Posledný marcový víkend okrem zmeny času na letný prináša aj pestrú ponuku podujatí. Hudba, tanec, umenie, plávanie… z každého rožku trošku.

PIATOK 29. MAREC

Krasličiari a krasličiarky v Thurzovom dome

Thurzov dom, B. Bystrica – 9:00 h

Thurzov dom je v týchto dňoch výstavnou sieňou slovenskej kraslicovej tradície. Výstava To vajíčko maľovanô približuje nielen históriu zdobenia vajíčok ale aj prácu  súčasných slovenských krasličiarov a krasličiarok. V piatok (9:00 – 17:00 h) sa v Thurzovom dome môžete zoznámiť s Milanom Dobrotom, ktorý pracuje technikou dierkovania, voskovania a vyškrabávania vajíčok, s Annou Dankovou, ktorá  zdobí vajíčka madeirou, maľovaním a decoupage, ako aj s Blankou Vaňovou – voskovanie, madeira. V sobotu (13:00 – 17:00 h) to bude Verona Štafenová (batika, dierkovanie, voskovanie, maľovanie) a Ján Stopak (oblepovanie slamou).

Maľované, batikované či madeirované ale aj  drevené sklenené, decoupage, tenerife, fabergé… Thurzov dom ovládne krása kraslíc

 

Prvý bystrický autosalón

Europa SC, B. Bystrica – počas otváracích hodín

Ak ste milovníkmi áut, milujete rýchlosť a zvuk motora, nemali by ste chýbať na Prvom bystrickom autosalóne v priestoroch nákupného centra Europa. Až do 11. apríla tam budú parkovať výnimočné kúsky prestížnych automobilových značiek ako Mercedes-Benz, Audi, BMW, Volkswagen, Kia, Jeep a ďalšie.

Čítame spolu

KC Fončorda, B. Bystrica – 15:30 h

Spoločné čítačky v Komunitnom centre Fončorda sa konajú pravidelne raz za mesiac. Marcová čítačka bude tento piatok. Klub komunitných knihomoľkov pozýva deti a ich rodičov či starých rodičov do sveta fantázie, v ktorom bude komunitná babička čítať poučné príbehy. A čítať budú aj deti.

Kováči umenia

Štátna vedecká knižnica, B. Bystrica – 17:00 h

V piatok sa končí 23. ročník festivalu Literárna Banská Bystrica. Vyvrcholí multižánrovým podujatím Kováči umenia s účasťou banskobystrických umelcov – literátov, hudobníkov, výtvarníkov.  Uskutoční sa v Spoločenskej sále ŠVK.

3×20 Ženy

Divadlo Štúdio tanca, B. Bystrica – 19:00 h

Tri choreografky, tri výpovede o stave a prežívaní umenia v odlišných svetoch. Nová inscenácia banskobystrického Divadla Štúdio tanca 3×20 Ženy je výpoveďou troch zaujímavých umeleckých individualít.

3×20 Ženy – tri choreografky, tri výpovede o stave a prežívaní umenia v odlišných svetoch

 

Metalový večer

RC Tartaros, B. Bystrica – 19:00 h

Piatkový večer v RC Tartaros bude patriť metalu. Zahrajú Sur Austru (Rumunsko) , Northern Plague (Poľsko) a slovenské kapely AbstractGuzzle Booze.

Také zo života

Aula SZU, B. Bystrica – 19:00 h

Inšpiratívny večer plný zaujímavých a zábavných momentov, s osobnosťami spoločenského a umeleckého života. Charizmatický moderátor Mário Šmýkal, známa dvojica Adela a Viktor Vincze, herec Dušan Cinkota a rečník Michal Szabó. Viac informácií nájdete na Facebooku.

Hudobná glosa Igora Šimega

Hotel Národný dom, B. Bystrica – 19:00 h

Hosťami v poradí už 65. hudobnej glosy speváka, herca a režiséra Igora Šimega budú herečka a moderátorka Katarína Brychtová a akordeónové trio The Buttons.

Chris Ellys a Going Up The Country

Klub HaD, B. Bystrica  – 19:00 h

Chris Ellys vydal svoj druhý autorský album s názvom Spring Folks a predstavuje ho na turné po Slovensku, Česku a Poľsku. Koncertné turné Going Up The Country sa začalo 15. marca v Spišskej Novej Vsi. A v piatok večer sa Chris Ellys zastaví aj v banskobystrickom Klube Hudby a Divadla.

Kiero Grande + Her Memories

U Francúza /Jazz Klub 12, B. Bystrica – 20:00 h

Kiero Grande, trojica blues rockerov z Veľkého Kýru, ktorá spája prvky blues, punku a progresívneho rocku, je momentálne na turné s propagáciou svojho nového albumu. Kiero Grande tvoria Ady Kelemen, Robi Gajdošík a Vojtech Száraz. Her Memories, bluesrockové trio z Bratislavy, hrá v zložení Martin Tomášik (spev, gitara), Jakub Kolesár (basgitara) a Peter Garaj (bicie).

Drag Queens show v Záhrade

Záhrada CNK, B. Bystrica – 19:00 h

 Veľkolepá kabaretná show v podaní drag Queens Action Sisters. Večer plný pozlátka, humoru, kabaretu a nápaditých kostýmov. Predstavia sa Jessica Loo, Chantall Licorne, Madam Chiquitta, Štefan Polák, Andrej Andrejkovič a hosťka večera Katarína Adamíková.

SOBOTA 30. MAREC

Expedícia na Badínske rybníky

Badínske rybníky – 9:30 h

Prvého apríla je Svetový deň vtáctva. Táto ochranárska tradícia sa zrodila ešte v časoch rakúsko-uhorskej monarchie. Založil ju slovenský prírodovedec Oto Hermann, ktorý sa narodil, žil a pôsobil v Brezne. Sviatok našich operených priateľov si môžete pripomenúť počas Expedície na Badínske rybníky, ktorou vás bude sprevádzať ornitológ Imrich Kováč zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti SOS Birdlife Slovakia. Zraz účastníkov je priamo na Badínskych rybníkoch. Vezmite si so sebou ďalekohľad, lupu, atlasy prírody, zápisník a tiež občerstvenie, pretože po expedícii nasleduje posedenie pri ohni.

Tanec ovládne Štiavničky

Športová hala Dukla, B. Bystrica – 10:00 h

Športovú halu Dukly na Štiavničkách ovládne v sobotu tanec. Na Majstrovstvá  SR v štandardných tancoch 2019 sa prihlásilo viac ako 150 tanečných párov z celého Slovenska. Súťaže sa začínajú o 10:00 h, galaprogram o 19:00 h.

Jarné mecheche v Mačačárni

Mačačáreň, B. Bystrica – 12:00 h

Do bystrickej Mačačárne (Družstevná 12) sú v sobotu pozvaní všetci, ktorí majú  v srdci miesto aj  pre zvieratá. Chlpáči zas potrebujú pomoc! Môžete priniesť jedlo, deky, čistiace prostriedky alebo tzv. krmivo pre prasiatko, teda príspevok do kasičky. Dvere Mačačárne budú otvorené od 12:00 do 18:00 h. Samozrejme, môžete a musíte pozdraviť aj chlpáčov.Viac informácií nájdete na Facebooku.

Tvorivá dielňa v Praetóriu

SSG Praetórium, B. Bystrica – 13:00 h

Výstava Michala Moravčíka (in memoriam) predstavuje prvý základný výskum celoživotnej tvorby tohto významného slovenského umelca strednej generácie. Na marcovej tvorivej dielni k jeho výstave United We Stand sa vo vlastnej tvorivej činnosti oboznámite s tvorbou samotného autora. Dielňa potrvá do 16:00 h, je vhodná pre dospelých, študentov a rodiny s deťmi od 10 rokov. V prípade záujmu sa objednajte na tel. č: 048/4701624, 048/4701615 alebo mailom na edukacne@ssgbb.sk.

Banská Bystrica Cup 2019

Krytá plaváreň, Štiavničky, B. Bystrica – 14:00 h

Posledný marcový víkend bude patriť aj plavcom a plavkyniam. Plavecký míting Banská Bystrica Cup 2019 ponúkne počas dvoch dní plnenie limitov na olympijské hry, majstrovstvá sveta, letnú svetovú Univerziádu, majstrovstvá sveta a Európy juniorov, Európsky olympijský festival mládeže ale aj veľmi zaujímavé mená. Program mítingu sa začne v sobotu 30. marca o 14:00 h a v nedeľu 31. marca o 9:00 h. Vstup na podujatie je voľný.

VIDEO: Svetoví plavci zavítajú koncom marca opäť pod Urpín

 

Priadka a kráľ

Divadlo pod balkónom, B. Bystrica – 17:00 h

Rozprávka s takmer detektívnou zápletkou, bábkami a pesničkami o pracovitej priadke, ktorá svojou múdrosťou zachráni kráľa a aj kráľovstvo.

Organový koncert

Evanjelický kostol, B. Bystrica – 19:00 h

 Evanjelický kostol na Lazovnej rozozvučia v sobotu večer tóny francúzskej organovej hudby. Fenomenálny organista David di Fiore, Američan s talianskymi koreňmi, vystúpi v kostole pri príležitosti Mesiaca frankofónie.

Evanjelický kostol na Lazovnej rozozvučia tóny organovej hudby

 

Klamstvo

Aula SZU, B. Bystrica – 19:00 h

Je klamstvo nevinné? Dokáže pravda ublížiť a lož poslúžiť? Kde končí pravda a začína klamstvo? Vážne otázky, na ktoré s úsmevom odpovedia dva manželské páry, ktoré si v hre Klamstvo bravúrne zahrali Emília Vášáryová, Milan Kňažko, Gabriela Škrabáková a Peter Šimun.

Inštrumentálny večer v „77“

Klub 77, B. Bystrica – 20:00 h

Inštrumentálny večer so zvolenskou kapelou Recorncern (Instrumental fusion metal) a banskobystrickým triom Plan B, vedeným gitaristom Petrom Švantnerom, ktoré ponúkne pestrú zmes artrocku a jazzrocku.

Mierne toxické aj očistné

Záhrada CNK, B. Bystrica – 20:00 h

Koncert občasného hudobného zoskupenia Z.TRIO zo Záhrady. Zahrajú nejaké inštrumentálky aj „momentálky“, covery i vlastné „ľudovky“. Okrem nových piesní zaznejú tiež staršie hity ako Hnedý mužík, LGBTI+XYZ, Chyba či Bruselský diktát. Na prvý pohľad politické, no v zásade osobné. Mierne toxické i očistné. Cynické a azda aj láskavé.

Nie som tu náhodou

Ministry of Fun, B. Bystrica – 21:00 h

Majk Spirit vyráža na turné k svojmu novému albumu Nie som tu náhodou. Špeciálne koncerty s krstom albumu a jedinečnou šou sa uskutočnia len v troch slovenských mestách. Prvou zastávkou je Ministry of Fun v Banskej Bystrici.

NEDEĽA 31. MAREC

Tvorivé dielne pre deti

Stredoslovenské múzeum, B. Bystrica – 9:00 h

Posledné marcové tvorivé dielne sa budú niesť v znamení Veľkej noci a vítania včielok. V Thurzovom dome sa deti naučia zdobiť kraslice servítkovou technikou a tiež sa dozvedia, ako vznikol názov kraslice, prečo sa dávali do hrobu a na čo sa používa kyslá kapusta (13:00 – 17:00 h). V Tihányiovskom kaštieli si zas vyrobia včielky a iné opeľovače, ktoré možno vidieť v našich záhradách a na lúkach (9:00 – 12:00 h a 13:00 – 17:00 h).

Farbatolárium aj mačička a psík

Bábkové divadlo na Rázcestí, B. Bystrica – 10:00 h

Farbatolárium je tretie pokračovanie jedinečného interaktívneho divadelného projektu pre batoľatá a ich rodičov. Veselá polhodinka s farbami  v divadelnom Teátriu sa začína o 10:00 h. Rozprávku o psíčkovi a mačičke, o tom, ako spolu gazdovali aj o všelijakých iných veciach, si deti môžu pozrieť o 16:00 h v sále.

Svadobná výstava

Masarykov dvor, Vígľaš-Pstruša – 11:00 h

Druhý ročník Svadobnej výstavy na Masarykovom dvore v Pstruši sa bude niesť nielen v romantickom a tradičnom štýle. Tentoraz to bude aj retro štýl. Pripravený je tiež bohatý sprievodný program a okrem toho jazdecký a športovo-rekreačný areál Masarykov dvor ponúka aj mnoho ďalších možností na príjemné prežitie poslednej marcovej nedele.

Čaj o piatej

Robotnícky dom, B. Bystrica – 17:00 h

Na marcovej tanečnej a spoločenskej zábave v Robotníckom dome vám do tanca aj na počúvanie zahrá skupina Excellence.

Nedeľa v Artforum

Kníhkupectvo Artforum, B. Bystrica – 18:00 h

Nedeľný večer v kníhkupectve? Prečo nie? Najmä ak vás tam čaká zaujímavé stretnutie s cestovateľkou Veronikou Werka Střelcovou. Zavedie vás do Orlanda, kde strávila štyri mesiace, a vtiahne do príbehov ľudí, s ktorými tam zdieľala  svoj život.  StrelkΔ: Americká tvár je prvé vydanie cestovateľsko-literárneho cyklu o ľuďoch a krajinách Spojených štátov amerických, ktoré Veronika Střelcová navštívila v minulom roku. V kníhkupectve Artforum na Hornej Striebornej budú v nedeľu večer dvere otvorené!