Aj tento rok si banskobystrické kapely, speváci a speváčky vyskúšajú, aké je to hrať a spievať na profesionálnom pódiu priamo na námestí. Od štvrtka 12. augusta do soboty 14. augusta sa na podujatí Voľné pódium predstaví šestnásť účinkujúcich. Zaujímavý je aj sprievodný program. Ako hosť vystúpi kapela Korben Dallas.

Voľné pódium sa koná v rámci Banskobystrického kultúrneho leta. Ako uviedla referentka Oddelenia kultúry MsÚ Zuzana Chrenková Srncová, Voľné pódium v novej forme zorganizovalo mesto po prvý raz minulý rok, keď to opatrenia dovoľovali. Tento rok Voľné pódium podporil finančnou dotáciou aj Fond na podporu umenia, čo nás veľmi teší a znamená to pre nás záväzok pracovať na kvalite projektu a prinášať ho pravidelne každý rok,“ povedala. Viac o podujatí sa dozviete v našom rozhovore.

Bol veľký záujem o tohtoročné Voľné pódium? Dostanú sa na pódium všetci prihlásení, alebo ste museli vyberať?

Už minulý rok bol veľký záujem, vystúpilo trinásť hudobných aj tanečných interpretov. Tým, že sme na projekt podávali tento rok žiadosť o dotáciu z Fondu na podporu umenia, nastavili sme aj iné kritériá, a to aby vystupujúci prezentovali najmä vlastnú tvorbu. Takže sme museli vyberať. Snažili sme sa dať priestor všetkým, ktorí požiadavky spĺňali, skracovali sme časy jednotlivých vystúpení, aby sa zmestili všetci vybratí. Každý deň bude Voľné pódium začínať až o 16. hodine, pretože z minulého roka máme skúsenosť, že pre divákov je atraktívnejší večerný čas. Program sme preto natiahli až do neskorších večerných hodín s posledným vystúpením ešte o 22. hodine. Okrem soboty, kedy Voľné pódium uzavrie o 21. hodine  známa slovenská skupina Korben Dallas.

Koľko kapiel a spevákov teda uvidíme počas troch dní na námestí?

Tento rok sa prihlásilo osemnásť hudobníkov, spevákov a hudobných zoskupení. Priestor sme dali šestnástim, nakoľko dve skupiny nespĺňali kritériá autorskej tvorby. Ale ešte aj po termíne uzavretia prihlášok sa nám ohlásili ďalší štyria záujemcovia, no bohužiaľ ,už sme mali program plný a uzavretý.

Niektorí účinkujúci sú Banskobystričanom viac či menej známi. Je medzi nimi niekto, kto sa verejne predstaví po prvý raz?

Voľné pódium má za cieľ prezentovať práve banskobystrických umelcov, respektíve umelcov, ktorí v našom meste žijú. Máme tu neuveriteľne bohatú zásobáreň šikovných a kvalitných hudobníkov a spevákov. Je to určite aj vďaka zázemiu odborných umeleckých škôl, ktoré v Banskej Bystrici fungujú, či už je to Základná umelecká škola J. Cikkera, Konzervatórium J. L. Bellu a tiež Akadémia umení. Mnohé z kapiel či spevákov sa predstavili aj minulý rok, ale mali záujem opäť. Ťažko povedať, kto sa predstaví verejne prvýkrát, lebo môže byť, že už verejne vystupovali na nejakých iných podujatiach. Ale určite u nás na Voľnom pódiu bude prvýkrát účastníčka Superstar Andy Lou, ktorá je aj víťazkou Košického zlatého pokladu. Po prvýkrát sme dali priestor aj Ariko Kšenzuliak, ktorá sa  predstaví s keltskou hudbou a tiež speváčkam Nikol a Nele Šajbanovej a Dominikovi Považanovi s Matúšom Tučekom. Aj pre nás je to veľmi dobrá príležitosť spoznať nových umelcov, nakoľko ich vieme potom „využiť“ aj v rámci iných kultúrnych podujatí, ktoré počas roka organizujeme.

Zaujímavý program ste pripravili aj mimo pódia, v 365.labb. Poviete o ňom niečo bližšie?

Tento rok sme sa rozhodli, že projekt Voľné pódium bude mať aj sprievodný program, ktorý by mu dal pridanú hodnotu. Pripravili sme workshop autorského písania s mladým slovenským básnikom a reinkarnátom slovenského slamu, ktorý sa uskutoční vo štvrtok od 17. hodiny. On sa postará aj o piatkovú exhibíciu Slam poetry, do ktorej si pozval slamerku Ter es dé a slamerov Jánoša a Wačkovca. Ide všetko o mladých autorov, ktorí rapujú svoje autorské texty na ulici. Piatkový program v 365.labbe uzavrie diskusia Debatky o muzike, ktorú bude viesť známy muzikant a kapelník skupiny Družina Aty Béreš. A nie je náhoda, že tieto podujatia sa budú konať práve v centre 365.labb! Snažíme sa vdýchnuť život Lazovnej ulici a máme s kreatívnym tímom 365.labbu vynikajúcu spoluprácu, ktorá sa potvrdila aj počas Dní mesta, za čo im veľmi ďakujeme.

Program

Štvrtok 12. august

Námestie SNP

16:00 Ariko Kšenzuliak

17:00 Maya Gal Hanna

18:00 Roman Buhovecký

19:00 Nikol

20:00 Džipsís & Gádžos

21:00 Čo už

365.labb. Lazovná ulica

16:00 – 19:00 Workshop autorského písania so slamovým kráľom Tomášom Strakom

Piatok 13. august

Námestie SNP

16:00 Roman Dovala

17:00 Dominik Považan a Matúš Tuček

18:00 Andy Lou

19:30 Collegium Musicum Tribute

21:00 Marlett

22:00 Sitňan

365.labb, Lazovná ulica

17:00 Slam poetry s Tomášom Strakom

19:00 Debatky o muzike – Atilla Béreš a jeho hostia

Sobota 14. august

16:00 Nela Šajbanová

17:30 Pohoda

19:00 Kvet z Alokatu

21:00 Korben Dallas