TS organizátorov (T. Kika), foto: BBonline.sk (M. Líška) | 24.8.2016

Letecké dni za dverami: Bombardér B-52 už na ploche, návštevníkov prevedie aj aplikácia

Medzinárodné letecké dni Slovak International Air Fest (SIAF) 2016, najväčšia letecká udalosť roka, sa uskutočnia už tento víkend od 27. do 28. augusta 2016 na Leteckej základni Sliač.

Prilet B-52 SIAF Sliac 2016 | BBonline.sk, ZVonline.skNa podujatí sa predstaví 50 účastníkov z 13 krajín ako aj špičkové akrobatické letecké skupiny Patrulla Aguila zo Španielska, belgickí Červení diabli a na nových lietadlách nebudú chýbať ani vynikajúci Flying Bulls z Čiech. Hlavnou atrakciou bude bezpochyby aj americký bombardér B-52, ktorý aj pred zrakmi stoviek zvedavcov v okolí letiska pristál na Sliači v stredu po ôsmej ráno. Ďalšie prílety účastníkov SIAF budú nasledovať najmä vo štvrtok a piatok.

Na najväčšej leteckej šou na Slovensku diváci uvidia sólové a skupinové akrobatické vystúpenia vojenských aj civilných pilotov z 13 krajín Európy a NATO. Letová a statická ukážka ponúkne spolu viac ako stovku lietadiel. Piaty ročník SIAF bude bezpochyby výnimočný aj vďaka vystúpeniu stíhačiek rodiny Mikojan Gurjevič (MiG-15, MiG-21 a MiG-29) a Su 27 ukrajinského letectva či súboju akrobatických titánov Zoltána Vereša a Kairysa Jurgisa. Medzinárodné letecké dni SIAF 2016 organizuje Slovenská letecká agentúra v spolupráci s hlavným programovým partnerom Ministerstvom obrany SR.

Letecke dni SIAF 2015, Sliac | REGIONAL MEDIA, s.r.o.„Je veľmi silnou správou, že SIAF rastie každý rok spolu so svojimi fanúšikmi. Veľmi sa na nich tešíme aj v posledný prázdninový víkend. Obzvlášť som hrdý na to, že v predvečer leteckých dní už po tretíkrát oceníme najvýznamnejšie osobnosti, projekty, spoločnosti a inštitúcie slovenského letectva v rámci vyhlásenia víťazov ankety Zlaté krídla – Národná cena letectva Slovenskej republiky za rok 2015. Zároveň som nesmierne zvedavý, komu bude tohto roku patriť cena za najlepšiu letovú ukážku – Best Display Smik Trophy 2016. Aj tieto aktivity podčiarkujú našu snahu podporovať šikovných ľudí a zároveň oceniť skúsenosti a zručnosti pilotov, ktorí sú pre naše mladé talenty vzormi,” povedal riaditeľ Slovenskej leteckej agentúry a SIAF 2016 Hubert Štoksa na stredajšej tlačovej konferencii.

SIAF 2016 aj v mobilnej aplikácii

Tohtoročná novinka – mobilná aplikácia SIAF, ktorú organizátori pripravili pre najpopulárnejšie operačné systémy šikovných telefónov, bude osobným vreckovým sprievodcom každého návštevníka SIAF 2016. Ponúkne všetky informácie o programe, lietadlách, ale aj interaktívnu mapu letiska pre lepšiu orientáciu v statickej ukážke a pestrej ponuke atrakcií. Vďaka technológii Bluetooth aplikácia ponúkne návštevníkovi kľúčové informácie o vystavenom lietadle na blízku. Pripojenie na internet nie je podmienkou pre plnú funkčnosť mobilnej aplikácie, ktorá je dostupná na stiahnutie úplne zadarmo a pre zahraničných návštevníkov aj v anglickom jazyku na webstránke podujatia.

Starostlivosť aj o ZŤP návštevníkov

Medzinarodne letecke dni SIAF 2014, letisko Sliac | REGIONAL MEDIA, s.r.o.SIAF 2016 vyjde v ústrety aj návštevníkom trpiacim zdravotným postihnutím. Návštevníci sa tak budú môcť vďaka úplne bezbariérovému prístupu pozrieť aj do kabíny lietadla L-39. Bezbariérový priestor je vyhradený v sektore A, v prvej časti Letiska Sliač bližšej k Banskej Bystrici, kde budú k dispozícii počas oboch leteckých dní i členovia Maltézskeho rádu, ktorí sa špecializujú na zdravotnú a sociálnu starostlivosť.

Parkovanie a dostupnosť SIAF 2016

Návštevníci môžu využiť na parkovanie štyri vyhradené plochy v okolí Letiska Sliač s kapacitou viac ako 20-tisíc parkovacích miest a tiež záložné parkovisko s kapacitou 3-tisíc miest. Ťažko zdravotne postihnutí návštevníci môžu využiť oddelené parkovisko so spevneným povrchom prispôsobeným pre pohodlnejší presun v blízkosti odletového terminálu. Návštevníci môžu prísť na SIAF pohodlne a bez starostí aj kyvadlovou autobusovou dopravou, ktorá bude premávať na trasách Zvolen – Sliač a Banská Bystrica – Sliač. Autobusovú linku cestujúci rozpozná podľa loga SIAF umiestneného na autobuse. Viac informácií o kyvadlovej doprave nájdete na stránkach siaf.sk.

Vstupenky na podujatie sú ešte stále v predpredaji aj online prostredníctvom portálu Predpredaj.sk. Areál letiska sa po oba dni otvára o 8.00 h ráno, program začína o 10-tej a vrcholiť by mal okolo 17-tej hodiny.

Fotogaléria