Vládna strana Smer-SD, ktorá v súčasnosti disponuje väčšinou aj v banskobystrickom mestskom zastupiteľstve, podporí v nasledujúcich voľbách primátora Banskej Bystrice Jána Noska.

Ján Nosko sa pritom začiatkom leta v kuloároch spomínal ako potenciálny kandidát priamo strany Smer-SD. Jej regionálne štruktúry ale neskôr potvrdili záujem nominovať Ľubicu Laššákovú a krátko na to sa Nosko prezentoval ako nezávislý kandidát. Na svojej tlačovej konferencii ale sám Nosko uviedol, že ako primátor by chcel spájať politické subjekty v Banskej Bystrici.

foto nosko pellegrini lassakova„Po dlhých rozhovoroch a zvažovaní, ako sa postaviť k voľbe primátora a aj vzhľadom na aktuálnu situáciu, kto vedie toto mesto a ako ho hodnotia jeho obyvatelia, nemôžeme vysloviť spokojnosť s doterajším vedením mesta. Rozhodli sme sa, že k voľbám musíme pristúpiť inak. Postoj strany bude taký, že aj keď v rámci prieskumov má najsilnejšiu pozíciu v rámci mesta Smer-SD, uprednostníme záujmy občanov pred straníckymi tým, že strana nepostaví vlastného kandidáta, ale s ohľadom na kvality pána Noska sme sa rozhodli, že podporíme kandidatúru jeho osoby. Ide najmä o to, aby sme nedopustili trieštenie politických síl, a v rámci toho nezvíťazil niekto podobný, ako vo vyššom územnom celku. Verím, že získa podporu aj iných politických strán a bude úspešný vo voľbách. Podporu Jánovi Noskovi sme dali bez akýchkoľvek podmienok a záväzkov,“ uviedol podpredseda strany Smer-SD a minister školstva Peter Pellegrini. Dodal, že pri voľbe do zastupiteľstva sa strana bude snažiť o vytvorenie koalície s ďalšími politickými subjektami.

„Oceňujem postoj Ľubice Laššákovej, ktorá sa po zvážení rozhodla  nekandidovať,“ uviedla krajská predsedníčka strany Smer-SD Jana Laššáková k stiahnutiu vlastnej kandidátky.

„Chcem poďakovať strane Smer-SD za podporu, ktorú mi vyslovila. Pokračujem ako nezávislý kandidát a budem sa uchádzať o podporu aj ďalších politických strán,“ dodal kandidát Ján Nosko. Strana Smer-SD podporí kampaň Jána Noska nielen formálne, ale aj finančne.

Po ohlásení kandidatúry riaditeľa detskej nemocnice si už ohlásenie vlastného kandidáta rozmyslela strana Milana Urbániho SMS, ktorá zvažuje podporu Noskovi. Verejne sa špekuluje aj o náklone ďalších politických subjektov k jeho osobe.

Kandidatúru na najvyšší post v meste avizovali dosiaľ okrem Noska nezávislí kandidáti – súčasný primátor Peter Gogola a advokát Peter Múkera. Kandidátom KDH bude Peter Lačný a o primátorské kreslo sa zrejme bude uchádzať aj Jozef Sásik za SĽS. Očakáva sa, že svojho kandidáta ešte predstaví aj strana Sieť. Komunálne voľby sa uskutočnia 15. novembra.