Medzinárodný festival šansónu Burning Garden, ktorý sa koná v dňoch 26.a 27. augusta v Záhrade Chavivy Reik, je pilotným festivalom v meste Banská Bystrica.

PlagátZámerom ojedinelého festivalu je nielen predstaviť šansón ako unikátne spojenie hudby, expresivity, poézie a ľudského osudu, ale zároveň myšlienkovo prepojiť festival s odkazom a historickými súvislosťami mesta. Festival je akousi predzvesťou osláv SNP, ktorými bude žiť mesto Banská Bystrica nasledujúce dni.

Burning Garden, Horiaca záhrada, je v tomto prípade Záhrada Chavivy Reik, v areáli Múzea SNP v Banskej Bystrici, nazvaná po hrdinke štátu Izrael, čestnej občianske mesta Banská Bystrica Chavivy Reik, ktorá je stelesnením hrdinského osudu a odvahy a zároveň osobných bojov a bojov za spoločnú myšlienku. V tomto duchu je postavená celá dramaturgia festivalu.

V piatok 26. augusta o 17.30 hod. festival otvorí speváčka Mirka Záhumenská. V spoločnom projekte s Erikom Rothensteinom a Františkom Bálešom uvedie unikátne zhudobnenú literárnu predlohu Isaaca Bashevisa Singera Blázni z Chelmu. Pokračovanie festivalu bude v rukách skvelej interpretky šansónu Andrey Zimániyovej, ktorá zároveň predstaví svoj osud v podobe nového CD s názvom Okno do duše. Sprevádzať ju budú jazzový gitarista Juraj Burian a klavirista Erik Dimitrov.

Sobota 27. augusta (od 16.30 hod.) bude venovaná výraznej osobnosti jazzového francúzskeho šansónu Claude Nouagaro. Jeho tvorbu predstavia mladí Banskobystričania, viacnásobní víťazi súťaže Spievam po francúzsky, skupina Pas de pitié so sólistom Matúšom Kucbelom. O 17.30 hod. mladí básnici z Generácie 0 pripomenú revolučné osudy bítnikov, konfrontujúc ich s vlastnými osudmi či vlastnou poéziou. V programe vystúpia Marcel Páleš, Peter Papšo, Pavol Korba a Ľudovít Majer.

Pamätník Chaviva ReikováMedzinárodný rozmer festivalu prináša známy český interpret šansónu, Jiří Vondrák, ktorý je chodiacou dušou Českého šansónového divadla a autorom mnohých kníh a relácií pre ČT o šansóne a bigbíte. Je tiež unikátnym interpretom šansónov Bulata Okudžavu, s ktorými osobne koncertoval a bol organizátorom jedného z posledných koncertov tohto velikána ruského šansónu v Brne. Aktuálne Jiří Vondrák vydal knihu v spolupráci so slovenským spisovateľom, dramatikom, básnikom a prekladateľom Ľubomírom Feldekom, ktorá bude v rámci festivalu pokrstená.

Záver festivalu bude patriť ďalšej vynikajúcej slovenskej interpretke šansónu Jane Orlickej v sprievode elitného jazzového kontrabasistu Petra Kořínka a akordeonistu, sólistu kapely Čechomor, Radka Pobořila. Toto trio v komponovanom večere prinesie šansón z celého sveta, vrátane slovenského šansónu, ktorý pre Janu napísal básnik Teodor Križka a textár a skladateľ Ali Brezovský. Obaja umelci sa osobne zúčastnia záveru festivalu (začiatok o 20.30 hod.).

Organizátorom festivalu Burning Garden je OZ cult-E Európska kultúra, v spolupráci s Múzeom SNP v Banskej Bystrici. Partnerom festivalu je BCF s.r.o.