Hokejistov Banskej Bystrice čakal v rámci 28. kola najvyššej hokejovej súťaže ďalší duel proti ich rivalovi zo Zvolena. Išlo už o piate tohtosezónne pohronské derby, no kým v predchádzajúcich troch zvíťazili „rytieri“, v piatok sa museli skloniť pred domácimi.

Banskobystričania neostali nič dlžní svojej povesti a už v prvom striedaní sa nechal vylúčiť po prísnom verdikte rozhodcov Kabáč. Hostia tak dostali k dispozícii početnú výhodu, a hoci „barani“ pomerne dlho odolávali, napokon sa neubránili. Na začiatku 3. minúty zakončoval najprv Jedlička, puk sa odrazil k Viedenskému a ten už otváral skóre zápasu – 0:1. Na konci 5. minúty mohol zvyšovať náskok svojho tímu Jedlička, no zblízka triafal iba do konštrukcie. Na opačnej strane sa predieral ku gólu Sukeľ, ktorý sa spoza brány snažil pretlačiť puk za ležiaceho Trenčana.

Aktívny Jedlička mal príležitosť aj v 7. minúte, a keďže svoj pokus ani tentokrát nepremenil, prišiel gólový trest v podaní domácich. Na konci 8. minúty vyrovnával Výhonský, ktorého našiel Sukeľ a jednoduchá kombinácia slávila úspech – 1:1. V 13. minúte bol blízko gólu Troock, ktorého strela v presilovej hre vypadla Trenčanovi z lapačky, rozhodcovia však hru prerušili. Zhruba minútu a pol pred koncom tretiny vyslal strelecký pokus z optimálnych miest hosťujúci Stupka, no trafil iba pripraveného Sedláčka a do kabín sa tak odchádzalo za vyrovnaného stavu.

Už v 23. minúte bol blízko gólu Troock, no napokon si musel počkať na začiatok 27. minúty, kedy na dvakrát prekonával Trenčana v bráne Zvolena 2:1. Hosťom však stačili necelé dve minúty, aby vyrovnali – z ostrého uhla, z vrcholu pravého kruhu zakončoval tvrdou delovkou Mudrák a keďže Sedláček toho príliš veľa nevidel, puk skončil v sieti – 2:2. V 37. minúte Watling adresoval puk do šance Bírešovi, no útočník „baranov“ nenašiel recept na zvolenského brankára, a tak bol stav aj po štyridsiatich minútach vyrovnaný.

V 42. minúte mohol poslať „Iskru“ do vedenia Jendek, lenže ani na dvakrát nedostal puk cez Trenčana. Onedlho takmer všetkých prítomných vystrašil domáci brankár Sedláček, ktorému sa pri rozohrávke zamotal puk medzi korčule a takmer z toho bol gól. V 58. minúte mohol rozhodnúť Watling, no jeho zakončeniu chýbali centimetre a duel tak smeroval do predĺženia.

V predĺžení sa štandardne prelievali šance z jednej strany na druhú, najprv na strane hostí mohol o všetkom rozhodnúť Messner, na opačnej strane mal príležitosť na definitívu Sukeľ. V úplnom závere sa pri prečíslení predral do gólovej tutovky Watling, na strane Zvolena mohol dať bodku za stretnutím Bondra, ktorý ale zoči-voči Sedláčkovi neuspel. O víťazovi tak rozhodovali až samostatné nájazdy. V nich sa najprv za domácich presadil Bíreš, ktorému kontroval Zuzin. Rozuzlenie napínavej lotérie priniesla až siedma séria a v nej pokus Urbáneka, následne stroskotal na českom brankárovi „baranov“ hosťujúci Sideroff a bolo dobojované. Piate pohronské derby sezóny vyznelo tentokrát úspešnejšie pre Banskú Bystricu.

Jakub Urbánek, autor rozhodujúceho samostatného nájazdu v drese Banskej Bystrice: „Derby ako má byť, plné emócií, rozhodli to až nájazdy. Vyhrali sme a je to super. Bol to rýchly hokej, tvrdý, všetko sa dohrávalo. Čo sa týka môjho nájazdu, vždy sa pokúšam o to – naznačiť strelu, potiahnuť si puk a posunúť to medzi nohy, no a sem-tam mi to vychádza. Bola to radosť, hlavne keď som asi 19 zápasov neskóroval, už ma išlo z toho poraziť doma, takže teším sa z toho veľmi.“

Marek Viedenský, útočník Zvolena: „Dá sa povedať, že sme si to prehrali sami. Bolo to podľa mňa vyrovnané, veľa šancí, no my sme ich mali trochu viac. Mali sme dať góly, no nedali sme a keď ich nedáme viac, nemôžeme predsa vyhrať. Každá šnúra skončí, ale treba začať novú. Budeme nad tým rozmýšľať do polnoci a zajtra máme ďalší zápas, na ktorý sa budeme sústrediť a ideme si ho užiť a v prvom rade vyhrať. Budeme to musieť nejak zvládnuť, je to naša práca.“

Alex Výhonský, útočník Banskej Bystrice: „Tak bol to, si myslím, vynikajúci zápas pre nás, aj pre divákov. Derby ako má byť, hralo sa zo strany na stranu, bol to dobrý, útočný hokej a tentokrát s naším úspechom. Dúfam, že sa to nikto nedozvie (Alex Výhonský zaznamenal 100. gól Banskej Bystrice v sezóne), pretože už sa mi to tam kopí a špeciálne Ivan Ďatelinka sa to snáď nedozvie (úsmev). Poteší to určite, ale človek to nejak nevníma. Dnes tomu nechýbalo nič, diváci boli fantastickí. Sme radi, že sa nám to konečne podarilo v tom derby zúročiť aj im, že sa tešili s nami z víťazstva. Síce je to stará a otrepaná fráza, ale je to tak – ideme od zápasu k zápasu a bojujeme ďalej o play-off. Momentálne je v tíme pohoda.“

Tipos extraliga – 28. kolo – piatok 13.01.2023 – Tipsport Aréna

HC ’05 Banská Bystrica – HKM Zvolen 3:2 pp a sn (1:1, 1:1, 0:0 – 0:0, 1:0)

Góly: 3. Viedenský (Jedlička, Zuzin), 27. Troock (Kontos. Watling), Urbánek (rozh. sam. nájazd) – 8. Výhonský (J. Sukeľ, Gašpar), 29. Mudrák (Hanna, Huntebrinker). Rozhodovali: Výleta, J. Konc ml. – Haringa, Gegáň, vylúčení na dve min.: 2:3, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0. Diváci: 2819

Zostava HC ’05 Banská Bystrica: Sedláček (P. Andrisík) – Luža, Bačik, Ďatelinka, Kojo, Holenda, Bača, Frídel – Watling, Kontos, Troock – R. Gašpar, Bíreš, J. Sukeľ – Výhonský, Urbánek, Jendek – Gabor, Sojka, Kabáč

Zostava HKM Zvolen: Trenčan (Petrík) – Messner, Hraško, Mudrák, Hanna, Kubka, Sládok, S. Barcík – Jedlička, Langkow, R. Bondra – Sideroff, Huntebrinker, Hecl – Stupka, Viedenský, Zuzin – Marcinek, Šiška, Csányi – A. Barcík

Najbližšie stretnutie odohrajú banskobystrickí hokejisti v utorok 17. januára, kedy na svojom ľade vyzvú na súboj Liptovský Mikuláš. Duel 30. kola napokon odvysiela aj verejnoprávna televízia a jeho úvod je na programe o 18.00 h.