Štvrťfinálová séria medzi Banskou Bystricou a Spišskou Novou Vsou pokračovala piatym stretnutím, ktoré odohrali „barani“ na domácom ľade. Vzhľadom na to, že pred stretnutím bol stav 2:2 na zápasy, piaty duel mal určiť, kto nakloní misky váh na svoju stranu.

Duel odštartoval pomerne kurióznym spôsobom, keď už po desiatich sekundách musel zasadnúť na trestnú lavicu hosťujúci Vandas, ktorý vyhodením puku ponad plexisklo oslabil svoj tím. Ponúknutú presilovku Banskobystričania dokázali zúžitkovať už po 18 sekundách, keď Výhonský dokázal usmerniť puk z hokejky Gašpara, čím otvoril skóre zápasu – 1:0. Situáciu ešte overovali aj arbitri stretnutia, no presný zásah napokon platil. Zverencom trénera Sheddena sa pomerne rýchlo podarilo navýšiť vedenie na rozdiel dvoch gólov, keď na konci 4. minúty zakončoval najprv Cormier, puk sa odrazil pred Melicherčíka, kde číhal Urbánek a robustný útočník nemal problém dopraviť puk do siete – 2:0. Presilovku si zahrali aj hostia, lenže bez gólového efektu, navyše na začiatku 9. minúty oslabil Spišiakov ich útočník Džugan a početnú výhodu tak hrali „barani“. Počas nej sa k zakončeniu dostal Gašpar a následný odraz našiel hokejku Urbáneka, ktorý svojím druhým gólom v stretnutí vyhnal Melicherčíka z brány – 3:0. Tomu predchádzal aj oddychový čas realizačného tímu „rysov“, čo zverenci trénera Wojnara využili na skonsolidovanie sa, vďaka čomu vo zvyšku úvodného dejstva už neinkasovali.

Prostredná časť hry priniesla o čosi vyrovnanejší priebeh, pri ktorom však Banskobystričania nedokázali potrestať štvorminútové vylúčenie Bortňáka. V 29. minúte pálil od modrej čiary Valach, lenže Sedláček mal na celú situáciu dobrý výhľad, a tak sa stav zápasu nemenil. V 36. minúte to skúšal z tesnej blízkosti domácej brány Rapáč, no na dvakrát neuspel a do kabín sa tak opäť odchádzalo za stavu 3:0.

V 42. minúte sa spišskonovoveským hráčom podarilo vykresať nádej, keď Rapáč prenechal puk Oullet-Beaudrymu, ktorý tvrdou strelou prekonal Sedláčka – 3:1. V 47. minúte po neprehľadnej situácii zaujala menšia „pasovačka“ v podaní Ďatelinku s Rapáčom, po ktorej si obaja museli ísť na dve minúty oddýchnuť. Napokon prišla 50. minúta a s ňou aj definitíva, keď Výhonský našiel na modrej čiare Lužu a bojovný obranca zvyšoval na 4:1 v prospech „baranov“. Spišiaci sa v reakcii na trojgólové manko pomerne skoro odhodlali k hre bez brankára a Surák už necelých 6 minút pred koncom zamieril na lavičku. Hosťom však skomplikoval šance na návrat do zápasu Bortňák, ktorý sa v 57. minúte dopustil faulu a Banskobystričania tak dostali možnosť presilovej hry. V nej však už len kontrolovali záver zápasu, a tak dokráčali k mimoriadne cennému víťazstvu, vďaka ktorému sa ujali vedenia v sérii v pomere 3:2 na zápasy.

Dalibor Bortňák, útočník Spišskej Novej Vsi: „Tak, nie je nič príjemné hneď v prvej tretine prehrávať 3:0, ale stále bolo dosť času. Snažili sme sa streliť ten jeden gól, aby sme ich zneistili, ale prišiel dosť neskoro a potom sme dostali štvrtý a už si to potom kontrolovali. Zas sme spravili blbé vylúčenia, o ktorých si hovoríme každý zápas a vidíme, že tie presilovky rozhodujú a musíme sa z toho už niekoľkýkrát poučiť. Potrebujeme ísť s čistou hlavou domov, kde chceme vyhrať a vrátiť sa sem na ten siedmy zápas. Prišlo mi, že keď sme prehrávali, boli sme zbytočne premotivovaní a chceli sme to hneď nejak zvrátiť, nezmyselne sme napádali a nepočkali sme si na nich. Nehrali sme potom to, čo sme chceli.“

Dalibor Bortňák (na fotke vpravo)

Alex Výhonský, útočník Banskej Bystrice: „Mečbal nič neznamená, musíme si teraz vyčistiť hlavy a pripraviť sa zodpovedne na ten posledný krôčik, ktorý nás čaká v Spišskej Novej Vsi. Samozrejme, výhra teší a sme radi, že sme fanúšikom ukázali, že aj doma to ide a že sme súdržní. Trochu sa musíme poučiť z druhej tretiny, uchádzajú nám niekedy zápasy, keď sa prestaneme sústrediť. Potrebujeme popracovať na tom, aby sme ostali sústredení celých 60 minút. Presilovky sme cvičili od rána, boli to také tie špinavé góly, ktoré do play-off patria a myslím si, že tam je naša cesta. Každopádne, ukázalo sa, že tie špeciálne tímy sú v play-off dôležité.“

Doug Shedden, tréner Banskej Bystrice: „Mali sme skvelý začiatok, čo bolo veľmi dôležité. Gaborov útok vytvoril v prvých 15 sekundách veľký tlak, z čoho pramenilo vyhodenie puku a následná presilovka. Naše špeciálne tímy nezvykli byť oslnivé, aj keď oslabovkové formácie hrali skvelo, no dnes sme mali fantastické presilovky. Od včera sme na tom pracovali, pár vecí sme pomenili a poslali sme pred bránu pár robustných chlapcov, ktorí tam odviedli skvelú prácu. Myslím si, že hráči, od ktorých sme čakali, aby vystúpili pri zranení Troocka (Urbánek, Šoltés, Gašpar) odviedli skvelú prácu. Boli sme kritickí smerom ku Gašparovi, ale to, akým spôsobom hrá v posledných zápasoch, s akou energiou… Keď hrá s takou energiou, keď pracuje naplno, vie byť efektívny. Vieme o jeho talente a je mojou prácou dostať z neho to najlepšie. Urbánek je taký dielikom skladačky, pri ktorom asi každý od neho očakával omnoho viac, vrátane mňa. Ide o veľkého chlapa s dávkou talentu. V minulom zápase som ho posadil, teraz sa vrátil do presilovkovej formácie a odpovedal tým najlepším možným spôsobom. Dúfam, že ho to vystrelí na mesiac. Musíme byť pripravený na šiesty zápas, ktorý  môže byť rozhodujúci. Budú doma a ak by sme k tomu pristúpili ako v štvrtom zápase, tak budeme mať problém. Toto je play-off a my musíme byť konkurencieschopní a tvrdo makať v každom jednom striedaní. Tu už nie je priestor v niektorom striedaní si na chvíľku oddýchnuť. Samozrejme, oni budú musieť dať zo seba absolútne maximum, zatiaľ čo my sa musíme vrátiť s tým, čo sme predviedli dnes. Tu a tam by sa aj v dnešnom zápase našli menšie chybičky, ale nerád kritizujem po víťaznom zápase.“

Filip Surák, dvojka v bráne Spišskej Novej Vsi: „Ťažko sa to hodnotí, snažil som sa naskočiť do zápasu čo najlepšie a pomôcť tímu nejak zvrátiť ten zápas alebo udržať nás v hre. Zápas sme si prehrali hneď na začiatku a potom sme to len doťahovali.“

Jakub Urbánek, útočník Banskej Bystrice: „Úvod nám vyšiel a góly pramenili z dôrazu pred bránou. Potom sme si to udržali už. Ľudia nás hnali dopredu, nechceli sme ich sklamať a podarilo sa to. Do Bystrice sa už nebudeme chcieť vracať, chceme tam odohrať čo najlepší zápas. Rozhodol dôraz pred bránou a potom sme si to celkom solídne udržali. Moje góly padli z dorážok, bol som pred bránou a dorazil som to tam. Dúfam, že mi to bude vyhovovať pred bránou, dôležité bude neuspokojiť sa a pokračovať v tvrdej práci. Tréner chce od vyšších hráčov, aby sme boli pred bránou dôrazní a nenechali sa odtláčať.“

Tipos extraliga – štvrťfinále play-off – 5. zápas – štvrtok 23.03.2023, 17.00 h – Tipsport Aréna Banská Bystrica

HC ’05 Banská Bystrica – HK GROTTO Spišská Nová Ves 4:1 (3:0, 0:0, 1:1)

Góly: 1. Výhonský (Gašpar), 4. Urbánek (Cormier), 10. Urbánek (Gašpar, Bačik), 50. Luža (Výhonský) – 42. Beaudry (Rapáč, Verbeek). Rozhodovali: Štefik, Hronský – Synek, Kacej, vylúčení: 4:6 na 2 min, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0. Diváci: 2468

Zostava HC ’05 Banská Bystrica: Sedláček (Belányi) – Bačik, Luža – Ryczek, Cormier – Holenda, Ďatelinka; – Šoltés, Kontos, Watling – Výhonský, Tamáši, Gašpar – Sukeľ, Bíreš, Urbánek – Kabáč, Gabor, Jendek

Zostava HK GROTTO Spišská Nová Ves:  Melicherčík (10. Surák) – Žiak, Ališauskas – Ulander, Beaudry – Romaňák, Valach – Groch; – Vandas, Bortňák, Rapáč – Verbeek, Vartovník, La Porte – Majdan, Kerbashian, Džugan – Reway, Myklukha, Giľák

Šiesty zápas vzájomnej štvrťfinálovej série je na programe v sobotu 25. marca a tentokrát opäť v opačnom garde, keď Spišská Nová Ves privíta na svojom ľade Banskobystričanov. Úvodné buly je na programe od 18.00 h.