Areál Strednej odbornej školy Pod Bánošom v sobotu 22. apríla opäť ožije, a to vďaka mimoriadne obľúbenému podujatiu Tradičná chuť jari – Otváranie Bánoša. Tisícky návštevníkov si tak užijú farmársky trh, rôzne jedlá a výrobky z dielne remeselníkov, samozrejmosťou však bude aj bohatý sprievodný program.

Otvorenie poľnohospodárskej sezóny nášho kraja sa vždy tešilo veľkej popularite, čoho dôkazom je vysoká návštevnosť a úsmevy na tvárach všetkých zúčastnených. Cieľom podujatia je prezentácia regionálnych farmárskych a domácich produktov, po ktorých je každoročne nesmierny dopyt.

Aj tento rok sa brány Bánoša slávnostne otvoria o 10. hodine, popri čom zaznejú rôzni hostia s ich príhovormi. Od 10.30 h predvedú svoje divadelné umenie členovia sásovského Divadla pod balkónom a na pravé poludnie pričuchnú ku kulinárskemu umeniu tí najmenší návštevníci, pre ktorých je pripravená detská škola varenia. O 13. hodine prídu na rad ukážky rezu a vrúbľovania ovocných stromčekov.

Počas celého dňa sa o dobrú náladu bude starať Ľudová hudba Makovci so svojimi sólistami, no to nebude ani zďaleka to jediné zo sprievodného programu. Ten je totiž vskutku bohatý a pri svojich potulkách po areáli tak narazíte aj na výstavku Slovenského zväzu drobnochovateľov zvierat, ukážky sokoliarstva a včelárstva a priestor dostane aj záhradná technika či rôzne animačné programy pre deti. V prípade priaznivého počasia nie sú vylúčené ani vyhliadkové lety balónom.

Návštevníci sa zároveň nemusia obávať, že by vyhladli. Kvalitné domáce produkty, výrobky a jedlá nasýtia všetky hladné krky, k dispozícii totiž budú farmárske produkty a tradičné jedlá, ktoré k regiónu Banskej Bystrice a jej okolia neodmysliteľne patria.

Organizátori opäť mysleli aj na možnosť kyvadlovej dopravy, ktorá zabezpečí odvoz pre ľudí z Radvane, Fončordy a širšieho centra mesta. Prvý spoj vyrazí zo zastávky ZVT o 9.35 h, ďalšie spoje sú však zabezpečené aj po 10. hodine. Viac informácií o možnostiach kyvadlovej dopravy nájdete v priloženom plagáte podujatia.

Pri vstupe do areálu treba rátať so vstupným v hodnote 2 eur, študenti a dôchodcovia majú vstup za symbolické 1 euro, deti do 15 rokov v sprievode dospelej osoby majú nárok na bezplatnú návštevu.