Od desiateho februára tohto roku priestory Thurzovho domu a Poštového múzea v Banskej Bystrici žijú pestrofarebným životom ilustrácií a ďalších výstavných diel Petra Uchnára. Navštívili ste už výstavu Peter Uchnár: plocha – priestor – príbeh? Ak nie, neváhajte, potrvá ešte do 14. mája. S autorom sa osobne môžete stretnúť už tento štvrtok 23. marca na besede v Thurzovom dome.

Maliar, grafik a ilustrátor Peter Uchnár priznáva, že ho to odjakživa ťahalo k maľbe. Napokon si ho však podmanila ilustrácia. Možno aj preto jeho ilustrácie vyzerajú ako malé maľby vtesnané do stránok kníh.

Uchnárove voľné maľby, v kombinácií techník od tempery a akrylu až po olej na doske, kartóne či plátne, sú abstraktné variácie modrej a hnedej konfrontácie so svetlom v špirále. Jeho myšlienkové víry vŕtajú do duše tunely neistoty s perspektívnou hĺbkou a plným alebo prázdnym miestom pre figúru na horizonte. Vytvára svetlo na konci tunela, Archimedov pevný bod, čo pohne dezilúziou. Má ho aj cyklus dvadsiatich obrazov na výstave, ktoré sú maliarskym prepisom a rozvíjaním ilustrácií z knihy Latrína magika: Láska je plachá domina. Dynamika a expresivita ťahov štetca prinášajú napätie, nepokoj a umocňujú snovú silu obraznosti a imagináciu metafory generačne aj názorovo spriazneného básnika Juraja Žemberu. (Zdroj: SSM)

Čaro výstavy Peter Uchnár: plocha – priestor – príbeh, objavia návštevníci a návštevníčky Thurzovho domu počas komentovanej prehliadky s kunsthistorikom Jurajom Žemberom a besedy s autorom Petrom Uchnárom, ktorá sa uskutoční vo štvrtok 23. marca o 17.00 h. Nenechajte si ujsť túto skvelú príležitosť stať sa súčasťou očarujúceho, magického sveta ilustrácií, maľby či grafiky.

Výstava Peter Uchnár: plocha – priestor – príbeh potrvá do 14. mája 2023. Navštíviť ju môžete v Thurzovom dome (SSM, Námestie SNP 44, utorok až sobota od 9.00 do 17.00 h) a v Poštovom múzeu (Partizánska cesta 9, pondelok až piatok od 8.00 do 15.30 h).