Štvordňový maratón malého futbalu na Mestskom mládežníckom štadióne priniesol aj celoslovenské finálové turnaje žiakov základných a stredných škôl. Domáce banskobystrické výbery pozbierali v rámci týchto dvoch národných šampionátov až päť medailí, pričom žiaci ZŠ Trieda SNP triumfovali v kategórii U11.

Taják obhájil striebro

Podujatie odštartovalo vo štvrtok 18. júna finálovým turnajom Stredoškolskej ligy. V troch štvorčlenných skupinách reprezentovali Banskú Bystricu tri tímy. Výber Strednej zdravotníckej školy nezískal v A-skupine ani bod, zatiaľ čo hráči Spojenej školy Kremnička ovládli B-skupinu so 6 bodmi a skóre 2:1, ale vo štvrťfinále podľahli 2:4 bratislavskému Bil. gymnáziu C. S. Lewisa.

Foto: BBZMF (M. Búrik). Fotogalériu nájdete pod článkom.

Tím Gymnázia Jozefa Gregora Tajovského, ktorý vyhral krajský finálový turnaj, v C-skupine nenašiel premožiteľa a so 7 bodmi a skóre 12:2 skončil prvý. Vo štvrťfinále zdolal 4:1 piešťanskú SOŠ technickú, v napínavom semifinále zvíťazil 2:1 nad štvrťfinálovým premožiteľom školy z Kremničky a po roku opäť dokráčal až do finále. „Taják“ bral aj tentokrát striebro, keď vo finále prehral 0:2 s bratislavskou OA Nevädzová.

Vo štvrtok bol na programe aj súboj univerzít. Výber banskobystrickej Univerzity Mateja Bela zvíťazil nad tímom bratislavskej Slovenskej technickej univerzity 7:3.

Všetky výsledky banskobystrických tímov na finálovom turnaji Stredoškolskej ligy nájdete na webe Banskobystrického zväzu malého futbalu (BBZMF).

ZŠ Trieda SNP majstrom v kategórii U11

V piatok 19. júna patril Mestský mládežnícky štadión Horalky Cupu, teda celoslovenskému finálovému turnaju Horalky ligy, ktorú hrajú výbery základných škôl v štyroch kategóriách. Pred rokom získali banskobystrické školy dve zlatá a jedno striebro. Aj tentokrát boli úspešné a brali až štyri medaily.

ZŠ Spojová aj ZŠ Golianova v kategórii U9 ovládli svoje skupiny bez straty bodu. Oba tímy zároveň vyhrali vo štvrťfinále 4:1, ŽS Spojová proti CSŠ Snina a ZŠ Golianova proti ZŠ Sokolíkova Bratislava. ZŠ Golianova následne v semifinále prehrala 2:3 po rozstrele s bratislavskou ZŠ Sibírska, ale získala bronz, keď v súboji o tretie miesto porazila ZŠ Levice 2:0. Práve Levičanov zdolali žiaci ZŠ Spojová v semifinále 2:1. Vo finále proti ZŠ Sibírska Bratislava následne víťaz banskobystrickej ligy prehral 0:2, a tak získal striebro.

V kategórii U11 stačilo víťazovi mestskej súťaže ZŠ Trieda SNP 5 bodov na prvé miesto v skupine, zatiaľ čo hráči ZŠ s MŠ Radvanská postúpili z druhej priečky so 6 bodmi a skóre 2:1. Vo štvrťfinále sa tak tieto tímy stretli v banskobystrickom derby a výber ZŠ Trieda SNP si víťazstvom 1:0 obhájil pozíciu z mestskej ligy. Následne pokračoval v skvelej jazde, keď zdolal 3:0 ZŠ Leopoldov v semifinále, 2:0 ZŠ Komenského Sabinov vo finále a oslavoval titul majstra Slovenska v kategórii U11. Hráči ZŠ Trieda SNP pritom za celý turnaj inkasovali iba jeden gól.

V kategórii U14 reprezentoval mesto pod Urpínom víťaz banskobystrickej ligy ZŠ Golianova. So 7 bodmi ovládol svoju skupinu, no vo štvrťfinále prehral 0:2 so stupavskou ZŠ kpt. J. Nálepku.

Štvrtú medailu pre Banskú Bystricu získali žiaci ŽS Moskovská v kategórii U16. Bez straty bodu vyhrali skupinu, vo štvrťfinále zvíťazili 3:0 nad ZŠ Hrnčiarska Humenné a po rozstrele zo značky pokutového kopu proti ZŠ Mojzesovo-Černík postúpili do finále. V ňom naopak ťahali za kratší koniec v rozstrele proti nitrianskemu Gymnáziu Párovská. Výber ZŠ Moskovská tak získal striebro.

Všetky výsledky banskobystrických tímov na národnom šampionáte základných škôl nájdete na webe BBZMF.