Trojdňové podujatie, ktoré je súčasťou Banskobystrického kultúrneho leta, odštartovalo štvrtkom svoj bohatý program. Okrem pódia na Námestí SNP prebiehal sprievodný program aj v neďalekom 365.labb, odkiaľ však nebol počuť zvuk hudobných nástrojov.

Práve hudobné nástroje a spev boli spoločným prvkom programu, ktorý sa odohrával na námestí už od 16. hodiny. Vďaka horúcemu letnému počasiu si tak najmä zaplnené terasy mohli vychutnať vystúpenie Ariko Kšenzuliak, ktorá sa predstavila s možno atypickou, no o to zaujímavejšou keltskou hudbou. V rovnakom čase sa v spomínanom 365.labb stretlo pár umelcov, pre ktorých bol pripravený workshop autorského písania.

Veľmi pozitívnu a uvoľnenú atmosféru vdýchli podujatiu Voľné pódium členovia zoskupenia Maya Gal Hanna. Ich vystúpenie začalo zhruba o 17. hodine a na prvý pohľad zaujalo najmä zloženie kapely. Nebýva totiž zvykom vidieť na jednom pódiu dospelých a deti, no Maya Gal Hanna a ich multižánrovosť bola živým príkladom, ako k sebe pritiahnuť široké spektrum divákov od najmenších až po dospelých.

Od 18. hodiny dostal priestor pesničkár Roman Buhovecký. Rodák z Banskej Bystrice podľa jeho slov žije svoj život tak, aby raz nemal pocit, že bol na svete zbytočne a do hudby tak vnáša v prevažnej miere pozitívnu energiu. Ľuďom sa snaží prinášať radosť a nádej, čo bolo cítiť aj z jeho vystúpenia.

Celým programom sprevádzal prítomných aj okoloidúcich známy banskobystrický moderátor Marek Polomský. Ten od 19. hodiny uviedol mladú speváčku Nikol, doprevádzanú kapelou, a práve jej vystúpenie zožalo potlesk z námestia, aj z okolitých terás podnikov.

Najpríjemnejším prekvapením bolo zoskupenie, ktoré sa nazýva Džipsis & Gádžos a ako sa dá vytušiť z ich názvu, členmi skupiny sú rómski aj nerómski hudobníci. O ich šikovnosti sa presvedčilo početnejšie publikum, necelé dve stovky prítomných si vychutnávalo pohodovú atmosféru a zotrvali až do samotného záveru, po ktorom žiadali prídavok navyše. Repertoár založený na takzvanom „gypsy jazze“ veľmi pripomínal atmosféru tridsiatych rokov minulého storočia, nechýbali jedinečné saxofónové sóla, ktoré prítomní diváci neraz ocenili potleskom.

Štvrtkový program uzavrela kapela Čo Už, ktorá sa na podujatí Voľné pódium predstavila aj vlani, tentokrát však v mierne pozmenenom zložení, nakoľko došlo v kapele k výmene gitaristu. To však počas vystúpenia nebolo počuť, no chladnejšie počasie už prinútilo ísť mnohých návštevníkov domov. Nič to však neubralo na svižnosti vystúpenia, ktoré sa nieslo v rockových tóninách, hŕstka prítomných tak mohla počuť zaujímavé gitarové „riffy“ a sóla.

Atmosféru štvrtkového programu Voľného pódia vám priblíži aj naša fotogaléria.

Už prvý deň tak naznačil, že podujatie pod záštitou mesta, ktoré podporil aj Fond na podporu umenia, sľubuje veľmi dobrý zážitok. Vhodne zvolení umelci a ich multižánrovosť je dobrým predpokladom pre ďalšie dni a pre to, aby si prišli na svoje naozaj všetci. Piatkový aj sobotný program avizuje ďalšie zaujímavé predstavenia, najväčším lákadlom bude nepochybne koncert populárnej slovenskej kapely Korben Dallas, ktorý uzavrú trojdňový program svojim vystúpením v sobotu 15. augusta o 21. hodine.