V poradí piaty ročník #PRIDE #BB sa uskutoční v sobotu 25. júna v banskobystrickom Centre nezávislej kultúry Záhrada. Podujatie už tradične otvorí dúhový pochod, ktorý povedie z Huštáku cez Námestie SNP do Záhrady.

Mesiac jún sa už niekoľko desiatok rokov vo vyspelých krajinách na celom svete považuje za tzv. Pride month, teda mesiac hrdosti LGBTI+ ľudí. Treba pripomenúť, že začiatky neboli nijakou oslavou slobody ani rôznorodosti. V utorok 28. júna uplynie 53 rokov odvtedy, čo sa na protest voči štátnej šikane a kriminalizácii LGBTI+ ľudí postavili návštevníci Stonewall Inn klubu v New Yorku. Tento odpor voči nečakanej policajnej razii prerástol do niekoľkodňových protestov v celej mestskej štvrti. Podujatia ľudskoprávneho hnutia, ktoré dnes poznáme pod skratkou „Pride”, nemajú odvtedy len spoločný názov, ale aj posolstvo. Tým je napomôcť riešeniu otázky nerovnoprávneho postavenia LGBTI+ ľudí v legislatívnej i symbolickej rovine. Všetci si prajeme, aby boli títo ľudia akceptovaní ako plnohodnotní členovia a členky spoločnosti s rovnakými právami na rodinný a partnerský život.

Pri tejto príležitosti sa v Záhrade uskutoční už v poradí piaty ročník #PRIDE #BB, podujatia s odkazom volajúcim za spravodlivosťou a rovnoprávnosťou LGBTI+ menšiny pre všetkých ľudí, tentokrát s tematickým podtitulom EQUILIBRIUM. Čím bude tohtoročný Pride výnimočný a na aký program sa môžete tešiť?

Dúhový pochod a podujatia v Záhrade

Banskobystrický Pride sa tradične začne dúhovým pochodom (13:00 h) a to od Huštáku (Dolná ulica 51) smerom cez Námestie SNP do Záhrady (Námestie SNP 16). Tu si od cca 13:30 h môžete vypočuť úvodné uvítacie príhovory, po ktorých bude nasledovať bohatý program plný ľudskoprávnych diskusií, zaujímavých prednášok, workshopov a rôznych druhov umenia.

O 14:00 h to bude stretnutie so psychologičkami Vierou Hincovou a Oľgou Bindasovou, ktoré budú spolu s Braňom Fidlerom z LGBTI+ športového klubu Lotosové kvety a moderátorkou Nikoletou Kuglerovou z Amnesty International Slovensko diskutovať na tému Ako sa vyrovnať s nerovnováhou. Zámerom diskusie je venovať sa rôznym kontextom a významovým odtieňom čoraz naliehavejšej témy duševného zdravia a vnútornej rovnováhy človeka, a to nielen s ohľadom na menšinový stres či diskrimináciu LGBTI+ ľudí.

O 15:00 h sa na interaktívnej prednáške s názvom V jednote je sila – ako sa organizovať za kvír budúcnosť bude hovoriť o rôznych možnostiach a spôsoboch, akými by sa dalo prispieť k zlepšeniu situácie queer ľudí žijúcich na Slovensku („queer“ je výraz zastrešujúci všetkých neheterosexuálnych a/alebo rodovo nekonformných ľudí). Prednášku organizuje študentský spolok LIGHT* Univerzity Komenského, ktorý môže byť inšpiráciou pre komunitné organizovanie študentov a študentiek aj na iných školách a univerzitách. V jednotlivých kútoch záhradného parku sa od 15:00 h okrem Živej knižnice budú konať aj rôzne workshopy, ako napríklad stencil workshop Buď svoja značka, kde si môžu návštevníci a návštevníčky navrhnúť a vyrobiť potlač na tašky, tričká alebo ruksaky, alebo si vyrobiť svoj vlastný odznak.

Priestor na oddych, hudba, farby a vône

Program tohtoročného #PRIDE #BB osvieži workshop Miriam Džedže Jakubíkovej, ktorá sa venuje acroyoge a poznatky zo svojej dlhoročnej praxe bude rada zdieľať so všetkými, ktorí si budú chcieť aktívne odpočinúť pri radostnom cvičení. Radosť a odpočinok určite pocítia aj všetci tí, ktorí sa zúčastnia prednášky o aromaterapii a sile esenciálnych olejov, ktorú bude viesť Zuzana Lukačovič.

Počas celého #PRIDE #BB bude k dispozícii aj konceptuálny priestor, tzv. LIGHTROOM, ktorého autorom je Adam Engler. V malej sále Z2 bude možné využiť priestor na oddych, stíšenie tela i mysle, nájdenie rovnováhy za sprievodu hudby, farieb a vôní. V tomto priestore tiež každú druhú hodinu odznie podcast Ľudskosť na tému Rodina 21. storočiaJanou Fuskovou. Možno tu stretnete aj veštice Milamandu a Atrocitu, alebo sa len tak stretnete so sebou a s inými.

Slam poetry a Action Sisters na záver

Podvečer bude venovaný nielen Slam poetry, čo je špecifický spôsob prednesu autorskej tvorby, ktorý je na Slovensku čoraz obľúbenejší, ale aj hudbe. Na #PRIDE #BB zahrajú lokálni DJi, ale tešiť sa môžete aj na hudobno-tanečné vystúpenie mladého speváka známeho pod pseudonymom Trick Richard. Celodenný program vyvrcholí o 20:00 h vo veľkej sále Záhrady veľkolepou drag queen performance Queer Time #prideedition. A to sú nápadité kostýmy, vtipné slovo i spev, účesy a líčenie, spontánnosť i manierizmus, paródia, lip-sync, burlesque, divadlo, ale aj ničím nedefinovaná performance. Na podujatí vystúpia banskobystrické Action Sisters v zložení Jesicca Loo, Chantall LicorneJasmine Richart, ako aj hostia a hostky TONIC, La Cuntessa, Everybody fucks Venice, Lotta Love, Oliver Kuklovský a Arejko.

Podujatie #PRIDE #BB už od roku 2018 organizuje neformálna občianska iniciatíva Inokraj:

„Všetci túžime po rovnováhe. Usilujeme sa o ňu zakaždým, keď čelíme nepriazni okolia, štátu, inštitúcií, sveta. Potrebujeme ju zakaždým, keď sa učíme vyrovnávať s krivdou. Snažíme sa reagovať s rozvahou, vysvetľovať svoje pocity, počúvať. Hľadáme spôsoby, ako udržať rovnováhu napriek nerovnostiam. Sme vaši krajania, susedia, rodičia, sme vaše deti. Témou piateho ročníka #PRIDE BB je EQUILIBRIUM. Nevzdávajme to, k rovnováhe sa potrebujeme navzájom. WE ARE EQUAL, NOT ANONYMOUS!“

Pevne veríme, že aj tento ročník pomôže zmazať v spoločnosti stále žijúce negatívne predsudky voči LGBTI+ komunite a vďaka bohatému kultúrnemu programu prispejeme k nadobudnutiu tak potrebnej spoločenskej rovnováhy.

Kultúrny a vzdelávací program Záhrady z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.