Je pravda, že prázdninových dní nezadržateľne ubúda a času na letné výlety s deťmi je stále menej. Tento víkend je naozaj bohatý na podujatia pripomínajúce tradície našich predkov, naše kultúrne dedičstvo a jedinečný folklór. Urobte si výlet!

 Piatok 16. august

Horehronské mecheche

Amfiteáter, Heľpa – 14:00 h

Druhý ročník pohodového festivalu Horehronské mecheche, zameraného na pôvodnú autorskú tvorbu nových a neopozeraných kapiel, predstaví počas dvoch dní 35 skupín. Kvalitná muzika, dobré jedlo, skvelé pivo, muzikantský kemp s workshopmi, hudobná burza, streetfood zóna, divadlo aj všeličo iné pre deti… V piatok sa dianie na heľpianskom amfiteátri začína o 14:00 h a v sobotu o 12:30 h.

Upírska svetlá noc

Horná Lehota – 14:00 h

Upírsky nočný sprievod turistickým chodníkom jediného slovenského upíra Prdimuchu sa začína už o 14:00 h náučnou prechádzkou na Hrádok, do sídla Keltov. O 17:00 h bude slávnostne otvorená izba Kelti na Horehroní, s ukážkami remesiel, dobových odevov či prednáškami s keltskou tematikou. O 19:00 h rovnako slávnostne otvoria Prdimuchovu upírsku izbu.  Strašidelný pochod Prdimuchovým chodníkom začne o 20:00 h a všetci, ktorí ho v zdraví absolvujú, sa môžu potom zúčastniť upírskej zábavy pri vatre (21:00 h). Na podujatí nebude chýbať keltský guláš, remeselný trh či animácie a súťaže pre deti.

Hontianska paráda

Hrušov – 15:00 h

Hontianska paráda je vrcholným prezentačným podujatím ľudovej tradičnej kultúry Hontu. V piatok a v sobotu sa v Hrušove koná už 25. ročník tohto jedinečného podujatia, ktoré  priblíži návštevníkom, z čoho pramení kultúrne dedičstvo. Opäť sa tu odohrá život na lazoch s ukážkami ručnej žatvy, mlátenia obilia, pečenia chleba v kamenných peciach, pálenia drevného uhlia a kresania dreva a kameňa. Remeselníci z celého Slovenska a zahraničia budú prezentovať svoju zručnosť  a hontianske dvory sa stanú miestom koštoviek a zábavy. Na amfiteátri vystúpia folkloristi z Hontu aj z iných regiónov Slovenska a zahraničia. Piatkový program začína o 15:00 h, sobotňajší o 10:00 h.

Country záhrada

Park Lanice, Zvolen – 15:00 h

Mestský park Lanice vo Zvolene sa v piatok stane Country záhradou. Hlavným hosťom 12. ročníka festivalu bude Allan Mikušek s kapelou. Ďalej sa predstavia skupiny Zatúlaní, Vodopád, Divozel a Pacipacifik. Lákavé sú aj sprievodné podujatia – westernová šou Túlaví vlci, indiánsky tábor pre deti, ryžovanie zlata, jazda na koči, remeselné stánky, hod nožom a sekerou, lukostreľba…

Stretnutie milovníkov škodoviek

Letisko Čerín – Čačín – 15:30 h

Letisko v obci Čerín – Čačín obsadia v piatok a v sobotu škodovky. Ak patríte k milovníkom nielen veteránov a hlučných výfukov, určite si to nenechajte ujsť.

Dni obce Michalová

Michalová – 16:30 h

Tri dni s množstvom zábavy pripravila obec Michalová pre svojich obyvateľov ale aj všetkých, ktorí ju počas víkendu navštívia. Dni obce otvoria aj ukončia omše v Rímskokatolíckom kostole sv. Štefana Uhorského. O zábavu a dobrú náladu sa v piatok večer postarajú domáca Spevácka skupina Potešenie, kapela KmeťobandGizka Oňová (Kultúrny dom, 18:00 h) . Úvod soboty bude patriť turnaju v silovom trojboji (od 11:00 h) . Deti poteší Divadielko Dunajka so Šiši vláčikom, ale aj rôzne hry a atrakcie. O 11:00 h sa otvoria remeselné a kulinárske dvory, od 15:30 h zahrajú a zaspievajú domáce skupiny, večer to budú kapely Nocadeň (19:00 h) a Elán Tribute (20:30 h) a napokon diskotéka s DJ Maco (21:30 h).

Folklórna Bystrica

Amfiteáter Paľa Bielika, Banská Bystrica – 17:00 h

Folklórna Bystrica, festival ľudovej hudby a tanca pod Urpínom, je novým prírastkom do veľkej rodiny folklórnych festivalov a slávností na Slovensku. Tento víkend sa koná po prvý raz. Na banskobystrický Amfiteáter Paľa Bielika prinesie krásu tradičnej ľudovej kultúry. V piatok od 17:00 h vystúpia folklórne súbory Poľana z Brna a Mladosť z Banskej Bystrice, Katarína Mosnáková Bagľašová (Vojvodina/Očová) a kapely ArzénČechomor. V sobotu o 17:00 h program na amfiteátri otvoria folklórne súbory Detvan (Vojvodina/Srbsko) a domáca Bystrina, ďalej sa predstavia  Fujaristi z Podpoľania, Ženská spevácka skupina Hojana, Folklórna skupina Priechoďan a ďalší.

V rámci festivalu Folklórna Bystrica v priestoroch Europa SC otvorili vo štvrtok výstavu Poniky – Okno do minulosti. Môžete si ju pozrieť do pondelka 19.  augusta.

Dennyiah v Záhrade

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 19:00 h

Ďalší z letných koncertov na záhrade v Záhrade! Dennyiah  (human pop alebo ľudský pop so štipkou z rôznych žánrov zahŕňajúcich blues, soul, country, Groove) vznikli v novembri 2015 po náhodnom stretnutí medzi Denisy Gajarskej (spev) a Ľuboša Šoltésa (gitara) v košickom music lab projekte . Čoskoro prišli na to, že majú medzi sebou tú správnu hudobnú chémiu na tvorenie a spoločné hranie. Príďte do Záhrady, bude to zážitok!

Hudobná glosa

Národný dom, Banská Bystrica – 19:00 h

V poradí už 71. Hudobná glosa Igora Šimega bude mať tentoraz francúzsku príchuť. Zaznejú na nej skladby najslávnejších francúzskych autorov a interpretov – Edith Piaf, Gilberta Bécaud, Lary Fabian a mnohých ďalších. Zaspievať ich prídu Billyan Picot – hosť z Burgoin, Soňa Kopčanová a Petra Sabová, na klavíri zahrajú Daniela BelancováViktor Svetlík.

Spievajúce múry

Synagóga Brezno – 19:00 h

Múry breznianskej Synagógy rozozvučia v piatok večer tóny huslí a gitary. Vo výnimočnom koncerte klasickej hudby Spievajúce múry sa predstavia Andrej Baran (husle) a Adam Marec (gitara).

Hrad Lupča otvorený

Slovenská Ľupča – 10:00 h

Hrad Ľupča je pre návštevníkov počas augusta otvorený denne, okrem pondelka. Prehliadky sa konajú každú polhodinu od 10:00 h do 15:30 h. 

Sobota 17. august

Deň Vlkanovej

Vlkanová – 8:00 h

Deň obce vo Vlkanovej otvoria v sobotu ráno hasiči. Cez obed sa bude robiť haruľa, na pravé poludnie odštartujú  bežci a potom príde na rad zábava.

Pumpcup a Dirtcup

Laskomer, Banská Bystrica – 9:30 h

Sobota v Laskomeri sa bude niesť v znamení bicyklov. Návštevníci uvidia extrémne skoky aj trialové triky. Uskutoční sa Pumpcup finálové kolo Slovenského pohára (preteky na pumptracku), Dirtcup preteky plné skokov a trikov na veľkých skokoch, aj Dual speedtrial a exhibícia na veľkom dirtovom airbagu. Preteky pumpcup sú určené pre všetky vekové kategórie od malých detí na odrážadlách, cez dorast, juniorov až po dospelých. Registrácia je od 9:30 do 11:30 h. Preteky sa budú konať počas dňa od 10:30 až do 16:30 h, štart pretekov o 12:00 h. Pre najmenších návštevníkov podujatia je pripravená detská Fun zóna a pre všetkých po skončení súťaže koncert, v ktorom vystúpi raper Vec a kapely Zakázaný prístup, DrajfClona.

Deň veteránov a šporťákov

Donovalkovo, Donovaly – Mistríky – 10:00 h

Nezabudnuteľný deň môžete so svojimi deťmi prežiť, a do čias svojho detstva sa vrátiť, v hlavnom meste detí, v Donovalkove. Ak v sobotu vyrazíte so svojím šporťákom či veteránom smerom do Donovalkova,  odmena vás neminie. Zo vstupenky vám v Donovalkove  odpočítajú polovicu a to pre všetkých členov rodiny. A navyše, môžete niečo vyhrať aj v tombole. Prvá cena je elektrický automobil Ferrari La Ferrari.

Strigôňák v Habakukoch

Habakuky, Donovaly – 10:00 h

V Dobšinského rozprávkovom svete, v dedinke Habakuky, zlo vyhrá nad dobrom. Všetky rozprávky, ktoré sa inak končia dobre, budú mať tentoraz opačný koniec. Strašidelné postavičky ožijú a dedinka padne do rúk temnote. Ale nemusíte sa báť, veď sú to len rozprávky…

Gazdovanie s príchuťou maku

Hriňová – Slanec – 15:00 h

Hlavnou témou deviateho ročníka Gazdovania na Hriňovských lazoch bude tradícia pestovania maku. Podujatie budú sprevádzať mnohé aktivity, ako napríklad mlátenie obilia, hrabanie a skladanie mládze alebo pečenie chleba a pacáľov. Návštevníkov iste zaujme aj výroba drevených krížov, papiera a keramiky, podkúvanie koní, pletenie bičov, ľudové šperkárstvo, výroba heligónok či slamenej strechy, no môžu navštíviť aj Silácky dvor s Kolibou, alebo sa odfotiť v kroji.  Samozrejme, nebudú chýbať vystúpenia folklórnych súborov, skupín a muzík.

Hore tou Hrochoťou

Futbalové ihrisko, Hrochoť – 15:30 h

Kultúrne podujatie Hore tou Hrochoťou zahrá na strunu milovníkom folklóru. S programom Sľúbil sa mi milý, sa o 15:30 h predstaví DFS Hučava, Hrochockie obrázke spevom vymaľuje FsK Hrochoťan (16:30 h) a s reprezentačným programom vystúpia vysokoškolské folklórne súbory EkonómGymnik (17:30 h). Večer o 20:00 h sa začne zábava, ktorá potrvá až do polnoci. Návštevníci podujatia si môžu pozrieť aj výstavu dobových fotografií Veď to bolo na Hrochoti dávno, ako aj výstavu hrochotských krojov.

Riečanská hostina

Riečka – 16:00 h

V strede dediny postavia máj, zavesia naň tekvice a Riečanská hostina môže začať… Oplatí sa tento víkend zájsť do Riečky a stať sa súčasťou podujatia, ktoré symbolizuje čas dozrievania tekvíc a ponúka bohatý kultúrny program, všeličo na zajedenie aj zapitie, vzrušujúce futbalové momenty a v neposlednom rade aj tamojšiu krásnu prírodu.

Dračie noci na Chopku

Rotunda Chopok – 17:30 h

Jedinečná a dobrodružná bude sobota s nočnou jazdou lanovkami na Chopok.  Témou 6. ročníka obľúbeného podujatia Dračie noci na Chopku bude Demián a horolezectvo. Demián, ak by ste nevedeli, je drak, ktorý žije na hrade Rotunda. Deti sa s ním naučia, ako správne viazať uzly, poskytnúť prvú pomoc, zistia, čo budú potrebovať so sebou na výlet, aj ako naložiť s odpadkami.  Prvý vývoz na Chopok je o 17:30 h a je vhodný pre rodiny s menšími deťmi. Druhý vývoz je o 19:00 h.  Zvoz z Chopku bude organizovaný podľa potreby, posledná jazda o 21:30 h. Podujatie moderuje Jozef Kubáni.

Džez na Španej Doline

Klopačka, Špania Dolina – 16:00 h

Pravidelné každoročné stretávanie sa miestnych jazzových kapiel na Klopačke v Španej Doline sa v priebehu nasledujúcich pätnástich rokov systematickej práce stalo významnou a medzinárodne uznávanou jazzovou udalosťou. Tento rok na International Jazz festival prídu zahrať  Vlado Vizár Jazz Quintet (SK/IT), Benkó Dixieland Band (HU), Štveráček – Nikolič – Kostadinovič (CZ/SRB) a Paier Valcic Quartet (AT, HR). Program moderuje Jaroslav Rozsíval.

Muzikálový festival

Kúpele Sliač – 18:30

Sviatok milovníkov muzikálu, šansónov, filmovej či divadelnej hudby a kabaretu, je tu! Muzikálový festival Jozefa Bednárika sa uskutoční už tento víkend, v sobotu a v nedeľu v areáli Kúpeľov Sliač. Sobotňajší program sa začína o 18:30 operetou Hrnčiarsky bál a pokračuje zábavným programom Šarmantná opereta (20:30 h). V nedeľu sa na nádvorí pred Spoločenskou dvoranou od 15:00 h predstavia spevácke nádeje aj legendy, spomínať sa bude na básnika, textára Joža Urbana, zaznejú šansóny aj slovenská a česká televízna hudba a záver večera bude venovaný muzikálovému Cyranovi. Podrobný program nájdete na webe.

Noc hradov a zrúcanín

Hrad Revište – 19:00 h

Sobotňajšia noc patrí aj hradom a zrúcaninám. Nesie sa v znamení hesla Zachráňme hrady. Počas tejto noci sa budú diať všelijaké (aj strašidelné) veci aj na hrade Revište. Stretnete tam skupinu s bublinovým workshopom, Veselých šermiarov Cassanova, historického šaša Fjodora aj kaukliara Kuba a…  strašidlá! O občerstvenie a dobrú náladu je postarané. V povinnej výbave každého detského návštevníka hradu by nemala chýbať pevná obuv a baterka. Výťažok zo vstupného (2€ dospelí a 1€ deti) bude použitý na záchranu hradu.

Nedeľa 18. august

Muziky pod Poľanou

Raticov vrch, Hriňová – 10:00 h

Nielen gazdovať, ale aj muzicírovať sa bude tento víkend v Hriňovej. Na 13. ročníku medzinárodného festivalu ľudových hudieb Muziky pod Poľanou sa predstavia desiatky skvelých muzikantov.  Už o 11:00 h sa koná slávnostný sprievod muzík na konských záprahoch, o 12:00 h prídu na rad rozkazovačky a o 14:00 h sa začne galaprogram Spod Poľany. Návštevníci podujatia uvidia aj ukážky výroby drevených vyrezávaných krížov, fujár a gájd.

Hronsecké kultúrne leto

Hronsek – 17:00 h

Tradičný letný koncert Hronsecké kultúrne leto sa bude konať na očarujúcom nádvorí Vodného hradu. O príjemnú náladu sa postarajú spevácke kvarteto 4L’amour a kapela Sonyta & chilli boys. Ojedinelú atmosféru na historické hradné nádvorie vnesie módna prehliadka Viery Futákovej. Súčasťou programu je aj prehliadka Vodného hradu s historickým výkladom.

V znamení draka

Námestie SNP, Banská Bystrica – 20:30 h

V nedeľu večer si určite nenechajte ujsť veľkolepú audiovizuálnu ohňovú show na banskobystrickom námestí. Spoločnosť veselých šermiarov Cassanova v nej ukáže príbeh odvekého boja medzi dňom a nocou. O hudobný sprievod sa postará skupina Vrbovské vŕby.

Vtedy v Hollywoode

Letné kino na amfiteátri, Banská Bystrica – 21:00 h

Jedinečnú možnosť, dostať sa do Hollywoodu, ponúka v závere víkendu Letné kino na amfiteátri. Je to veľmi lákavá ponuka, o to viac, že sprievodcami po Hollywoode budú hviezdy Brad Pitt, Leonardo DiCaprio a Margot Robbie. V deviatom filme kultového režiséra Quentina Tarantina Vtedy v Hollywoode sa televízny herec (Leonardo DiCaprio) a jeho dlhoročný kaskadér (Brad Pitt) rozhodnú presadiť vo  filme. Píše sa rok 1969 a zlatá éra Hollywoodu sa končí..