Meno Lunter zostáva spojené s Banskobystrickým samosprávnym krajom na ďalšie štyri roky. Župana Jána Luntera, ktorý prevzal vedenie kraja pred piatimi rokmi po Marianovi Kotlebovi, teraz vystrieda jeho syn a doterajší vicežupan Ondrej Lunter.

Výrazné víťazstvo Ondreja Luntera je aj preto možné považovať nielen za reflexiu kampane nového predsedu kraja, ale aj vizitku doterajšieho vedenia župy, na ktorom sa budúci predseda kraja aktívne podieľal.

Práve kampaň v krajských voľbách sa vyostrila asi najviac a vyzerala ako súboj všetkých proti jednému, respektíve jedného proti všetkým. Ondrej Lunter (nez.) podporovaný aj stredo-pravými stranami, ale napríklad aj stranou HLAS-SD, bol počas kampane terčom ostrej kritiky zo strany kandidátov nacionalistických, krajne pravicových či naopak krajne ľavicových strán. Veľkú antikampaň proti súčasnému vedeniu kraja, ktoré aj Ondrej Lunter reprezentuje, rozpútal nezávislý kandidát podporovaný stranami SMER-SD, SNS či SMS a predseda predstavenstva dominantného dopravcu v kraji – spoločnosti SAD Zvolen, Adrian Polóny. Nadviazal v nej aj na spory, ktoré s vedením kraja jeho spoločnosť v uplynulých rokoch viedla.

Ako sa ukázalo, väčšina voličov v kraji na tento spôsob predvolebnej kampane Lunterových vyzývateľov nezareagovala. Minimálne nie tak, ako si kandidáti predstavovali.

Z výsledkov je však viditeľné, že nacionalistické a čiastočne krajne pravicové strany majú v kraji stále silnú voličskú základňu. Aj päť rokov po odchode Mariana Kotlebu z postu predsedu kraja možno skonštatovať, že pokiaľ by na tejto strane politického spektra nedochádzalo k drobeniu hlasov medzi viacerých kandidátov, jednalo by sa o silnú konkurenciu aj voči Ondrejovi Lunterovi. Na rozdiel od situácie spred deviatich rokov však už prebiehajú voľby predsedu kraja len jednokolovo.

„Som rád, že v tejto chvíli môžem povedať, že vyhrala pozitívna kampaň. Že vyhral program. Program spolupráce a princíp spolupráce v minulosti a budúcnosti. Chcem sa poďakovať všetkým mojim voličom za podporu, ktorú mi odovzdali v týchto voľbách. Chcem sa poďakovať tiež politickým stranám, ktoré ma v tomto boji podporili,“ začal svoj víťazný príhovor vo svojom štábe v sobotu večer Ondrej Lunter. „Chcem ubezpečiť všetkých voličov, že týmto dňom a v dnešný večer končia voľby. To znamená, že od zajtrajšieho dňa opäť začíname pracovať pre všetkých obyvateľov nášho kraja,“ doplnil novozvolený župan.

Ondrej Lunter v prejave naznačil už aj priority ďalších rokov vo vedení kraja. „Dobrá správa je, že výsledky týchto volieb znamenajú, že budeme pokračovať ďalej. Dokončíme historicky najväčšiu rekonštrukciu ciest v našom kraji. Dobrá správa je, že budeme ďalej rozvíjať sociálne služby pre seniorov a prinesieme tieto služby pre ďalších 30-tisíc obyvateľov v našom kraji. Dobrá správa je, že budeme ďalej rozvíjať a zlepšovať dostupnosť zdravotnej starostlivosti pre obyvateľov nášho kraja. Pretože to je podstatné a to ľudia potrebujú,“ vymenúval Lunter v prejave s poukázaním aj na zameranie oblastí školstva či získavania eurofondov. „Sľubujem každému jednému z vás energiu, spoluprácu a výsledky. Ďakujem ešte raz všetkým, vyhrali sme,“ dodal.

Ondrej Lunter napokon svojim volebným výsledkom nadviazal na podporu Jána Luntera spred piatich rokov. Ten vtedy v súboji proti Marianovi Kotlebovi získal vyše 99-tisíc hlasov voličov. Ondrej Lunter teraz zvíťazil hlasmi 96 438 voličov. Druhý v poradí, rovnako nezávislý kandidát Adrian Polóny, oslovil 30 436 voličov. Tretí skončil Rudolf Huliak z Národnej koalície s 23 236 hlasmi voličov.

V okrese ešte výraznejšie víťazstvo

V domácom obvode Ondreja Luntera – Banskej Bystrici, ktorý zahŕňa celý okres, zvíťazil Lunter ešte výraznejším rozdielom. Tento okres v ostatných piatich rokoch zastupoval aj ako poslanec.

Štatisticky vyššiu podporu tu získal aj ďalší banskobystrický kandidát – Adrian Polóny. Naopak v Banskej Bystrici mal výrazne nižšiu podporu napríklad kandidát strany Republika Miroslav Suja.