbehov a výnimočných stretnutí. V piatok podvečer 21. apríla sa budete môcť stretnúť s dvomi mladými výnimočnými umelcami – spisovateľom Julom Belanom a ilustrátorkou a maliarkou Katkou Vronkovou. Ako im to bude spolu ladiť pri čítaní? To sa všetko uvidí od 16.30 h. V rámci podujatia Spolu vám prečítame rozprávku čakajú na deti aj tvorivé dielne. Kvôli obmedzenej kapacite knižnice sa odporúčajú rezervácie miest.

Kopačky

Divadlo Akadémie umení v Banskej Bystrici – 17.00 h

V piatok 21. apríla si od 17.00 h budete môcť na pôde Divadla Akadémie umení v Banskej Bystrici vychutnať reprízu komédiu s názvom Kopačky. Komédia Kopačky (v origináli Šóška, pečené zemiaky) jedného z najhranejších maďarských autorov Zoltána Egressyho s melancholickým, a predsa neodolateľným humorom a trefnými dialógmi rozpráva o životoch, o snoch, o veľkých túžbach a ešte väčších zlyhaniach. Zavedie vás do šatne rozhodcov, kde ide o všetko. Traja muži, ktorí si myslia, že šport im pomôže prežiť. Že futbal je posledná šanca na nový život. Vstup je voľný.

Verdi

Štátna opera v Banskej Bystrici – 18.00 h

Štátna opera v Banskej Bystrici uvedie v piatok 21. apríla životopisné, hudobno-dramatické a tanečné dielo o živote jedného z najväčších operných géniov histórie, ktoré vzniklo v rámci „Verdiovského roku 2013”. O režisérsku taktovku sa tentokrát postarala Dana Dinková. Dielo je určené všetkým tým, ktorí majú chuť pútavou formou sa oboznámiť s dramatickými životnými osudmi Giuseppe Verdiho, s jeho tvorbou a jej významom pre súčasnosť. Inscenácia je žánrovo pestré dielo, ktoré nepochybne osloví nielen priaznivcov opery, ale aj milovníkov tanca a činoherného divadla. Podujatie začína o 18.00 h a vstupenky môžete získať prostredníctvom predpredaja na stránke opery.

Tanečná inscenácia SEN

Divadlo Štúdio tanca, Banská Bystrica – 18.00 h

Snívanie je výletom do nás samých a do vecí, ktoré z nás robia ľudí. Sny inšpirovali mnoho mýtov a legiend, a tiež choreografa inscenácie a umeleckého vedúceho Divadla Štúdio tanca Zebastiána Mendéz Marín. Okrem pohybu v SNE uvidíte svetelný dizajn s divadelným kúzlom, hravo-magickú scénografiu, či podmanivú hudbu. Tanec profesionálnych tanečníkov, spolu s deťmi z tanečných kurzov, vás očarí. Viac informácií o predstavení sa dozviete na webe Divadla Štúdio tanca, kde si môžete zakúpiť aj vstupenky.

Sylvia

Kultúrny dom Selce – 18.00 h

Do Kultúrneho domu v Selciach mieri Sylvia, teda romantická komédia s pesničkami, v ktorej nič nie je také, ako to navonok vyzerá. Všetko v piatok 21. apríla o 18.00 h. Muža v strednom veku (Vlado Černý) zmení náhodné stretnutie so Sylviou, nespútanou, rozpustilou bytosťou, ktorej šarmu a mladosti sa nedá nepodľahnúť (Natália Puklušová). Vstupenky na podujatie zakúpite v online predpredaji v sieti Ticketportal. Mládeži do 15 rokov nevhodné. 

Proslov

Divadlo u Greškov, Tajov – 18.45 h

Dá sa predniesť predslov bez slov? Keď ide o takú nadanú herečku ako Anna Polívková, nielen, že je to možné, ale je to aj nesmierne pútavé! Inscenácia, v ktorej objavíte čaro zábavy a pohybu sa koná v piatok 21. apríla o 18.45 h v Divadle u Greškov.

Láska, prsty, Salman Rushdie

Aula SZU, Banská Bystrica – 19.00 h

Rudov svet sa otrasie v základoch, keď doň vstúpi bývalá spolužiačka Nele. Čo od neho tá prekliata žena po rokoch chce?! Prečo sa naňho tak čudne pozerá?! A prečo ho pozýva na večeru??? Odpovede na tieto otázky budete môcť zistiť v piatok 21. apríla o 19.00 h v Aule SZU. Hra vychádza voľne z poviedok Za vodou a O skutočnej hodnote literatúry z komiksovej knihy Rudo. Vstupenky v predpredaji v sieti Ticketportal.

Hrajteže mi, hrajte

Aula Beliana UMB, Banská Bystrica – 19.00 h

Štúdio RTVS v Banskej Bystrici Vás pozýva na verejnú rozhlasovú nahrávku folklórneho koncertu HRAJTEŽE MI, HRAJTE, ktorý sa uskutoční v piatok 21. apríla o 19.00 h v Aule Beliana UMB na Tajovského 40. Počas večera sa predstavia Slávka Horváthová a ĽH Miroslava Dudíka, FS Šumiačan, ĽH Pokošovci, Ondrej Selecký – fujara, Hrochoťskí rozkazovači a ľudová hudba z Hrochote, Nebeská muzika z Terchovej, Goralská gajdošská ľudová hudba Goluska z Oravskej Polhory. Podujatím vás prevedie dvojica moderátorov Peter Cítenyi a Gabriela Tomajková, vstupenky v hodnote 9 eur nájdete v predpredaji na tomto odkaze.

PARA – Na Ceste Tour

Urban Spot, Banská Bystrica – 20.00 h

Skupina Para vyráža na jarné klubové turné NA CESTE TOUR 2023. Koncertný repertoár bude tvoriť prierez hitov vrátane nových skladieb, ktoré Para nahráva na svoj pripravovaný album. Brány Urban Spotu, kde sa koncert uskutoční, budú otvárané už o 19.00 h. Vstupenky za zvýhodnenú sumu 19 eur nájdete v online predpredaji na tomto odkaze, vstup na mieste 25 eur.

MultiVýskyt v Selciach

Dolná krčma, Selce – 20.00 h

O hudobný akustický zážitok sa postará návrat legiend – MultiVýskyt, ktorý zavíta do Dolnej krčmy v Selciachv piatok večer o 20. hodine. Tešiť sa môžete na 3 sety hudobnej nálože od Multivýskytu, a to od rock-pop-trochu jazzu-trochu funky cez staré i nové piesne a chýbať nebudú slovenske-české i zahraničné hity.

NICO MORENO (FR)

Ministry of Fun, Banská Bystrica – 21.00 h

V piatok 21. apríla zavíta do banskobystrického Ministry of FUN jedno z najzvučnejších mien na súčasnej techno scéne. Do najmodernejšieho tanečného klubu totiž príde reprezentant industriálnej rave vlny, francúzsky producent Nico Moreno! O support sa mu počas večera postará dvojica ELSY a MATTHEW. Brány Ministry of Fun sa otvárajú o 21.00 h, vstupenky v predaji na tomto odkaze. Obyčajný vstup od 16 rokov, VIP vstup od 18 rokov.

Sobota 22. apríl

Deň Zeme v kaštieli

Tihányiovský kaštieľ, Banská Bystrica – 9.00 h

Rodiny s deťmi zažijú v Tihányiovskom kaštieli deň plný zaujímavých aktivít, pri ktorých sa môžeme spoločne rozprávať, učiť, tvoriť i zabávať. Podujatie je venované všetkým, ktorí chcú budovať kladný vzťah k prostrediu, v ktorom žijeme. Na čo sa môžete tešiť? Aktivity v záhrade kaštieľa, vyskúšate si EKOMERAČ, tvorenie v tvorivých dielňach, hravé sprevádzanie výstavou Zachránia deti svet? Súčasné znečistenie Hrona a jeho brehov je téma, ktorá trápi mnohých. Deň Zeme v Stredoslovenskom múzeu preto bude čiastočne venovaný aj upratovaniu našej rieky. Začína sa tokom neďaleko Tihányiovského kaštieľa. Odchod od kaštieľa je o 9.30 h, účastníci tejto ekoaktivity budú mať po návrate voľný vstup na ostatné aktivity.

Daruj deň svojmu mestu

Sliač – 9.00 h

Ste zo Sliača a záleží vám na tom ako vyzerá vaše mesto? Spojte sily a spoločne si upracte mesto a kúpele. Dobrovoľníkov nikdy nie je dosť, preto sa môžu pripojiť aj obyvatelia z okolia. Zraz je v sobotu 22. apríla na 3 stanovištiach (MsÚ, ZŠ, Kúpele) od 9.00 do 10.00 h, kde prebehne registrácia a následne sa účastníci presunú do priestorov mesta a kúpeľov. Pomôcky na upratovanie, desiata, obed (o 13.00 h) a program budú zabezpečené.

Tradičná chuť jari – Otváranie Bánoša

SOŠ Pod Bánošom, Banská Bystrica – 10.00 h

SOŠ Pod Bánošom v spolupráci s Vidieckym partnerstvom Banskobystrického kraja, OZ Tradičná chuť regiónov Slovenska a Mesto Banská Bystrica Vás pozývajú na otvorenie poľnohospodárskej sezóny v našom kraji. To sa uskutoční v sobotu 22. apríla od 10.00 h a okrem programu nebudú chýbať mnohé sprievodné aktivity. Vstupné: 2 eurá, študenti a dôchodcovia 1 euro, dieťa do 15 rokov v doprovode dospelej osoby vstup zdarma. Viac informácií nájdete v našom samostatnom článku s odkazom nižšie.

Deň Zeme vo Zvolene

FUN zóna mesta Zvolen na Námestí SNP – 10.00 h

Deň Zeme vo Zvolene s občerstvením, programom a súťažami. Návštevníci podujatia sa môžu tešiť na: celodenné stánky lokálnych udržateľných obchodíkov a organizácií (handmade/bezobalové/udržateľné produkty), stánky s občerstvením maľovanie na tvár od šikovníkov z Pink Harmony, SWAP oblečenia, útulok Bláznivý zverinec predstaví svojich aktuálnych zverencov, ktorí hľadajú nový domov. Súčasťou programu bude aj ekológ Michal Wiezik či ukážky od Dobrovoľných hasičov a Kynologického záchranného zboru. Večer zaspievajú baby z Pink Harmony, Dominik Považan, na klavíri zahrá Dávid Sontág a koncert odohrá i skupina PACIPACIFIK.

Vínšpacírka 2023

Námestie SNP, Banská Bystrica – 14.00 h

Po roku opäť otvorí letnú sezónu v meste obľúbené vinárske podujatie Vínšpacírka, ktoré sa bude konať v sobotu 22. apríla od 14.00 h na Námestí SNP. Najkratšia a najbohatšia vínna cesta zaznamenala vlani veľký úspech, čo potvrdil aj rekordný počet návštevníkov. Tak ako bolo zvykom aj predchádzajúce ročníky, podujatie bude prebiehať na námestí. Podmienkou degustácie je zakúpenie vstupu v podobe vínneho setu na určených výdajných miestach. Cena za vstup je 10 eur.

Gašparko a strašidlo na hrade

Divadlo pod balkónom, Banská Bystrica – 17.00 h (v nedeľu o 10.30 h)

Malí diváci v Divadle pod balkónom sa s Gašparkom zoznámili už v rozprávke Gašparko a lakomý zemepán. Isté je, že Gašparko k divadlu neodmysliteľne patrí a deti ho milujú. A preto je tu nová rozprávka Gašparko a strašidlo na hrade. Divadlo Harry Teater ju v premiére uvedie v sobotu 22. apríla v Divadle pod balkónom.

FK Železiarne Podbrezová – MFK Dukla Banská Bystrica

ZELPO Aréna, Podbrezová – 18.00 h

Derby dvoch rivalov a nováčikov, ktorí si zmerajú sily v skupine o titul, v rámci nadstavbovej časti Fortuna ligy. Okrem kvalitného futbalu sa očakáva aj búrlivá atmosféra, takže hráči budú mať o motiváciu rozhodne postarané. Kto bude pánom Hrona? Odpoveď na túto otázku dajú samotní aktéri, úvodný výkop zápasu medzi FK Železiarne Podbrezová a MFK Dukla Banská Bystrica je na programe o 18. hodine v podbrezovskej ZELPO Aréne.

Koncert Drumology

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 19.00 h

Drumology predstavuje synonymum pre voľne tečúcu kreativitu a slobodu hľadania v reálnom čase, kde improvizácia a neustále hľadanie neznámeho sa snúbia v jedno. Presvedčiť sa o tom budete môcť v sobotu 22. apríla v banskobystrickom kultúrnom centre Záhrada.

Separ Flowdemort Tour 2023

Ministry of Fun, Banská Bystrica – 21.00 h

Najpočúvanejší rapový interpret na Slovensku SEPAR vyráža na tour s novým albumom FLOWDEMORT. V rámci zastávok po Slovensku zavíta aj do banskobystrického Ministry of Fun, ktoré dokázal už viackrát vypredať a vytvoriť tak nezabudnuteľný večer. Nezmeškajte rapovú udalosť jari, ktorá sa uskutoční v sobotu 22. apríla od 21. hodiny. Pre veľký záujem sú dostupné už len VIP vstupenky, ktoré nájdete v predpredaji na tomto odkaze.

Gabryell – PunkHeart Tour

Klub 77, Banská Bystrica – 21.00 h

Raper a spevák Gabryell zo skupiny Nerieš vyráža na svoje prvé sólo turné k debutovému albumu PunkHeart. Počas tejto špeciálnej show s kapelou odznejú skladby zo spomínaného albumu a taktiež sa môžete tešiť na unikátne prevedenie najzásadnejších hitov skupiny Nerieš v punkovom prevedení. Brány Klubu 77, kde sa uskutoční tento koncert v sobotu 22. apríla, budú otvorené od 21. hodiny. Samotná show však odštartuje zrejme zhruba až o 23.30 h, vstupenky sú dostupné v sieti Ticketportal.

DARKSIDE IX

Urban Spot, Banská Bystrica – 22.00 h

Po dlhšej prestávke prichádza do Banskej Bystrice ďalšie pokračovanie Darksidu. Tento krát s číslom IX a tiež premiérovo v novom šate v priestoroch Urban Spotu v Banskej Bystrici. Okrem kvalitného zvuku a svetla na Vás čaká ešte kvalitnejší line-up, ktorí zastupujú rezidenti Darksidu Threedots, I Van Vesel, T Mike a čerešničkou tohto večera bude Sakel, ktorý sa už na Darkside v minulosti predstavil. Headlinerom Darksidu IX bude čoraz známejší DJ a producent, ktorého meno znie VRODAK. Začiatok podujatia je na programe o 22.00 h, vstupenky v hodnote 8 eur nájdete v online predpredaji na tomto odkaze.

Nedeľa 23. apríl

Svetová klubová výstava slovenských kopovov 2023

Park profesora Adolfa Priesola (TUZVO), Zvolen – 10.00 h

Svetová klubová výstava slovenských kopovov sa uskutoční už tradične v areáli Technickej univerzity vo Zvolene, konkrétne v Parku profesora Adolfa Priesola. Prebiehať bude od 10-tej hodiny, pričom ukončená má byť v poobedňajších hodinách. Rozhodcami v rámci aktuálneho ročníka budú Jozef Matta a František Homola.

Aprílové Potulky mestom – mesiac lesov

Štátne lesy SR, Banská Bystrica – 14.00 h

Aprílové potulky mestom sa zamerajú na národnú kultúrnu pamiatku – budovu riaditeľstva štátnych lesov v Banskej Bystrici. Súčasťou výkladu bude aj predstavenie historických osobností spätých s budovou a lesmi – lesmajster J. D. Matejovie, architekt Gyula Walder, lesník, staviteľ a múzejník Juraj Martinka, lesník Josef Opletal a komorský lekár, spisovateľ G. Z. Laskomerský. Teší sa na vás kurátorka – historička Mgr. Tatiana Figurová, podujatie je bezplatné.

Divadlo ŠEM – Vlčie oko

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 16.00 h

V nedeľu 23. apríla sa v banskobystrickej Záhrade môžete tešiť na bábkové rozprávanie o chlapcovi a vlkovi, o hľadaní nového domova a o tom, ako príbehy môžu pomôcť otvoriť obidve oči. Od 16.00 h budete môcť na vlastné oči zažiť a vidieť rozprávku s názvom Vlčie oko, a to pod taktovkou Divadla ŠEM. Podujatie je vhodné pre deti od 8 rokov.

Komorný koncert orchestra Camerata Novisoliensis

Cikkerova sieň, Banská Bystrica (Radnica) – 17.00 h

Od svojho vzniku sa orchester Camerata Novisoliensis stal súčasťou kultúrneho života Banskej Bystrice a jej okolia. Dôkazom toho je ďalší koncert, ktorý sa uskutoční v nedeľu 23. apríla o 17. hodine v Cikkerovej sieni banskobystrickej Radnice. Program je dramaturgicky zostavený od diel barokových skladateľov (G. B. Pergolesi, A. Vivaldi) až po diela 19. a 20. storočia (Ch. Gounod, I. Stravinskij, E. Séjourné). Vybrané diela sa vyznačujú sviežosťou zvuku a živým interpretačným charakterom.