Stredoslovenská galéria opäť obohatí svojich návštevníkov o nové poznatky a zážitky. V priestoroch Vily Dominika Skuteckého v utorok 10. septembra otvorí výstavu druhého potomka maliara Dominika Skuteckého, úspešného architekta prvej polovice 20. storočia Alexandra Skuteckého.

Zo štyroch detí Dominika Skuteckého boli traja nadanými umelcami rôznych profesií. Žiaľ, životy všetkých troch boli ukončené zásahom holokaustu. Alexander Skutecký (25. 6. 1883 Viedeň – 1944, okolie Banskej Bystrice) žil v banskobystrickej rodinnej vile s prestávkami, ale po celý svoj život tu mal domovskú príslušnosť. V rokoch 1901 – 1905  študoval architektúru na Kráľovskej technickej univerzite v Budapešti. Do roku 1914 pôsobil v Budapešti ako úspešný autor interiérov kaviarní a projektant nového spoločenského fenoménu – kinosál a ich interiérov. Výstava v Skuteckého vile predstaví aj jeho nerealizované návrhy z týchto rokov, napríklad súťažné návrhy na Národný dom v Banskej Bystrici v rokoch 1912, 1924 a 1925.  

V roku 1919 sa Alexander Skutecký vrátil domov a nakoniec sa usadil v Bratislave. Jeho bratislavská činnosť je síce v odbornej literatúre známa, jej interpretácia sa však postupne môže meniť. Hlavný dôraz pri hodnotení kvality jeho tvorby bol kladený na vtedy najmodernejší sloh, funkcionalismus – lpolyfunkčná budova dvoch bývalých poisťovní Assicurazione Generali a Moldavia Generali, Gorkého 6 – 12, Bratislava a mestské vily v Bratislave. O niekoľko rokov staršia tvorba spoločenských budov zo začiatku 20. rokov 20. storočia si však zaslúži takú istú pozornosť. Dnes, po skoro sto rokoch, je už možné a potrebné patrične oceniť aj prechodné obdobie, od historizmu a pseudoslohov k moderne, hlavne keď v diele autora ide o osobité hľadanie a kvality (Dom Egona Bondyho, Štefánikova 14, Bratislava; Investičná a rozvojová slovenská banka, Štúrova 5 – 7, Bratislava). V Bratislave končil svoju činnosť stavbou Justičného paláca a v Košiciach polyfunkčnou budovou poisťovne Assicurazione Generali Trieste. 

Počas 2. svetovej vojny Alexander Skutecký pracoval od roku 1942 s prezidentskou výnimkou ako zmluvný technický úradník stavebného odboru Slovenských železníc v Spišskej Novej Vsi. Po vypuknutí Slovenského národného povstania sa vrátil do Banskej Bystrice a po jeho potlačení prešiel do hôr. Jeho meno sa ďalej nikde nevyskytuje.

 Alexandra Skuteckého dnes v Banskej Bystrici pripomína kameň Stolperstein na chodníku pred rodnou vilou. A pripomenie ho aj výstava Architekt Alexander Skutecký, ktorej vernisáž sa uskutoční v utorok 10. septembra o 17.00 h vo Vile Dominika Skuteckého. Výstava potrvá do 31. októbra.