Posledný septembrový víkend so sebou prinesie aj množstvo zaujímavých podujatí, koncertov, divadelných predstavení a núdza nebude ani o športové akcie.  

Piatok 27. septembra

Festival svetla a tieňa

Banská Bystrica – 19.30 h. 

Festival svetla a tieňa plný nevšedných umeleckých zážitkov vám ukáže, aké jednoduché je zbúrať múry budovy SNP, ak sa dokážeš spojiť. Predvedie ti jemnú interaktívnu hru svetla na kmeni stromu alebo projekcie na architektúru dotvárané animáciami v reálnom čase. Svetlo a tieň budú splývať, aby vám v téme SPOJenia predviedli pôsobivé umenie, ktoré bude žiariť, tancovať, smiať sa, dramatizovať, udivovať, vyzývať k účasti alebo tichému sledovaniu.

Festival svetla a tieňa sa v Banskej Bystrici koná už po 5 krát. Svetelné diela objavíte vo verejnom priestore priamo v meste a najlepšie si ich vychutnáte až po západe slnka.

Henry No Hurry!

Záhrada CNK – 20.00 h. 

Jedno auto, zopár hudobných nástrojov. Bez náhlenia, bez očakávaní. On sám a jeho výstrednosti. Raz Henry, inokedy Harry, Dr. Jekyll a Mr. Hyde.

Henry No Hurry je jednočlenný projekt Wawrzyniec-a Jan Dabrowského, ktorý je na poľskej scéne známy z kapel ako Letters From Silence, Henry David's Gun and Nocny SuperSam. Je to projekt ktorý je napol hudobný a napol cestovateľský a to takmer doslova. Mobilné štúdio ktoré rado navštevuje malé a útulné kluby.

Vstupné na podujatie je 3 eurá.

Vlasta Redl v Banskej Bystrici

Klub 77 – 20.00 h.

Jedna z najoriginálnejších osobností českej hudobnej scény, Vlasta Redl vystúpi v banskobystrickom Klube 77! Moravský multiinštrumentalista, ktorý v tvorbe originálne spojil rock, bigbít, folk a ľudovú hudbu zahrá najznámejšie hity aj úplne novinky. Český legendárny spevák so slovenskými koreňmi sa na spontánne slovenské publikum veľmi teší. Nenechajte si ujsť jedinečný koncert autora známej poviedky “Hoří Horní Heršpická Hospoda“. Fanúšikovia sa môžu tešiť na známe skladby ako „Bože můj“, „Dvakrát“, „Husličky“ alebo „Sbohem galánečko“.

Vlasta bude vystupovať v sprievode svojej kapely. Koncert bude na sedenie. Vstupné na mieste je 23 eur.

Ministry of House

Ministry Banská Bystrica – 21.00 h.

Septembrová edícia najväčšej klubovej párty na Slovensku! Vstupenky si môžte zakúpiť na stránke ministryoffun.sk alebo v sieti ticketportal.sk. Obyčajný vstup: prístup na tanečný parket a bočné terasy. VIP vstup: prístup na tanečný parket a bočné terasy, prístup na 1. podlažie klubu s najlepším výhľadom na stage.

Matrix – Čo tento pojem vlastne znamená !

Čajovnička BB – 18.00 h.

Matej Hlohovský, autor kvantovej filozofie, navštívi Čajovničku v Banskej Bystrici (Horná 65 pri OC PRIOR) už tento piatok. Prednášať bude na tému: Matrix – Čo tento pojem vlastne znamená! Organizátori ponúkajú aj možnosť individuálnej konzultácie s Matejom Hlohovským v ten istý deň  medzi 12.00 – 17.30 h. Miesto, alebo konzultáciu si môžete rezervovať na tel.č: 0948 733 965. Hodnota prednášky: 8€ (platí sa priamo na mieste)
Cena konzultácie bude upresnená pri objednávke.

Uvítacia párty v Elemente

Element dance klub – 18.00

Element dance klub pozýva vás všetkých – starých aj nových členov na uvítaciu párty v Elemente. Tá sa uskutoční už tento piatok v priestoroch tanečnej sály na Kapitulskej ulici č.8, tretie poschodie. Pripravili si pre vás niekoľko atraktívnych hier a aktivít, vďaka ktorým sa zoznámite a lepšie spoznáte.

Kurz detská jogy

Jogovňa BB – 16.00 h. 

Pre Vaše detičky si od polovice septembra pripravili ďalšie kurzové hodiny detskej jogy s skvelou lektorkou Natálkou. Hodiny sú vhodné pre nováčikov, aj pre absolventov kurzu vo veku 3-6 rokov. Rodičia, pokiaľ budú mať záujem, môžu sa prihlásiť na jogu pre pevné telo, ktorá sa cvičí v rovnakom čase vo vedľajšej miestnosti a využiť tak efektívne “čakanie” na ratolesť.

Joga pre deti je zameraná na získanie správneho návyku držania tela v pokoji i v pohybe, správneho stereotypu dýchania, rozvoj koordinačných schopností, sily a vytrvalosti, ale nezabúda na relaxáciu a uvoľnenie, so zreteľom na rozvoj predstavivosti dieťaťa. Správne realizovaná joga v rannom veku podporuje nielen zdravý telesný vývoj ale aj tvorivosť, predstavivosť a sústredenie dieťaťa. Deti sa učia uvedomiť si svoje telo a vnímať potešenie z pohybu. Naučia sa pozdraviť slniečko, cvičia aby boli silný ako hora a ohybný ako mačka.

Vstupenky je možné si zakúpiť na internetovej stránke jogovna.sk

Po stopách Dominika Skuteckého

Kostol sv. Alžbety – 16.30 h. 

Tento rok sa organizátori rozhodli širšej verejnosti predstaviť najväčšieho výtvarného umelca pôsobiaceho v meste pod Urpínom – Dominika Skuteckého.

Program:
Stretnutie prebehne tento piatok o 16.30 h pri Kostole Sv. Alžbety na konci Dolnej Ulice, kde sa pod vedením sprievodcu Jozefa Ďuriančíka, vydáte po stopách Dominika Skuteckého a miestach, ktoré boli s jeho životom úzko späté.

Od miesta stretnutia môžte pokračovať ulicou Janka Kráľa vedľa mestského parku, ktorý zachytil majster palety v impresionistickom slohu. Pokračovanie hľadania stôp umelca privedie skupinu na koniec Lazovnej ulice do Medeného hámra, v ktorom Skutecký vytvoril 63 nezabudnuteľných obrazov. Z Medeného hámra prejdete opačnou stranou Lazovnej ulice na dnešné Námestie SNP, ktoré sa stalo symbolom umelcovej tvorby v tzv. benátskom štýle.

Zábavné popoludie vo vile Skuteckých

 Vila Dominika Skuteckého – 13.30 h.

Čakajú Vás zaujímavé kartové hry “Ars et Labor”, v ktorých sa v priamom aj širšom spoločenskom a kultúrnom kontexte dozviete viac o živote a diele Dominika Skuteckého, oboznámite sa s dielami svetového maliarstva druhej polovice 19. storočia a začiatku 20. storočia, a získate aj náhľad vývoja módy od obdobia staroveku až po súčasnosť, ako aj kontext odievanie obdobia Skuteckého života.

Najmenší sa cez rozmanité hry zoznámia s povolaním maliara a dielami vystavenými vo vile Skuteckých. Čakajú ich aj rôznorodé zmyslové hry, kreslenie a sprievodca stálou expozíciou, s ktorým si prejdú diela Dominika Skuteckého a budú môcť dopĺňať rôzne úlohy.

Vstup na podujatie je voľný.

“Rozvaha pohybu” s Matejom Jurenkom

 Tvoja joga – 17.00 h. 

Na tomto workshope Vám Matej predstaví vlastnú metódu vedomej práce so svojim telom. Čo je to rovnováha? Ako ju nadobúdam? Aké sú základné princípy rovnováhy, ktoré uplatňujem pri cvičení so svojim telom? Ako súvisí telesná rovnováha s rovnováhou životnou? Na tieto otázky si detailne odpovieme na tomto seminári. Začneme dôkladnou rozvičkou, ktorá nám postupne pomôže prechádzať od jednoduchších pozícii k tým zložitejším. Naučíme sa, aké princípy je dôležité dodržiavať pri správnom cvičení a naučíte sa intuitívne vytvárať vlastné jogové pozície a zostavy.

Príspevok na workshop je 20 eur.

Kolibka Fokumeee

 Koliba u sv. Krištofa – 18.00 h. 

Príďte si v piatok po pracovnom týždni oddýchnuť na Kolibku, kde vás bude sprevádzať ľudová hudba Jozefa Berkyho Pipu. Čaká na vás relax, dobrá hudba, spev a lahodné nápoje.

Ľudová hudba Jozefa Berkyho je zoskupenie mladých ludí, ktorých baví šíriť Ľudovú pieseň či už modernejšie alebo autenticky samozrejmosťou je spev a aj iná hudba ich širokého repertoáru.

Hrnčiarska dielňa

 Regionálne centrum remesiel ÚĽUV – 14.00 h.

Na kurze si deti vyskúšajú modelovanie z hliny a točenie na hrnčiarskom kruhu. Naučia sa výrobky zdobiť engobovaním a glazovaním. Deti si vyhotovia figúrky s motívom zvierat a postáv, reliéfy, nádoby. Kurz je určený pre deti od 7 rokov; pre začiatočníkov i pokročilých.  Cena kurzu je 57 eur. V cene kurzu je zahrnutá práca lektora, jednotlivé pracovné pomôcky a nástroje, materiál, pracovné zástery. Vzhľadom k malej skupine, garantujeme individuálny prístup lektora ku každému účastníkovi.

Vartovka pre verejnosť

 Hvezdáreň BB – 17.00 h.

Hromadné návštevy hvezdárne na Vartovke je možné rezervovať si na ľubovoľný termín vrátane víkendov (okrem sviatkov a technických odstávok), avšak minimálne dva dni vopred výlučne telefonicky alebo osobne na adrese kancelárie. V areáli hvezdárne sa nachádza aj voľne prístupné ohnisko a oddychová terasa.

Hommage à Ján Cikker

Radnica v Banskej Bystrici – 18.30 h. 

Príďte si pripomenúť jedného z najvýznamnejších slovenských skladateľov a banskobystrického rodáka Jána Cikkera!

Na koncerte k 30. výročiu jeho smrti si okrem diel tohto autora vypočujete diela jeho žiakov či absolútnu premiéru komornej skladby “Na Jána (Cikkera)” od mladého skladateľa Petra Rezníka. Vystúpia Matej Arendárik (klavír), Adam Stráňavský (klavír), či Martina Mojžišová (spev).

Vstup na koncert je voľný.

Sobota 28. septembra

Walter Schnitzelsson + Blanch

 Záhrada CNK – 20.00 h. 

Začiatkom roka 2019 vydala skupina Walter Schnitzelsson nový album s názvom Sugar Kids Wont Stop Screaming a to znamená nové pesničky, nový koncertný program a dokonca aj nová koncertná zostava. Fanúšikovia sa môžu tešiť na poriadny rocknroll, nové pesničky a dobrú nôcku a pekné sníčky !

Viac informácií o podujatí nájdete na Facebooku.

Americký víkend

Dolný Harmanec – 15.00 h. 

Kvalitu reštaurácie určuje predovšetkým úroveň kuchyne a obsluhy. Nestačí mať len odvahu pustiť sa podnikať v tejto oblasti, je dôležité mať know-how a vedieť, čo potrebuje reštaurácia, kaviareň, bar a v neposlednom rade zákazník. Preto pozorujú záujmy zákazníkov, sledujú trendy v oblasti stravovania, rešpektujú lokálnu kuchyňu a snažia sa vám priniesť na stôl to najlepšie.  Pokiaľ vám lahodí kuchyňa zo zámoria, tak si určite nenechajte ujsť americký víkend v tejto reštaurácií.

Viac informácií o reštaurácií a ďalších akciách nájdete na webe.

Fernet Oldies Party

Kapitol pub – 20.00 h. 

Oldies party, na ktorej môžete počuť najslávnejšie hity rokov 70-, 80-, 90- tych.

Kapela Sto Múch krstí album

 Mefisto jazz art café – 20.00 h.

Banskobystrická, pomerne veselá hudobná skupina Sto múch vám chce jesenné dni spestriť predstavením ich nového albumu. Piesne na ňom sú takmer všetky o láske. O láske šťastnej, vysnívanej, nevídanej, ale aj nenaplnenej, všednej, či vyhasnutej. Ale najmä o láske k spoločnému hraniu a o radosti. Na koncerte sa s vami o tú radosť určite podelia. Ich vystúpenie je niečo medzi koncertom a estrádnou šou, plnou energie, farieb, flitrov a nenáročných choreografií, ktoré si diváci môžu s nimi s chuťou zatancovať. Ak sa ale návštevníci ich koncertov (samozrejme po prekonaní prvotných zimomriavok trápnosti a pochybností, či to fakt myslia vážne), započúvajú do textov, zistia niekoľko zaujímavostí. Zistia, že „Muchy“ poznajú zákon o rytmickom krátení a výnimky z neho a teda, že texty ich piesní sú napísané, ale aj zaspievané naozaj po slovensky. Ďalej zistia, že niektoré z nich sú o vážnych veciach, ktoré sa dejú v medziľudských vzťahoch a môžu tam nájsť inšpirácie, či návody na riešenie. A možno im napadne, že takto sa blázniť a tešiť zo života by sa mal z času na čas každý, aj keď je už výrazne dospelý.

Smart Roadshow 2019

 Kongres hotel Dixon – 9.30 h. 

Smart Roadshow prichádza tentokrát do srdca Slovenska a prináša so sebou tie najaktuálnejšie a najzaujímavejšie novinky zo sveta smart technológií. Príďte si naživo pozrieť a vyskúšať najnovšie smart vychytávky, ktoré sa čoraz viac stávajú súčasťou našich životov.

Môžete sa tešiť na novinky z oblastí smart domácností, smart športu, smart dopravy a elektromobility, smart zdravia, smart financií, smart miest a obcí a samozrejme z oblasti smartfónov.

Pripravený je pre vás zaujímavý program, kde sa dozviete všetko, čo by ste chceli o smart svete vedieť od naslovovzatých odborníkov. Okrem toho si spolu užijeme kopec zábavy a súťaží o hodnotné ceny.

Registrujte sa na webe. Registrácia aj vstup sú zadarmo.

Antonín Dvořák – Rusalka

Štátna opera v Banskej Bystrici – 18.30 h.

Dielo je príbehom o vzťahu človeka a sveta prírodných živlov, o tragických následkoch stretnutia týchto dvoch svetov, o treste a odpustení. Dvořák vytvoril dva svety i v hudbe. Hudba ľudského prostredia je robustná, zvukovo konkrétna a ľudové postavy hájnika a kuchtíka majú drsný humor.

Lístky na operu si môžte kúpiť na webe.

Základy klasickej masáže na domáce využitie

SanRajs Academy – 15.00 h.

Máte jedinečnú príležitosť naučiť sa pomasírovať svoju polovičku správne. Základy masáže na domáce využitie sú určené pre laickú verejnosť. Kurz trvá 2 dni. Cena kurzu 75 eur.
Lektor: Simona Rajnohová

Viac informácií nájdete na  webe.

Tvorivá dielňa September

Stredoslovenská galéria – 13.00 h. 

Pozývame Vás na sobotnú tvorivú dielňu pre celú rodinu k výstave Architekt Alexander Skutecký (1883 – 1944). Je to prvá samostatná výstava úspešného architekta prvej polovice 20. storočia, ktorá predstavuje jeho osobnosť a tvorbu, vrátane jeho nerealizovaných návrhov, napr. súťažných návrhov na Národný dom v Banskej Bystrici v rokoch 1912, 1924 a 1925.

Na tvorivom popoludní v galérii sa zoznámite s rodinou maliara Dominika Skuteckého, ktorá žila vo vile. Zo štyroch detí Dominika Skuteckého boli traja nadanými umelcami rôznych profesií – žiaľ životy všetkých troch boli ukončené zásahom holokaustu. V poradí druhý potomok maliara bol Alexander, ktorý sa stal významným architektom.

Návštevníci sa zoznámia s povolaním architekta a vyskúšajú si navrhnúť byt a jeho zariadenie. Používať pri tom budeme kartóny, farebné papiere a rôzne materiály.

Vstupné na tvorivú dielňu 4,- € dospelí / 2,- € deti, žiaci, dôchodcovia / ZŤP zdarma

Bye Bye Summer

 Motoshop Žubor – 11.00 h. 

Drahí moto priatelia, sezóna ešte úplne nekončí ale leto pomaly áno a Motoshop Žubor ďakuje za vašu priazeň a za to, že s nimi zdieľate vaše moto životy. Preto vás pozývajú do Motoshopu Žubor na pohodový deň pri dobrom guláši, kofole a spoločnom zaspomínaní si na letné moto zážitky. Už o 11.00 h vám firma Rossier, ktorá predstaví svoje moderné moto boxy perfektné pre bezpečné uskladnenie Vašej motorky, ktoré sa oplatí vidieť.

Viac informácií o akcií nájdete na Facebooku.

Michalský jarmok Ľubietová

Ľubietová – 8.00 h. 

Obec Ľubietová Vás pozýva dňa 28. septembra na 28. ročník Michalského jarmoku. Otvorenie jarmoku je o 8.00 h v rámci Michalského jarmoku organizujú VII.ročník výstavy plodov Ľubietovských záhrad a VI.ročník receptára nielen na Michala. O zaujímavý program, dobrú zábavu a jarmočné občerstvenie bude samozrejme postarané.

Korčuliarska inline časovka

 Park pod pamätníkom SNP – 7.30 h. 

V detskej inline časovke korčuľujete aj o krásne knihy CBS! O spojení mladých lyžiarov z oddielu Mladosť a vydavateľstva CBS už mnohí viete. Ale viete aj o tom, že už túto sobotu 28. septembra 2019 si opäť po roku môžete vykorčuľovať pekné ceny v 2. ročníku inline časovky? Nika a Miro z lyžiarskeho oddielu Mladosť to skúšali na inline dráhe do parku pod pamätníkom v Banskej Bystrici s týždňovým predstihom, aby vás priamo odtiaľ mohli pozvať krátkym videom. 

Viac informácií o podujatí nájdete na webe.

Oberačka po sebechlebsky

 Stará Hora

Občianske združenie Sebechleby vás pozýva do vinohradníckej osady Stará Hora pri Sebechleboch na 12. ročník kultúrno-spoločenského podujatia.

Informácie o podujatí a cenách lístkov nájdete na Facebooku.

Nedeľa 29. septembra

Gentleman ´s Ride 2019

Motoshop Žubor – 10.30 h. 

Priatelia, motorkári, v Banskej Bystrici ste toto ešte nazažili! Už túto nedeľu môžete v Motoshope Žubor Banská Bystrica  vyraziť do ulíc Banskej Bystrice a podporiť skvelú vec s obrovskou myšlienkou v boji proti rakovine prostaty mužov. Túto myšlienku podporí celosvetovo tisíce motorkárov už 29. septembra 2019, a po prvý krát je jej súčasťou aj Banská Bystrica vďaka Triumph Banská Bystrica, Caferacers.sk a The Distinguished Gentlemans Ride!

Viac informácií o podujatí nájdete na Facebooku.

Udalosť na podporu R1 – centrum intenzívnej terapie

 Billiard club 8 – 12.00 h. 

Organizátori vás pozývajú na podporu pre neziskovú organizáciu R1 – centrum intenzívnej terapie. Je to združenie založené rodičmi ťažko zdravotne postihnutých detí z celého Slovenska. 100% výťažku z biliardových stolov pôjde na túto organizáciu + môžete prispieť finančne. Tak príďte stráviť príjemnú nedeľu do klubu a pomôžte tým, ktorí to skutočne potrebujú.

1.kolo Amatérskej SMTA Ligy v Muay Thai

Europa SC – 10.00 h. 

Tretia sezona je predodvermi. 1.kolo Amatérskej SMTA Ligy v Muay Tha sa bude konať 29. septembra v Europa Shoppin Center v Banskej Bystrici.

Organizátorom akcie je Slovenská Muay Thai Asociácia v spolupráci s Dracula Gym BB. Viac informácií o podujatí nájdete na webe.

DFN day Banská Bystrica

 Europa SC – 16.00 h. 

29. septembra sa na vás spoločne s bojovníkmi a moderátormi Marekom Polo Polomským  a Vladimírom Drakulom Moravčíkom. Tešia sa na vás v banskobystrickom nákupnom centre Europa SC, kde si pre vás pripravili program po skončení 1. kola Amatérskej SMTA Ligy v Muay Thai:  Povedz ty talkshow s bojovníkmi DFN. Čaká na vás autogramiáda bojovníkov, voľný tréning bojovníkov, fotenie s bojovníkmi, súťaže o darčeky a mnoho ďalšieho.

Richard Müller a hostia

 Aula SZU – 18.30 h. 

S tohtoročným projektom “Šansóny a iné piesne” precestuje Richard Müller spolu s hosťami Michaelom Kocábom a Ondřejom Soukupom celé Slovensko a Česko. Koncertný program bude pozostávať zo šansónových piesní z autorskej dielne Hapka/Horáček, s tematicky nosným albumom V penziónu svět, na ktorom v r. 1988 exceloval okrem iných interpretov Richard Müller aj Michael Kocáb.

V programe zaznejú menej hrávané piesne z diskografie R.Müllera, ako aj overené hity v skvelých aranžmánoch špičkovej sprievodnej skupiny.

Lístky na koncert si môžete kúpiť na predpredaj.sk

Nedeľné tvorivé dielne: Čarovné stružlikanie

 Stredoslovenské múzeum – 10.00 h. 

Využite nedeľnú pohodičku s detmi v pestrofarebnej dielničke, na ktorej si vytvoríte obrázky zo stružliniek z pasteliek. Bude to ryba, páv, tanečnica alebo srdce pre niekoho blízkeho? Fantázii sa medze nekladú.

O malej sove, ktorá sa bála tmy

 Bábkové divadlo na rázcestí – 16.00 h. 

Ako prvý titul novej sezóny, ktoré divadlo venovali tvorbe pre deti, pripravili nočný príbeh spisovateľky známej nielen deťom a rodičom ale i divadlám v mnohých štátoch Európy. Britská autorka Jill Tomlinson napísala sedem knižiek s príbehmi o zvieratách, ktoré pomerne často adaptujú a uvádzajú divadlá vo Veľkej Británii, Nemecku, Taliansku, Maďarsku.

Najznámejší z autorkiných príbehov je o Flopovi, mláďati sovy Plamienky driemavej, ktorý sa vydáva na svoju prvú poznávaciu púť. A spoznávať bude taký prečudesný fenomén, akým je tma. Lebo do tmy sa chce máloktorému mláďaťu. Či už soviemu, či ľudskému. Flop stretne rôznych zaujímavých obyvateľov ľudskej aj zvieracej ríše, aby zistil, aké rôzne farby taká tma môže mať. To všetko v čarovných kulisách bábkového divadelného sveta.