Námestie SNP, Robotnícky dom a Hogo Fogo Jazz & Art Club sa v predposledný aprílový víkend stanú centrom 27. ročníka festivalu United Europe Jazz Festival 2023.  Počas troch dní sa na festivale predstavia výnimoční umelci a umelkyne zo Slovenska, Čiech, Poľska a USA.

Festival v piatok 21. apríla otvorí workshop Za nevšednými zvukmi hlasu  a dvojkoncert Nothing But Swing a Miloš Železňák Acoustic Trio v Hogo Fogo Jazz & Art Clube. V sobotu 22. apríla popoludní vystúpia na Námestí SNP Big band a Saxofónové kvarteto ZUŠ J. Cikkera, skupina Klawo z Poľska aTibor Feledi Kairos Quintet. Sobotný program na Námestí SNP uzavrie najvýznamnejšia osobnosť slovenskej jazzovej scény Peter Lipa.

Na dvokjkoncerte v Robotníckom dome v sobotu večer zahrá kapela Limbo, ktorá patrí k špičke súčasného českého jazzu a výnimočný kontrabasista a basgitarista Juraj Griglák spolu so svetovou bubeníckou legendou Poogie Bellom, jeho synom Winstonom a ďalšími hudobníkmi. V nedeľu 23. apríla sa Banskobystričania môžu tešiť na koncert svojej rodáčky Patrície Šuráňovej Karvašovej. Na námestí vystúpi s legendárnym jazzovým zoskupením BB Band, ktoré vlani obnovila. Pokračuje tak v rodinnej tradícii svojho otca, významnej jazzovej dixielandovej legendy Jozefa Karvaša. Po koncerte BB Band sa na námestí predstaví Matúš Jakabčic CZ-SK Big Band, ktorý sa skladá z popredných jazzmanov z Čiech a Slovenska a 27. ročník United Europe Jazz Festivalu uzavrie koncert Krajňák, Uherek, Solárik, Ragan Quartet v Hogo Fogo Jazz & Art Clube.

Patrícia Šuráňová Karvašová: Sľúbila som, že budem pokračovať v rodinnej hudobnej tradícii a sľub plním

Krátko pred festivalom sme sa porozprávali s Patríciou Šuráňovou Karvašovou, dcérou zakladateľa dnes už takmer tridsaťročného medzinárodného a predsa najmä nášho, banskobystrického jazzového festivalu, Jozefa Karvaša.

Patrícia Šuráňová Karvašová sa narodila v Banskej Bystrici, vyrastala na Moravskom Slovácku a žijev Brne, no do svojho rodného mesta sa vracia rada. Len pred mesiacom koncertovala s BB BandomHogo Fogo Jazz & Art Club a bol to silný zážitok. Jej charizmatický zamatový hlas, s hudbou jazzmanov BB Bandu, si v nedeľu 23. apríla nesporne podmaní banskobystrické námestie a obohatí United Europe Jazz Festival 2023. Ako povedala, je pre ňu veľkou cťou byť súčasťou festivalu a veľmi sa naň teší.

Na bystrickom jazzovom festivale nie ste nováčikom. Koľké vaše vystúpenie to už bude?

Je to moje už tretie vystúpenie s BB Bandom, tentoraz však prvýkrát v inej zostave, už bez môjho otca Jozefa Karvaša.

Festival bude mať pomaly už tridsať rokov. Chodievali ste naň predtým aj ako diváčka?

Áno, roky som festival vnímala a často navštevovala. Otec, ako jeho zakladateľ, festivalom, samozrejme, žil. Počas mojich návštev Banskej Bystrice som trávila prípravy v skúšobniach, napríklad v Matici slovenskej, aj s mojimi, vtedy ešte malými deťmi. Mala som tak možnosť sledovať pri práci veľké mená banskobystrického dixielandu.

Vlani na jeseň ste oživili legendárny BB Band, s ktorým v nedeľu 23. apríla zaspievate na námestí.  Aký repertoár ste si na koncert pripravili?

Festival sa očividne vyvíja. Od počiatočného dixielandového zamerania dospel až k dnešnému širokému repertoárovému jazzovému záberu. BB Band tiež reaguje týmto spôsobom. Repertoár sme postavili tak, aby zaujal čo možno najviac divákov, mladších aj seniorov. Dodržali sme dixielandovú tradíciu a doplnili o známe swingové melódie v modernejšom poňatí. Ide nám hlavne o to, aby sa diváci cítili príjemne v nedeľnej popoludňajšej atmosféte na krásnom banskobystrickom námestí.

Čo vás podnietilo dať znova dokopy skupinu vášho otca?

Na vlaňajšom ročníku festivalu, vlastne krátko po otcovom odchode, som stála, bohužiaľ, len pod festivalovým pódiom. Ľudia sa ma pýtali, kedy budem pri tejto spomienke na Jozefa Karvaša vystupovať. Pokračovanie rodinnej hudobnej tradície som verejne prisľúbila už na otcovom pohrebe v decembri 2021. Vlani na festivale som tento sľub začala realizovať. Priamo na mieste som sa za krátku chvíľku dohodla s pôvodnými, vynikajúcimi muzikantmi BB Bandu, ktorí tam tiež stáli ako diváci, že kapelu obnovíme. A nikto ani nezaváhal.

Roky už žijete na Morave, v Brne, ste však rodená Bystričanka a do Banskej Bystrice sa dosť často vraciate. Máte v Bystrici miesto, ktoré nikdy neobídete?

V spomienkach sa vždy vraciam k celej Banskej Bystrici a jej okoliu. Najviac ma to však priťahuje k budove Národného domu, kde roky spievala a vystupovala moja maminka. Chodila som tam už odmalička a pamätám si tú zvláštnu atmosféru aj vtedajšie osobnosti v zákulisí. Aj keď sme už potom žili na Morave, väzby na Banskú Bystricu sme nikdy nepretrhli. Priamo oproti divadlu bývali moji prarodičia, operu som počúvala aj z okien izby. Do historického bytu na Národnej sa vraciam aj dnes, ku svojej sesternici a jej rodine.

Na koho z účinkujúcich na tohtoročnom festivale sa najviac tešíte?

Významných mien, zaujímavých kapiel a interpretov je veľa, preto sa teším na celý festival. Prídem s predstihom, aby som všetko videla a muzikantov aj podporila. Skvelé obsadenie festivalu len potvrdzuje jeho význam aj po tridsiatich rokoch. Je mi veľkou cťou byť súčasťou tohto hudobného diania a veľmi sa teším.

BB Band & Patrícia Šuráňová-Karvašová: 

Program United Jazz Europe Festival 2023

Piatok 21. apríl

Hogo Fogo Jazz & Art Club

16:00 h Workshop Martin Uherek: Výprava za nevšednými zvukmi jazzu

19:00 h Dvojkoncert

Nothing But Swing (SK) a Miloš Železňák Acoustic Trio (SK). Vstupenky si môžete zakúpiť tu.

Sobota 22. apríl

Námestie SNP

12:00 h Big band a Saxofónové kvarteto ZUŠ J. Cikkera

13:00 h Klawo(PL): Skupina z Hudobnej akadémie v Gdansku. Ich hudobný vplyv sa pohybuje medzi novou britskou jazzovou scénou a americkým moderným jazzom.

14.30 h Tibor Feledi Kairos Quintet (SK): Originálne kompozície inšpirované tradíciou slovenských detských piesní v netradičnom prepojení so súčasným progresívnym jazzom.

17.00 h Peter Lipa & Band: Koncert najvýznamnejšej osobnosti slovenskej jazzovej scény.

Robotnícky dom

20.00 h Dvojkoncert

Limbo(CZ) – skupina plynulo prechádza medzi viacerými žánrami. Limbo môžeme zaradiť k improvizingovej scéne.

Juraj Griglák & Company feat Poogie Bell SVK/USA – projekt jednej z najvýznamnejších jazzových osobností na Slovensku, špičkového kontrabasistu a basgitaristu Juraja Grigláka, spolu so svetovou bubeníckou legendou Poogie Bellom. Vstupenky si môžete zakúpiť tu.

Hogo Fogo Jazz & Art Club

22.30 h Jam Session – večer plný prekvapení

Poogie Bell – Grooving & Soloing:

https://www.youtube.com/watch?v=x2kSVS9LCeo

Nedeľa 23. apríl

Námestie SNP

14.30 h Patrícia Šuráňová Karvašová a BB Band – jej hlasový fond pokrýva rozsah od kontraaltu po mezzosoprán. V každom žánri je schopná sa prirodzene hlasovo presadiť – jazz, blues, rock, pop, muzikál, ľudové piesne.

16.30 h Matúš Jakabčic CZ-SK Big Band – jediný veľký jazzový ansámbel na Slovensku, ktorý sa programovo dlhodobo venuje interpretácii autorských skladieb.

Hogo Fogo Jazz & Art Club

18.30 h Krajňák, Uherek, Solárik, Ragan Quartet – záverečný koncert 27. ročníka United Europe Jazz Festival.

Matúš Jakabčic CZ-SK Big Band:

United Europe Jazz festival sa v Banskej Bystrici koná od roku 1996 a patrí medzi prioritné podujatia mesta. V čase svojho vzniku bol jediným dixielandovým festivalom na Slovensku. V roku 2002 partnerské mestá Banská Bystrica, Hradec Králové a Salgótarjan oslovili poľského partnera a tieto krajiny V4 spoločne prepojili svoje jazzové festivaly v projekte Dixielandový most. Odvtedy festivaly, ktoré sa konajú súčasne vo všetkých štátoch V4, nesú spoločný názov United Europe Jazz festival. V Hradci Králové sa tento rok v rámci 27. ročníka festivalu predstaví 1. mája banskobystrická skupina Džipsís & Gádžos, hrajúca francúzsky gypsy jazz a inšpirujúca sa najmä odkazom Djanga Reinhardta. V poľskom Zakopanom 2. mája vystúpia mladí muzikanti zo skupiny Darkness Positive, ktorí sú majstrami v spájaní zdanlivo nespojiteľných žánrov.

Peter Lipa – Neviem čo vravieť:

Súťaž

V spolupráci s Robotníckym domom sme pre vás pripravili súťaž o vstupenky na dvojkoncert v sobotu 22. apríla o 20.00 h v Robotníckom dome. Skupina Limbo a Juraj Griglák & Company feat Poogie Bell sú zárukou skvelého zážitku. Do súťaže sa môžete zapojiť do štvrtka 20. apríla 2023 (do polnoci) na Facebooku BBonline.sk. Vyžrebovanému výhercovi (výherkyni) venujeme dve vstupenky.