Vytúžený predĺžený víkend nešetrí podujatiami a festivalmi v Banskej Bystrici a širokom okolí. Počasie by malo priať a deti si naposledy vychutnajú letnú atmosféru prázdnin. Inšpirujte sa kam vyraziť.

csm_KG_16_vizual_poster_72dpi %285%29_a2771259b7KREMNICKÉ GAGY

Kremnica, piatok 26. až nedeľa 28. augusta

Európsky Festival humoru a satiry – 36. ročník. Jedinečná medzinárodná prehliadka kultivovaného humoru, nezávislej satiry a zábavnej recesie s dlhoročnou tradíciou (*1981). Koná sa každý rok na konci augusta v centre stredovekého baníckeho a minciarskeho mesta Kremnica. Na 13 interiérových scénach a exteriérových pódiách prezentuje svoje najlepšie produkcie asi 300 úspešných autorov, divadelníkov, hudobníkov, bábkarov, výtvarníkov, mímov, tanečníkov, klaunov, recitátorov a pouličných umelcov zo Slovenska, Českej republiky a mnohých krajín Európy. Najnovšie humoristické diela a výkony z poslednej sezóny hodnotí medzinárodná odborná porota – Akadémia humoru, ktorá v jednotlivých umeleckých žánroch udeľuje prestížnu cenu Zlatý gunár. Bohatý a pestrý program ponúka slušnú zábavu všetkým vekovým kategóriám. V neopakovateľnej atmosfére akcie si oddýchne každý. Pre uvoľnenie a inšpiráciu prichádzajú do festivalovej Kremnice aj renomované osobnosti a umelci. Trojdňový happening dobrej nálady na konci leta pravidelne navštevuje niekoľko tisíc divákov z celého Slovenska i zahraničia.

plagatKONCZOM AUGUSTA FEST 2016

Mefisto Jazz Art Café a Mestské divadlo – Divadlo z Pasáže, piatok 26. augusta a sobota 27. augusta

Druhý ročník jedinečného mestského festivalu banskobystrických kapiel a špeciálneho žilinského hosťa uvedie deväť banskobystrických kapiel. Špeciálnym hosťom festivalu je Projekt s názvom Amy Winehouse tribute band. Od 26. augusta do 27. augusta v priestoroch Mefista Jazz Art Café a Mestského divadla – Divadla z Pasáže zahrajú kapely ako Kontinuum, Eight Chances, Pohoda, Peacock ball, Kvet z Alokatu, Indiánka, Tomáš Pohorelec, Orchester nového primitivizmu, Hasiaci Prístroj a Amy Winehouse tribute band. Lístky sa dajú kúpiť priamo v Mefisto Jazz Art Café, Nám. Š. Mojzesa 15 v Banskej Bystrici. V cene lístka sú zahrnuté aj dve jedlá (každý deň jedno). Dvojdňovú permanentku si zakúpite za 12 eur a jednodňovú za 7 eur.

HC ’05 Banská Bystrica vs. UPC VIENNA CAPITALS

Zimný štadión, piatok 26. august od 17.30 hod.

Prípravné medzinárodné stretnutie medzi HC ’05 iClinic a UPC Vienna Capitals z Rakúska.

CENTRÁLNE OSLAVY 72. VÝROČIA SNP

Oslavy_72_SNP-1Banská Bystrica, piatok 26. až pondelok 29. augusta

Podujatie sa koná pod záštitou slovenského predsedníctva v Rade Európskej únie. V piatok a v sobotu sa uskutoční v Záhrade Chavivy Reik v areáli Múzea SNP festival šanzónu Burning garden. Viac sa dozviete v našom staršom článku. V nedeľu o siedmej hodine podvečer pokračuje program koncertom Štátnej opery a v pondelok od jedenástej hodiny predpoludním začne oficiálny program centrálnych osláv SNP aj s kultúrnym programom. Práve tu sa môžete tešiť na ruský súbor z Moskvy, orchester Alexandra Daška s Martinom Babjakom, ale aj Celeste Buckingham. Program tohtoročných osláv sme bližšie popísali v našom staršom článku.

ZVOLENSKÉ HUDOBNÉ POVSTANIE

Zvolen – Námestie SNP, piatok 26. august o 16.30 hod.

Pozývame na Námestie NSP vo Zvolene, ktoré bude plné dobrej hudby. Tešiť sa môžete na Regale, Tritorr a Jana Kryla. Viac sa dočítate na portáli ZVonline.sk.

PREHLIADKA SYNAGÓGY

Brezno – synagóga, piatok 26. august od 18. do 20. hod.

Prehliadka novo zrekonštruovanej synagógy so sprievodcom. Vstupné je dobrovoľné.

FRANTIŠEK A VOJTA NEDVĚD SO SKUPINOU

Heľpa – amfiteáter, piatok 26 august od 19. hod.

Sto minút tých najkrajších piesní bratov Nedvědovcov. Vstupné je osem eur.

Medzinarodne letecke dni SIAF 2015, Sliac | REGIONAL MEDIA, s.r.o.MEDZINÁRODNÉ LETECKÉ DNI SIAF 2016

Letisko Sliač, sobota 27. a nedeľa 28. augusta od 8. hod.

Medzinárodné letecké dni SIAF sú aj tento rok v posledný augustový víkend. Tešiť sa môžeme na viac ako 50 účastníkov z celého sveta. Viac informácii o programe sa dozviete v tomto príspevku.

OSLAVY 90. VÝROČIA ZALOŽENIA DHZ HRONSEK

Hronsek – futbalové ihrisko, sobota 27. august od 10.00 hod.

Na futbalovom ihrisku v Hronseku sa v sobotu uskutoční súťaž o pohár starostu obce a oslavy založenia DHZ Hronsek. Tešiť sa môžete na súťaž dobrovoľných hasičov všetkých vekových kategórií, vystúpenie ľudovej hudby, zapálenie vatry a diskotéku.

HOREHRON, HOREHRON, TY KRÁSNY HOREHRON

Polomka – lyžiarske stredisko Bučník, sobota 27. august od 10. hod.

Už v poradí 2. ročník festivalu ľudovej kultúry. Sprievodné akcie: tvorivé dielne, tradičné jedlá, škola tanca s Veronikou Horváthovou, športové a iné súťaže medzi obcami, prehliadka polomského kroja s odborným výkladom pani Švajdovej, vystúpenia spievajúcich rodín z Horehronia – Spieva celá rodina, galaprogram „Horehronská svadba“, ľudová zábava. Spoluúčinkuje ľudová hudba Borsucki Gadi a muzikanti z Horehronia.

O VALAŠKU – FURMANSKÁ SÚŤAŽ

csm_Furmanská súťaž %283%29_f477fc4a60Detva – amfiteáter, sobota 27. august

Mesto Detva vás pozýva na 14. ročník furmanskej súťaže ťažných koní „O valašku“, ktorá sa uskutoční v sobotu pri amfiteátri v Detve. Furmanskú súťaž vyhráva celkový víťaz a víťazi jednotlivých disciplín. Sem patrí slalom so záťažou, ťahanie kláta, ťahanie saní v jednotke. Ceny získajú v jednotlivých disciplínach prví traja najlepšie umiestnení súťažiaci. Obľúbená je kategória zvaná divácka súťaž o najkrajší záprah. V silovej disciplíne, pri ktorej sa hodnotí sila koňa, ktorý dokáže potiahnuť na saniach čo najväčšie bremeno, sa prvé kolo začína pri 600 kg vážiacom dreve. V každom kole sa záťaž pridáva. Pri slalome so záťažou sa hodnotí rýchlosť a presnosť, teda súhra furmana s koňmi, jeho zručnosť. Počas súťaže nesmú furmani udierať kone bičom. Za udretie by automaticky nasledovala diskvalifikácia.

DEŇ OBCE LUČATÍN

Lučatín, sobota 27. august o 10. hod.

Srdečne  pozývame na deň plný zábavy a hudby, ktorý môžete osláviť na dňoch obce Lučatín. Viac sme o podujatí písali v našom staršom článku.

AKO SA REŠTAUROVALI OBRAZY STAREJ BYSTRICE

Bethlenov dom, sobota 27. august o 13. hod.

Srdečne pozývame na tvorivú dielňu pre verejnosť. Zaujímavý workshop reštaurovania starých malieb.

SÚBOJ MAJSTROV VO ZVOLENE

plagat_80_partneri-page-001Zvolen – Zimný štadión, sobota 27. august o 15. hod.

Pozývame na hokejový Súboj majstrov. Hokejový zápas legiend sa uskutoční pri príležitosti 80. rokov zvolenského hokeja. Vstup na hokejový zápas je voľný. Viac sa dočítate v článku na ZVonline.sk.

BASS CLASS

Záhrada CNK, sobota 27. august o 19. hod.

Príďte si vychutnať zaujímavú hudbu v podaní DJ Blupcat (exDrumatique & Li&uid Beatz).

VESTIS KABÁT TRIBUTE

Jakub – futbalové ihrisko, sobota 27. august od 20. hod.

V banskobystrickej časti Jakub pozývame na koncert kapely Kabát. Príďte si zaspievať staré známe hity.

NEDEĽNÉ TVORIVÉ DIELNE PRE DETI

Tihányiovský kaštieľ, nedeľa 28. august o 9. – 12. hod. a 13.–17. hod.

Tvorivé dielne s názvom Origami kvety s Lesankou. Šikovné ruky dokážu vyrobiť z papiera hotové zázraky. Oddychová dielňa na konci leta nás prenesie do ranného detstva a našim deťom sprostredkuje zážitok z pradávneho umenia, ktoré v minulosti ovládal takmer každý.Vstupné je euro a päťdesiat centov.

NEDEĽNÉ TVORIVÉ DIELNE PRE DETI

Thurzov dom, nedeľa 28. august o 14.–18. hod.

Tvorivé dielne s názvom Garbiari s Gabikou. Kumšt garbiarskeho remesla zakúsia a spomienku na dielne v podobe výrobku z kože v Thurzovom dome si vyrobia detičky na dielňach s lektorkou Gabikou. Vstupné je euro a päťdesiat centov.

DRUHÝ ROČNÍK CYKLOJAZDY SNP

Zvolen, pondelok 29. august o 9. hod.

Program cyklojazdy je spojený s uctením si pamiatky padlých vo vojnových konfliktoch pri pamätníkoch vo Zvolene, Sliači, Veľkej Lúky, Hronseku a Vlkanovej. Trasa vedie zo zvolenského Námestia SNP až do Banskej Bystrice. Zúčastniť sa môže ktokoľvek a zadarmo. Každý účastník dostane tričko s logom podujatia. Registrácia od 8.30 h na zvolenskom námestí pri „valaške“.

DRYING BREED IT, TERRORAGE IT, DEMON PROJECT RUS

Tartaros RC, pondelok 29. august o 19. hod.

Presne v deň Slovenského národného povstania to bude v Banskobystrickom Klube pekelne horúci večer. V rámci európskeho turné Live in Rotten Blood Tour 2016 sem zavíta trojica kapiel, ktoré sú pripravené masakrovať svojou hudbou všetko živé aj neživé. Headlinerom tohto večera budú Brutal Thrash /Deathový Taliani Dying Breed z ďalekého mesta Palermo. Sekundovať im budú ich krajania a kamaráti Death /HC metláci Terrorage, tiež z Palerma . A celý koncert otvoria Melodic deathmetalovy bratia z ďalekého východu a to presnejšie Ruský Demon Project z mesta Novosibirsk.