nosko tlacovka (15)-2V novembrových komunálnych voľbách sa bude uchádzať o post primátora Banskej Bystrice nezávislý kandidát Ján Nosko, doterajší riaditeľ Detskej fakultnej nemocnice v Banskej Bystrici.  

Lekár – kardiológ Ján Nosko v utorok, tak ako sme avizovali, ohlásil svoju kandidatúru na post primátora mesta Banská Bystrica v novembrových komunálnych voľbách. Banskobystričania ho poznajú najmä ako riaditeľa nemocnice, ktorý väčšinu svojho profesionálneho života zasvätil starostlivosti o detských pacientov. „S tímom šikovných a múdrych ľudí sme vybudovali v našom meste detskú nemocnicu, ktorá patrí medzi najlepšie zdravotnícke zariadenia na Slovensku,“ povedal Ján Nosko.

Ako riaditeľovi nemocnice sa mu podarilo za šesť rokov jeho pôsobenia získať z prostriedkov Európskej únie 6,6 milióna eur, za ktoré nemocnica vybudovala dve nové podlažia a dnes je ako jedno z mála zdravotníckych zariadení v plusových číslach.

Jedným z hlavných impulzov pre jeho kandidatúru bola podľa Noska práve neprofesionalita vo vedení mesta, ktoré kvôli chybám vo verejnom obstarávaní muselo vrátiť štyri milióny eur z eurofondov, pôvodne určených na rekonštrukcie mestských základných škôl. „Nedovolím, aby Banská Bystrica opäť prišla o ďalšie eurofondy. Máme pred sebou posledné rozpočtové obdobie, kedy môžeme získať z fondov Európskej únie maximum,“ hovorí Nosko.

nosko tlacovka (5)-2
Medzi podporovateľmi primátorského kandidáta sú napríklad riaditeľ MLD SIAF Hubert Štoksa, primár banskobystrickej psychiatrie Ludvik Nábělek či riaditeľ Múzea SNP Stanislav Mičev.

„Čo sa týka investícii, trvám na tom, aby sa vytvoril špeciálny tím, ktorý bude pracovať na tom, aby sa dotiahli do mesta investori,“ doplnil na utorkovej tlačovej konferencii Ján Nosko a pokračoval: „Nerád by som ho vytváral z priateľov a sponzorov, ale tak ako v nemocnici, vytvoriť tím, ktorý bude fungovať v prospech občanov.“

Ako jednu z prvých dôležitých úloh pre nového primátora vníma nezávislý kandidát aj ukončenie bojov vedenia mesta so zastupiteľstvom a ako nezávislý chce spojiť všetky politické strany v rámci Banskej Bystrice. Primátor má byť podľa jeho slov zjednotiteľ, aby všetci ťahali v záujme výsledku za jeden koniec. „Budem komunikovať s každou politickou stranou, mojím krédom bude vytvoriť spoločnú platformu, ktorá bude komunikovať a vytvorí absolútnu synergiu,“ dodal.

Nosko je oficiálne už tretím nezávislým kandidátom. Kandidatúru na najvyšší post v meste avizovali dosiaľ účasný primátor Peter Gogola a advokát Peter Múkera. Kandidátom KDH bude Peter Lačný, strana Smer-SD avizovala nomináciu Ľubice Laššákovej a o primátorské kreslo sa má uchádzať aj Jozef Sásik za SĽS. Očakáva sa, že svojho kandidáta predstaví aj strana Sieť. Komunálne voľby sa uskutočnia 15. novembra.