V sobotu 22. apríla sa v meste pod Urpínom stretne na Vínšpacírke takmer 40 vinárov. Pôjde tak o najbohatšiu vínnu cestu v histórii Vínšpacírky. Svoju účasť potvrdili viaceré známe tváre banskobystrickej vínnej cesty, ale aj niekoľko nováčikov vrátane menších rodinných vinárstiev.

Aj tohto roku sa na obľúbenom vinárskom podujatí Vínšpacírka predstavia vinári a producenti vína s tým najlepším, čo za posledné roky vypestovali vo svojich viniciach. Chýbať nebude ani pestrý sprievodný program, vďaka ktorému ožije celé Námestie SNP.

Vínomilci si môžu vstup na podujatie zakúpiť aj v predpredaji. Organizátori pripomínajú, aby si to nenechávali na poslednú chvíľu, pretože ich počet je limitovaný. „Posledný ročník priniesol nový rekord aj v návštevnosti, preto veríme, že tomu nebude inak ani tento rok. Už teraz evidujeme veľký záujem. Keďže do Vínšpacírky zostáva už len pár týždňov, odporúčame využiť možnosť zakúpiť si vstup v predpredaji v kaviarni Beniczky,“ hovorí Andrej Patráš z Cechu hostinských.

Po dobrých skúsenostiach z predchádzajúcich ročníkov sa na Vínšpacírku vracajú vinári napríklad aj z Frtus Winery, prémiové vinárstvo Víno Tajna, víno Skovajsa, ale aj Adam Sýkora. Svoju premiéru budú mať na podujatí nováčikovia z vinárstva St. Peter Vini, mladé vinárstvo Zwinery, Krmeš či rodinné vinárstvo J&J Knápek zo Zvolena.

„Mesiac pred Vínšpacírkou máme v podstate uzavretý zoznam, ale stále evidujeme veľký záujem zo strany vinárov, čo nás veľmi teší. Počtom vzoriek zrejme prekonáme rekord v našej histórii, pretože viac ako 400 sme ich doteraz na festivale nemali. Som presvedčený, že každý si nájde to svoje, či už obľubuje klasické odrody, nealko vína, alebo preferuje bio prístup či naturálne vína,“ hovorí Martin Turčan, mestský poslanec a člen organizačného výboru.

Celá udalosť prebehne tradične súbežne s Jazz festivalom a oficiálne otvorí letnú sezónu v Banskej Bystrici aj primátor Ján Nosko. Po dvojročnej prestávke budú tiež organizátori udeľovať ocenenie Osobnosť enológie a vinárstva, ktoré poputuje do rúk významnej vinárskej ikony.

Viac informácií o podujatí a o vystavujúcich vinárstvach nájdete na vinspacirka.sk.