Predprázdninový víkend, ešte jesenný, prináša tipy na turistiku, ale aj na zaujímavý deň pod Krížnou. Samozrejme nechýbajú koncerty, divadlá, festivaly a mnoho iného.

9 DNÍ O TOM

Centrum Návrat, Beniczkého pasáž, piatok 21. až nedeľa 23. október

Deväť dní o deviatich mesiacoch. Festival o tehotenstve, rodičovstve a rodinných vzťahoch. Keď sa narodíš, máš žiť v rodine. V piatok sa dozviete všetko, čo chcete vedieť o adopcii a pestúnstve, v sobotu zažijete čítanie pre deti a ich rodičov o Kukulíkovi a v nedeľu sa môžete zapojiť do diskusie v Sun caffe o pôrode v rukách ženy.

DRUHÝ VEČER STRETNUTIA SENIOROV

DSC1208ZŠ Radvanská – jedáleň, piatok 21. október od 17. hod.

Druhý ročník obľúbeného podujatia Večer seniorov. Podujatie začne popoludní v priestoroch školskej jedálne základnej školy Radvanská 1 v Banskej Bystrici. Nebude chýbať zaujímavý kultúrny program do spevu a tanca zahrá Soňa Kopčanová zo skupinou, latino tóny prinesú párovky z tanečnej školy Janette Fáberovej, pripravené je občerstvenie, koláčiky a opäť obľúbená tombola o krásne ceny. Viac sa dočítate v staršom článku…

FILMOVÝ FESTIVAL SPOLU PROTI OBCHODOVANIU S ĽUĎMI

Záhrada CNK, piatok 21. október o 17. hod.

Filmový festival zobrazujúci neľútostnú realitu moderného otroctva sa bude na Slovensku konať už po tretíkrát! Aj tento rok ho organizujeme pri príležitosti Európskeho dňa boja proti obchodovaniu s ľuďmi (18.10.). Po pilotnom ročníku v Bratislave a druhom ročníku v Košiciach s ním prichádzame do Banskej Bystrice, pretože tento región podľa posledných štatistík nasleduje po Košiciach ako druhý v počte obetí obchodovania s ľuďmi.

HODOŠTIAK VOL. 12

Klub 77, piatok 21. október o 19. hod.

Už 12. ročník mini klubového festivalu Hodoštiak sa uskutoční bez prerušenia už v sobotu. Dvanásty ročník klubového mini festivalu Hodoštiak sa uskutoční 21. októbra 2016 v Klube 77. Bez prestávky už dvanásť rokov sa táto udalosť organizuje skupinou ľudí okolo bánskobystrickej hardcore punkovej skupiny Pivnica. Viac sa dočítate v staršom článku…

TVORIVÉ DNI PRE VÁS

Štúdio tanca, piatok 21. október od 19. hod.

Jedna rozpoltená mysliaca bytosť. Obracia sa k vlastnej filozofii, prehodnocuje vlastnú minulosť, to čo už pozná, to, čo zdá sa mu už samozrejmé, svoje skúsenosti, staré rany, názory na svet, postoje, morálku, aby v sebe objavil nové, pretože niečo mu tu nesedí…Vstupné je desať eur, zľavnené sedem eur.

ĽUBO BEŇA & BONZO RADVÁNYI

14650662_1286902911344487_799430616942132056_nJazz klub XII, piatok 21. október o 20. hod.

Unikátne a originálne duo, ktoré znie ako celá kapela po prvýkrát v Banskej Bystrici. Lubos Bena a Peter Bonzo Radványi patria k najaktívnejším slovenským bluesmanom. Spolu a jednotlivo koncertovali po celej Európe, v USA, Rusku a na Tajvane.

METALOVEJ SVÁTEK TOUR 2016

Tartaros RC, piatok 21. október o 20. hod.

Brnenská metalová legenda Titanic, vyráža na turné k príležitosti vydania živého CD Metalovej svátek, ktoré bolo zaznamenané na minulom koncerte v brnenskom Semilassu, a jeho predchodcom bolo kompletné legendárny debutový album Metal Celebration. Doprovod na tomto turné obstarajú ďalšie brnenské hordy a sice Asgard a Eagleheart.

TURISTIKA S KST VIBRAMA MALACHOV: KLENOVSKÉ VRCHY – SLOPOVO

Banská Bystrica, sobota 22. október

Turistika na trase: Kokava nad Rimavicou ztz 1:50 – Slopovo, rozhľadňa žtz 0:40 – Chorepa 0:15 – Chorepa, rázcestie 0:35 – Petošovo 0:20 – Bodnárka čtz 1:05 – Kokava nad Rimavicou. Turistika trvá 4:45 hod. Rozhľadňa sa nachádza na rozhraní obcí Klenovec a Kokava nad Rimavicou v nadmorskej výške 851 m.

TURISTIKA S KST BANSKÁ BYSTRICA – KREMNIČKA: SLOVENSKÝ RAJ

Parkovisko na Huštáku, sobota 22. október o 6. hod.

Turistika na trase: Čingov – Prielom Hornádu – Biela voda – Kyseľ – Kláštorisko – Letanovský mlyn – Prielom Hornádu – Čingov. Ťažká turistická akcia za krásami Slovenského raja. Navštívime roklinu Kyseľ, ktorá bola 40 rokov neprístupná pre veľký požiar. Sprístupnenie rokliny bolo 18. 8. 2016 a preto najkrajšiu roklinu – perlu Slovenského raja treba vyskúšať. Sprístupnenie rokliny je urobené vo forme via ferraty, preto je nutný ferratový set a ostatné potrebné príslušenstvo (sedačka a prilba). Doprava je vlastnými autami. Zraz účastníkov bude na parkovisku pred Allianz na Huštáku o 6. hod. Príchod do BB 18. hod.

TURISTIKA S KST TJ VATRA BANSKÁ BYSTRICA: NÍZKE TATRY II.

Dočasná autobusová stanica, sobota 22. október o 7. hod.

Klub slovenských turistov Banská Bystrica pozýva na turistickú akciu do Nízkych Tatier. Spoločná cesta z nástupišťa č. 5 o 7.15 hod. autobusom smer Brezno. Príchod 8.05 hod. prestup 8.10 hod. smer Liptovský Mikuláš. O 8.39 hod. Čertovica. Turistika na trase A: Čertovica – Kumštové s. – Bocnianske s. – Rovná hoľa – Nižná Boca. Trasa je dlhá 13,2 km, 4,25 hod., stúpanie +673m a klesanie -1060m. Turistika na trase B: Čertovica – Kumštové s. – Bocnianke s. Vyšná Boca. Trasa je dlhá 10,8 km, 3,15 hod., stúpanie +438m a klesanie -725m. Stravovanie z vlastných zásob, prípadne v obci Nižná, Vyšná Boca a motorest na Čertovici. Návrat z Nižnej Boci – Záhradník o 14.16 hod., príchod do Brezna na železničnú stanicu o 14.55 hod. a  prestup 15.40 hod. smer Banská Bystrica. Príchod do BB o 16.33 hod. Je možné ísť aj neskorším spojom. Cestovné vyjde zhruba na osem eur.

SUSEDSKÝ BARTER

Sásová – bývalá ZŠ Tatranská, sobota 22. október o 9.-12. hod.

Máte doma nepotrebné veci a nechcete, aby zapadali prachom? V sobotu 22. októbra pripravuje Komunitné centrum Sásová nevšedné podujatie. V bývalej ZŠ Tatranská (vchod zozadu) sa bude po prvýkrát konať Susedský barter s podtitulom „zbav sa starého, zober nové“.

TRH V ZÁHRADE

i_3996864Záhrada CNK, sobota 22. október o 10. hod.

Homemade, handmade a design výrobky od slovenských výrobcov a tvorcov.

120. VÝROČIE OZUBNICOVEJ TRATE TISOVEC – ZBOJSKÁ – POHRONSKÁ POLHORA

Tisovec – Zbojská – P. Polhora, sobota 22. október

V rámci osláv 120. výročia ozubnicovej trate bude vypravený mimoriadny historický vlak s hosťujúcim motorovým ozubnicovým rušňom T 426.003 medzi Tisovcom a Pohronskou Polhorou.

OTVORENÝ DEŇ NA LETISKU SLIAČ

Sliač – letisko, sobota 22. október od 8. do 17. hod.

Pozývame na otvorený deň na letisku Sliač. Moderované prehliadky: statická ukážka vojenských lietadiel (MIG 29, L39), statická ukážka rôznych lietadiel všeobecného letectva, pozemná zabezpečovacia technika (schodíky, zametače, cisterny a iné), statická ukážka výrobcov lietadiel, leteckých škôl a výcvikových organizácií. Vstup zdarma.

SPOMIENKA NA OBETE HÔR

Kráľova studňa – pamätník, sobota 22. október o 11. hod.

Spomienkové stretnutie pri Krížnej. Po privítaní a slávnostných príhovoroch bude nasledovať svätá omša za obete hôr, položenie vencov a kytíc k pamätníku. Čítajte viac v nasledujúcom článku.

BK ŠKP 08 BANSKÁ BYSTRICA – PIEŠŤANSKÉ ČAJKY

i_4048715Športová hala Štiavničky, sobota 22. október o 18. hod.

Zápas ženskej basketbalovej extraligy domácimi pumami a Piešťanmi. Vstupné sú dve eurá, študenti a dôchodcovia jedno euro.

CIGÁNSKY BARÓN

Štátna opera, sobota 22. október o 18.30 hod.

Opereta v slovenskom jazyku podľa diela Johanna Straussa mladšieho.  Vstupné je desať eur, zľavnené sedem eur.

CHIKI LIKI TU-A

i_4028885Brezno – Bombura klub, sobota 22. október o 20. hod.

Pozývame na koncert známej slovenskej kapely. Vstupné v predpredaji 6 eur, na mieste 7 eur.

JADRAN ŠOU

Brusno – kúpele – nočný bar, sobota 22. október o 20. hod.

Pozývame na Jadran šou – hviezdy Šlágr TV, kde v cene vstupného budete mať Jadranšou s Božankou a Martinom Jakubcom, diskotéku a čašu vína. Vstupné je 12 eur.

N3O AKUSTIKA

Klub 77, sobota 22. október o 20. hod.

N3O Akustika je projekt kde ide o prepojenie akustického reggae a world music, doplnené o zmysluplné texty. Kombinácia kontrabasu, akustickej gitary, huslí, lesného rohu a perkusií je jednoducho neodolateľná..

IVAN MIHOK BAND

14523299_1573879419587200_4217858322611963078_nBanská Štiavnica – Divná pani, A. Kmeťa 120/8, sobota 22. október o 20. hod.

Strávte s nami pohodový večer v našej kaviarni, pri pohári vína a príjemnej hudbe. Vstup je voľný.

MIKE PARKER´S TRIO THEORY

Záhrada CNK, sobota 22. október o 20. hod.

Koncert Mike Parkera a jeho tria. Vstupné je päť eur, zľavnené za tri eurá.

NEDEĽNÉ TVORIVÉ DIELNE PRE DETI

Tihányiovský kaštieľ, nedeľa 23. október o 9.-12. a  13.–17. hod.

Tvorivé dielne s názvom Zimní spáči s Dankou. Vstupné je euro a päťdesiat centov.

NEDEĽNÉ TVORIVÉ DIELNE PRE DETI

Thurzov dom, nedeľa 23. október o 14.–18. hod.

Tvorivé dielne s názvom Hallowenské tienidlo s Ivankou. Vstupné je euro a päťdesiat centov.

JESENNÉ TVORENIE

Zvolen – Zvolenský zámok, nedeľa 23. október o 15. hod.

SNG na Zvolenskom zámku pozýva na Jesenné tvorenie v detskom ateliéri pavúka Ľuda na Zvolenskom zámku túto nedeľu.

DOBRODRUŽSTVÁ SMELÉHO ZEMIAKA

dobr-_smeleho_zemiaka_1Bábkové divadlo na rázcestí, nedeľa 23. október o 16. hod.

O tom, ako sa smelý zemiak dostal z Ameriky až na náš stôl. (Ivana Škripková). Dĺžka predstavenia je 40 min. + tvorivá dielňa. Vstupné je 3 eur, predpredaj 2,50 eur. Predstavenie je určené pre najmenších.

HC ’05 ICLINIC BANSKÁ BYSTRICA – HC NOVÉ ZÁMKY

Zimný štadión, nedeľa 23. október o 17. hod.

Hokejový zápas Tipsport ligy medzi našimi hokejistami a nováčikom z Nových Zámkov.

CESTOU NECESTOU V BANSKEJ BYSTRICI V 3D

Záhrada CNK, nedeľa 23. október o 18. hod.

Cestovateľský festival po prvý krát s 3D cestovateľskou prezentáciou. Až z Prahy príde s jedinečnou 3D technológiou (stereoskopia) Matej Boháč, ktorý prinesie dva projektory, špeciálne strieborné plátno a 3D okuliare, vďaka ktorým uvidíte fotografie priestorovo. O 18. hod. Matej Boháč – Ladakh (3D) a o 19.45 hod. Matej Boháč – Nórsko (3D). Vstupné v predpredaji šesť eur, na mieste sedem eur.

PALO SERIŠ: CHUTILO VÁM, PÁNI?

Klub HaD, nedeľa 23. október o 19. hod.

Srdečne pozývame, na výbornú pohybovú komédiu jedného herca, ktorý zahrá viac ako 20 postáv. Táto pohybová komédia jedného herca z podivného sveta reštaurácií a čašníkov vznikla v spolupráci s režisérom a hercom Arnoštom Goldflamom. Hra získala množstvo ocenení. Vstupné je 5 eur. Viac sa dočítate v našom staršom článku.