Tím portálu BBonline.sk sledoval počas celého dňa priebeh spojených volieb do orgánov samosprávnych krajov a zároveň volieb do orgánov samosprávy miest a obcí. Pokračujeme v tom aj počas volebnej noci a pozrieme sa nielen na priebeh sčítania výsledkov, ale zájdeme aj do štábov kandidátov a prinesieme prvé reakcie.


Pre načítanie nového obsahu je potrebná aktualizácia stránky…


3.00 h – Textový prenos volebnej noci prvých spojených volieb do orgánov samosprávnych krajov a zároveň orgánov samosprávy miest a obcí na BBonline.sk sa končí. Ďakujeme za vašu pozornosť a počas nedele postupne prinesieme rozšírené výsledkové prehľady a analýzy výsledkov volieb.

2.50 h – Do mestského zastupiteľstva sa podarilo presadiť hneď niekoľkým novým tváram. Naopak, viacerí súčasní poslanci vo funkciách skončia. Len náhradníkmi v obvode centra mesta zostali Stanislav Mičev či Ludvik Nábělek. V druhom obvode skončil až ako druhý náhradník doterajší predseda Banskobystrickej alternatívy Martin Úradníček. Do zastupiteľstva sa nedostali ani doterajší poslanci Peter Gogola, už zmieňovaný Daniel Karas (SMER-SD, Republika) či dlhoročná poslankyňa a niekdajšia viceprimátorka Katarína Čižmárová, ktorá tentokrát kandidovala na Fončorde. Len ako druhá náhradníčka zostala pred bránami zastupiteľstva aj ďalšia dlhoročná tvár mestského parlamentu Ľudmila Priehodová z BBA.

2.42 h – „Ďakujem za každý jeden hlas. Spolu s mojim tímom si to veľmi vážime. Klamala by som, keby som povedala, že nie som sklamaná, pretože celú tú kampaň sme robili s obrovským odhodlaním, entuziazmom. Dali sme do toho veľmi veľa energie, aj vlastných peňazí aj vlastného času na úkor svojich rodín. Snažili sme sa Banskobystričanom otvoriť oči. Verím ale tomu, že má význam pokračovať a budeme sa snažiť byť naďalej občiansky aktívni v Banskej Bystrici. Naďalej budeme otvárať oči ľuďom a budeme sa snažiť ukazovať, ako sa to dá robiť lepšie,“ povedala v reakcii na výsledky volieb neúspešná kandidátka na post primátorky Diana Javorčíková.

2.32 h – Viaceré obce okresu Banská Bystrica zmenia svojich starostov. Prehľad, koho si zvolili ľudia v jednotlivých obciach, nájdete v našom článku.

2.24 h – Úspech v regióne si môže zapísať strana HLAS-SD bývalého premiéra a banskobystrického rodáka Petra Pellegriniho, ktorá podporila kampane Jána Noska i Ondreja Luntera. V banskobystrickom mestskom zastupiteľstve ale budú stranu zastupovať len dvaja poslanci (Jakub Gajdošík a Michal Škantár).

2.18 h – Neúspešný primátorský kandidát koalície SMER-SD, Republika Daniel Karas, ktorý skončil vo voľbách do Zastupiteľstva BBSK za obvod Banská Bystrica prvý pod čiarou, sa nedostal ani do mestského zastupiteľstva. Na Fončorde skončil ako druhý náhradník.

2.12 h – Obvod Stred (centrum mesta) budú zastupovať – Miriam Lapuníková (nez.), David Kapusta (nez.), Radovan Ocharovich (nez.), Tomáš Sobota (SaS, KDH, PS, DS, ODS, ŠANCA), Ivana Figuli (nez.) a Pavol Katreniak (nez.).

Obvod Východ (Majer, Senica, Šalková, Uhlisko) budú zastupovať Marcel Pecník a Ľuboš Vrbický.

Obvod Sásová (Rudlová, Sásová) budú zastupovať Jakub Gajdošík, Martin Majling, Martin Turčan, Milan Lichý, Matúš Molitoris, Pavel Fiľo, Marián Lunter, Michal Škantár a Lukáš Berec.

Obvod Sever (Jakub, Kostiviarska, Uľanka, Podlavice, Skubín) budú zastupovať Jozef Baláž (SaS, KDH, PS, DS, ODS, ŠANCA) a Zuzana Podmanická (nez.).

Fončordu budú zastupovať nezávislí kandidáti Diana Javorčíková, Marek Modranský, Vladimír Sklenka, Hana Kasová, Ružena Maťašeje, Vladimír Ivan a Branislav Kováčik.

Obvod Radvaň budú zastupovať nezávislí kandidáti Patrik Trnka, Erika Karová a Roman Miškár.

A na juhu mesta v obvode Iliaša, Kráľovej, Pršianskej Terasy, Kremničky a Rakytoviec pokračujú vo funkcii Milan Smädo (nez.) a Igor Kašper (SME RODINA).

2.03 h – V banskobystrickom mestskom zastupiteľstve zasadne 24 mužov a 7 žien. Medzi nimi bude aj neúspešná kandidátka o post primátorky Diana Javorčíková, ktorá bude zastupovať Fončordu.

2.02 h – Za Jánom Noskom skončila druhá vo voľbách primátora podľa očakávaní Diana Javorčíková, ktorú volilo 6 102 voličov. Tretí skončil Daniel Karas (SMER-SD, Republika), ktorého volilo 1 660 voličov.

2.00 h – Vraciame sa v čase pre zmenu času, ale s aktuálnymi informáciami nekončíme.

2.49 h – Zverejnenie výsledkov volieb prinieslo do štábu Jána Noska nefalšovanú radosť a aj napriek neskorej nočnej hodine oslavné bublinky nemôžu chýbať.

2.37 h – „Som rád, že obyvatelia mesta týmto dali vysvedčenie nielen mne, ale aj celému tímu, ktorý so mnou celých osem rokov a ostatné štyri roky pracoval. Dokázali sme zrealizovať množstvo projektov napriek zložitej situácii čo sa týka Covidu, čo sa týka vojny na Ukrajine. Som rád, že sa nám popri tom podarilo zrealizovať jednak projekty a jednak pripraviť mnoho zámerov pre nové programové obdobie. Myslím, že je to dobrá vizitka. Ja si to veľmi vážim. Je to veľká zodpovednosť. Budem rád, keď sa nám podarí vytvoriť v zastupiteľstve synergiu. Spojenectvá, ktoré budú fungovať. Možno ako v predchádzajúcom období, že neboli nejaké zásadné problémy,“ hovorí Ján Nosko potom, ako obhájil primátorský post.

2.29 h – V susednom Zvolene sa po rokoch do primátorského kresla vracia bývalý župan či niekdajší europoslanec Vladimír Maňka. Získal až 59,43% hlasov Zvolenčanov.

2.26 h – Celkom bolo v primátorských voľbách v Banskej Bystrici odovzdaných 24 556 platných hlasov. Ján Nosko získal 16 248 z ich. Účasť dosiahla 39,79%. Vo voľbách do zastupiteľstva bolo platných len 23 370 hlasovacích lístkov. Na podrobné výsledky si musíme počkať.

2.24 h – Ján Nosko svojim volebným výsledkom nadviazal na svoj zisk spred štyroch rokov, kedy získal hlasy až 18 281 voličov. Vtedy zvíťazil s podporou 75,19% zúčastnených voličov.

2.20 h – Ako sme už informovali, na podrobnejšie výsledky si musíme počkať do zverejnenia zápisnice Mestskej volebnej komisie.

2.16 h – Ján Nosko sa po tretíkrát stal vo voľbách primátorom Banskej Bystrice. Získal 66,2% hlasov voličov. Volilo ho 16 248 voličov.

2.15 h – V okrese Banská Bystrica zvíťazil v krajských voľbách Ondrej Lunter (nez.) ešte výraznejšie. Dosiahol tu až 57,2% hlasov voličov. Volieb do orgánov Banskobystrického samosprávneho kraja sa v banskobystrickom obvode zúčastnilo 43,25% oprávnených voličov. V číselnom vyjadrení teda prišlo voliť 39 149 z 90 514 oprávnených voličov.

Pre porovnanie aj celokrajská tabuľka

2.06 h – Pripravili sme pre vás kompletný prehľad volieb poslancov BBSK za obvod Banská Bystrica. Nájdete ho v tomto článku…

1.54 h – Viaceré okresné mestá už postupne spoznávajú svojich primátorov. V Banskej Bystrici zatiaľ na výsledky čakáme. Pokiaľ by neboli v systéme Štatistického úradu zverejnené do 3.00 h ráno, tak dôjde kvôli posunu času k hodinovému zastaveniu toku dát do systému. Mestská volebná komisia však bude naďalej pracovať a výsledky môže štandardnou cestou zverejniť aj bez toho, pokiaľ v tom čase bude disponovať už zápisnicami všetkých okrskových komisií.

1.44 h – Posty v župnom zastupiteľstve tak obhájili obaja doterajší banskobystrickí viceprimátori – Jakub Gajdošík aj Milan Lichý a tiež poslanci Martin Turčan, Viera Dubačová a Igor Kašper. Nováčikmi v Zastupiteľstve BBSK budú doterajší mestskí poslanci David Kapusta a Marek Modranský. Úplným nováčikom v politike je architekt Tomáš Sobota.

1.40 h – Poznáme poslancov BBSK za obvod Banská Bystrica

1. Jakub Gajdošík (HLAS-SD) – 6 360 hlasov – 3,55%
2. Milan Lichý (NEKA) – 6 110 hlasov – 3,41%
3. Martin Turčan (NEKA) – 5 967 hlasov – 3,33%
4. David Kapusta (NEKA) – 5 874 hlasov – 3,28%
5. Tomáš Sobota (SaS, KDH, PS, SPOLU, OKS) – 5 510 hlasov – 3,08%
6. Marek Modranský (NEKA) – 5 324 hlasov – 2,97%
7. Viera Dubačová (ODS, ŠANCA, DS) – 4 799 hlasov – 2,68%
8. Igor Kašper (SME RODINA) – 4 727 hlasov – 2,64%

Pod čiarou skončili Daniel Karas (SMER-SD, Republika) – 4620 hlasov, Vladimír Baláž (SMER-SD, Republika – 4431 hlasov a Peter Gogola (nez.) – 4433 hlasov,…

1.36 h – Po zverejnení výsledkov volieb v rámci systému Štatistického úradu SR najskôr nespoznáme úplné výsledky voľby primátora, ale len počet hlasov a ich podiel u víťazného kandidáta. Podrobnejšie výsledky nám následne prinesie výsledná zápisnica Mestskej volebnej komisie. Tabuľkovo podrobné a prehľadné dáta budú potom známe až neskôr počas nedele.

1.32 h – Javorčíková verí vo víťazstvo. Na otázku, aký výsledok očakáva, odpovedala nášmu vyslanému redaktorovi Radovi Blaškovi. „Samozrejme, ten najlepší možný. To znamená víťazstvo. Mám spätnú väzbu od ľudí nielen z Banskej Bystrice, ale aj z okolia, ale aj zďaleka, z Bratislavy, Prahy a ďalších miest. Chystali sa prísť voliť. Mám takú spätnú väzbu, že konečne majú koho a nemusia voliť menšie zlo. To je úžasný signál, že dávame ľuďom takú nádej. Samozrejme, ak by to nevyšlo, verím tomu, že Banská Bystrica je na dobrej ceste ku zmene. Pretože, ako som už spomenula, otvárame oči,“ povedala nezávislá kandidátka Diana Javorčíková.

1.25 h – Štatistický úrad Slovenskej republiky na sociálnej sieti upozornil, že podiel neplatných lístkov pri výbere poslancov samosprávnych krajov dosiahol približne 7,5% až takmer 12%. „A prekvapujúco podobné čísla mali aj neplatné hlasy pre županov,“ konštatujú štatistici.

1.19 h – Mimochodom, Ján Nosko má šancu zapísať sa do politickej histórie mesta. V jeho novodobých dejinách totiž ešte mesto nemalo primátora vo funkcii tri volebné obdobia. Len Nosko a tiež Ján Králik svoje posty dokázali obhájiť po druhýkrát.

2014 –            – Ján Nosko (nezávislý)
2010 – 2014 – Peter Gogola (nezávislý)
2006 – 2010 – Ivan Saktor (SMER-SD, SNS, SZ)
1998 – 2006 – Ján Králik (SDĽ, SOP); (SDĽ, HZDS, HZD, ZRS, KSS, SDSS, NOSNP)
1994 – 1998 – Igor Presperín (nezávislý)
1990 – 1994 – Stanislav Mika (KDH)

1.14 h -Primátor Ján Nosko nášmu reportérovi Norbertovi Kuklovskému odpovedal na otázku ohľadom spätnej väzby, akú dostával počas kampane od voličov, ale aj na zhodnotenie priebehu volebnej kampane. „Ja som spätnú väzbu dostával počas celého volebného obdobia. Myslím si, že ľudia poväčšine boli spokojní. Samozrejme, vždy sa nájdu veci, ktoré by sme aj my chceli vyriešiť alebo ich možno robiť aj lepšie. V zásade, vcelku myslím, že to ľudia hodnotili pozitívne. Kampaň som sa ja so svojim tímom snažil viesť pokojne, bez nejakých útokov a myslím si, že tak to má byť. Spoločnosť teraz nepotrebuje byť polarizovaná. Potrebujeme vniesť čo najviac pokoja medzi ľudí. Samozrejme sme sa prezentovali výsledkami a tým, čo v ďalšom období chceme realizovať,“ povedal Nosko.

1.06 h -Do štábu Diany Javorčíkovej zavítal aj Martin Klus. Bývalý štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí z SaS, poslanec NRSR a mestský poslanec sa už znovu o funkciu v mestskom parlamente neuchádza. „Považujem za korektné aj pre mojich voličov, že nepôsobím na dvoch miestach naraz. Vyskúšal som si to dva roky. Nedalo sa to, bolo to veľmi zložité, napriek tomu, že som preto obetoval maximum. Viem, že by som nemohol vykonávať funkciu poslanca plnohodnotne, takže som sa rozhodol tentokrát nekandidovať a o to viac držím palce tým kandidátom, ktorí môžu zmeniť Bystricu k lepšiemu,“ uviedol pre BBonline.sk.

Klus sa vyjadril aj k priebehu predvolebnej kampane v Banskej Bystrici, v ktorej podporil kandidátku na primátorku Dianu Javorčíkovú. „Bola to zaujímavá kampaň. Sledoval som ju veľmi intenzívne. O to viac, že ešte stále som poslancom mestského zastupiteľstva. Čo mňa potešilo, že nebola špinavá, ako v niektorých iných mestách. Že si tu jednotliví kandidáti neodkazovali cez verejný priestor akí sú alebo nie sú. Pokúšali sa ísť programovo a hodnotovo a toto ja skutočne oceňujem a verím, že občania si správne vyberú,“ zhodnotil Martin Klus.

0.57 h – Spomínali sme sumy vynaložené na kampane v župných voľbách, málo to nebolo ani v tých komunálnych. Kandidáti na ne vynaložili desiatky tisíc eur. Téme sme sa bližšie venovali pred niekoľkými dňami aj v samostatnom článku. Ku dnešnému dňu už výdaje kandidátov aj tu značne narástli. Jánovi Noskovi z transparentného účtu odišli platby za vyše 75-tisíc eur. Diana Javorčíková vynaložila na kampaň cez 41-tisíc eur a Daniel Karas (SMER-SD, Repubilka) takmer 25-tisíc eur.

0.47 h – Bez priebežných výsledkov chýba v štáboch povestné napätie volebnej noci, a tak atmosféra značne utíchla. Ako sme už informovali, časť hostí už štáby Jána Noska aj Diany Javorčíkovej opustila, ďalší konverzujú nad jedlom a pitím a očakávajú aspoň vyvrcholenie súboja o poslanecké mandáty do župného zastupiteľstva. Ani vyvrcholenie komunálnych volieb by však nemuselo byť ďaleko. Viaceré aj veľké okrsky už podľa našich informácií sčítanie ukončili.

0.37 h – Štatistický úrad síce postupne zverejňuje výsledky komunálnych volieb za malé obce, ale nielen v rámci verejných, ale aj mediálnych dát ide len o víťazov volieb. Priebežné údaje tentokrát nie sú zverejňované ani pri krajských mestách a ani pri Bratislave a Košiciach, kde boli v minulosti zverejňované podrobné priebežné údaje. Výsledky volieb primátora a zvolených poslancov MsZ by sme však mali spoznať ešte pred nedeľným zverejnením definitívnych výsledkov na celoštátnej úrovni, a to od Mestskej volebnej komisie. „Neodkladne po podpísaní zápisnice MVK bude všetko zverejnené spôsobom obvyklým – teda aj na úradnej tabuli, elektronickej tabuli a v časti Voľby na webe mesta,“ informoval portál BBonline.sk zapisovateľ Mestskej volebnej komisie Karol Langstein.

0.29 h – V rámci volieb do orgánov samosprávnych krajov zostáva v banskobystrickom obvode zosumarizovať výsledky dvoch okrskov. Až po ich započítaní bude možné definitívne zosumarizovať osmičku krajských poslancov za okres Banská Bystrica, keďže medzi viacerými kandidátmi na siedmom až desiatom mieste sú rozdiely len v desiatkach hlasov.

0.21 h – Kým ruch v štábe Jána Noska utíchol, poskytol nášmu vyslanému redaktorovi Norbertovi Kuklovskému krátke vyjadrenie ku priebehu kampane aj 1. viceprimátor mesta a člen Tímu Nosko Jakub Gajdošík (HLAS-SD). „Ja som bol veľmi spokojný s touto kampaňou. Náš tím, ktorý združoval či už straníckych kandidátov alebo nezávislých v Tíme Nosko, sme mali zásadu, že sme neútočili na svojich súperov a počas celej kampane sme sa snažili byť vecní a prezentovať svoj program. Som rád, že všetci členovia nášho tímu to do bodky dodržali. Nestalo sa, že by niekto z členov nášho tímu útočil a vyslovene prezentovali len svoj program. Som veľmi hrdý na celý ten tím, ktorého som mohol byť súčasťou. Nech to dopadne akokoľvek, sme pripravení v prípade úspechu pána primátora a v prípade, že by sme sa niektorí z nás dostali do zastupiteľstva, viesť intenzívne rokovania aj so zvolenými poslancami, ktorí sú z iných poslaneckých táborov. Rovnako, ako počas posledných štyroch rokov, vytvoriť širokú koalíciu naprieč politickým spektrom na prospech Banskej Bystrice,“ uviedol Gajdošík.

0.13 h – Na pomalý priebeh sčítania reagujú aj kandidáti. Ján Nosko poskytne oficiálne vyjadrenie pre médiá až v nedeľu dopoludnia. Ruch v jeho štábe pomaly utícha a niektorí hostia odchádzajú. Podujatie pre pozvaných hostí začínalo už o 19-tej hodine.

0.11 h – Ondrej Lunter prakticky zopakoval úspech svojho otca spred piatich rokov. Ako sme už uvádzali, Ján Lunter vtedy získal hlasy vyše 99-tisíc voličov v kraji. Jeho syn oslovil po piatich rokoch – zatiaľ 95-tisíc voličov (pri sčítaní 99,34% okrskov).

0.05 h – V rámci vedení samosprávnych krajov na Slovensku došlo len k malým zmenám. Svoje posty obhájili všetci župani s dvomi výnimkami. Jednou je práve BBSK, kde Jána Luntera, ktorý už nekandidoval, strieda Ondrej Lunter. Druhá zmena nastane v Nitrianskom samosprávnom kraji, kde bude novým predsedom Branislav Becík (HLAS-SD, SME RODINA). Tamojšieho župana Milana Belicu vystrieda po vyše dvadsiatich rokoch vo funkcii.

23.59 h – Na výsledky komunálnych volieb si počkáme. Postupne spoznávame výsledky samosprávnych volieb v menších obciach. Štatistický úrad Slovenskej republiky však výsledky uvoľňuje až po ich úplnom sčítanú za danú obec a na rozdiel od župných volieb sa to týka aj dát pre médiá.

23.55 h – Posledné tri okrsky v Banskej Bystrici ešte neodoslali výsledky volieb do BBSK, v rámci celého kraja ich zostáva už len šesť. Po ich úplnom sčítaní sa pozrieme na prehľad zvolených poslancov. Oproti menám, ktoré sme avizovali niekoľko desiatok minút dozadu sa však nič nemení.

23.47 h –Ondrej Lunter sa vo svojom príhovore zameral aj na prezentáciu svojich priorít do volebného obdobia. „Dobrá správa je, že výsledky týchto volieb znamenajú, že budeme pokračovať ďalej. Dokončíme historicky najväčšiu rekonštrukciu ciest v našom kraji. Dobrá správa je, že budeme ďalej rozvíjať sociálne služby pre seniorov a prinesieme tieto služby pre ďalších 30-tisíc obyvateľov v našom kraji. Dobrá správa je, že budeme ďalej rozvíjať a zlepšovať dostupnosť zdravotnej starostlivosti pre obyvateľov nášho kraja. Pretože to je podstatné a to ľudia potrebujú,“ vymenúval Lunter v prejave s poukázaním aj na zameranie oblastí školstva či získavania eurofondov. „Sľubujem každému jednému z vás energiu, spoluprácu a výsledky. Ďakujem ešte raz všetkým, vyhrali sme,“ dodal.

23:41 h – „Som rád, že v tejto chvíli môžem povedať, že vyhrala pozitívna kampaň. Že vyhral program. Program spolupráce a princíp spolupráce v minulosti a budúcnosti. Chcem sa poďakovať všetkým mojim voličom za podporu, ktorú mi odovzdali v týchto voľbách. Chcem sa poďakovať tiež politickým stranám, ktoré ma v tomto boji podporili,“ začal svoj príhovor Ondrej Lunter. „Chcem ubezpečiť všetkých voličov, že týmto dňom a v dnešný večer končia voľby. To znamená, že od zajtrajšieho dňa opäť začíname pracovať pre všetkých obyvateľov nášho kraja,“ doplnil novozvolený župan.

23.34 h – Práve spomínaní dvaja kandidáti na post predsedu BBSK sa so svojimi kampaňami  v rámci župných i komunálnych volieb 2022 zaradili v rámci celého Slovenska medzi finančne najnákladnejšie. Viac než Adrian Polóny vynaložil tento rok na kampaň len kandidát na primátora Bratislavy Rudolf Kusý, takmer 255-tisíc eur. V poradí najdrahších kampaní je tretím bratislavský primátor Matúš Vallo (cez 203-tisíc eur) a štvrtým práve Ondrej Lunter.

23.30 h – Koľko stojí volebná kampaň na predsedu kraja? Státisíce eur. Aj keď na transparentných účtoch kandidátov ešte stále môžu pribúdať dodatočné výdavky, v rámci BBSK minul najviac na kampaň napokon Adrian Polóny. Ku dnešnému dňu eviduje výdavky vo výške takmer 227-tisíc eur. Ondrej Lunter vynaložil cez 192-tisíc eur.

23.24 h – V štábe u Ondreja Luntera je už avizovaný prejav novozvoleného predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja Ondreja Luntera.

23.21 h – Po sčítaní údajov zo 61 zo 77 okrskov v Banskej Bystrici to vyzerá, že v meste bola účasť voličov podpriemerná. Krajských volieb sa tu, podľa doterajších údajov, zúčastnilo 39,96% oprávnených voličov. Priemer za celý kraj aktuálne predstavuje 44,67%.

23.14 h – Novinári stále čakajú na prvé slová budúceho predsedu BBSK Ondreja Luntera.

23.11 h – Volebná účasť v krajských voľbách dosahuje podľa priebežných dát 44,63%. V rámci celého kraja zostáva sčítať približne 108 z celkovo 918 okrskov.

23.06 h – Po započítaní hlasov zo 48 zo 77 okrskov v Banskej Bystrici by v župnom zastupiteľstvo mesto zastupovali Jakub Gajdošík (HLAS-SD), Milan Lichý, Martin Turčan, David Kapusta (všetci nez.), Tomáš Sobota (SaS, KDH, PS, SPOLU, OKS), Marek Modranský (nez.), Viera Dubačová (ODS, ŠANCA DS) a Daniel Karas (SMER-SD, Republika). Stále však zostáva 19 veľkých okrskov a najmä u posledných menovaných sú rozdiely oproti kandidátom pod čiarou tesné.

22.59 h – Vo volebnom štábe Ondreja Luntera je prekvapivo ticho. Matematika ale nepustí a budúci predseda kraja bude musieť čoskoro otvoriť fľašu šampanského. Po sčítaní vyše 88% okrskov má Lunter zisk 46,33% hlasov, čo znamená 75 556 hlasov. Druhý Adrian Polóny má aktuálne 14,88% hlasov voličov, konkrétne teda 24 266.

22.54 h – V štábe primátora Jána Noska je veselo a o hudobnú vložku sa starajú napríklad aj hudobník a jeden z posledných žijúcich bojovníkov v SNP Vladimír Strmeň a známy folklorista Jozef Mak.

22.47 h – Redaktor BBonline.sk Rado Blaško v štábe Diany Javorčíkovej spovedal kandidátku, ktorá má spomedzi vyzývateľov primátora Jána Noska podľa prieskumov najvyššiu podporu.

„Myslím si, že tým, že naša kampaň bola najtransparentnejšia na celom Slovensku, tak to hovorí samé za seba. Snažili sme sa viac než rok viesť jednu čestnú, transparentnú, čistú kampaň, ktorá bola zozbieraná len z darov od občanov. Nemali sme žiadnu agentúru, robili sme všetko doslova sami. Všetko to išlo od nás z tímu, z toho nadšenia. Myslím, že aj ten entuziazmus z toho bolo cítiť. Tím, ktorý sa okolo toho dal dokopy, je dnes výborným tímom priateľov,“ zhodnotila Javorčíková pre BBonline.sk priebeh svojej volebnej kampane.

Ďalšia otázka smerovala na to, čo podľa nej jej kampaň priniesla politickej scéne a situácii v Banskej Bystrici pred voľbami. „Myslím, že sme otvorili Banskobystričankám a Banskobystričanom oči. Veľa sme poukazovali na to, že sa dá robiť inak. Že možno nám nestačí priemer, že nestačí asfaltovanie pol roka pred voľbami. A ľudia si začali všímať, že sú nedorobené veci, možno málo kvalitne urobené, že máme slabú starostlivosť o zeleň, že je tu málo príležitostí aj pre mladé rodiny. Otvorili sme oči a za to som vďačná,“ doplnila Diana Javorčíková.

22.40 h – Ešte stále ale nemá veľký zmysel pozrieť sa bližšie na voľby do zastupiteľstva BBSK za náš obvod, keďže v Banskej Bystrici je stále sčítaných len 27 zo 77 okrskov. Priebežne sa na prvom mieste v hlasovaní do zastupiteľstva za náš okres drží súčasný poslanec kraja a viceprimátor mesta Jakub Gajdošík (HLAS-SD).

22.35 h – Pomedzi debatu o mestských voľbách sa vráťme na krajskú úroveň. Tam totiž ideme do finále. Sčítaných je cez 75% okrskov a Ondrej Lunter už teraz získal vyše 57-tisíc hlasov (46,22%) a možno konštatovať, že o novom predsedovi kraja je rozhodnuté, keď druhý na páske – Adrian Polóny stráca takmer 30-tisíc hlasov a má 14,81% podporu voličov.

22.29 h – Voľbám v Banskej Bystrici tentokrát predchádzalo nezvykle veľké množstvo debát a diskusií kandidátov. Hlavní favoriti voľby primátora sa v nich prezentovali odlišne. „V podstate sa potvrdilo, že debaty nie sú obľúbenou disciplínou Jána Noska. Necíti sa v tom ideálne. On je človek rozumný, človek charizmatický, človek s výborným vystupovaním, ale nie rečník do debát. Ale vždy k tomu pristupoval svedomito a so snahou. Naopak, ak budeme hodnotiť jeho najvýraznejšiu protikandidátku Dianu Javorčíkovú, tak tá musela v kampani a do debát svoj prejav výraznejšie kultivovať,“ hodnotí šéfredaktor BBonline.sk Filip Roháček.

„Pre Jána Noska neboli ideálne dve debaty, a to v TA3, kde bola naopak asi najvýraznejšia Diana Javorčíková, a potom náš duel v rámci spoločného projektu na pôde BB FM rádia. Tam Ján Nosko zjavne nezvládol ten úvod mierený na hodnotenie jeho práce, ale postupne sa prejavila skúsenosť a znalosť veci a prevažoval svoju vyzývateľku. Treba povedať, že ani tej dynamický formát toho duelu nesadol a neraz končila bez odpovede alebo len s vágnou odpoveďou. Toto sa potom naplno prejavilo aj v poslednej debate nadácie Zastavme korupciu a televízie Markíza. Voľnejší a rozťahanejší formát značne pomohol Jánovi Noskovi, ale podľa mňa už aj skúsenosť v tom, čo na Dianu Javorčíkovú platí. A tam si Javorčíková vybrala nováčikovskú daň. Nosko ju tam v pár veciach v podstate vyškolil, aj keď niektoré nedostatky sám uznával. Je to niečo čo sa dá pochopiť, že človek z inej sféry so svojou inou prácou nemá, a nemôže mať tak podrobné informácie. Ale ako regionálny novinár som párkrát sám musel pregúľať očami. Skrátka ak raz niekto kandiduje na post primátora krajského mesta, mal by minimálne veci, ktoré v kampani a v debatách zdôrazňuje, mať preverené skrz nasrkz. Tu sa možno prejavilo aj to, že tím Diany Javorčíkovej netvoria súčasní poslanci a aj keď aj tí ju podporili v kampani, tak zrejme to zostalo len pri deklarácii a neprešlo to napríklad do podpory obsahu kampane a programu,“ doplnil Roháček.

22.21 h – Hlasom spomínaných diskusných relácií s kandidátmi bola moderátorka dlhodobej spoločensko-politickej relácie BB FM rádia Karolína Piliarová, „Predvolebnú kampaň môžeme tento rok označiť ako pokojnú, napriek tomu sa rétorika oboch najsilnejších kandidátov na post primátora tesne pred skončením kampane začala vyostrovať nielen v rámci televíznych a rozhlasových diskusií, ale aj na sociálnych sieťach. Predovšetkým teda Diana Javorčíková už vo finále kampane nešetrila otvorenou kritikou na súčasné vedenie mesta, zatiaľ čo v úvodných mesiacoch jej kampaňovania sme mohli sledovať len mierne náznaky kritiky voči súčasnému primátorovi. Ján Nosko viedol osobne kampaň bez prvkov antikampane, napriek tomu sociálne siete tento rok predstavovali platformu, kde prebiehala živá slovná „prestrelka“ medzi členmi oboch konkurenčných tímov a medzi priamymi podporovateľmi ako Jána Noska, tak aj Diany Javorčíkovej. Samotní kandidáti sa do nej zapájali len minimálne,“ zhodnotila dnes pre BBonline.sk moderátorka a inak rovnako absolventka banskobystrickej Fakulty politických vied a medzinárodných vzťahov UMB.

22.16 h -Spoločný projekt portálu BBonline.sk, BB FM rádia a zapojených študentov Fakulty politických vied a medzinárodných vzťahov Univerzity Mateja Bela priniesol pred voľbami najmä sériu diskusií s kandidátmi. Najskôr všetkými uchádzačmi o post primátora, následne s dvomi favoritmi na základe prieskumu verejnej mienky. Všetky časti diskusie si môžete vypočuť v audiozázname relácie aj na podcastových službách Spotify, Apple Podcasts či Google Podcasts. Prepisy a reportáže diskusií nájdete v našom archíve na BBonline.sk.

22.12 h – Zatiaľ môžeme hovoriť len o výsledkoch za voľby predsedu BBSK. V spomínaných okrskoch, ktoré však už ukončili sčítanie výsledkov krajských volieb, už začne aj sčítanie tých komunálnych. Postupne preto pridáme aj pohľad na priebežné výsledky voľby primátora. Na prvé dáta si ale budeme musieť počkať. Sčítanie bude, s ohľadom na nižší počet kandidátov na poslancov v obvodoch, rýchlejšie ako pri krajských voľbách. Do úvahy ale musíme brať aj únavu členov komisií. Sčítanie aj v menších okrskoch preto znovu môže trvať aj dve hodiny, vo väčších viac.

22.06 h – Banskobystrické okrsky však zatiaľ nabiehajú do štatistík len pomaly. Zo 77 okrskov sú v systéme zatiaľ započítané len hlasy 5 okrskov, v ktorých volebná účasť dosiahla 37,22%. Volebná účasť v rámci celého kraja zatiaľ dosahuje 43,27%.

22.02 h – V rámci volieb predsedu BBSK máme sčítaných cez 40% okrskov a Ondrej Lunter svoju pozíciu upevňuje, vedie priebežne so ziskom 44,37% hlasov voličov. Druhý Adrian Polóny má 14,47% hlasov. Vo výsledkoch sa už začínajú zobrazovať aj prvé väčšie okrsky a možno očakávať, že v priebehu nasledujúcej hodiny by väčšina z nich už mala byť zo strany komisií uzatvorená a odoslaná.

21.56 h – Na zaujímavú dvojicu narazil v štábe Jána Noska náš vyslaný redaktor Norbert Kuklovský. Igor Kašper (SME RODINA) bol pred štyrmi rokmi hlavným vyzývateľom Jána Noska v primátorských voľbách. Dnes je aj poslancom NRSR, ale zároveň podporovateľom Jána Noska a súčasťou Tímu Nosko. Ako nastal tento zvrat? „Spojil nás život a hlavne tri témy. To je EYOF, najväčší športový festival v Banskej Bystrici. To bolo tak jeho, ako aj moje v úvodzovkách dieťa. Druhou témou, ktorá nás spojila, bol spoločný boj za záchranu Krajského súdu v Banskej Bystrici, za ktorú som sa ja angažoval aj v parlamente a výraznou mierou pomohol aj on a ostatní kolegovia. Tretia vec, ktorá nás spojila, bola oprava ciest v celom okrese a meste. To vyvrcholilo posledné mesiace päťkilometrovým úsekom popri Hrone. S tým, že to financoval viacmenej štát, ale bez spolupráce mesta by to nešlo. To sú tri veci, ktoré nás spojili a našli sme si opäť k sebe cestu,“ vysvetľuje Igor Kašper.

21.49 h – Aké sú vlastne platy našich volených zástupcov na komunálnej a krajskej úrovni? A ako je možné, že banskobystrický primátor má plat vyšší než premiér vlády? A aké sú odmeny poslancov na mestskej a krajskej úrovni? Na túto tému sme sa počas uplynulého týždňa pozreli v našom príspevku.

21.43 h -V priebežných výsledkoch volieb predsedu BBSK je jasne viditeľné, že nacionalistické a čiastočne krajne pravicové strany majú v kraji stále silnú voličskú základňu. Aj päť rokov po odchode Mariana Kotlebu z postu predsedu kraja možno skonštatovať, že pokiaľ by na tejto strane politického spektra nedochádzalo k drobeniu hlasov medzi viacerých kandidátov, jednalo by sa o silnú konkurenciu voči Ondrejovi Lunterovi. Na rozdiel od situácie spred deviatich rokov však už prebiehajú voľby predsedu kraja len jednokolovo.

21.37 h – V krátkosti sa vráťme ku priebežným výsledkom voľby predsedu BBSK, pretože aktuálne čísla už začínajú naberať na relevancii. Poznáme už názor vyše 20-tisíc dospelých obyvateľov kraja a Ondrej Lunter vedie so ziskom 43,53%. Druhý Adrian Polóny výrazne zaostáva, má 13,27% hlasov. Tieto dáta sú po započítaní 26% okrskových zápisníc v kraji.

21.31 h – Nazrime postupne aj do štábov primátorských kandidátov. Ján Nosko (nez.) so svojim tímom ho majú v ďalšej z reštaurácií na Námestí SNP a jeho, podľa prieskumov hlavná vyzývateľka – Diana Javorčíková (nez.), v jednom z hotelov v centre mesta. Sama kandidátka však zatiaľ do svojho štábu nedorazila a atmosféra je tak zatiaľ plná očakávania a debát skupín kandidátov a podporovateľov.

21.26 h – Ján Lunter a Ondrej Lunter majú vo svojom štábe krátky príhovor k zúčastneným. Ján Lunter sa vracia k situácii v kraji pred piatimi rokmi, vyzdvihuje niektoré kroky samosprávneho kraja za uplynulé volebné obdobie a ďakuje svojim podporovateľom. „Som rád, že Ondrej sa chytil a mal tú odvahu, že bude pokračovať v tom, čo my sme začali. Verím, že to pôjde dobre. Verím, že dnes sa to rozhodne tak, že to pokračovanie bude možné,“ povedal za potlesku prítomných Ján Lunter.

21.20 h – Potvrdené sú výsledky z vyše 12% všetkých okrskov BBSK, najmä z menších obcí s menším počtom voličov. Je nutné podotknúť, že v absolútnych číslach to predstavuje asi 6-tisíc voličov spolu. Ondrej Lunter zatiaľ vedie s vyše 40%. Pripomeňme, že pred piatimi rokmi získal Ján Lunter vyše 99-tisíc hlasov voličov v kraji, čo predstavovalo 48,53% voličov.

21.14 h – Práve kampaň v krajských voľbách sa vyostrila asi najviac a vyzerala ako súboj všetkých proti jednému, respektíve jedného proti všetkým. Ondrej Lunter (nez.) podporovaný tradične aj stredo-pravými stranami, ale napríklad aj stranou HLAS-SD, bol počas kampane terčom ostrej kritiky zo strany kandidátov nacionalistických, krajne pravicových či naopak krajne ľavicových strán. Veľkú antikampaň proti súčasnému vedeniu kraja, ktoré aj Ondrej Lunter reprezentuje, rozpútal nezávislý kandidát podporovaný stranami SMER-SD, SNS či SMS a predseda predstavenstva dominantného dopravcu v kraji – spoločnosti SAD Zvolen, Adrian Polóny. Nadviazal v nej aj na spory, ktoré s vedením kraja jeho spoločnosť v uplynulých rokoch viedla.

21.08 h – Poďme teda v krátkosti ku krajským voľbám, ktorých výsledky očakávame ako prvé. V Banskobystrickom kraji je ich favoritom, podľa jediného médiami prezentovaného prieskumu agentúry AKO pre televíziu JOJ24 ešte z polovice septembra, súčasný podpredseda BBSK Ondrej Lunter (nez.). Vo vtedy medializovanom prieskume získal skoro 59,6% hlasov. V prieskume nasledovali Adrian Polóny (nez.) s 9,9% hlasov a Marek Kotleba (Kotlebovci – ĽSNS) s 9,3% hlasov. Takýto podiel v prieskume dosiahol aj Marek Modranský (nez.), ktorý sa neskôr vzdal kandidatúry.

21.03 h – Čo sa týka zverejňovania samotných výsledkov volieb, tradičný zdroj – špeciálny web Štatistického úradu Slovenskej republiky bude v rozsahu priebežných výsledkov zverejňovať len pomerne zjednodušené dáta. Médiá dostali čiastočne rozšírené prístupy, ktoré by mali umožniť aj pohľad na priebežné sčítanie pri hlasovaní na posty predsedu kraja a primátora. Tieto vám v infografike budeme prinášať na vrchu stránky prenosu. Najskôr teda za voľby predsedu BBSK.

20.58 h – Priestory jedného z podnikov na banskobystrickom Námestí SNP sa zapĺňajú podporovateľmi Ondreja Luntera (nez.). Súčasný poslanec kraja za Banskú Bystricu a zároveň podpredseda BBSK je synom doterajšieho župana Ondreja Luntera. V moderných dejinách Slovenska by v prípade úspechu Ondreja Luntera išlo o prvé rodinné „prevzatie žezla“ v takto vysokej funkcii. Nie je to ale výnimkou napríklad na starostovských funkciách v obciach.

20.53 h – Volebné komisie v regióne počas dňa nehlásili problémy a mimoriadne udalosti. Vo viacerých okrskoch hodnotili účasť ako napriemernú. Samotné hlasovanie sa však pre mnohých voličov predlžovalo. Mnohí voliči prichádzali do volebných miestností aj bez obľúbených „ťahákov“, a pri množstve hárkov často trávili označovaním hárkov aj dlhé minúty. Nárazovo sa preto neraz tvorili dlhšie rady čakajúcich.

20.48 h – Keď zostaneme pri komunálnych voľbách a pohľade na obce banskobystrického okresu, ešte v Priechode môžeme rovnako predbežne potvrdiť nového starostu. Hlava obce sa tam síce zmení, ale nezávislý kandidát Erik Murgaš tu protikandidáta rovnako nemal. Naopak, najväčší súboj sa zvádzal v Malachove, kde kandidovalo až šesť kandidátov. Okres má spolu s mestom celkom 42 obcí.

20.42 h – Už teraz môžeme, zatiaľ predbežne, skonštatovať, že vo viacerých obciach okresu nedôjde ku zmene starostu. Konkrétne v 13-tich. Bez protikandidáta boli súčasní starostovia v Badíne (Pavol Hric), Balážoch (Róbert Chaban), Dolnej Mičinej (Oto Hudec), Harmanci (Henrieta Ivanová), Hiadli (Ondrej Snopko), Hronseku (Miroslav Ostrihoň), Kordíkoch (Ján Záchenský), Motyčkách (Maroš Lacko), Nemciach (Alena Krajňáková), Pohronskom Bukovci (Igor Šagát), Ponikách (Jana Ondrejková), Sebedíne-Bečove (Ján Škamla) či Vlkanovej (Andrea Klesniaková).

20.37 h – V Banskej Bystrici sa dnes volilo v 77 okrskoch sústredených v rámci 7 volebných obvodov v meste v rámci volieb do orgánov samosprávy mesta a oficiálne jedného obvodu v rámci volieb do orgánov samosprávneho kraja. V rámci mesta sme volili primátora a 31 mestských poslancov a zároveň teda sme odovzdávali hlasy vo voľbách predsedu kraja a vyberali sme 8 poslancov za náš okres do 49 členného zastupiteľstva župy.

20.32 h – Súčasný primátor Banskej Bystrice Ján Nosko volil krátko po poludní vo svojej okrskovej volebnej miestnosti v centre mesta. Voliť prišiel spolu s manželkou a dcérou. „Ja netipujem. Nikdy som netipoval ani Športku ani Sazku. Počkám s pokorou na výsledok a uvidíme. Pokiaľ ľudia prídu voliť, rozhodujú o tom, čo ich v programe oslovilo, vyslovujú svoj názor na to, či boli s predchádzajúcimi obdobiami spokojní. Majú práve dnes možnosť to ovplyvniť. Verím, že si obyvatelia Banskej Bystrice splnia túto povinnosť a možnosť vybrať si na post primátora aj mestských poslancov tých ľudí, ktorým dôverujú,“ povedal Ján Nosko po odvolení novinárom na otázku, aký výsledok tipuje.

20.26 h – Sčítanie hlasov pri krajských voľbách i mestských voľbách patrí k najnáročnejším. Okrskové komisie najskôr vytriedia a spočítajú odovzdané hlasovacie lístky pre voľbu predsedu resp. primátora či starostu a následne pre voľbu poslancov. Zároveň kontrolujú platnosť hárkov, či je na nich hlasovanie vyznačené správne a či napríklad nebol prekročený maximálny počet hlasov pre kandidátov pri voľbe poslancov. Až potom si krížovo členovia rozdelia hárky na sčítanie hlasov odovzdaných pre jednotlivých kandidátov. Sčítanie vykonávajú zápisom jednoduchou čiarkovacou metódou a spravidla tak, že sčítanie jedného hárka vykonávajú pre kontrolu viacerí súčasne alebo po sčítaní jedným členom nasleduje sčítanie tých istých hárkov aj ďalšími členmi.

20.21 h – Práve oddelené sčítanie oboch volieb je aj dôvodom, pre ktorý nie je možné akceptovať chybu voliča, pri ktorej by došlo ku zámene lístkov v obálkach či vloženiu do chybnej volebnej urny. V čase sčítania jedných volieb a teda lístkov z jednej urny, zostáva totiž druhá urna s lístkami k druhým voľbám naďalej neotvorená.

20.17 h – V prípade oboch druhov volieb sa však prakticky konali voľby dvoje, a tak k nim pristupujú aj volebné komisie. Samostatne musia vyhodnotiť voľbu predsedu kraja, následne voľbu poslancov za obvod. Komisie následne sčítajú, zapíšu a potvrdia výsledky týchto volieb a hárky sa uložia. Následne sa postup zopakuje pri voľbe primátora a mestských poslancov za daný mestský obvod.

20.13 h – Kedy budeme poznať priebežné výsledky volieb, zatiaľ nie je úplne jasné. Komisie pred sebou majú náročnú úlohu. Na rozdiel od iných predošlých volieb sa ale volebné miestnosti uzatvorili o dve hodiny skôr. Úlohou komisií je najskôr sčítať i odoslať do systémov výsledky za krajské voľby, až následne voľby komunálne.

20.10 h – V Banskobystrickom kraji ani v meste Banská Bystrica nie sú hlásené mimoriadne udalosti z volebných miestností, ktoré by si vyžiadali predĺženie hlasovania a s tým aj posun moratória. Podľa dostupných informácií sa všetky volebné miestnosti uzatvorili o 20.00 h.

20.07 h – Naši redaktori nie sú len za počítačmi, ale zároveň počas noci navštívia aj volebné štáby kandidátov v centre Banskej Bystrice, odkiaľ nám prinesú podrobnejšie informácie. Počas noci zároveň oslovíme kandidátov pre konkrétne vyjadrenia k výsledkom volieb.

20.04 h – Portál BBonline.sk a BB FM rádio so zapojením študentov Fakulty politických vied a medzinárodných vzťahov Univerzity Mateja Bela priniesol pred voľbami veľký projekt, ktorý v sebe spájal organizáciu diskusií či duelu kandidátov, ale aj realizáciu predvolebného prieskumu v spolupráci s agentúrou AKO či tvorbu ďalších analytických materiálov, ktoré boli postupne využité v publikovaných materiáloch a výnimkou nebude ani dnešný online prenos. Všetky príspevky k téme volieb nájdete tu…

20.00 h – Volebné miestnosti v Banskej Bystrici sa uzatvárajú. Prvé spojené voľby do orgánov samosprávy miest a obcí a zároveň orgánov samosprávnych krajov sa končia. Najzložitejšia práca pre volebné komisie sa však ešte len začína. Vitajte pri online textovom prenose volebnej noci v Banskej Bystrici, v ktorom vám priblížime priebeh volebného dňa, atmosféru zo štábov kandidátov, vyjadrenia politikov a samozrejme, prehľadne v infografikách si sprostredkujeme aj výsledky volieb.