Podujatie, ktoré momentálne na Slovensku nemá obdobu, Majstrovstvá Slovenska v obracaní podpivníkov, sa uskutoční v sobotu 14. septembra v priestoroch Klubu 77 v Banskej Bystrici. Zmyslom podujatia je povýšiť túto prostú krčmovú zábavku na plnohodnotnú súťaž a spojiť priaznivcov obracania podpivníkov z celého Slovenska.

Podpivník, keksík, alebo pivná podložka sa začal používať v Nemecku už koncom 19. storočia. Pôvodným účelom bolo prikryť pohár, aby do piva nenalietal hmyz. Dnes hlavne chráni stôl pred oroseným pohárom. Častým využitím je aj podloženie kývajúceho sa stola a samozrejme na krčmové hry.

Súťažiť sa bude celkovo v troch disciplínach. Prvá má názov 3x a dosť, kde sa začína obracať od jedného podpivníku po osobné maximum. Keďže aj drobné zaváhania sú tolerované, každý súťažiaci má k dispozícii tri “životy”. Víťazom sa stane ten, kto otočí naraz čo najväčšie množstvo podpivníkov. Hodnotiť sa bude samostatne mužská a ženská kategória, takže aj nežné ženské ručičky majú šancu vyhrať. Najdramatickejšou disciplínou bude Kolotoč, pri ktorom súťažiaci postupne otáčajú podpivníky od jedného po dvadsať a naspäť. Kto zaváha, predáva poradie ďalšiemu. Víťazom sa stáva ten, komu sa ako prvému pri stole podarí otočiť celé kolo. Treťou disciplínou, nazvanou Postupka, je čisto štatistické počítanie bodov. Súťažiaci obracajú podpivníky v násobkoch čísla 5 (5, 10, 15, až po 30), takže celkovo šesť pokusov. Pri každom pokuse sa súťažiacemu započítajú podpivníky, ktoré chytí, pričom nemusí otočiť a chytiť všetky. Víťazom sa stáva hráč s najvyšším súčtom bodov.

Súťaži dodá vážnosť motivácia v podobe finančných výhier. Preto sa organizátori rozhodli vyberať štartovné vo výške 3 eurá.  Vyzbierané štartovné sa rozdelí medzi prvých troch najúspešnejších v každej súťažnej disciplíne, vrátane ženskej individuálnej kategórie. Celkovo bude teda udelených dvanásť hlavných výhier. Okrem spomínaného štartovného, budú bank navyšovať aj percentá z predaja piva. Predpokladá sa, že konzumácia piva vyrovná šance súťažiacich, keďže otupí precíznosť favoritov a dodá guráž slabším, takže motivácia a šanca na výhru je veľká. Platí však, že hlavným zmyslom je zábava a dobrá nálada, preto aj keď nevyhráte, účasť na tomto podujatí rozhodne neoľutujete.

Brány Klubu 77 na Hronej ulici 54 sa otvoria už o 18:00. Samotnej súťaži bude predchádzať registrácia účastníkov, podpivníky sa začnú obracať krátko po 19-tej. Viac informácií na stránke Klubu 77 a facebookovej stránke eventu.