Tento víkend, zdá sa, bude najmä o jedle. Z rôznych kútov regiónu sa bude šíriť vôňa sliviek, jabĺk, halušiek, gulášov, koláčov, harule aj bryndzových pirohov. A ešte vôňa piva.  Viacero podujatí láka do prírody, a pravdaže, nechýba ani ponuka kultúrnych lahôdok.

Piatok 13. september

Krpáčovský pivný festival

Hotel Polianka, Krpáčovo – 14:00 h

Piatok trinásteho vôbec nemusí byť „čierny deň“. A ani nebude, ak si zájdete, napríklad, na tradičný, v poradí už ôsmy Krpáčovský pivný festival. Dvojdňové podujatie začína o 12:00 h oficiálnym otvorením píp. O 14:00 h sa už v hotelovej reštaurácii a v Garage Pube budú čapovať rôzne pivká. Večer o 20:00 h zahrá banskobystrická kapela Schody. V sobotu podujatie štartuje o 11:00 h „ochutnávaním a mudrovaním o kvalite pív“, o 14:00 h príde na rad slepá degustácia o Krpáčovský pivný jazýček a nebudú chýbať ani súťaže o pive a s pivom. Od 16:00 h bude vyhrávať kapela Silo a lampa svieť!

Narodeniny meštianskeho domu

Námestie SNP, Zvolen – 14:00 h

V pasáži meštianskeho domu na Námestí SNP 37 sa v piatok bude oslavovať. Meštiansky dom má dva roky! Program sa začína o 14:00 h a bude naozaj bohatý. Thajské tance aj ukážky thajského boxu, vystúpenie Pink Harmony, skvelé pivo, svetové jedlá a, samozrejme, aj kvalitná hudba – o večernú zábavu sa postará skupina Funky Emotions. A bude aj tombola.

U Francúza po francúzsky

U Francúza, Jazz Klub 12, Banská Bystrica – 15:00 h

Francúzsku kultúrnu jeseň v Banskej Bystrici otvorí v piatok festival francúzskych piesní GymnAFest vol.3, na ktorom sa predstavia najlepší mladí speváci a hudobníci z banskobystrického a zvolenského regiónu. Festival na terase U Francúza (Jazz Klub 12) začína o 15:00 h.

Živijó na zámku

Zvolenský zámok – 17:00 h

Veľká narodeninová oslava vypukne v piatok trinásteho aj na Zvolenskom zámku. Oslavuje sa 50. výročie sprístupnenia expozícií Slovenskej národnej galérie v priestoroch zámku. Návštevníkov podujatia čaká výstava autorov Jiřího Frantu a Davida Böhma Vidieť, vidieť a vidieť, krst monografie Zvolenský zámok – Od sídla kráľov po Slovenskú národnú galériu, koncert sopranistky Adriany Kučerovej, torta, prípitok a DJ Sifon aj vystúpenie súboru SĽUK na nádvorí Zvolenského zámku v sobotu o 20:00 h

Pozvánka na výstavu

SSG Vila Dominika Skuteckého, Banská Bystrica – 10:30 h

V priestoroch Vily Dominika Skuteckého tento týždeň otvorili výstavu fotografií diel architekta Alexandra Skuteckého, druhého potomka maliara Dominika Skuteckého. Výstavu si môžete pozrieť aj cez víkend, v čase od 10:30 do 12:00 a od 12:30 do 18:00 h. Výstava potrvá do 31. októbra.

Sobota 14. september

Z Kysliniek do Hrochote

Kyslinky, Hrochoť – 8:30 h

Sobota sa bude niesť aj v znamení športu a turistiky. Na turistický pochod z osady Kyslinky (Poľana), cez Jasenovské sedlo k chate Horalka a potom do Hrochote, pozýva obec Hrochoť. Pochod štartuje o 8:30 h od Lesnej správy Kyslinky a sprevádzať ním bude poslanec Miroslav Rakyta.

Pod Sobotskou bránou

Rimavská Sobota – 9:00 h

Rimavská Sobota opäť ožije folklórom.  Festival Pod Sobotskou bránou začína už o 9:00 h . Na nádvorí Čierneho orla sa otvoria brány školy tvorivosti pre deti, na trhu sa budú prezentovať miestni ľudoví remeselníci, vystúpia sólisti, heligonkári, fujaristi a o 10:00 h začne aj Škola tanca. Program vyvrcholí podvečer vystúpením Folklórneho súboru Marína zo Zvolena (17:30 h) a koncertom banskobystrickej skupiny Družina.

Cyklopreteky v Priechode

Priechod – 9:30 h

Preteky malých aj väčších cyklistov (3 – 15 rokov) sa v sobotu uskutočnia v areáli futbalového ihriska v Priechode. Náročnosť tratí je prispôsobená veku pretekárov, tí najmenší môžu pretekať aj na odrážadlách. Štartovné čísla sa rozdávajú v deň pretekov od 8:30 do 9:15 h. Registrovať sa môžete tu.

Ponickými kiarmi

Šalková, Poniky –  10:00 h

Zo Šalkovej do Poník vedie trasa cyklistickej časovky Ponickými kiarmi. Meria 3 km a 230 m. Hromadný štart všetkých pretekárov a pretekárok je o 10:00 h (registrácia od 8:00 do 9:45 h). V cieli bude pripravené občerstvenie, guláš aj tombola a výsledky vyhlásia o 12:00 h (futbalové ihrisko ŠK Poniky).

Ferrata Dve veže

Rezort Gothal, Liptovská Osada – 10:00 h

A pokračujem v tipoch na aktívne prežitie víkendu. V Liptovskej Osade v sobotu slávnostne otvoria náučný chodník a ferratu Dve veže, ktorá je zatiaľ len štvrtou ferratou na Slovensku. V rezorte Gothal pripravili pri tejto príležitosti celodenný športovo-zábavný program – súťaže na lezeckej stene vo fitness centre, bungee running, diskusiu s autormi ferraty Dve veže aj ukážky prvej pomoci a záchranárskej akcie. Chýbať nebudú kolotoče, zábava a atrakcie pre deti. Na podujatí vystúpi kapela Funkiez. Vstup je voľný! Viac informácií o ferrate Dve veže nájdete na webe.

Slivková paráda

Špania Dolina – 10:00 h

Nie náhodou sa toto podujatie volá Slivková paráda. Je to skutočne paráda! Vôňa, ktorú šíri varenie slivkového lekváru, je podmanivá a nezameniteľná. Rovnako charakteristická je vôňa slivovice. Jedno i druhé a ešte viac,  vás čaká na šiestej Slivkovej paráde na Španej Doline. Slivkový lekvár sa, samozrejme, bude variť tradičným spôsobom, teda v kotle. Súťažiť sa bude o najlepšiu slivovicu aj v jedení slivkových gombovcov (zemiakové guľky so slivkami) a koštovať sa budú domáce špeciality zo sliviek. O dobrú náladu sa postarajú  Ľudová hudba Jána Maka so sólistami a FS Poničan. Do tanca zahrajú Sliačske Mokváne. A nezabudnite navštíviť aj Múzeum medi (11:00 h).

Jablková chuť Hontu

Kultúrny dom, Ladzany – 10:00 h

Za vôňou všakovakých dobrôt s jablkami sa zas nechajte zlákať do Ladzian. A keďže gastronomická súťaž v pečení a varení jedál, kde jedna z ingrediencií musí byť jablko, sa koná v Ladzanoch, bude to Jablková chuť Hontu po ladziansky.  Súčasťou podujatia je verejná ochutnávka jedál, udelenie diváckej ceny o najchutnejšie jedlo, ale aj  remeselné stánky a rybársky dvor s rybími špecialitami. Pochutnať si môžete aj na guláši z diviny, baraňom perkelte, kačacine s lokšami a domácich koláčoch ladzianskych babičiek. Pre deti sú pripravené rôzne atrakcie a muzikou, spevom a tancom potešia Ľudová hudba Zvolenskí vrchári, DFS Vartášik z Krupiny, FS Podzámočan a zahrá aj kapela Idea. Jablkový deň v Ladzanoch ukončí Ladzianska veselica so skupinou V-trio (od 20:00 h).

Trať mládeže – retrospektíva

Železničná stanica, Banská Štiavnica – 10:00 h

V tomto roku uplynie 70 rokov od ukončenia výstavby Trate mládeže. Retrospektívu histórie tejto jedinečnej pamiatky ponúka podujatie  TM 49-19? určené nielen pamätníkom. Program podujatia je skutočne bohatý a zaujímavý, na svoje si prídu všetky vekové kategórie, celé rodiny. Výstavy, kultúrny program, tvorivé dielne a divadelné predstavenia pre deti, rozprávanie priamych účastníkov výstavby Trate mládeže aj špeciálne odchody historických vlakov z Banskej Štiavnice až do Zvolena. Podrobný program a cestovné poriadky nájdete na webe.

Útek do divočiny

OD Kaufland, Brezno – 10:00 h

Občas treba utiecť od starostí všedných ale aj víkendových dní. Jednou z možností je sobotňajší trailový beh Útek do divočiny. Malebný okruh cez Laznú, Dedečkovu chatu a Skalku (prevýšenie 550 m) je prísľubom nevšedného zážitku a dobrého pocitu z prekonania seba samého. Štart (10:00 h pri Kauflande) a cieľ je v Brezne. Neváhajte, registrovať sa môžete ešte aj v deň podujatia, od 8:30 do 9:30 h na mieste štartu.

Pivovar otvára dvere

Banskobystrický pivovar, Sládkovičova, Banská Bystrica – 11:00 h

Už trinásty rok sa takto v septembri otvoria dvere Banskobystrického pivovaru. Okrem tradičnej prehliadky pivovaru sa návštevníci Dňa otvorených dverí môžu tešiť aj na množstvo sprievodných podujatí a súťaží, na koncerty Adama Ďuricu a skupiny Gladiátor, ako aj na vystúpenia Folklórneho súboru Urpín a country skupiny Vodopád.

Štefultovskye haluške

Štefultov, Banská Štiavnica – 13:30 h

V Štefultove, mestskej časti Banskej Štiavnice, sa v sobotu budú variť halušky. A nie hocijaké, ale štefultovskye fajermanskye haluške všetkých chutí. Variť ich budú trojčlenné družstvá – kto navarí najlepšie, vyhrá. Súťažiť sa bude aj v jedení metrovej syrovej nite a aj bičom sa bude plieskať. Pre deti sú pripravené súťaže, nafukovací hrad aj košiar s ovečkami. Zaspieva Banícky spevokol Štiavničan a sokoliarske umenie predvedú sokoliari zo Štiavnických Baní.

Deň sv. Huberta

Pliešovce – 13:00 h

Deň svätého Huberta v Pliešovciach neďaleko Zvolena sa začne súťažou o najlepší poľovnícky guláš. Súťažiacich a návštevníkov podujatia bude počas dňa zabávať Cimbalovka bratov Kuštárovcov aj Univerzitný folklórny súbor Mladosť z Banskej Bystrice.

O najchutnejšiu haruľu

Valaská – 13:00 h

Ďalší gastronomický zážitok ponúka súťaž o najchutnejšiu haruľu. Udeje sa na námestí vo Valaskej a rozhodovať v nej bude rýchlosť a originalita. Kým sa haruľa upečie, môžete nazrieť do remeselných a predajných stánkov a popočúvať muziku.

Angels Family fest

Angels Restaurant, Banská Bystrica – 14:00 h

Komu sa nechce ísť z mesta a napriek tomu zažiť niečo neobyčajné, mal by navštíviť reštauráciu Angels na Skuteckého ulici a zobrať so sebou rodinu, priateľov. Angels Restaurant totiž oslavuje svoje prvé narodeniny. Na oslavu prídu obľúbení „Oteckovia“, kamoš Rik s Hugom aj moderátor Junior. Zahrá a zaspieva Paľo Hammel a Duchoňovci a Šuhajíci pri panvici nachystajú všelijaké dobroty. Vstup je voľný. Program nájdete na webe.

Versus v bašte

Literárna bašta, Banská Bystrica – 17:00 h

Priestory historickej Literárnej bašty na Lazovnej ulici ožijú tretím ročníkom festivalu súčasnej poézie Versus. Pozvanie do Banskej Bystrice prijala opäť výnimočná zostava poetov a poetiek zo Slovenska, ale aj z okolitých krajín. Festival tento rok otvorí performancia umeleckej tvorivej dvojice Marianna Mlynárčiková & Nóra Ružičková s názvom RAMS.

V hlavnej úlohe podpivník

Klub 77, Banská Bystrica – 18:00 h

Podujatie, ktoré momentálne na Slovensku nemá obdobu, Majstrovstvá Slovenska v obracaní podpivníkov, sa uskutoční v Klube 77. Zmyslom podujatia je povýšiť túto prostú krčmovú zábavku na plnohodnotnú súťaž a spojiť priaznivcov obracania podpivníkov z celého Slovenska.

Grófka Marica

Štátna opera, Banská Bystrica – 18:30 h

V banskobystrickej opere sa v sobotu večer odohrá príbeh plný milostných zápletiek a dejových zvratov sprevádzaných obľúbenými melódiami. V hlavných úlohách komickej operety Emmericha Kálmána Grófka Marica sa predstavia Katarína Procházková, Dušan Šimo, Oľga Bezačinská, Martin Popovič a ďalší.

20 rokov pod holým nebom

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 19:00 h

A ďalšia oslava! Dvadsať rokov oslavuje banskobystrické pouličné Divadlo na Vysokej Nohe. Oslava v kultúrnom centre Záhrada bude trvať dva dni a zúčastnia sa jej vskutku skvelí hostia. Sobotňajší program otvorí o 18:30 h Bábkové divadlo na rázcestí s Rozprávkou na brušku, Divadlo Štúdio tanca uvedie Improvizácie (19:30 h) a Tomáš Pohorelec Piesne-nie 21:00 h). Oslavujúce Divadlo na Vysokej Nohe sa v sobotu predstaví dva razy – o 20:00 h s Vraždou na Elsinore a o21:45 h s Panoptikom hrôzy. V nedeľu to bude koncert Martina Geišberga (20:00 h), veselú ohňovú show predvedú Kyseli Krastavci (21:00 h) a oslava pod holým nebom vyvrcholí predstavením Kabinet Dr. Van Helsinga v podaní Divadla na Vysokej Nohe (21:30 h).

Nedeľa 15. september

Nedeľa v bábkovom divadle

Bábkové divadlo na Rázcestí, Banská Bystrica – 10:00 a 16:00 h

Batolárium pre najmenšie detičky a ich rodičov otvorí sviatočnú nedeľu v Bábkovom divadle na Rázcestí. Začína sa o 10:00 h. Židovské rozprávky potešia deti, ktoré rady cestujú. Rozprávková geografia ich zavedie na stretnutie poľského mestečka  Chelm so slovenským Kocúrkovom (16:00 h).

Pre malých aj veľkých

Radvaň-Kráľová, Banská Bystrica – 10:00 h

Už ôsmy ročník Športovo spoločenského dňa sa v nedeľu uskutoční na futbalovom ihrisku v Radvani-Kráľovej. Pripravené sú rozličné súťaže, aktivity, atrakcie pre deti ale aj pre dospelých.

Povraznícke Plodobranie

Povrazník – 12:00 h

Jesenná slávnosť Povraznícke plodobranie 2 je zlatým klincom projektu Živé dedičstvo Povrazníka 2. Účastníkov Plodobrania čaká bohatý program s tromi ovocinárskymi prednáškami, vystúpením detí z Materskej školy Strelníky a bábkového divadla Základnej umeleckej školy zo Slovenskej Ľupče, ale tiež súťaž Ovocný desaťboj. Budú si môcť vyskúšať streľbu z luku do jablka, lisovanie muštu, lisovanie oleja z kôstkovín či mletie hruškovej pracharandy. Na podujatí slávnostne pokrstia obecnú semienkáreň a nebudú chýbať ani domáce dobroty od poctivých pestovateľov.

Septembrové potulky mestom

Námestie SNP, Banská Bystrica – 14:00 h

Olivová hora. Sochársky unikát umiestnený na vonkajšej stene farského Kostola Nanebovzatia Panny Márie. Biblický príbeh do kameňa vytesaný. Podrobnosti o jeho vzniku, autoroch reliéfu a donátoroch sa milovníci umenia a histórie dozvedia na septembrových potulkách s historikom Jozefom Ďuriančikom. Potulky začínajú o 14:00 h stretnutím pri Mariánskom stĺpe na Námestí SNP.

Na pirohy do Zvolena

Námestie SNP, Zvolen – 15:00 h

Štvrtý ročník podujatia plného kulinárskych zážitkov, ľudovej hudby, športu a tradičných remesiel Olympiáda vo varení bryndzových pirohov sa koná už tradične priamo v centre Zvolena. Podujatie spestrí detská škola varenia, ukážka výroby bryndze aj kultúrny program, v ktorom vystúpia DFS Pyrťan, Heligonkári z Hontu, Selenčanky – vojvodinskí Slováci žijúci na Slovensku a Ľudová hudba Ľubomíra Paprčku.

Elegance v kostole

Farský kostol, Banská Bystrica – 17:30 h

Podvečer bude v Kostole Nanebovzatia Panny Márie koncert speváckeho kvarteta Elegance. Odznejú na ňom sakrálne diela, v ktorých sa speváčky predstavia sólovo a, samozrejme, zaznejú aj výnimočné a rozmanité kompozície pre ženské kvarteto. Vstupné je dobrovoľné.

Štvorlístok básnikov Jána Galloviča

Evanjelický kostol, Banská Bystrica – 18:00 h

Na štvrtom Literárno-hudobnom večere člen Činohry Slovenského národného divadla Ján Gallovič predstaví štvoricu svojich obľúbených básnikov. Vo výnimočnom prostredí Evanjelického kostola a pri jedinečnej akustike si návštevníci môžu vychutnať aj spevácke umenie Petra Lipu a Juraja Baču.