Už v sobotu 14. septembra priestory historickej Literárnej bašty na Lazovnej ulici ožijú tretím ročníkom festivalu súčasnej poézie Versus. Pozvanie do Banskej Bystrice prijala opäť výnimočná zostava poetov a poetiek zo Slovenska, ale aj z okolitých krajín. 

Festival tento rok otvorí o 17.00 h performancia umeleckej tvorivej dvojice Marianna Mlynárčiková & Nóra Ružičková s názvom RAMS (Rušička automatizovaných mentálnych spojení). Inscenovaný text pochádza z knihy ← a b c →, ktorá vyšla v decembri 2018 vo vydavateľstve Skalná ruža. Autorky v nej pracujú metódou konceptuálneho písania, prisvojujú si a nanovo kombinujú textové fragmenty z rôznych zdrojov. V experimentálnom predstavení okrem autoriek účinkujú: Ondřej Daniš, Alena Sušilová, Ján Kinčeš a Lucia Krajčiová.

Oproti predošlým dvom ročníkom sa tento rok festival v programe otvára aj zahraničnému obsadeniu. Z Prahy do Banskej Bystrice zavíta poet a publicista Adam Borzič, držiteľ Ceny Magnesia Litera 2014 za poéziu. ktorý naposledy upútal pozornosť historickou básnickou zbierkou Západo-východní zrcadla. Na festivale nebude chýbať ani poľská poetka Zofia Bałdyga, ktorá žije od roku 2018 v Prahe a okrem vlastnej tvorby sa venuje prekladom súčasnej českej a slovenskej poézie do poľštiny. Tento rok je predsedníčkou poroty súťaže Básne SK/CZ.

Práve v súťaži Básne, ktorá posledné dva roky funguje ako česko-slovenská, boli v minulosti ocenení aj ďalší festovaloví hostia a hostky. Napríklad Ivona Pekárková, ktorá v tomto roku debutovala zbierkou Lepšia verzia seba, košický básnik a filmár Marcel Lacko, ale aj ďalší pražský hosť, básnik Jan Škrob. Na festival Versus príde aj spisovateľka a poetka Jana Bodnárová, ktorá sa tento rok umiestnila aj v desiatke ceny Anasoft Litera, a tiež Veronika Dianišková, ktorá naposledy zaujala zbierkou Správy z nedomovov.

Stretnutia s hosťami a hostkami, ktoré potrvajú do neskorého večera, moderujú Michal Tallo a Rado Sloboda.

Vstup na podujatie je voľný! Viac informácií o podujatí nájdete na Facebooku.

Projekt Literárna bašta z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, ktorý je zároveň jeho hlavným partnerom.