Basketbalistky banskobystrickej Slávie v sobotu 14. januára odštartovali nadstavbovú časť extraligy na palubovke MBK Ružomberok. Bystrické pumy prehrávali v prvom polčase o 11 bodov, no napokon dokázali duel otočiť a po prvýkrát v sezóne zdolať vicemajstra. Prinášame vám aj bohatú fotogalériu a pozápasové reakcie z oboch táborov.

Prvé body patrili po trestných hodoch domácim, ale hostky zásluhou Eriky Holíkovej a Ruth Sherrill otočili na 2:4. Ružomberčanky následne vyrovnali na 4:4, Ruth Sherrill potom prinavrátila pumám tesné vedenie, ale Liptáčky aj vďaka košu s faulom v podaní Sone Svetlíkovej otočili na 11:7. V nasledujúcich momentoch si hráčky Ružomberka udržiavali 4-bodovový náskok, ktorý v závere prvej časti navýšili na 18:11, keď sa o prvú trojku zápasu postarala Dominika Urbanová.

Ružomberčanky prvým košom druhej štvrtiny navýšili svoje vedenie na 20:11 a 9-bodový náskok si udržiavali aj v nasledujúcich minútach. Domáce viedli nakrátko už o 11 bodov (26:15), ale vzápätí sa pumy vrátili do zápasu, keď dala Erika Holíková ďalšie dva koše a Ruth Sherrill predviedla 3-bodovú akciu (26:22). Po 7-bodovej šnúre hostiek dali ešte jeden kôš Liptáčky, no posledné slovo v prvom polčase mali pumy, ktoré zásluhou Michaely Grigerovej a Carloty Sofie da Cruz znížili na tesný 2-bodový rozdiel (28:26).

Na začiatku druhého polčasu vyrovnala Ruth Sherrill a vzápätí prelomila svoje strelecké trápenie Lindsey Pulliam, a to hneď dvomi trojkami v rade. Slávia tak po 12-bodovej sérii vyhrávala o 6 bodov (28:34). Ružomberčanky manko skresali a ich najlepšia strelkyňa v sezóne Alexandra Buknová sa trafila spoza perimetra, čím otočila na 37:36. Následne sa obe družstvá striedali vo vedení, ale tretia štvrtina napokon patrila pumám, ktoré v nej mali navrch o 7 bodov a vypracovali si tak nádejnú pozíciu pred záverečnou 10-minútovkou (41:46).

Ružomberčanky vyhrali prvú polovicu štvrtej štvrtiny 8:1, čím otočili priebežný stav na 49:47. Hráčky Slávie však v záverečnej 5-minútovke dovolili domácim skórovať už len raz. Pumy sa vďaka košom Ceejay Nofuente a Lindsey Pulliam vrátili do vedenia, ktoré si už v závere zápasu postrážili. Banskobystrické basketbalistky tak zdolali Ružomberok po šiestich rokoch. Predtým sa tak naposledy stalo v januári 2017, keď sa pumy radovali doma po predĺžení.

Hráčkam Slávie sa vôbec nedarilo na trestných hodoch, keď z nich nepremenili ani polovicu (9/20). Pumy však dokázali Ružomberčanky prevýšiť v doskokoch (39 – 44). Lindsey Pulliam bola hneď vo svojom prvom vystúpení v drese Slávie najlepšou strelkyňou zápasu, keď si s 18-timi bodmi a 11-timi doskokmi pripísala double-double a zároveň sa postarala o všetky 3 trojky hostiek. Ďalšie double-double má na konte Ruth Sherrill, ktorá zaznamenala 15 bodov a 16 doskokov. Na domácej strane to padalo najviac 13-bodovej pivotke Soni Svetlíkovej.

Povedali o zápase

Juraj Suja, tréner MBK Ružomberok: „V prvom rade treba Banskej Bystrici pogratulovať k víťazstvu a k tomu, že sa im podarilo dotiahnuť dve naozaj skvelé hráčky z USA, ktoré boli dnes rozhodujúcim faktorom na ihrisku. Na druhej strane, musím povedať, že si naozaj cením moju slovenskú partiu dievčat so sestrou Andělovou za to, že tu znova nechali všetko. Pri tej kvalite, ktorú Bystrica doniesla, sa nám nedarilo strelecky, mali sme veľa strát, prehrali sme doskok, ale napriek tomu sme prehrali len o päť bodov, takže to sa cení. To nasadenie, ktoré tu moje hráčky nechali, je prvým predpokladom, že môžeme byť úspešní v budúcnosti. V druhej štvrtine, keď sme mali 11-bodový náskok, sme sa nechali zbiť, čo by sa nám doma nemalo stávať. Bystrica hrala tvrdo a čisto, mali jeden faul za deväť minút. Dokázali nás udržať, čo nám robilo problémy, a na konci prvého polčasu sa dostali do zápasu. V druhom polčase sme to už dokázali ustáť lepšie, ale na strane súpera sa ukázala kvalita, popremieňali aj ťažké strely. My sme zas urobili v závere zlé rozhodnutia.“

Soňa Svetlíková, pivotka MBK Ružomberok, 13 bodov v zápase: „Bol to pre mňa prvý zápas doma (po príchode z Brna do Ružomberka), na ihrisku som sa cítila dobre, prvá štvrtina bola super. Vedeli sme, že súperky budú hrať tvrdý, agresívny a rýchly basketbal, preto sme sa chceli chytiť dobrou obranou, čo sa nám na začiatku darilo. Potom sme mali trošku úpadok, ale túto prehru im chceme vrátiť u nich. Majú tri nové hráčky, takže sme vedeli, že to bude úplne iný zápas ako tie predtým. Bystrica hrala agresívne, s čím bolo ťažké sa vysporiadať, ale aj tak si myslím, že to nebol zlý zápas z našej strany. Atmosféra bola super, som veľmi rada, že som tu.“

Zuzana Žirková, trénerka Slávie Banská Bystrica: „Určite sme čakali presne takýto zápas, že to bude hore-dole. Ja som hlavne čakala, kedy sa chytí moja strelkyňa (Lindsey Pulliam), ktorá by mala ťahať tento tím, čo sa v druhom polčase potvrdilo. Dnes sme zvládli aj obranu v druhom polčase lepšie. Samozrejme, bolo tam pár chýb, ale ja musím pogratulovať môjmu tímu k dnešnému výkonu. Som rada, že sme sa nepoložili, keď sme prehrávali o 11 bodov. Vtedy som povedala dievčatám, že musíme pokračovať v našej práci. Na porade pred zápasom bola povedaná prvá základná vec, že sa nemôžeme vzdať, lebo zápas sa môže kedykoľvek otočiť. To sa aj stalo, ale tej práce je pred nami ešte veľa a ja verím, že toto je len štartovacia čiara. Jednoznačne sme pridali v obrane a bolo vidieť, že hráčky Ružomberka už boli trošku vyfľusnuté. Ružomberok mal problém s rotáciou, dostali sa do problémov s faulmi, čo sme využili, preto máme širší tím.“

Lindsey Pulliam, premiéra v drese Slávie, 18 bodov a 11 doskokov v zápase: „Bol to náročný zápas, najmä po fyzickej stránke. Súperky boli v prvom polčase veľmi agresívne, s čím sme sa museli vysporiadať a vyrovnať sa im v intenzite. Áno, v prvom polčase sa mi strelecky nedarilo, ale stále som si verila a strieľala ďalej. Streľbe sa v tréningu veľa venujem, takže som vedela, že to dokážem. Spoluhráčky boli skvelé, rovnako aj tréneri, neustále mi opakovali, že mám ďalej strieľať a hrať agresívne, čo mi veľmi pomohlo. Je to pre nás veľké víťazstvo, dodáva nám sebavedomie do ďalších zápasov. Pokiaľ ide o úroveň slovenskej ligy, je dobrá, fyzicky náročná, hrá sa vo vysokej intenzite, takže sa teším na zvyšok sezóny.“

Laura van Dalen, kapitánka Slávie, v 40. minúte vyfaulovaná: „Bol to veľmi zaujímavý, pre divákov určite atraktívny zápas. My sme veľmi rady, že sme ho konečne dotiahli do víťazného konca. Z našej strany to bol veľmi dobrý, energický výkon. Podporovali sme sa navzájom, takže som veľmi rada za toto víťazstvo, ktoré sme potrebovali. Zlomové bolo, že sme sa v druhej štvrtine nevzdali a vrátili sa do zápasu. Zo zámorských posíl mám za tú krátku dobu veľmi dobrý pocit. Rozumieme si v komunikácii aj na ihrisku, je to dobrá zmena. Vieme sa o ne oprieť strelecky, aj pokiaľ ide o doskoky.“

Niké Extraliga žien – nadstavba o 1. až 4. miesto – 1. kolo – sobota 14.01.2023, 17.00 h – ŠH Koniareň – Ružomberok

MBK Ružomberok – Slávia Banská Bystrica 51:56 (18:11, 28:26, 41:46)

Štvrtiny: 18:11, 10:15, 13:20, 10:10. Rozhodovali: Fuska – Sirocký, Ribakovs. Diváci: 400.

Zostava MBK Ružomberok a body: A. Andělová 10, Urbanová 7, Buknová (C) 7, Havranová 4, Hadačová 2 (Svetlíková 13, Uramová 2, Dovčíková 2, Štefančová 2, Jarošová 2). TCH: 20. tréner. Tréner: J. Suja.

Zostava Slávia Banská Bystrica a body: Pulliam 18, Sherrill 15, Holíková 8, Nofuente 5, van Dalen (C) 0 (Grigerová 4, Janštová 4, da Cruz 2, Nagyová 0, Striešová 0). Vyfaulovaná: 40. van Dalen. Trénerka: Z. Žirková, asistent: M. Suriak.

TH: 11/13 – 9/20, trojky: 2/18 – 3/21, fauly: 24 – 17, doskoky: 39 – 44, asistencie: 7 – 5, zisky: 9 – 10, straty: 24 – 23, streľba z poľa: 19/58 (32%) – 22/60 (36%). Kompletný štatistický prehľad nájdete tu.

Tabuľka nadstavbovej časti Niké Extraligy žien o 1. až 4. miesto po 1. kole

# Tím Skóre V/P (%) Doma V/P (%) Von V/P %
1 Piešťanské Čajky 570:338 4/0 (100,00%) 3/0 (100,00%) 7/0 100,00%
2 MBK Ružomberok 432:424 2/2 (50,00%) 2/1 (66,67%) 4/3 57,14%
3 Slávia Banská Bystrica 411:452 1/2 (33,33%) 2/2 (50,00%) 3/4 42,86%
4 ŠBK Šamorín 366:565 0/3 (0,00%) 0/4 (0,00%) 0/7 0,00%

Basketbalistky banskobystrickej Slávie čaká najbližšie Slovenský pohár, ktorý sa bude konať počas víkendu od 20. do 22. januára v piešťanskej Diplomat aréne. Bystrické pumy budú následne cestovať do Šamorína a doma v hale na Štiavničkách sa predstavia až v sobotu 4. februára, kedy privítajú v rámci 3. kola nadstavby Piešťanské Čajky.