Svetelný signál aj tento rok spojí hrady popri Hrone. V piatok 24. marca večer bude svetielkovať deväť hradov Pohronskej hradnej cesty. Premiérovo, a zatiaľ len skúšobne, sa do podujatia zapája aj Vartovka na Urpíne v Banskej Bystrici.

Hoci meteorológovia na najbližší, predposledný marcový piatok avizujú zamračenú oblohu a možno aj dážď, určite si mnohí nenecháte ujsť výnimočnú šancu sledovať svetelné spojenie hradov popri Hrone. Tento rok sa do podujatia zapája deväť lokalít – Pustý hrad vo Zvolene, Zvolenský zámok (bez prítomnosti verejnosti), hrady Peťuša, Šášov, Revište,Teplica, Žakýl, krupinská Vartovka a vrch Sitno. Premiérovo, a zatiaľ len skúšobne, sa do podujatia zapája aj Vartovka na Urpíne v Banskej Bystrici. Bude zaujímavé zistiť, či je bystrická Vartovka vo vizuálnom spojení so zvolenským Pustým hradom (svetlá sa rozsvietia o 18.00 h).

Podujatie je určené pre širokú verejnosť, stačí si len vybrať hrad a v určený čas byť na mieste odchodu. Na každú lokalitu sa vyberie jedna výprava. Signály sa vyšlú o 18.00 h z každého stanovišťa. Nebudú sa však zapaľovať ohne, svetielkovať budú reflektory, baterky a čelovky (nezabudnite si ich vziať).

Odchody zo stanovíšť

Pustý hrad: parkovisko pod hradom na Haputke, 17.15 h (výstup 40 min)
Hrad Peťuša: pri Červenom medokýši vo Zvolene, 17.15 h (výstup 40 min)
Vartovka Krupina: na Vartovke – 17.45 h (výstup 40 min)
Hrad Šášov: pri expozícii / domčeku pod hradom – 17.15 h (výstup 40 min)
Hrad Revište: na hrade – 17.00 h
Hrad Teplica: kultúrny park v Sklených Tepliciach – 17.00 h (výstup 60 min)
Hrad Žakýl: Obecný úrad Podhorie – 16.30 h (výstup 45 min)
Vrch Sitno: Terasa u Blaškov pri Počúvadle – 15.30 h (výstup 60 min)

Hrady Pohronskej hradnej cesty boli v minulosti medzi sebou vo vizuálnom spojení. Tvorili strážnu a signalizačnú sústavu, ktorej úlohou bola ochrana stredoslovenských banských miest pred tureckým nebezpečenstvom. Prostredníctvom ohňových signálov sa týmto spôsobom informovali o blížiacom sa nepriateľovi. Zaujímavé informácie o hradoch popri Hrone nájdete tu.

Svetelný signál spojí hrady popri Hrone v piatok 24. marca o 18.00 h. Chceli by ste vedieť a vidieť, ako v tme putujú svetlá z kopca na kopec a z hradu na hrad? Príďte a pošlite aj vy svoje svetielko na susedný hrad.

Viac informácií nájdete tu.