O niektorých víkendových podujatiach ste sa už dozvedeli z príspevkov na našom portáli. V tipoch na víkend vám ich pripomíname a pridávame aj ďalšie pozvánky, ktoré by vás mohli zaujať a inšpirovať.

Piatok 13. august

Upírska svetlá noc

Horná Lehota – 13:00 h

Noc upírov by mala byť strašidelná, no na Upírskej svetlej noci v Hornej Lehote sa veru aj zabavíte. Čaká na vás náučná prechádzka chodníkom na Hrádok, koncert kapely Divozel, izba Kelti na Horehroní, strašidelný pochod Prdimuchovým chodníkom a ešte všeličo iné. Upírska svetlá noc sa začína ešte za svetla – o 13:00 h, a končí za tmy, upírskou zábavou od 21:00 h. Viac informácií o podujatí nájdete v udalosti na Facebooku.

Turnaj v plážovom volejbale

Futbalový štadión, Selce – 15:00 h

Na novom plážovom volejbalovom ihrisku v areáli futbalového štadióna v Selciach sa v piatok od 15:00 h koná exhibičný turnaj v plážovom volejbale.

Country záhrada s Lojzom

Mestský park Lanice, Zvolen – 15:00 h

Štrnásty ročník zvolenského festivalu Country záhrada ponúkne návštevníkom pestrý program v štýle country hudby a tanca, westernovú šou, indiánsky tábor pre deti, ryžovanie zlata, hod nožom, sekerou, lukostreľbu, jazdu na koňoch a ďalšie atrakcie. Zahrajú kapely Šumichrast, Pltníci, Grass West, PacipacifikLojzo, chýbať nebude ani občerstvenie.

Voľné pódium

Námestie SNP a 365.labb, Banská Bystrica – 16:00 h

Aj tento rok majú banskobystrické kapely, speváci a speváčky možnosť vyskúšať si, aké je to hrať a spievať na profesionálnom pódiu. Podujatie Voľné pódium, ktoré sa začalo vo štvrtok, pokračuje v piatok a v sobotu ďalšími koncertmi na bystrickom námestí a sprievodným programom v 365.labb na Lazovnej ulici.

Party v Záhrade

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 17:00 h

Neberte vážne, čo sa hovorí o piatku trinásteho a vyberte sa v piatok podvečer do Záhrady. Pripravené je pre vás špeciálne vydanie obľúbenej letnej dennej párty Break IT! Summer Session. Bude znieť príjemná podmazová hudba v štýle house a techno, gombíky na mixe pokrútia Sionni, Ground Zero, Rustyredes & Kranet a Fat Fok. Vstup voľný!

Dobrô, tradičnô aj potrebnô

Amfiteáter a námestie, Heľpa – 19:30 h

Folklórny festival Horehronské dni spevu a tanca (HDSaT) je jedným z najstarších a najnavštevovanejších folklórnych festivalov na Slovensku. Tento rok sa koná od piatka 13. augusta do nedele 15. augusta. Amfiteáter, obecné námestie a celá Heľpa bude počas víkendu pestrofarebná, tradičná, veselá. Festival na heľpianskom amfiteátri otvorí v piatok večer o 19:30 h program venovaný viachlasnej hudobno-spevnej kultúre Horehronci pozývajú.

Free Guy

Letné kino na amfiteátri, Banská Bystrica – 21:00 h

Guy (Ryan Reynolds) je bankový úradník vo Free City Bank a vedie prostý život. Vyžaruje pozitivitu a radostný optimizmus a vždy je ochotný zájsť na dobrú kávu. Spolu s najlepším kamarátom Buddym (Lil Rel Howery) má obrovskú chuť do života, no všetko sa náhle zmení, keď zistí, že je vlastne postavou na pozadí veľmi násilnej videohry typu open world: Free City… Free Guy (USA, 2021, réžia: Shawn Levy, 115 min) vás pobaví v piatok večer na amfiteátri.

Free Guy – trailer:

Sobota 14. august

Dvanásťhodinový inline maratón

Korčuliarska dráha pod Pamätníkom SNP, Banská Bystrica – 7:00 h

Na korčuliarskej dráhe pod Pamätníkom SNP sa v sobotu od skorého rána bude bojovať o vytvorenie slovenského rekordu v online korčuľovaní. Podľa informácií komisárky slovenských rekordov Janky Nékyovej podujatie o 7:00 h otvorí a zrejme aj odkorčuľuje Nasťa Kuzmina. Večer budú finišovať majster Slovenska INLINE Pavol Dzurák a bývalý hokejista Tomáš Surový. Dvanásťhodinový inline maratón by mal ukončiť primátor Banskej Bystrice Ján Nosko so zástavou slovenských rekordov. Banská Bystrica totiž od tejto soboty preberá po Turzovke postavenie hlavného mesta  slovenských rekordov. Neváhajte a zapojte sa. Zaregistrovať sa môžete tu.

Raňajky aj večer s Janou Kirschner

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 10:00 a 19:00 h

Nielen pre rodiny s deťmi ale aj pre všetkých tých, ktorí si chcú vychutnať letné ráno v záhrade, rannú kávu a hlavne dobrú hudbu, je tu koncert Jany Kirschner Raňajky v Záhrade 10:00 h). Po dlhých mesiacoch dodržiavania spoločenských odstupov Jana vsádza na blízkosť a spolu so Záhradou pozýva aj koncert Večer v Záhrade (19:00 h). Nečakajte veľký ansámbel, no ak hľadáte pokoj v duši, dostanete aj niečo viac. Vstupenky si môžete zakúpiť tu.

Stretnutie generácií na Kališti

Kalište – 10:30 h

Pätnásty ročník podujatia  Stretnutie generácií na Kališti, ktorý sa uskutoční v sobotu, pripomenie tragickú udalosť, ktorá sa v obci Kalište odohrala pred 76 rokmi, a uctí si obete a všetkých, ktorých táto tragická udalosť zasiahla. Program stretnutia otvorí ekumenická pobožnosť pri pamätníku (10:30 h) a pietna spomienka s kladením vencov a prechádzkou Sadom života. Kultúrny program na pódiu sa začne o 12:30 h. Viac informácií nájdete tu.

Za rozprávkami na Španiu Dolinu

Špania Dolina – 10:00 h

Už osemnásty ročník divadelného festivalu ŠpanDiv sa uskutoční tento víkend v Španej Doline. V programe festivalu sú rozprávky pre menšie aj väčšie deti, pre dospelých a aj tých, čo chcú byť stále deťmi. Deti sa môžu tešiť na sedem rozprávok, dospeláci na Bohyňu vo vani a úplne všetkých iste zaujme aj zabaví veselé ŠpanDivenie Pinky klaunky, chodúľové predstavenie Spectare Papilio a, samozrejme, nebudú chýbať ani flašinety!

Deň Vlkanovej

Priestor pri Obecnom úrade, Vlkanová – 14:00 h

Na sobotňajšom Dni obce Vlkanová vystúpi Folklórny súbor Poničan (15:00 h), popradské Divadlo Commedia zahrá komédiu Zabíjačka, v ktorej sa mieša smiech i smútok, realita a absurdita, úprimnosť a pretvárka a aj trocha lásky (17:00 h). Večer zahrá zvolenská skupina Police Team (19:00 h). Ochutnať môžete miestne špeciality aj guláš.

Riečanská hostina

Riečka – 16:00 h

V Riečke chystajú tento víkend hostinu. V sobotu od 16:00 h bude pred Kultúrnym domom pripravené občerstvenie (guláš a párance) a môžete navštíviť Pamätnú izbu obce. V nedeľu sa v Kostole Nanebovzatia Panny Márie uskutoční slávnostná svätá omša (9:00 h) a popoludní o 16:30 h sa na ihrisku odohrá futbalové derby Riečka – Tajov.

Viac ako len koncert v kruhu

365.labb, Banská Bystrica – 18:00 h

Spojenie koncertu a sebarozvoja v rámci jedinečného podujatia, s hudobníkmi Ankou Repkovou a Janom Smolíkom. Tancom duší vás bude sprevádzať Milan Surgoš. Viac ako len koncert v kruhu je stretnutie, kde sa všetci stávajú umelcami a prispievajú k vzájomnému obohateniu tým, čím práve môžu. Viac informácií nájdete v udalosti na Facebooku.

Strašidelná noc na hrade

Hrad Revište, Revištské Podzámčie – 18:30 h

Strašidelná noc hradov a zrúcanín je najväčšie podujatie hradu Revište. V bohatom programe vystúpi Šašo Jaro a slimák Turbo, rytieri Vir Fortis, kaukliar a šašo GUMO, orol skalný a sova sibírska, bude aj maľovanie na tvár a prídu aj káčer Donald a snehuliak Olaf. Cestou stretnete v lese množstvo strašidiel, ktoré sa už teraz tešia na výkriky strachu detí a rodičov…

Bach, Coll  a romantický organ

Evanjelický kostol, Banská Bystrica – 19:00 h

Organ v banskobystrickom Evanjelickom kostole bude v sobotu večer patriť poľskému koncertnému organistovi Radoslawovi Marzecovi. Vo svojom programe pre romantický organ z roku 1893 predstaví cyklus skladieb od Johanna Sebastiana Bacha a Martina y Colla. Organový koncert z cyklu medzinárodného organového festivalu Vivat vox organi 2021 začína o 19:00 h. Viac informácií nájdete tu.

Prichádza Yakari

Letné kino na amfiteátri, Banská Bystrica – 21:00 h

Malý Yakari z kmeňa Siuxov sa na vlastnú päsť vydáva hľadať divokého mustanga, ktorého vraj nemožno skrotiť. Po ceste stretne Veľkého Orla, svoje totemové zviera. Ten ho obdaruje neobyčajným pierkom a schopnosťou rozprávať sa so zvieratami. Ďaleko od domova a v teritóriu nepriateľských lovcov púm zažijú Yakari a mustang Malý Blesk veľké dobrodružstvo, na konci ktorého znova nájdu cestu domov… Yakari (Francúzsko, réžia: Toby Genkel, Xavier Giacometti, 82 min).

Yakari – trailer:

Voľné pódium pre Korben Dallas

Námestie SNP, Banská Bystrica – 21:00 h

Trojdňové podujatie Voľné pódium vyvrcholí v sobotu večer koncertom obľúbenej slovenskej rockovej kapely Korben Dallas. Koncert na námestí sa začína o 21:00 h. Korben Dallas, čiže Juraj Benetin, Lukáš Fila, Ozo Guttler a Ľuboslav Petruška, sa do Bystrice tešia. Tešíte sa aj vy na nich?

Korben Dallas – Závidím ti:

Nedeľa 15. august

Vzdušné laboratórium nielen pre deti

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 15:00 a 17:00 h

Prvý ale aj posledný raz v tomto roku zahrá Divadlo Odivo v Banskej Bystrici svoje predstavenie Aerovzdušné laboratórium pre deti od 1,5 do 5 rokov, ich rodičov  a všetkých, ktorí majú chuť si uletieť. V nedeľu v Záhrade o 15:00 a 17:00 h.

Potulky mestom

Kostol sv. Antona a sv. Pavla pustovníkov, Banská Bystrica – 17:00 h

Kostol jedinečných oltárov, tak možno pomenovať gotický kostolík v jednej z bývalých najstarších banskobystrických obcí, súčasnej mestskej časti Sásová. A práve tam povedú augustové Potulky mestom.

Zaznie aj Sanctus André Capleta

Kostol Nanebovzatia Panny Márie, Banská Bystrica – 17:30 h

Vo farskom kostole na Moysesovom námestí zaspieva spevácke kvarteto Elegance s hosťkou Andreou Stračinovou, ktorá zahrá na hackbrette a cimbale. V podaní Elegance po dvoch rokoch opäť zaznie vo farskom kostole aj Sanctus André Capleta.

Elegance – Sanctus:

Nedeľa s Quentinom

Letné kino na amfiteátri, Banská Bystrica – 21:00 h

Dej filmu Divoký Django (USA, 2012, réžia: Quentin Tarantino, 165 min) sa odohráva dva roky pred americkou občianskou vojnou Severu proti Juhu. V hlavnej úlohe s Jamie Foxxom ako otrokom Djangom, ktorý sa pod vplyvom nemeckého lovca ľudí doktora Schultza v podaní Christophera Waltza, sám stane krutým lovcom ľudí za odmenu. Schultz je na stope vražedným bratom Brittlovým, ku ktorým ho môže priviesť len Django.

Divoký Django – trailer: