Posledný júnový víkend prinesie do Banskej Bystrice a jej okolia opäť niekoľko zaujímavých kultúrnych podujatí. Milovníci legendárnej slovenskej kapely IMT Smile si prídu na svoje vďaka ich letnému turné, v rámci ktorého zavítajú na banskobystrický „amfík“, na Námestí slobody budú dominovať vône streetového Food Truck festivalu a zábavu si užijú aj deti, ktorým pomaly, ale isto končí školský rok.

Piatok 24. jún

Slovak Food Truck Festival

Námestie slobody, Banská Bystrica – 11:00 h

Banskobystrické Námestie Slobody počas týchto dní ovládne vôňa gastronomických špecialít. Až do nedele 26. júna sa tu koná Slovak Food Truck festival. Štýlový street-food festival, aký tu ešte nebol, ponúkne okrem kvalitného jedla aj bohatý sprievodný program. Z historických replík áut a prívesov prispôsobených na podávanie jedál a nápojov sa bude šíriť neodolateľná vôňa všakovakých street dobrôt, od burgrov, cez gyozu až po domáce párance či lokše. Viac informácií nájdete aj v našom samostatnom článku.

Lucia Fabová a jej živá substancia

A7 Gallery, Banská Bystrica – 17:00 h

V piatok podvečer otvoria v A7 Gallery (365.labb, Lazovná 5) výstavu výtvarníčky Lucie Fabovej a nebude to maľba, akoby mnohí možno očakávali. Projekt LIVE SUBSTANCE (Živá substancia) je pokračovanie v maliarskom i osobnom psychologickom výskume autorky. Človeka tematizuje ako živú tvarovateľnú hmotu, ktorá plynie (tečie) v celku iných živých foriem. Priehľadné organické objekty, sochy. Človek ako živý šperk. Vernisáž výstavy sa začína o 17:00 h.

IMT Smile Summer Tour

Amfiteáter Paľa Bielika, Banská Bystrica – 18:00 h

IMT SMILE sa v lete vrátia na koncertné pódiá, aby spoločne s vami oslávili 30 rokov od založenia kapely. Za ten čas sa Táslerovci stali jednou z najúspešnejších skupín na Slovensku. Prinášajú veľké množstvo hitov, ktoré si na koncertoch spievajú spoločne so skupinou tisíce ľudí. Výročie oslávia na veľkolepom koncertnom turné. Vstupenky nájdete TU.

Koncert organovej hudby

Kostol nanebovzatia Panny Márie, Banská Bystrica – 18:30 h

Ministerstvo kultúry a Charkivské národné akademické divadlo opery a baletu Mykoly Lysenka pozývajú na koncert organovej hudby, ktorý sa bude niesť v znamení spomienky na slávneho Mozarta. Účinkovať budú sólisti Schid opery, spevácky zbor a symfonický orchester Schid opery. Dirigentskú taktovku prevezme Dmytro Morozov.

DJ vo Výklade – Krishpin

Už v piatok 24. júna to vo Výklade na Národnej ulici opäť roztočí hudobná akcia, do tanca bude hrať DJ Krishpin a zvrtne niečo rytmické pre vaše uši. Príďte pokecať s kamošmi, len tak si posedieť, či niečo osláviť? Vstup je zdarma, pre prípadné rezervácie neváhajte využiť e-mailovú adresu aha@totojevyklad.sk.

Sobota 25. jún

Bodka za školským rokom

Jelšový hájik, Rudlová-Sásová, Banská Bystrica – 10:00 h

Ak chcete so svojimi deťmi prežiť deň plný zábavy, športových aktivít a dobrého pocitu, že ste urobili niečo pre životné prostredie, príďte v sobotu o 10:00 h do Jelšového hájiku a dajte spoločne bodku za školským rokom. Vaše ratolesti zaručene poteší skákací hrad, maľovanie na tvár alebo sladkosti. Bude to pre všetkých príjemný zážitok. Všetci ste srdečne vítaní.

Súťaž vo varení halušiek

Športový areál Viliama Lustiga, Malachov – 12:00 h

SPAM o.z. v spolupráci s Obecným úradom Malachov pozývajú na súťaž vo varení a jedení halušiek. Program odštartuje v sobotu 25. júna o 10. hodine na ihrisku v Malachove, od 12:00 sa o zábavu postará živá hudba a na predaj budú aj langoše. O 13:00 h sa uskutoční súťaž v jedení halušiek.

Slávnostné otvorenie expozície TRANZITHISTORY

Thurzov dom, Banská Bystrica – 13:00 h

Jedenásť miestností, ktoré dýchajú historickým bohatstvom. Vďaka zbierkovým predmetom, dobovým dokumentov, interaktívnym hračkám a moderným vizuálnym prvkom sa návštevník stane súčasťou cesty Tranzhistory. Viac ako 2000 zbierkových predmetov odkryje harmonicky prepojené témy bohatej histórie mesta Banská Bystrica s tradíciami kraja a regiónu. V rámci bohatého kultúrneho programu vystúpia DRUŽINA, Hojana, Konzervatórium J. L. Bellu v Banskej Bystrici, Divadlo Štúdio Tanca, ZUŠ Jána Cikkera Banská Bystrica, Súkromná základná umelecká škola Róberta Tatára, Folklórne Združenie Pohronec, DFS MATIČIARIK, Stredoveké tance Pulcherrima Rosa zo Zvolena, DFS Javory a Liesky z Badína a YAMARHABAND.

Hurá prázdniny

Park pod Pamätníkom SNP, Banská Bystrica – 13:00 h

V sobotu 25. júna sa ratolesti môžu tešiť na 11. ročník multižánrového podujatia pre rodiny s deťmi. Aktivity pre deti – zážitkové stanovištia, tanečné a spevácke vystúpenia, parkour, zábava, divadelné predstavenie, pena, športové aktivity, súťaže, tombola, ukážky policajných a hasičských zložiek, hasiči, diskotéka pod holým nebom a veľa prekvapení…

#Pride #BB 2022

Námestie SNP a Záhrada CNK, Banská Bystrica – 13:00 h

V poradí piaty ročník #PRIDE #BB sa uskutoční v sobotu 25. júna v banskobystrickom Centre nezávislej kultúry Záhrada. Podujatie už tradične otvorí dúhový pochod, ktorý povedie z Huštáku cez Námestie SNP do Záhrady. Viac informácií o bohatom programe podujatia nájdete v našom samostatnom článku.

Festival futbalu v Banskej Bystrici

Námestie SNP, Banská Bystrica – 14:00 h

Majstrovstvá Európy do 19 rokov sa nám poriadne rozbehli a fanúšikovia sa stále môžu zabaviť. Príďte na Festival futbalu – skvelú show, súťaže pre malých futbalistov a futbalistky a krásne ceny. O 16:00 h autogramiáda reprezentanta Róberta Boženíka.

Rande s mestom

Matejov dom, Banská Bystrica – 15:00 h a 16:30 h

Zoznámte sa viac s históriou mesta Banská Bystrica. Vďaka komentovaným prehliadkam v Matejovom dome si v cene vstupenky odnesiete domov aj poznanie a aj zážitky.

SYMPL otvorenie grilovacej sezóny s Erikom Volkom, šéfkuchárom Bistro Chef Zvolen

Reštaurácia Sympl, ESC, Banská Bystrica – 18:30 h

Celé leto sa nesie v štýle grilovačiek. Ak ste tento rok ešte na žiadnej neboli, Sympl vás pozýva v sobotu 25. júna o 18:30 h na otvorenie grilovacej sezóny aj spolu s hosťom Erikom Volkom, šéfkuchárom Bistro Chef Zvolen. Grilovať sa bude na najkrajšej terase v meste a vy sa môžete tešiť na ozajstné špeciality, ktoré vám budú servírovať priamo z rozpáleného grilu! Cena vstupenky je 29 €. Počet miest je však limitovaný, preto si to svoje nezabudnite rezervovať ešte dnes. Všetky rezervácie prijímame na tel. čísle 0918 367 850.

Nina Rosa v Záhrade

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 19:00 h

Nevšedná vynaliezavosť, zvukové experimenty a hudobná rozmanitosť. Tak by sa dala charakterizovať tvorba slovensko-českej formácie Nina Rosa, ktorej ústrednou postavou je speváčka a huslistka Nina Marinová. Netradičný stret žánrov sa prejavil vo výnimočnom zvuku tohto multi-inštrumentálneho tria a výsledkom je pestrá mozaika hudobných štýlov – od gipsy jazzu cez šansón až po reggae a elektroniku. Jejdebutový album Discover z roku 2019 si vyslúžil až tri nominácie na Radio_Head Awards.

Miloš Bihary & Gypsy Jazz trio

Hogo Fogo Jazz & Art Club, Banská Bystrica – 19:30 h

Čistá muzikantská energia a majstrovstvo v priamom prenose. Miloš Bihary so svojim triom už pár krát banskobystrické publikum postavil zo stoličiek a určite to nebude inak ani v sobotu 25. júna. Gypsy Jazz v ich podaní má úplne nový rozmer. Vstupenky na podujatie vo výške 10 eur je možné zakúpiť len priamo na mieste.

Letné kino na amfiteátri: Elvis

Amfiteáter Paľa Bielika, Banská Bystrica – 21:30 h

Veľkolepý film Baza Luhrmanna sa ponára do života a hudby Elvisa Presleyho a jeho vzťahu s jeho záhadným manažérom, plukovníkom Tomom Parkerom (Tom Hanks). Príbeh sa ponára do komplexnej dynamiky medzi Presleym a Parkerom trvajúcej viac ako 20 rokov, od Presleyho vzostupu k sláve až po jeho neslýchaný úspech, na pozadí rozvíjajúcej sa kultúry a straty nevinnosti v Amerike. Stredobodom tejto cesty je jedna z najvýznamnejších a najvplyvnejších osôb v Elvisovom živote, Priscilla Presley (Olivia DeJonge). Predpredaj vstupeniek nájdete na tomto odkaze.

Nedeľa 26. jún

Odhalenie pamätnej tabule rodine Podkonických

Námestie SNP, Banská Bystrica – 13:30 h

Banská Bystrica bola v minulosti dôležitým centrom organárstva a organovej kultúry. Organárske umenie sa tu rozvinulo predovšetkým v 18. storočí, vďaka organárskej rodine Martina Podkonického a jeho syna Michala. Mesto Banská Bystrica sa v spolupráci s občianskym združením Vivat vox organi, rozhodlo osadiť organárskej rodine Podkonických pamätnú tabuľu. Tá nájde svoje miesto na začiatku Hornej Striebornej ulice, na Námestí SNP 13. Viac informácií nájdete v samostatnom článku.

Solamente Naturali

Evanjelický kostol na Lazovnej ulici, Banská Bystrica – 14:00 h

Po ceremoniáli sa v Evanjelickom kostole na Lazovnej ulici uskutoční exkluzívny koncert súboru pre starú hudbu Solamente Naturali. Na koncerte zaznejú barokové diela z programu Musica Globus. Pôjde o barokovú hudbu z celého sveta, ktorá vznikala v čase, keď v Banskej Bystrici tvorili otec a syn Podkonickí. Slávnostný koncert, ktorý sa koná v rámci medzinárodného festivalu barokovej hudby Musica Barocca 2022, sa začne o 14:00 h.

Rozprávkový les

Kúpeľný areál obce Kováčová – 14:00 h

Počuli ste to? Už 26. júna bude zvýšená koncentrácia rozprávkových bytostí v parku pri kostole v obci Kováčová! Preto OZ Gorazdík v spolupráci s obcou Kováčová pozýva všetky rodinky na Cestu Rozprávkovým lesom. Príďte si užiť poobedie plné zábavy. Viac informácií nájdete na tomto odkaze.

Muzikálové Korzo

Námestie SNP, Zvolen – 17:00 h

Pri Evanjelickom kostole na zvolenskom Námestí SNP uzatvoria júnové korzá podujatím s názvom Muzikálové korzo. Od 17. hodiny vystúpia talenty z Konzervatória J. L. Bellu a o muzikálový koktail sa postarajú Štefan Šafárik, Ján Slezák, Jaroslav Moravčík, Michaela Hasalová a Tereza Králiková. Milovníci Freddieho Mercuryho si prídu na svoje vďaka Petrovi Pačutovi, ktorý patrí medzi svetových kráľov imitátorov legendárneho speváka. Podujatím vás bude sprevádzať Radoslav Kuric.

Letné kino na amfiteátri: Priepasť (70mm)

Amfiteáter Paľa Bielika, Banská Bystrica – 21:30 h

V rámci siedmeho ročníka Prehliadky Panoramatických Filmov [ppf] 2022 budú na banskobystrickom Amfiteátri Paľa Bielika premietať zo 70mm filmového formátu. Banskobystrický amfiteáter je zároveň jediný v Európe, ktorý je pod holým nebom schopný premietať panoramatické 70mm filmy. V nedeľu večer sa tak návštevníci „amfíku“ môžu tešiť na premietanie filmovej snímky s názvom Priepasť od legendárneho Jamesa Camerona.