Uplynulý víkend ponúkol bohatý kultúrny program priamo v Banskej Bystrici, najbližšie dni sa pre zmenu budú niesť viac-menej v znamení podujatí v okolitých obciach pri Banskej Bystrici a na Horehroní. Milovníci elektronickej muziky si prídu na svoje vďaka akcii s názvom SIGNAll_FM SOUND a narodeninám banskobystrického Ministry of Fun.

Piatok 12. august

Vojta Nedvěd v Country Záhrade

Park Lanice, Zvolen – 15.00 h

Mesto Zvolen pozýva do Country Záhrady, kde sa v piatok 12. augusta predstavia sólo hudobníci i kapely, ktoré majú vo svojom repertoári najmä country muziku. Postupne sa predstavia Ľubomír Konečný, Ivan Cali Podolský, Neznámi, Pacipacifik a Vojta Nedvěd v sprievode svojej kapely. O bohatý sprievodný program pre deti nebude núdza a taktiež sa môžete tešiť aj na grilované špeciality.

Piatkový Shisha Art

Best Art Coffee, Banská Bystrica – 17.15 h

Príďte si už tradične užiť piatkový večer pri kvalitnej vodnej fajke a špeciálnych drinkoch. Celý večer sa o vás bude starať tím Best Art Coffee doplnený o shishamana Patrika, ktorý vám veľmi rád odporučí príchuť vodnej fajky a postará sa o jej celú prípravu.

SIGNAll_FM SOUND

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 18.00 h

Leto je ako stvorené na príjemné stretnutia na čerstvom vzduchu a pri dobrej hudbe. Ak máte radi hudobné žánre ako soulful, liquid či deep drum&bass, táto akcia je presne pre vás. SIGNAll_FM SOUND mieri toto leto aj do Banskej Bystrice. Príďte si užiť skvelé vibes do banskobystrickej Záhrady, a to už v piatok 12. augusta od 18. hodiny.

Očovská folklórna hruda

Areál štadióna / Areál remeselného dvora Očová – 19.00 h

Obec Očová pozýva na ďalší ročník tradičného podujatia s bohatým kultúrnym folklórnym programom. Očovské kolektívy oslávia 85. výročie a dvojdňový program odštartuje už v piatok 12. augusta v areáli ihriska. O atmosféru sa postará FSk Očovan, v sobotu sa od 9.30 h v areáli remeselného dvora budete môcť pokochať výstavou Očovských krojov, po ktorej si prídu na svoje aj najmenší a obdivovatelia fujár. V poobedných hodinách bude bohatý program opäť v areáli ihriska.

SIGNAll_FM SOUND Afterparty

SOVA Bar&Art Klub, Banská Bystrica – 21.00 h

Príjemným večerom plným pekného drum&bassu v Záhrade CNK to ani zďaleka nekončí! V SOVA bar & art klub totiž prebehne afterparty k podujatiu SIGNAll_FM SOUND. Zatiaľ čo cez deň to bude viac o pekných melódiách a letných vibráciach, nočný čas bude patriť aj temnejším tónom zlomených beatov. Nenechajte sa zahanbiť a príďte sa nabiť bassovou energiou.

13. narodeniny Ministry of Fun

Ministry of Fun, Banská Bystrica – 21.00 h

Je to už 13 rokov čo sa Banská Bystrica a celé Slovensko baví v najväčšom a najmodernejšom klube na Slovensku a v piatok 12. augusta to budete môcť poriadne osláviť na legendárnych narodeninách klubu! Počas noci sa o zábavu postarajú kľúčové osobnosti banskobystrickej tanečnej scény – DAVE, EMTY, MUSTEE, IZZY, ku ktorým sa pridá aj DJ ANNDY.

Princezná rebelka

Letné kino na amfiteátri, Banská Bystrica – 21.00 h

Malá sirota Mia žije spolu so svojimi tromi lasičkami na ulici. Živí sa tým, že chodí kradnúť jedlo na hrad zlovestného regenta Tristana, ktorý si uzurpuje trón. Jedného dňa sa jej podarí preľstiť stráže tak, že si oblečie princeznovské šaty. Tým sa začína jej bláznivá výprava za záchranou následníka trónu Rolanda, ktorý sa stal obeťou kúzla a premenil sa na… mačkokohúta. Na obidvoch čaká neuveriteľné dobrodružstvo, ktoré prevráti celé kráľovstvo naruby a naučí Miu, že šľachetnosť sa môže nachádzať v každom z nás.

Sobota 13. august

2. ročník stretnutia veteránov v Medzibrode

Medzibrod – 8.30 h

V sobotu 13. augusta je na program v poradí druhý ročník Medzibrodskej výstavy veteránov. Tešiť sa môžete na otvorené kúpalisko a bohatý program, v rámci ktorého je samozrejmosťou výstava vozidiel a rôzne súťaže. Chýbať nebudú okružné jazdy vozidiel a dozviete sa aj niečo o histórii ťažby antimónu v Medzibrode.

Jasenské baranie hody

Areál multifunkčného ihriska Jasenie (bývalé tenisové kurty) – 8.30 h

V Jasení sú na programe tradičné baranie hody a od skorých ranných hodín budú k dispozícii súťaže pre deti aj dospelých, svoje umenie predvedú folklórne aj hudobné skupiny (Ploštín Punk) a lákadlom bude Kabát Revival LM a zábava so ZBM a DJ MIMOM.

Deň obce Bacúch

Areál futbalového ihriska Bacúch – 9.00 h

Deň obce Bacúch odštartuje už o 9.00 h v areáli futbalového ihriska programom pre deti. Sprístupnené bude planetárium, rôzne detské atrakcie a pre odvážnych let balónom. O hudobný sprievod sa postarajú kapely z Bacúcha a večer bude zábava pokračovať v kinosále kultúrneho domu. O 14.00 h vystúpi skupina historického šermu Berezum. Hlad si môžete zahnať gulášom, deti sa potešia cukrovej vate či pukancom.

ŠpanDiv Fest 2022

Penzión Klopačka, Špania Dolina – 10.00 h (sobota aj nedeľa)

Divadlo ako jediný druh umenia nemôže existovať bez obecenstva. Preto prijmite pozvanie na festivalový víkend, ktorý sa v dňoch 13. až 14. augusta uskutoční v Španej Doline a staňte sa tým najlepším obecenstvom, ktoré divadlo tak veľmi potrebuje. Divadelný festival ŠpanDiv 2022 v zastrešených priestoroch šachty Ferdinand pri penzióne Klopačka, už vo svojom 19. ročníku, uvedie divadlá z rôznych kútov Slovenska. Špania Dolina tak bude cez víkend festivalová, divadelná, zábavná, hravá, a to všetko preto, že ožije divadlom. Neváhajte a príďte. Bude to radostný víkend plný umenia a na svoje si prídu deti, mládež aj dospelí. Viac informácií o dvojdňovom programe nájdete aj v našom samostatnom článku s odkazom nižšie.

HANDI OPEN 2022

Štadión SNP Štiavničky, Banská Bystrica – 10.00 h

HANDI OPEN sú medzinárodné preteky v paraatletických vrhačských disciplínach, ktoré sa stali tento rok súčasťou medzinárodnej ligy ParaMoraviaCup a očakáva sa tak veľký záujem aj z Českej republiky. Tieto preteky sú na Slovensku jedinečné a záujemcovia o šport hendikepovaných by nemali chýbať a mali by sa prísť pozrieť, ako paraatletika naozaj funguje.

Stretnutia generácií

Kalište – 10.30 h

Mesto Banská Bystrica, Múzeum SNP a obec Kalište pozývajú na 16. ročník Stretnutia generácií, ktoré sa uskutoční v Kališti. Program odštartuje o 10.30 h ekumenickou pobožnosťou pri pamätníku, o 11. hodine prebehne pietna spomienka a položenie vencov, po príhovoroch hostí bude nasledovať prechádzka Sadom života. Od 12.30 h bude na programe kultúrny program, v rámci ktorého vystúpia FS Heľpan a Chlopi z Heľpy či Dychová hudba Železiarní Podbrezová. Pre záujemcov o autobusovú dopravu je pripravený spoj, ktorý odchádza zo železničnej stanice v Banskej Bystrici o 8.30 a 9.00 h, spiatočné spoje premávajú o 16.00 a 16.30 h.

Dni obce Bystrá & Turistické dni Horehronia

Amfiteáter Zuna, Bystrá – 11.00 h

Región Horehronia v lete výrazne ožil a tentokrát sa obyvatelia a návštevníci obce Bystrá môžu tešiť na ďalší zaujímavý deň plný kvalitného programu. Do Bystrej totiž zavítajú Kandráčovci, Samo Tomeček & Milujem Slovensko Band, DFS Malá Kýčera, FS Partizán, Paula Vlčková, Adrian Ševc, Michal Červienka a najmenších potešia Tárajko a Popletajka. O 22. hodine poteší zrakové zmysly ohňostroj, po ktorom bude nasledovať TwentyFive Expres Party. Viac informácií nájdete na Facebooku.

Slávnostný deň obce Hronsek

Areál obecného kaštieľa a kultúrneho domu, Hronsek – 11.00 h

Aj v obci Hronsek je na sobotu 13. augusta pripravený bohatý program, počas ktorého si návštevníci budú môcť užiť množstvo zábavy. O tú sa postarajú folklórne súbory, Krajčír Demeter Nitôčka a jeho činoherno-bábkové predstavenie a Sokoliarstvo Kanát. Súťažiť sa bude vo varení pirohov a chýbať nebude sprievodný program pre deti či turnaj v petangu.

Spoznaj svojho suseda

K-Sport Centrum Rudlová, pri futbalovom ihrisku – 13.00 h

OZ Rudlová srdečne pozýva na ďalšiu akciu, v rámci ktorej sa budete môcť zabaviť, oddýchnuť si a zároveň lepšie spoznať svojich susedov. Bude sa variť guláš, budú ukážky výcviku psov, predvedú sa aj dobrovoľní hasiči a atmosféru budú dotvárať tóny heligónky a koncert skupiny Rock For. Pre najmenších budú pripravené rôzne atrakcie a tvorivé dielničky.

Deň obce Baláže

Baláže – 13.30 h

Baláže pozývajú na Deň obce, v rámci ktorého bude pre návštevníkov pripravený zaujímavý program. Po slávnostnom otvorení bude nasledovať pietna spomienka SNP, od 14.00 h je na programe vystúpenie FSk Vysoká z Podkoníc, o hudobné vystúpenie sa postará o 14.30 h šikovná muzika Paľa Majeríka. Okrem toho bude možné vidieť aj tanečné vystúpenie, varenie šéfkuchára, súťaž v pílení dreva, od 17.15 h bude nasledovať vystúpenie FSk Priechoďan a program uzatvorí o 18. hodine Galaxy BB Music a o 22.00 h začne diskotéka.

Mičinskô

Areál Obecného úradu a starého futbalového ihriska, Horná Mičiná – 16.00 h

Dni obce si užijú aj na Hornej Mičinej, kde sa od 16. hodiny začne program vystúpením ľudovej hudby Jána Maka a mužskej speváckej skupiny Kráľova Hoľa z Pohorelej. O ukážky tradícií sa postarajú FSk Šajbania a FSk Poničan a o 20.00 h je na programe živá hudba v podaní zoskupenia Sliačske Mokváne.

Live music v Regal Záhrade – Choco&Luna

Regal Burger, Banská Bystrica – 18.00 h

Sobotné večerné akcie v letnej záhrade Regal Burgeru patria už medzi pravidelné podujatia. V sobotu 13. augusta sa o hudobnú náladičku tentokrát postará skvelý hudobný pár, ktorý si hovorí Choco&Luna. Popri parádnej hudobnej kulise sa môžete tešiť sa skvelé jedlo a drinky. Samozrejme nebude chýbať ani Shisha.

Vivat Vox Organi 2022

Evanjelický kostol, Banská Bystrica – 19.00 h

V poradí tretí koncert aktuálneho 10. ročníka medzinárodného organového festivalu Vivat vox organi už túto sobotu, 13. augusta, rozozvučí romantický historický organ v banskobystrickom Evanjelickom kostole. Za organom sa predstaví španielsky organista Tomé Olives. Do Banskej Bystrice prinesie Tomé Olives temperamentný program, obohatený o vlastné kompozície.

Medveď a Pytačky

Habakuky, Donovaly – 19.00 h

Rozprávkové kráľovstvo nachádzajúce sa na Donovaloch pozýva na večerné predstavenie, tentokrát však pre dospelých. Príďte si pozrieť komédiu Medveď a Pytačky (Čechov) v podaní hercov, ktorý cez deň stvárňujú rozprávkové postavičky a večer sa venujú činohre pre dospelých.

NEREZ & LUCIA

Hogo Fogo Jazz & Art Club, Banská Bystrica – 20.00 h

Koncert skupiny NEREZ & LUCIA je zostavený z noviniek z albumov Zlom a Cela a samozrejme z najväčších hitov pôvodnej skupiny Nerez, ako sú napríklad piesne Tisíc dnů mezi námi, Kočky, Já s tebou žít nebudu, Do posledního dechu. V piesňach budete počuť súzvuky mnohých európskych kultúr i hudobných štýlov. Vstupenky na toto jedinečné podujatie môžete zakúpiť v predpredaji (20 eur) na tomto odkaze alebo priamo na mieste v deň podujatia (25 eur).

Hronsecké kultúrne leto

Záhrada barokového kaštieľa v Hronseku – 20.00 h

Deň obce Hronsek nebude jediným sobotným podujatím, vo večerných hodinách zabavia návštevníkov obce René Bošela Band, ktorých vystúpenie odštartuje o 20. hodine a po ich koncerte bude nasledovať fascinujúca svetelná show.

LATINO PARTY v Ministry of Fun

Ministry of Fun, Banská Bystrica – 21.00 h

V sobotu 13. augusta ponúkne Ministry of Fun ďalšiu zo svojich obľúbených a pravidelných akcii. Latino party každý mesiac priláka do najmodernejšieho tanečného klubu množstvo priaznivcov rytmov latinsko-americkej muziky. O zábavu sa postarajú DJi LOPEZ a IKO.

Vitaj doma, brate!

Letné kino na amfiteátri, Banská Bystrica – 21.00 h

Marína prichádza k rodičom do Báčskeho Petrovca, aby im predstavila svojho snúbenca, slávneho spisovateľa Zoliho. Zarytý abstinent a vegetarián to najskôr nemá v dedine preslávenej klobásou a pálenkou vôbec ľahké. No len dovtedy, kým všetci uveria, že o nich Zoli napíše knihu a konečne sa preslávia po celom svete, …takmer všetci! Maríninho otca Karola by malo tešiť dcérino šťastie, avšak príchodom Zoltána sa prebudí ťažoba tajomstva, ktoré malo zostať navždy skryté. Slnko rozpaľuje horúcu srbskú planinu a slovenská rozbuška s balkánskym temperamentom o chvíľu vzbĺkne.

Nedeľa 14. august

HUGO SNÍČEK na Masarykovom dvore

Jazdecký a športovo – rekreačný areál Masarykov dvor, Vígľaš – 13.00 h

V nedeľu, 14. augusta o 13.00 h zavíta medzi návštevníkov rekreačného areálu Masarykov dvor kamarát všetkých detí, HUGO SNÍČEK, ktorého určite poznáte z obľúbeného detského programu TV JOJKO. Spoločne si budete môcť užiť letné lúče a bude sa tancovať a spievať.

PRIDEme do Banskej Bystrice

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 16.00 h

PRIDE Košice vďaka podpore od Fondu na podporu umenia predstaví svoj tohtoročný PRIDE aj v Banskej Bystrici! V spolupráci so Záhradou – Centrom nezávislej kultúry pripravili príjemný nedeľný program, piknikové stretnutie pre všetkých, ktorí majú radi dobrých ľudí, literatúru, film a hudbu. Súčasná slovenská spisovateľka Jana Varcholová prečíta texty z pripravovanej zbierky poviedok „Len trochu v poriadku“ o živote prišelcov v Bratislave, teplých aj neteplých, príčetných aj menej príčetných. Ďalej sa môžete tešiť na zaujímavý krátky dokument s názvom „Král měl tři syny…“ z cyklu ČT Queer od režiséra Janka Růžičku. Nasledovať bude diskusia o stave a situácii LGBT+ komunity v Banskej Bystrici i na Slovensku. Príjemné popoludnie uzavrie večerný koncert autorskej hudby v zložení Mário Boa – spev, Tomáš Findra – klávesy a Martin Žiak – basgitara. Viac informácií nájdete aj na stránke Záhrady alebo na Facebooku.

Nedeľa v Medenom Hámri

Medený Hámor v Banskej Bystrici – 17.00 h

Areál Medeného hámra v nedeľu 14. augusta ožije hudbou a debatami o budúcnosti tohto cenného areálu čakajú na vás dva krásne koncerty a výstava. Príďte zažiť tento unikátny historický areál! Podujatie sa uskutoční v exteriéri v areáli Medeného hámra medzi budovami hiartov a dielní. V prípade nepriaznivého počasia v Hogo Fogo Jazz & Art Club na Námestí Štefana Moysesa 7. Viac informácií o celom programe nájdete na Facebooku.

Letné kino s Cameronom: Alita, bojový anjel!

Letné kino na amfiteátri, Banská Bystrica – 21.00 h

Svet vzdialenej budúcnosti nie je ideálnym miestom k životu, napriek tomu v ňom žijú ľudia, ktorí nezištne pomáhajú iným. Tak napríklad kyberdoktor Ido (Christoph Waltz) prehľadáva skládky, aby našiel funkčné súčiastky, ktoré môže implantovať ľuďom, čo o časti tela prišli. Takto objaví Alitu (Rosa Salazar), poničeného kyborga so srdcom a dušou dospievajúceho dievčaťa, a vráti jej život. Po prebudení Alita vôbec nič nevie. Nepamätá si svoju minulosť, nespoznáva svet okolo sebe, ale okamžite nasáva enormné množstvo nových informácií. So životom vrstovníkov Alitu zoznamuje Hugo (Keean Johnson), mladý rebel s motorkou, ktorý jej od prvého stretnutia mimoriadne imponuje. Vďaka svojej zvedavosti spozná Alita aj odvrátenú stránku mesta Iron City, v ktorom s doktorom Idem žije. Fyzickou konfrontáciou s podsvetím v sebe objaví mimoriadne, smrtiace schopnosti. V tú chvíľu sa dostane do hľadáčika skupiny nájomných zabijakov, ktorí terorizujú mesto, ale teraz dostali jedinú úlohu – nájsť a zničiť Alitu. Z obyčajného kyberdievčaťa sa stane bojový anjel. A konečne si spomenie, aké je jej poslanie.