Veľká noc sa neodmysliteľne spája s bohato zdobenými výrobkami tých najtrpezlivejších remeselníkov, kraslicami. Stredoslovenské múzeum sa na dva mesiace premení na výstavnú sieň slovenskej kraslicovej tradície.
Výstava To vajíčko maľovanô priblíži históriu zdobenia vajíčok, ich význam v živote našich predkov a prácu súčasných krasličiarov z celého Slovenska. Vyše päťsto kraslíc od štyridsiatich autorov a autoriek z celého Slovenska ale aj zo zbierok Stredoslovenského múzea bude zdobiť Thurzov dom od 14. marca do 28. apríla.
„V roku 2019 nadväzujeme na úspech predošlých ročníkov celoslovenskej výstavy kraslíc, ktorá sa po piatich rokoch vracia do priestorov Thurzovho domu. Pokračovaním tradície výstavy To vajíčko maľovanô chceme predovšetkým zachovať a priblížiť zvyky a obyčaje našich predkov ďalším generáciám,“ pozýva na výstavu riaditeľ Stredoslovenského múzea v Banskej Bystrici Marcel Pecník.
Kraslice patria k najstarším a esteticky najpôsobivejším prejavom ľudového umenia. Oddávna sa im pripisovala tajomná a ochranná moc, symbolizovali obnovenie a kontinuitu života, no slúžili aj ako obetný prostriedok. Už pre staroveké národy boli vajíčka prirodzenou súčasťou obradov vítania jari ako významný a mnohoznačný symbol slnka, svetla, obnovujúceho sa života v prírode, zdravia a plodnosti. Zafarbené vajíčka poznali aj starí Číňania, Egypťania či Peržania, pričom najstaršie kraslice sú známe z pohrebísk v Prednej Ázií z polovice 3. tisícročia p. n. l. Na území Slovenska ich dokladajú náleziská v slovanských hroboch zo 7. storočia n. l.
Tenerife na slovenských maľovaných vajíčkach
Okrem histórie a významu zdobenia vajíčok výstava predstaví aj najrôznejšie techniky výzdoby kraslíc, ktoré sú mimoriadne bohaté. Na Slovensku sa totiž v porovnaní s inými národmi zachovalo najviac spôsobov kraslicovej výzdoby. Návštevníci a návštevníčky spoznajú majstrovstvo tradičných foriem zdobenia ako batikovanie, voskovanie, odrôtovanie či oblepovanie, ale aj skutočné umelecké diela zdobené madeirovaním, leptaním alebo vyškrabovaním. Budú môcť obdivovať drevené i sklenené kraslice a zoznámia sa aj s exoticky znejúcimi technikami ako vitráž, decoupage či tenerife. Nemožno zabudnúť ani na preslávenú techniku fabergé, ktorá pripomína skvosty z dielne excelentného zlatníka Petra Carla Fabergé.
„Na zdobenie sa používali predovšetkým slepačie vajíčka, v niektorých prípadoch aj kačacie, husacie, zriedkavo pštrosie. Zbierali sa už v zime či v pôstnom období, ale farbili sa až v týždni pred Veľkou nocou. V minulosti sa ozdobovali najmä uvarené vajíčka, pretože mládenci by sa veľmi urazili, ak by im dievčence podarovali len prázdne škrupiny,“ opisuje tradíciu zdobenia kraslíc etnologička a kurátorka výstavy Jana Koltonová.
Čarovné veľkonočné vajíčka, ktoré však tentoraz neskončia ako výslužka pre šibačov a polievačov, môžu milovníci slovenských tradícií a remesiel obdivovať v Thurzovom dome už vo štvrtok 14. marca. Vernisáž výstavy To vajíčko maľovanô, s prezentáciou práce krasličiarov z rôznych kútov Slovenska, sa uskutoční o 15:00 h. Atmosféru sviatkov jari navodí hudba, spev a tance detí z Detského folklórneho súboru Matičiarik.
Súčasťou výstavy, ktorá potrvá do 28. apríla, budú prezentácie práce a techník slovenských krasličiarov, kde bude možné originálne kraslice si aj zakúpiť. Najbližšie prezentácie sa uskutočnia 15., 20., 27. a 29. marca (od 9:00 h).