Banská Bystrica sa, ako niekdajšie centrum Slovenského národného povstania, aj tento rok stane dejiskom centrálnych osláv pripomienky jednej z najvýznamnejších udalostí našich dejín.

Oslavy_72_SNP-1Tohtoročnú pripomienku udalostí z roku 1944 začne už v piatok 26. augusta medzinárodný festival šanzónu Burning garden v Záhrade Chavivy Reik pri areáli Múzea SNP. V piatok začne festival programom Blázni z Chelmu so speváčkou Mirkou Záhumenskou o 17.30 h a o 19.00 h vystúpi v programe Okno do duše aj Andrea Zimániyová s gitaristom Jurajom Burianom. V sobotu bude Burning garden pokračovať od 16.30 koncertom kapely Pas de pitié venovanom niekdajšiemu francúzskemu skladateľovi a spevákovi Claude Nougarovi. V ďalšom programe sa až do večera návštevníci môžu tešiť napríklad na básnika a spisovateľa Ľubomíra Feldeka či speváčku Janu Orlickú.

V predvečer hlavných osláv, v nedeľu 28. augusta, si aj tento rok pripravila svoj špeciálny koncert banskobystrická Štátna opera. Uvedie ho o 19-tej hodine na hlavnom pódiu pred Múzeom SNP. Počas koncertu sa budú aj tento rok odovzdávať Ceny Múzea SNP určené osobnostiam alebo inštitúciám, ktoré s ním dlhoročne spolupracujú. Odovzdávať ich tento rok bude vlaňajšia Miss Slovensko Lujza Straková, ktorá patrí k tváram múzea.

Priebeh oficiálnej časti osláv, v pondelok 29. augusta, bude mať tradičný pribeh v duchu úcty a spomienky na obete povstania a druhej svetovej vojny. Pietny akt kladenia vencov za účasti najvyšších štátnych predstaviteľov a zahraničných hostí, spojený s preletom stíhačiek Vzdušných síl Ozbrojených síl Slovenskej republiky, začne o 11-tej hodine. Nasledovať bude oficiálny program s príhovormi hostí a malou upútavkou kultúrneho programu, ktorého hlavná časť je na programe popoludní.

Oslavy SNP 2015 Banska Bystrica - Slovenske narodne povstanie| REGIONAL MEDIA, s.r.o.Popoludňajší kultúrny program na pódiu začne o 13-tej hodine a vystúpi v rámci neho napríklad ruský súbor Osipova z Moskvy. Po 15-tej hodine sa návštevníci môžu tešiť na Orchester Alexandra Daška so sólistami Janou Orlickou a Martinom Babjakom.  Vystúpi tiež rocková kapela vzdušných síl USA v Európe Touch ‚n Go či mladá, aj v zahraničí uznávaná speváčka Celeste Buckingham s kapelou King Shaolin. Ich koncert začne krátko pred šiestou podvečer a uzatvorí oficiálne oslavy 72. výročia SNP.

Okrem bezplatného vstupu do expozícií Múzea SNP sa verejnosť môže tešiť aj na ďalšie sprievodné akcie, ktorými budú napríklad zoskok výsadkárov, či statické a tiež dynamické ukážky vojenskej techniky. Pripravený bude tiež dobový vojenský tábor klubov vojenskej techniky a predvedú sa aj modelári. Tento rok bude súčasťou programu napríklad aj otvorenie výstavy torza povstaleckého tanku, tkorý sa podarilo po vyše 70-tich rokoch zachrániť či slávnostné sprístupnenie veliteľského bunkra v areáli skanzenu ťažkej techniky v areáli Pamätníka SNP.

V súvislosti s oslavami dôjde aj tento rok ku dopravným obmedzeniam, ktoré sa budú týkať susediacich ulíc. Na Cikkerovej, Kuzmányho a Kapitulskej bude od nedele večera platiť zákaz zastavenia, pričom v pondelok budú tieto ulice, vrátane Švantnerovej ulice, úplne uzatvorené pre verejnú automobilovú dopravu. Smer jazdy na Kuzmányho ulici bude presmerovaný smerom od Národného domu po Hušták.