Milovníci organovej hudby sa v závere marca môžu tešiť na koncertnú lahôdku v podaní fenomenálneho organistu Davida di Fiore, ktorý vystúpi v banskobystrickom Evanjelickom kostole na Lazovnej ulici, pri príležitosti Mesiaca frankofónie. Koncert francúzskej organovej hudby sa uskutoční v sobotu 30. marca o 19.00 h.

Tento sviatok frankofónie každoročne organizuje banskobystrická Alliance française a jeho program je plný pozvánok na stretnutia s francúzskou kultúrou. David di Fiore pre svoj koncert vybral organové diela osobností francúzskej hudobnej kultúry, ktoré výrazným spôsobom ovplyvnili vývin nielen francúzskej, ale aj európskej hudby. Zaznejú diela Césara Francka, Marcela Dupré, či Françoisa Couperina. Z veľkého storočia francúzskej hudby si poslucháči budú môcť vypočuť dielo francúzskeho barokového skladateľa Jeana-Josepha Moureta, ktorého skladba Rondo z jeho prvej Suite de symphonies znie po celom svete dodnes. David do svojho programu zaradil tiež skladbu Jeana Berveillera, žiaka Marcela Duprého. Berveillerove kompozície boli inšpirované jazzom a v skladbe Mouvement sa David di Fiore vyznamená aj ako organista s vynikajúcou pedálovou technikou.

David di Fiore uviedol svoje európske debutové recitály v katedrále Notre-Dame v Paríži a tým začal svoju medzinárodnú kariéru pred 32 rokmi. V súčasnosti pôsobí na pedagogickej fakulte na Katolíckej univerzite v Ružomberku, kde vyučuje organ, dejiny organa, konštrukciu organov, improvizáciu, liturgické hranie a zborové dirigovanie. Za posledných 31 rokov opakovane pôsobil na mnohých festivaloch v Rakúsku, Maďarsku, Poľsku, Rumunsku, Slovensku a v Českej republike, ako aj vo Francúzsku a v Taliansku. V Severnej Amerike, vystupoval v Kanade a na Medzinárodnom festivale v Morelii, v Mexiku (najstarší organový festival na západnej pologuli). Vystúpil aj na Medzinárodnom organovom festivale v Guadalajare na Puerto Vallarta Arts Festivale a v ďalších amerických mestách.

Koncert sa uskutoční v sobotu 30. marca o 19.00 hod. v Evanjelickom kostole na Lazovnej ulici. Vstupné na koncert je dobrovoľné.