Aj počas vianočných sviatkov sa konajú podujatia, ktoré majú šancu vylákať vás od štedrého stola a televízie do prírody, na skvelú zábavu s hudbou a tancom alebo na príjemný relax. Neváhajte prijať pozvanie na sánkovačku otcov a detí, na štefanské žúrky, na zasnežené kopce či do liečivej vody.

Piatok 23. december

Kapustnica pre ľudí v núdzi

Bystrický lokál Davaj Het, Banská Bystrica – 11.00 h  

Kuchári z Davaj Het, v spolupráci so Street Foodie BB, aj tento rok navaria za veľký hrniec kapustnice pre ľudí, ktorí sú v núdzi. Ak o takých viete, poznáte ich a stretávate, pošlite ich v piatok na banskobystrické námestie (stánok so sobom na streche). Kapustnica sa podáva od 11.00 do 15.00 h.

Ak ešte nemáte darčeky

VD Laboratórium súčasného umenia, Banská Bystrica – 13.00 h

V posledný deň pred Vianocami je ešte stále šanca na nákup darčekov. Umelecké výtvory ako keramiku, šperky, grafické printy, maľby, bronzové sochy, fotografie, craftové vínko či hebké módne doplnky nájdete na Malom Art Markete vo VD Laboratórium súčasného umenia na Hornej 36. Otvorené je od 11.00 do 18.00 h.

Radikal Chef, Frayer Flexing a ďalší

Urban Spot, Banská Bystrica –  21.00 h

Na vianočnej epizóde WASTED Tour v Urban Spote raper Frayer Flexing premiérovo predstaví svoj nový album s názvom Hoodba. Tešiť sa môžete aj na premiéru live show Radikal Chefa a ďalších.

Sobota 24. december

Otcovia a deti na sánkovačke

Hotel Šachtička, Banská Bystrica – 9.30 h

Ako vravia organizátori tohto milého vianočné podujatia, komunita Otcovia a deti  a Peter Fabok, kým mamy pripravujú štedrovečerný stôl a domácu pohodu, otcovia vyrážajú na sebazničujúcu jazdu s deťmi. Štart je o 9.30 h na parkovisku pred Hotelom Šachtička, cieľ – premočené a do červena vymrznuté deti, prípadne s drobnými zraneniami, ktoré k tomu patria, by mal byť dosiahnutý cca do 11.30 h. Pokyny a viac informácií nájdete tu.

Nedeľa 25. december

Po štedrej večeri na Skalku

Parkovisko Jeleň, Kremnica – 10.00 h

Kremnické vrchy sú rajom pre milovníkov lyžovania. A práve počas prvého vianočného sviatku začína premávať skibus Kremnica – Skalka. Sadnete do skibusu a nemusíte sa nerváčiť na preplnených parkoviskách či v kolónach na cestách. Dokonca si môžete dať aj varené víno, no najmä si užiť pohodu a rozhýbať sa po hektickom predsviatočnom období a štedro obloženom vianočnom stole. Skibus z parkoviska Jeleň v Kremnici štartuje o 10.00 h a zo Skalky do Kremnice odchádza o 16.30 h (počas víkendov a školských prázdnin).

Za liečivou vodou do Turčianskych Teplíc

Spa & Aquapark, Turčianske Teplice – 11.00 h

Počas vianočných sviatkov a na Silvestra je otvorený aj Spa & Aquapark v Turčianskych Tepliciach. V nedeľu a v pondelok ho môžete navštíviť a užiť si jeho liečivú vodu a od 11.00 do 20.00 h. Informácie o otváracích hodinách na ďalšie dni tohto roku nájdete na tomto odkaze.

Malá Chova z Malachova pozýva

Kultúrny dom, Malachov – 14.00 a 17.00 h

Divadlo Malá Chova z Malachova pripravilo na vianočnú nedeľu komédiu O psíčkovi a mačičke, s podtitulom „starobe sa nevysmievaj, lebo k nej smeruješ“ a všetkých srdečne pozýva do malachovského Kultúrneho domu zabaviť sa. V predstavení, ktorého režisérkou je Eva Gajdúšková, účinkujú Martin Pál, Lucia Ferenc Gajdúšková a Nikola Dzúriková. Techniku má pod palcom Ľubomír Gajdúšek. Hrá sa o 14.00 a 17.00 h.

Posledná party v 77-ke?

Klub 77, Banská Bystrica – 20.00 h

Povianočná skupinová samovražda alkoholom #4 alebo aj Posledná párty v Klube 77 sa udeje túto sviatočnú nedeľu v známom a obľúbenom banskobystrickom klube. Je fáma o tom, že  Klub 77 po šestnástich rokoch zatvára a končí, pravdivá? „Je to zahmlené, tajomné, a tak to má byť. Klub je na tom rovnako, ako my všetci – nikto s istotou nevie povedať, či sa ráno zobudí do nového dňa…“ A preto si nenechajte ujsť party v klube. Otvára sa o 20.00 h. Viac informácií o podujatí nájdete tu.

Pondelok 26. december

Krojovka na svahu

Mýto Ski Centrum, Mýto pod Ďumbierom – 10.00 h

Pre tých, čo cez vianočný víkend sedeli doma pri alebo pod stromčekom, máme na Štefana skvelý tip. Krojovku na svahu. Tradičné podujatie, ktoré organizuje lyžiarske stredisko Ski & Bike Mýto. Program bude aj tento rok pestrý a lákavý. Zahrajú, zaspievajú a zabavia Veselí chlapci z Horehronia aj Heligonkári z Čierneho Balogu. Zaujme módna prehliadka krojov z regiónu so sprievodným slovom Vandy Golianovej a lyžovačka v krojoch. V sprievodnom programe nebudú chýbať hugánske ľadové medvede ponorené v ľadovej vode, súťaže či maľovanie na tvár a iste si pochutnáte na špecialitách z Reštaurácie pod svahom a legendárnych buchtách zo Zbojskej. Podujatie sa začína o 10.00 h.

Vezmite deti na korčule

Zimný štadión,  Banská Bystrica – 11.00 h

Verejné korčuľovanie je ideálnou šancou pohybom si spríjemniť sviatky. Vezmite deti na korčule. Na Štefana sa môžete popreháňať po ľade od 11.00 do 12.30 h a od 17.00 do 18.30 h.

Živý Betlehem

Kostol sv. Alžbety Uhorskej, Banská Bystrica – 15.00 h

Pred Kostolom sv. Alžbety Uhorskej v Dolnej ulici ožije biblický príbeh o narodení Jezuliatka. Živý Betlehem, ktorý nesporne umocní čaro Vianoc, si môžete pozrieť od 15.00 do 18.00 h.

Pastierske Vianoce

Kostol Panny Márie Pomocnice kresťanov,  Banská Bystrica – 18.00 h

V Kostole Panny Márie Pomocnice kresťanov (u Saleziánov) na sídlisku Rudlová-Sásová (Tatranská ul.) sa v pondelok konajú Pastierske Vianoce (18.00 h). Vo vianočnom pásme, ktorému predchádza slávnostná svätá omša (17.00 h) sa predstavia Ľudová hudba a sólisti FS Heľpan,  DFS Heľpančok, FSk Sliačanka, sólista Matúš Fiľo a trombitáši FSk Javorník. Slovom sprevádza Martin Kopor. Autorom programu je Michal Fiľo.

Banícke kantácie

Kostol Nanebovzatia Panny Márie, Banská Bystrica – 17.30 h

Starohorský banícky spevokol vystúpil v rámci Banskobystrických Vianoc už začiatkom decembra. V programe Banícke Vianoce predstavil začiatkom decembra na námestí banícke zvyky a tradície. Na druhý sviatok vianočný uvedie vo farskom Kostole Nanebovzatia Panny Márie už piaty ročník vianočného pásma Banícke kantácie (koledy).

Štefanská zábava v Selciach

Kultúrny dom, Selce – 20.00 h

Na Štefana zrejme nebude núdza o tradičné dedinské štefanské zábavy. Na jednej z nich sa môžete zabaviť v Selciach. Uskutoční sa v Kultúrnom dome a do tanca aj na počúvanie zahrá DJ Marek Lichý. Nebude chýbať ani občerstvenie.

Agnesa & čudáci U Francúza

U Francúza Jazz Klub 12, Banská Bystrica – 20.00 h

Ktovie, či vo Francúzsku bývajú štefanské žúrky. Každopádne, v Bystrici U Francúza Štefanská zábava bude. Začína o 20.00 h a o to, aby bolo naozaj veselo, sa postarajú  Agnesa & čudáci.

Na Štefana v Ministry

Ministry of Fun, Banská Bystrica – 21.00 h

Štefanská party v Ministry of Fun odštartuje o 21.00 h. O dobrú zábavu sa postarajú dídžeji Dave & Emty, Mustee, Anndy a Izzy.

A bude aj Ftefan party

Urban Spot, Banská Bystrica

Áno, aj v Urban Spote bude štefanská žúrka, teda Ftefan party. A organizátori na ňu takto pozývajú: „Príďte sa pochváliť novými ponožkami od Ježiška, alebo iba vytancovať nabraté vianočné kilečká. Pre prvých welcome drink zdarma. Štefanovia, Pištovia či Ftefanovia vstup s welcome drinkom free. Môžete sa tešiť na energický DJ SET od T MIKE a živú drum and bassovú nádielku od pánov z Junkless.“

Pišta party vo Výklade

Kaviareň Výklad, Banská Bystrica – 22.00 h

Aj prvá štefanská party vo Výklade v Národnej ulici sa uskutoční práve… na Štefana. Veď, ako inak? Bude to „silent“ Pišta party (potichu), takže sa môžete poriadne odviazať. Party začína o 22.00 h a potrvá štyri hodiny.  A ešte niečo. Každý, kto sa volá  Štefan, má welcome drink na účet podniku.

Pozvánka do kina

A máme tu ešte pozvánku do banskobystrického kina CINEMAX, ktoré v pondelok 26. decembra  uvádza skvelé filmy. Dominuje im Avatar: Cesta vody, ktorý sa premieta v pôvodnom znení aj v slovenskom dabingu a v rôznych časoch. Deti potešia animované rozprávky Kocúr v čižmách, Krokodíl Lyle, Mimoni2: Zloduch prichádza, Neobyčajný svet ale aj komédia Vianočná rozprávka. Na akčný triler Šialená noc s bojovníkom Santa Clausom však deti rozohne neberte… Program premietania nájdete tu.