Plnenie limitov na Olympijské hry, Majstrovstvá sveta dospelých, letnú svetovú Univerziádu, Majstrovstvá sveta a Európy juniorov, Európsky olympijský festival mládeže ale aj veľmi zaujímavé mená. To prinesie plavecký Banská Bystrica Cup 2019.

Aj tohtoročné podujatie znova figuruje v medzinárodnom kalendári svetovej (FINA) i európskej strešnej plaveckej organizácie (LEN) a jeho účastníci majú možnosť plniť limity na Olympijské hry 2020 v Tokiu, júlové Majstrovstvá sveta dospelých , letnú svetovú Univerziádu v Neapole. Juniori si zase splnením limitov môžu vybojovať účasť na augustové Majstrovstvá sveta v Budapešti, júlové Majstrovstvá Európy v Kazani ako aj na Európsky olympijský festival mládeže, ktorý sa uskutoční začiatkom júla v azerbajdžanskom Baku.

V predchádzajúcich jedenástich ročníkoch sa na jeho štarte objavili pretekári už z 31 krajín celého sveta, traja olympijský víťazi, najrýchlejšia žena planéty, siedmi majstri sveta, deviati majstri Európy, majster Južnej Ameriky, majster strednej Ameriky a Karibiku, dvaja víťazi olympijských hier mládeže, svetoví a európski rekordéri, ale aj slovenská špička tohto športu.

Organizátori z plaveckého oddielu Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici v tomto nastúpenom trende pokračujú.

Najväčšiu pozornosť bude tentoraz pútať hlavne atraktívna maďarská reprezentantka Zsuzsanna JAKABOSOVÁ (7 násobná majsterka Európy, 9 krát strieborná a 10 krát bronzová z európskych šampionátov, 4 násobná účastníčka Olympijských hier), Giedrius TITENIS z Litvy (2 násobný víťaz svetovej Univerziády a medailista zo svetových a Európskych šampionátov, 3 násobný účastník Olympijských hier), vicemajsterka sveta, víťazka a bronzová medailistka z Európskych hier Caroline PILHATSCHOVÁ z Rakúska, Banskobystričanom už veľmi dobre známy a populárny Nelson Da SILVA JUNIOR z Brazílie (5 násobný majster južnej Ameriky a medailista série pretekov svetového pohára), vicemajster Európy Gábor BALOG z Maďarska, bronzoví medailisti z Majstrovstiev Európy Sebastian SABO zo Srbska a Krisztián TAKÁCS ( aj 4 násobný účastník Olympijských hier) z Maďarska. Aj ďalšie mená ako Damian CHRZANOWSKI z Poľska (bronzový z Európskych hier a Majstrovstiev Európy juniorov), maďarský kraulový šprintér Maxim LOBANOVSKIJ (finalista Majstrovstiev sveta), štvrtý z Európskych hier a bronzový medailista z Európskeho olympijského festivalu mládeže Viacheslav OHNOV z Ukrajiny, výborný znakár Bence SZENTES z Maďarska (účastník svetovej Univerziády a Majstrovstiev Európy dospelých) sľubujú kvalitné výkony.

Z nastupujúcej generácie plavcov to budú víťaz Olympijských hier mládeže, Majster Európy juniorov, strieborný medailista z Európskych hier, bronzový z Majstrovstiev sveta juniorov ako aj Európskeho olympijského festivalu mládeže Nikola OBROVAC z Chorvátska, dva razy bronzová z Majstrovstiev Európy juniorov Alexandra POLANSKA z Poľska.

Slováci Tomáš KLOBUČNIK (5. miesto na Majstrovstvách sveta 2014 v Dohe, 4. miesto na Majstrovstvách Európy 2013 v Herningu, 2 násobný účastník Olympijských hier), Adam ČERNEK (účastník Majstrovstiev sveta a Európy juniorov, Majstrovstiev Európy už aj dospelých), Sára NIEPELOVÁ, Sabína KUPČOVÁ, Barbora MIKUŠKOVÁ (účastníčky Majstrovstiev sveta 2018 v krátkom bazéne), Jozef BEŇO (účastník Majstrovstiev Európy 2018), Matej DUŠA a Dávid GAJDOŠ (účastníci Majstrovstiev Európy juniorov). Ale aj ďalší seniorskí a juniorskí reprezentanti SR.

Organizátori evidujú prihlášky 258 pretekárov (148 mužov a 110 žien) z 58 plaveckých klubov z Brazílie, Čiech, Chorvátska, Litvy, Maďarska, Nemecka, Poľska, Rakúska, Slovenska, Srbska a Ukrajiny. Z rôznych dôvodov svoju účasť bohužiaľ odhlásili súčasná najlepšia svetová plavkyňa a 3 násobná olympijská víťazka Katinka HOSSZUOVÁ z Maďarska, majsterka Európy juniorov Dalma SEBESTYÉNOVÁ (taktiež z Maďarska), Sasha TOURETSKA zo Švajčiarska (dcéra presláveného trénera Genadija Tureckého, ktorý trénoval fenomenálneho 4 násobného olympijského víťaza Alexandra Popova z Ruska), ktorá mala taktiež svoju kvalitu.

Určite budú padať rekordy

Organizátori očakávajú nové rekordy, ako aj splnenia kvalifikačných limitov na všetky najvýznamnejšie plavecké podujatia roku 2019. Tie budú sprostredkúvať aj prostredníctvom živého televízneho vysielania z obidvoch dní podujatia internetovým portálom www.tveso.sk/bbcup2019/ prakticky do celého sveta. Podujatie tak dostáva úplne iný rozmer.

Manažér a riaditeľ pretekov Milan Záborský: „ Hlavnú cenu podujatia získajú pretekári, ktorí dosiahnu najvyššie bodové výkony podľa tabuliek FINA. Súťažiť sa bude v štyroch vekových kategóriách. Pre 3 najlepších mužov a 3 najlepšie ženy sú pripravené zaujímavé finančné bonusy a hodnotné ceny, za každý rekord podujatia ďalšie finančné prémie. Fanúšikovia plávania z celého Slovenska sa nepochybne, majú znova na čo tešiť. Toto podujatie ide znovu šíriť dobré meno Európskeho mesta športu pre rok 2017, regiónu, ale aj celého Slovenska. O tom niet pochýb. “

Podujatie Banská Bystrica 2019 sa uskutoční pod záštitou primátora mesta Banská Bystrica Jána Noska. Program mítingu sa začne v sobotu 30. marca o 14.00 hod., v nedeľu 31. marca o 9.00 hod. Vstup na podujatie je zdarma – organizátori tým chcú prilákať na tribúnu krytej plavárne Štiavničky čo najviac divákov, ponúknuť špičkové výkony ale aj skvelú atmosféru.