Divadlo ako jediný druh umenia nemôže existovať bez obecenstva. Preto prijmite pozvanie na festivalový víkend, ktorý sa v dňoch 13. až 14. augusta uskutoční v Španej Doline a staňte sa tým najlepším obecenstvom, ktoré divadlo tak veľmi potrebuje.

Divadelný festival ŠpanDiv 2022 v zastrešených priestoroch šachty Ferdinand pri penzióne Klopačka, už vo svojom 19. ročníku, uvedie divadlá z rôznych kútov Slovenska. Špania Dolina tak bude cez víkend festivalová, divadelná, zábavná, hravá, a to všetko preto, že ožije divadlom. Neváhajte a príďte. Bude to radostný víkend plný umenia a na svoje si prídu deti, mládež aj dospelí.

Program festivalu ŠpanDiv

Sobota, 13. augusta

10.00 h

Princezná Rozmarínka (Divadlo Teatro Pimprlo)

Rozprávkový príbeh o rozmarnosti pre malých divákov pripravila komediantka Tramtarína so svojimi bábkami – marionetkami. Diváci zapojení do diania chytajú muchy a ryby, spievajú aj bubnujú. Sami tak vytvárajú atmosféru a dramatické situácie inscenácie. Spieva, hrá, plače a teší sa nielen Tramtarína, ale aj publikum.

11.30 h

Havo Slavo (Divadlo pod balkónom)

Veselý príbeh o malom psíkovi Slavkovi, ktorého najviac zo všetkého trápi, že mu každý hovorí, aký je malý. Slavko sa preto rozhodne vydať do sveta, aby všetkým dokázal, že je už veľký. Na svojej ceste zažije „veľké„ dobrodružstvá, aby napokon pochopil, že aj malí dokážu veľké veci, a že doma pri kamarátoch a na dvore je mu najlepšie.

15.00 h

Emulienka (Divadlo Teatro Pimprlo)

Vtipná a „vymýšľavá“ rozprávka tety Emy o malom neposednom dievčatku Emulienke, ktorá sa vie tešiť aj smiať. Vie sa báť, a vie si aj všeličo vymýšľať. Spolu s ňou a motýľom Emom si na chvíľočku odletíme do sveta, kde býva mama Žaba a jej neposlušné deti, lúčny koník Pedro, Pán Krt a Pani Myš.

16.30 h

Vymyslená rozprávka (Divadelný workshop Harry Teater)

Poďte snami do sveta divadla a fantázie, kde sa žiadnemu nápadu medze nekladú. Staňte sa na chvíľu rytierom, princeznou, drakom alebo gaunerom, obrom s mlatom alebo chrabrým hrdinom a možno aj niečím úplne iným. Čaká vás objavovanie a radosť z tvorby nového popleteného príbehu, čarovnej rozprávky.

19.00 h

Rita (Divadlo pART od ART)

Show plná pesničiek, rôznych postáv, divných „týpkov“ a nezameniteľného humoru vás naladí na Vianoce v akýkoľvek deň, v ktoromkoľvek období roka. Všetko podľa sloganu: „Svadby, rozchody, recepty aj nové hity, to všetko sa dozviete z našej RITY“.

Námet, scenár a réžia: Oľga Belešová, Roman Pomajbo a Števo Martinovič

Hrajú: Oľga Belešová (šéfredaktorka Brigita), Roman Pomajbo (fotograf a zástupca šéfredaktorky) a Štefan Martinovič (samostatný redaktor)

Nedeľa, 14. augusta

10.00 h

Zlatý hrdina (Divadlo Féder Teáter)

Inscenácia ponúka tri príbehy o hrdinstve v úplne novom svetle. A pritom nie vždy treba premôcť draka, či nájsť stratenú princeznú.

11.30 h

Kurča športové (Divadlo Harry Teater)

Športu zdar! Nazdar! Hello! Dobrý deň! Ste pripravení na telesnú výchovu? Na pohybovú kultúru? Na prepojenie tela i ducha, čo ide z úst rovno do ucha? Tak začína skvelé predstavenie plné pohybu, hudby a pesničiek, v ktorom vám svetoznámy Kouč predstaví svojho asistenta, športové kurča Chiky a jeho krédo: “Behám, skáčem, šprintujem, kondičku si budujem. V zdravom tele zdravý vzduch, nehrozí mi žiadny pruh!”

14.00 h

Vymyslená rozprávka (Divadelný workshop Harry Teater)

15.00 h

O príšerne krásnej princeznej (Divadlo Féder Teáter)

Princezné majú svoj osud dávno daný. Musia sa jednoducho vydať za princa. Niekedy to skomplikuje drak alebo nudné čakanie vo veži, no inak je to jasné ako facka. Čo však v prípade, že princezná je taká škaredá, až sa jej boja všetci princovia a nik ju nechce? No, to už je problém priam kráľovský. Ech, čert aby to vzal…

16.30 h

Tri rozprávky (Divadlo pod balkónom)

Veselá trojrozprávka s nezbedným Pipom a učiteľkou Bábkolínou, od ktorej sa dozviete kedy, kde a ako vznikli bábky. V prvej rozprávke sa dostaneme do kráľovstva, v ktorom žije neuveriteľne zvedavá princezná. V ďalšej zasa udatný princ zachráni krásnu princeznú pred strašným drakom a v poslednej rozprávke sa ocitneme v krajine, kde býva malá, milá, ale zato veľmi popletená maňuška.

Festival finančne podporili Banskobystrický samosprávny kraj a oblastná organizácia cestovného ruchu stredné Slovensko.