Už tento piatok sa na banskobystrickej radnici bude konať koncert pri príležitosti 30. výročia smrti skladateľa Jána Cikkera. Organizátori podujatia si pre vás pripravili naozaj bohatý program. Na koncerte zaznejú diela  od samotného skladateľa, no tešiť sa môžte na skladbu Na Jána od mladého skladateľa Petra Rezníká,  ktorá zaznie v   svetovej premiére.

Ján Cikker bol veľmi výraznou osobnosťou slovenskej hudby, jeho vplyv na formovanie hudobnej kultúry je v podstate dodnes neopomenuteľný. Banskobystrickí hudobníci sa teda vlastne cítia zaviazaní k tomu, aby takéto podujatie v jeho rodnom meste zorganizovali. „O to viac, keď si uvedomíme, že pozornosť, ktorej sa jeho dielu dostáva, nie je s ohľadom na Cikkerov význam úplne adekvátny,” dodáva organizátorka podujatia Lucia Maloveská.

Koncert, ktorý sa uskutoční 27. septembra v Cikkerovej sieni Radnice o 18.30 h, bude samozrejme zahŕňať diela Jána Cikkera, tiež však jeho žiakov, predovšetkým Ilju Zeljenku. Aby organizátori zdôraznili výnimočnosť podujatia, objednali  na túto príležitosť celkom novú kompozíciu. Jej autorom je mladý talentovaný skladateľ a absolvent banskobystrického Konzervatória Peter Rezník, skladba Na Jána (Cikkera) na koncerte zaznie v svetovej premiére. Vystúpia špičkoví interpreti ako napríklad klaviristi Matej Arendárik či Adam Stráňavský, ktorí sú, mimochodom, s Banskou Bystricou podobne ako skladateľ Ján Cikker úzko spätí.

Podujatie sa koná v spolupráci s OZ Principes Musica. Partnerom koncertu je Banskobystrický samosprávny kraj a Mesto Banská Bystrica.

Viac informácií o podujatí nájdete na Facebooku. Vstup na koncert je voľný.