V Banskej Bystrici a jej okolí bude počas piatka a víkendu skutočne živo. Peknú bodku dostane mesiac knihy, a to v podobe niekoľkých podujatí. Fanúšikovia rôznych hudobných žánrov si prídu na svoje vďaka koncertom, ktoré sú na programe vo viacerých kluboch a chýbať nebudú ani podujatia pre najmenších.

Piatok 24. marec

Tradičný slovenský trh

Zvolenská Európa – 10.00 h (do 18.00 h)

V piatok 24. marca sa návštevníci zvolenskej Európy môžu tešiť na tradičný slovenský trh, ktorý bude sústredený v centrálnej časti.

Jednoduchý život

Verejná knižnica Mikuláša Kováča, pobočka CENTRUM (Švantnera 18), B. Bystrica – 16.30 h

BBSK v spolupráci s Verejnou knižnicou Mikuláša Kováča pozývajú na besedu Jednoduchý život s autorom knihy Branislavom Rybičkom. Podujatie sa uskutoční na pobočke Centrum, v čase od 16.30 h. Pre čitateľov knižnice je vstupné zdarma, pre nečlenov za 2 eurá.

Knižná bodka

Europa SC, Banská Bystrica – 17.00 h

Akcia s názvom Knižná bodka sa uskutoční v Europa SC od 24.-26. marca v priestoroch bývalého Blurr store-u za centrálnou zónou na prízemí medzi eskalátormi. K priestoru Vás budú navigovať podlažné nálepky. V piatok 24. marca sa môžete tešiť na besedy v spolupráci s Artforum Banská Bystrica a Literárna bašta (moderuje Zuzana Bariaková, ktorá vyspovedá Slava Sochora i prekladateľku Paulínu Šedíkovú Čuhovú).

JURAJ HNILICA akusticky

Robotnícky dom, Banská Bystrica – 19.00 h

Slovenský pesničkár a skladateľ Juraj Hnilica, známy svojou bezprostrednosťou a pozitívnym naladením na koncertoch, sa v piatok 24. marca predstaví v Robotníckom dome v Banskej Bystrici. Juraj je známy svojimi piesňami z bežného života, ktoré hovoria o radostiach, ale aj starostiach každého z nás. Nahral tri sólové albumy a dosiahol úspech v televíznej šou Česko-Slovensko má talent v roku 2015. Lístky si môžete zakúpiť v predpredaji za zvýhodnenú cenu na GoOut. Zároveň ich nájdete aj v Informačnom centre Banská Bystrica (Námestie SNP 1 – radnica).

Hrady popri Hrone

Vartovka na Urpíne, Banská Bystrica – 18.00 h

Svetelný signál aj tento rok spojí hrady popri Hrone. V piatok 24. marca večer bude svetielkovať deväť hradov Pohronskej hradnej cesty. Premiérovo, a zatiaľ len skúšobne, sa do podujatia zapája aj Vartovka na Urpíne v Banskej Bystrici. Viac informácií v našom samostatnom článku s odkazom nižšie.

Ale, ale, pani Plukovníková

Aula SZU, Banská Bystrica – 19.00 h

Komédia jedného z najúspešnejších škandinávskych dramatikov Bengta Ahlforsa. V pomerne čiernej komédii o manželstve, vzťahu rodičov a dospelých detí, urne s popolom, domácej pálenke a starostlivo utajených plánoch, ktoré nakoniec aj tak vyjdú najavo, exceluje v hlavnej úlohe Božidara Turzonovová. Bohaté a kvalitné herecké obsadenie budete môcť vidieť v piatok 24. marca v banskobystrickej Aule SZU so začiatkom o 19.00 h. Vstupenky nájdete na tomto odkaze.

Tančiareň

Divadlo Štúdio tanca, Banská Bystrica – 19.00 h

Aktivujte sa alebo si dajte pauzu. Vytancujte sa, kým vládzete. Zahoďte starosti, vrhnite sa na pódium, vyčistite si hlavu a spočítajte si svaly. Užite si pohyb tela, objavte svoj osobný štýl alebo sa inšpirujte po boku profi tanečníkov z Divadla Štúdio tanca. Pravidelné tanečné večery v Divadle Štúdio tanca pokračujú svojim ďalším vydaním, tentokrát v piatok 24. marca o 19. hodine. Viac informácií priamo na stránke DŠT.

Metal on Metal

Urban Spot, Banská Bystrica – 19.00 h

Milovníci metalového žánru si prídu na svoje vďaka podujatiu Metal on Metal, ktoré je na programe v piatok 24. marca v banskobystrickom „Urbane“. 

BUBNOVAČKA vol. 4 + BALKAN SESSION

U Francúza – Jazz Klub 12, Banská Bystrica – 19.30 h

U Francúza nie ste zákazníkmi, ale hosťami a v tomto duchu si budete môcť v piatok 24. marca vychutnať „dvojpodujatie“, v rámci ktorého prebehne od 19.30 h štvrté pokračovanie Bubnovačky a od 22.00 h predvedie svoje umenie počas Balkan Session DJ Matthew. Ten je známy pre chytľavé a rýchle tracky so silnou, veselou energiou, ale často a rád si uletí na cimbalových, folklórnych a cigánskych skladbách. A keďže v začiatkoch DJ-skej kariéry mixoval house, psychill, psytrance či goa, stopy týchto žánrov nájdete v jeho worldbeat setoch aj dnes. Vstupné 5 eur.

Študentská party v Ponorke

Ponorka Pub, Banská Bystrica – 20.00 h

V banskobystrickej Ponorke je v piatok 24. marca na programe študentská party, počas ktorej budú návštevníkov baviť DJ-i Roxor a Domin. Vstupné v hodnote 4 eur je pre všetkých od 16 rokov.

PAUL van DYK

Ministry of Fun, Banská Bystrica – 21.00 h

Legendárny PAUL van DYK, ktorého zrejme netreba nikomu predstavovať, opäť zavíta do banskobystrického Ministry of FUN, kde predvedie to najlepšie zo svojho bohatého a úspešného repertoára. Počas večera sa mu o support postarajú DRIFTMOON a MARTIN MICHNIAK. Vstupenky nájdete na tomto odkaze, brány Ministry sa otvárajú o 21. hodine.

Salsa Párty

Kaviareň Rotiva, Banská Bystrica – 21.00 h

Milovníci tanečných kreácií sú srdečne pozvaní na salsa párty, ktorá sa uskutoční v Kaviarni ROTIVA (Starohorská 33, B.Bystrica) v nefajčiarskych priestoroch, ktoré budú plne prispôsobené a upravené na tancovanie. Vstupné sú 3 eurá, začína sa o 21.00 h.

Sobota 25. marec

Dovidenia,  pani Zima alebo Vitaj, drahá Jar

Tihányiovský kaštieľ, Banská Bystrica – 9.30 h (ďalšie vstupy 13.00 a 15.00 h)

Tvorivé aktivity spojené so spoznávaním zmien v prírode počas jari. Vyrobte si vlastnú jarnú ozdobu.

Začiatok jarnej sezóny na Ľupčianskom hrade

Hrad Ľupča, Slovenská Ľupča – 10.00 h (prehliadky každú hodinu, posledný vstup 15.00 h)

Navštívte Hrad Ľupča počas marcových víkendov! Hrad bude otvorený od 10.00 do 15.00 h a prehliadky sa konajú každú celú hodinu. Hrad je možné navštíviť len v sprievode lektorky, individuálne prehliadky možné nebudú. Viac informácií nájdete na plagáte priloženom vo fotogalérii na konci článku.

Magický svet ilustrácií

Thurzov dom, Banská Bystrica – 10.00 h (druhý vstup 15.00 h)

Komentovaná prehliadka výstavy od Petra Uchnára s názvom: PLOCHA – PRIESTOR – PRÍBEH, ktorou vás prevedie kunsthistorik Juraj Žembera.

Deň hvezdární a planetárií

Hvezdáreň v Banskej Bystrici – 14.00 h

Sobota 25. marca patrí okrem iného Dňu hvezdární a planetárií, vďaka čomu budete môcť v banskobystrickej hvezdárni zažiť zaujímavý deň. Ten sa začne už o 14. hodine programom pre najmenších, od 15.30 h sa dozviete niečo o planetárnej obrane a o 17.00 h aj nejaké tie mýty a omyly v astronómii. Všetko uzavrie večerné pozorovanie oblohy, ktoré začína o 19. hodine. Beseda s hvezdármi sa uskutoční v prípade jasného počasia.

Knižná bodka – sobota

Europa SC, Banská Bystrica – 15.00 h

Knižná bodka pokračuje v sobotu v banskobystrickej Európe, kde je od 15.00 h na programe čítanie pre deti: Psíček a mačička (Spolupráca s Celé Slovensko číta deťom, o.z.), na ktoré nadviaže o 16.00 h aj divadelné predstavenie pod taktovkou sásovského Divadla pod balkónom (kapacita miest na sedenie je obmedzená). Popoludnie bude patriť aj sprievodným aktivitám v spolupráci s Panta Rhei od 17.00 h – čítanie s bystrickým básnikom Miroslavom Kapustom pod taktovkou Verejnej knižnice Mikuláša Kováča, ktorá zároveň odprezentuje koncept Bibliomat.

Dráčik Hapčí

Divadlo pod balkónom, Banská Bystrica – 17.00 h (v nedeľu 10.30 h)

V Divadle pod balkónom budete môcť počas víkendu vidieť inscenáciu o malom dráčikovi, lepšie povedané o legende, ktorú by ste aj v múdrych knihách hľadali márne. Ústrednou témou je priateľstvo, ktoré vzniklo na jednej krásnej lúke medzi princeznou Nezábudkou a dráčikom Hapčí. Aj keď sú každý iný a spočiatku sa zdá, že to nebude, ako sa hovorí klapať, opak je pravdou. Je o tom, ako dráčik Hapčí pomohol zachrániť princeznú a kráľovstvo pred zlým princom Vilibaldom, ktorého najväčšou zábavou je všetko ničiť a chytať drakov. Dozviete sa ako dráčik k svojmu menu prišiel, čo všetko zažil a hlavne, ako prišiel na svet.

Fanúšikovská „sledovačka“ zápasu HC ’05 Banská Bystrica

Sport Pub ’05ka, Tipsport Aréna, Banská Bystrica – 17.30 h

Sport Pub ’05ka, ktorý je súčasťou zrekonštruovanej Tipsport Arény prišiel v nedávnom čase s iniciatívou, ktorá spája fanúšikov hokejového klubu HC ’05 Banská Bystrica. V „05ke“ je tak na programe spoločné sledovanie 6. zápasu štvrťfinále play-off, v ktorom „barani“ nastúpia na ľade ich súpera zo Spišskej Novej Vsi. V prípade víťazstva hráčov Banskej Bystrice má každý návštevník čapovaný Urpiner 10° na účet podniku.

Walter Fischbacher Trio (USA/D/CZ) hrá THE BEATLES

Hogo Fogo Jazz & Art Club, Banská Bystrica – 19.00 h

Walter Fischbacher je rakúsky skladateľ, aranžér a klavirista či hráč na klávesové nástroje. Po štúdiách vo Viedni v roku 1994 si to namieril rovno do New Yorku, kde žije dodnes. Pamätníci si ho môžu vybaviť po boku Laca Dédziho, no tentokrát prichádza s vlastným triom i vlastným projektom v čisto inštrumentálnej podobe. Koncom roku 2022 nahral v triu nový album, kde sú v jazzovom kabáte prerobené známe i menej známe piesne slávnej štvorice z Liverpoolu – skupiny The Beatles. Ďalší výnimočný večer v „Hogo Fogo“ je na programe v sobotu 25. marca o 19.00 h, vstupenky si môžete zakúpiť na mieste alebo za zvýhodnenú cenu v predpredaji na tomto odkaze.

Koncert BULP

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 20.00 h

Kultúrne centrum Záhrada pozýva na live-set jedného z najvýraznejších slovenských talentov posledných rokov – producenta a DJa známeho ako BULP! Bulp je alter egom Sama Štefanca, mladého producenta elektronickej hudby, ktorého sound je mixom dynamických klubových hitov a melodických liniek, ktoré sú na jeho koncertoch podporené podmanivou atmosférou. Jeho sólové live shows sú sprevádzané vizuálmi, ktoré podporujú súčasnú tanečnú a filmovú hudbu spoločne s jeho spevom. Táto funkčná kombinácia zaručene dostane každého poslucháča na tanečný parket! V banskobystrickej Záhrade sa predstaví v sobotu 25. marca a jeho koncert odštartuje o 20.00 h. Vstupenky si môžete zaistiť z pohodlia domova, a to prostredníctvom online predpredaja na oficiálnej stránke Záhrady.

Deep Purple Tribute Band

Sásovská piváreň, Banská Bystrica – 20.00 h

Medzi Sásovčanmi obľúbená Sásovská piváreň sa v sobotu 25. marca premení na poriadne peklo, svoje umenie totiž predvedie Oravia Deep Purple Tribute band. Všetko odštartuje o 20. hodine.

BASSRIDE

Ministry of Fun, Banská Bystrica – 21.00 h

V sobotu 25. marca je v banskobystrickom Ministry of FUN na programe nepravidelno-pravidelná akcia s názvom BASSRIDE. Počas večera bude v akcii trojica DJ-ov, konkrétne ANDEE, SPIRIT a D.K.O. Vstupenky nájdete na tomto odkaze, brány Ministry sa otvárajú o 21. hodine.

Nedeľa 26. marec

3. ročník knižného Jarmoku – Dajte knihám druhú šancu

Europa SC, Banská Bystrica – 9.00 h

V nedeľu 26. marca prebehne v nákupnom centre Europa SC v poradí už 3. ročník obľúbeného knižného jarmoku. Urobte miesto vo Vašej knižnici a darujte prebytočné, zachovalé knižky, za ktoré si vyslúžite symbolické 1 euro. Výťažok z podujatia bude použitý na organizovanie letného pobytového tábora pre deti z rodín z ťažkých životných pomerov.

Nedeľa s knihou

Kultúrny dom Podlavice, Banská Bystrica – 10.00 h

Dajme knihám druhú šancu, znie podtitul nedeľného podujatia v podlavickom „kulturáku“, kde je pripravený bohatý knižný program. Jeho súčasťou bude čítanie detskej literatúry, stretnutie s autorom Miroslavom Kapustom, ale aj tvorivé dielne, vďaka ktorým si návštevníci budú môcť vyrobiť záložku do knihy. Vstupné je dobrovoľné, výťažok poputuje na charitatívne účely.

Marcové Potulky – Výročie založenia Thurzovsko-Fuggerovskej spoločnosti

Radnica (Cikkerova sieň), Banská Bystrica – 14.00 h

Zaujímavé a možno aj nové informácie o pozadí vzniku a činnosti Thurzovsko-Fuggerovskej spoločnosti vám porozpráva sprievodca Branislav Stančík. Spoločne budete môcť navštíviť aj Thurzo – Fugger zážitkovú expozíciu.

Matiné s Idou Rapaičovou

Kabaret La Comedy, Banská Bystrica – 15.00 h

Jedinečná kabaretná scéna pod názvom Kabaret La Comedy ponúka už niekoľko mesiacov zábavu, humor, tanec, spev aj noblesu. Výnimočné priestory, úžasný interiér a talentovaní umelci prichádzajú aj v mesiaci marec s pestrou programovou ponukou. Krstná mama a patrónka Kabaret La Comedy Ida Rapaičová opäť zavíta do Banskej Bystrice, aby v nedeľu 26. marca od 15.00 h potešila svojou prítomnosťou, spirituálmi, biblickými piesňami, recitovaním Proglasu a modlitbami všetkých svojich priaznivcov.

Majstrovský kurz maľby & Stencil workshop

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 16.00 h

Majstrovský kurz maľby & Stencil workshop je umeleckým workshopom pre mladých, starších, profesionálov aj amatérov. Naučte sa vytvárať krajinu v štýle impresionizmu alebo vytvorte vlastné logá, značky a slogany cez šablóny. Lektormi kurzu sú Natalia Oniks a Sergio Molina. Umelecký kurz sa uskutoční v nedeľu 26. marca o 16.00 h.

O sliepke, ktorá sa nevzdala

Bábkové divadlo na Rázcestí, Banská Bystrica – 16.00 h

Príbeh o nezlomnej vôli smiešnej, ale odvážnej sliepky, ktorá po každom neúspechu znovu naberie silu. Autorka prináša netradičné i citlivé témy, mozaiku univerzálnych ľudských skúseností, napísanú so zaujatím pre svet dieťaťa. Hlavná hrdinka príbehu, Hilda, sa nikdy nevzdáva a keď sa pre niečo rozhodne, nič ju nezastaví.

Zlodej šťastia

Kinosála Palace – Kúpele Sliač, 16.30 h

V sliačskych kúpeľoch je v nedeľu od 16.30 h na programe tanečné predstavenie s názvom Zlodej šťastia. Svoje umenie predvedú najmä žiaci ZUŠ Sliač, vstupné sú 4 eurá.

Cupping vo Výklade

Výklad, Banská Bystrica – 17.00 h

Obľúbená kaviareň Výklad, sídliaca v Národnej ulici, pozýva na cupping káv „headlinerov“ kávového festivalu Two Coffee Champs 2023. Príďte si vychutnať dve hodinky nad dobrou kávou a potrénovať svoje senzorické schopnosti. Pre účastníkov cuppingu je pripravený menší kávový darček. Ak ste na cuppingu nikdy neboli nemusíte mať žiadny stres. Celou degustáciou Vás prevedú Mário Adamčík a Ondrej Sejk z kávového magazínu a podcastu Roast Different. K dispozícii je len 20 miest, preto nepremeškajte svoju príležitosť a prihláste cez registračný formulár na tomto odkaze.