Basketbalistky BK ŠK UMB Banská Bystrica odštartovali nadstavbovú časť ženskej extraligy v sobotu na palubovke CBK Košice. Sovičky nevstúpili do stretnutia 1. kola skupiny o 5. až 8. miesto ideálne, keď vyše polovicu svojej konečnej bodovej straty na domáce družstvo utŕžili už v prvej štvrtine.

Košičanky vstúpili do zápasu tromi košmi v rade, na ktoré reagovala prvou trojkou zápasu v polovici 4. minúty Jana Matejčíková (6:3). V nasledujúcich minútach sa hráčkam UMB vôbec nedarilo v zakončení, a domáce tak predviedli až 17-bodovú šnúru. Sovičky do konca prvej štvrtiny zásluhou Kataríny Piperkovej a Sone Slavíkovej znížili na 23:7.

V druhej štvrtine to už začalo padať aj hostkám, ktoré mali po koši Matejčíkovej a trestných hodoch Pauly Vyšnej na konte 8 bodov v rade (23:11). K pravidelne bodujúcej Matejčíkovej a Piperkovej sa pridala aj Klaudia Háberová, ktorá presnou trojkou s klaksónom v samom závere druhej 10-minútovky rozhodla o tom, že Bystričanky vyhrali druhú časť o 3 body. Vďaka 20-bodovej štvrtine tak družstvo UMB po polčase prehrávalo o hrateľných 13 bodov (40:27).

Hostky hneď na začiatku druhého polčasu znížili na 11-bodový rozdiel, no bližšie sa už nedostali. Košičankám sa aj po zmene strán darilo v útoku, keď v tretej štvrtine nastrieľali 22 bodov a svoj náskok navýšili už na 20 bodov (62:42).

Záverečné dejstvo už drámu neprinieslo. Hráčky CBK pokračovali v konzistentnom výkone a po tretíkrát v zápase dali viac ako 20 bodov za štvrtinu. Sovičky aj v poslednej časti strácali a zápas napokon prehrali o 28 bodov. Basketbalistky UMB tak nenadviazali na predchádzajúci vzájomný duel s CBK Košice, v ktorom si na domácej palubovke pripísali zatiaľ posledné víťazstvo v sezóne.

Napriek absencii pivotiek zaostali sovičky v doskokoch za domácimi len 47 – 43. Hráčky UMB môže mrzieť najmä úspešnosť streľby z poľa, ktorá na ich strane činila 30 percent. Košičanky naopak dostali svoju streleckú úspešnosť nad 40 percent a navrch mali aj v ostatných štatistických ukazovateľoch.

Hviezdou zápasu bola 34-bodová Lucia Kašperanová z domáceho celku, ktorá premenila až 5 zo svojich 9-tich pokusov za tri body, pričom pridala aj 8 asistencií. Double-double za 11 bodov a 10 doskokov si pripísala Natália Tomajková. Najlepšou strelkyňou tímu UMB bola 15-bodová Klaudia Háberová, ktorá nazbierala aj 10 doskokov, a tiež tak zaznamenala double-double, pričom sa prezentovala aj tromi presnými trojkami. S 13-timi bodmi jej sekundovala Katarína Piperková a Jana Matejčíková.

Povedali o zápase pre BBonline.sk

Andrea Izáková, trénerka BK ŠK UMB Banská Bystrica: „Vedeli sme, že bez pivotiek to bude ťažké, napriek tomu sme verili v lepší výsledok. Žiaľ, dnes to bolo takmer celý čas bez obrany a o nezmyselných loptách v útoku, z čoho pramenili len straty. Gratulujem súperkám, využili všetky výhody domáceho prostredia, ale najmä naše nedostatky. Do odvety budeme musieť poriadne popracovať.“

Klaudia Háberová, hráčka BK ŠK UMB, 15 bodov a 10 doskokov v zápase: „Prvá štvrtina nám vôbec nevyšla, nepadalo nám a trápili sme sa. V druhej štvrtine sme sa trošku rozbehli, ale súperky už mali veľký náskok, ktorý sa ťažko dobiehal. Mali sme pekné úseky, ale v obrane sme horeli, hlavne v hre jedna na jedna. Dnes to nebolo o nejakých výhodách jedného alebo druhého družstva, aj keď mali tam vyššie hráčky pod košom, čo samozrejme súper využil, ale myslím si že, sme sa s tým viac-menej popasovali dobre. My sme naopak boli len s jednou pivotkou. Dnes išlo o to, kto chce viac a my sme sa trošku tomu zápasu odovzdali. Veríme ale, že na domácej palubovke to bude iné, budeme dúfam v plnej zostave a pôjdeme si po víťazstvo.“

Soňa Slavíková, hráčka BK ŠK UMB: „V tomto zápase sme si nedali pozor na strelkyne na súperovej strane. Pustili sme súpera do veľa rýchlych protiútokov a prehrávali sme súboje jedna na jedna. Na obrane musíme zapracovať a hlavne sa musíme snažiť odstaviť strelkyne súpera. Verím, že sa nám to podarí a zápas doma bude v náš prospech.“

Niké Extraliga žien – nadstavbová časť – skupina o 5. až 8. miesto – 1. kolo – sobota 14.01.2023, 19.00 h – Košice

CBK Košice – BK ŠK UMB Banská Bystrica 83:55 (23:7, 40:27, 62:42)

Štvrtiny: 23:7, 17:20, 22:15, 21:13. Rozhodovali: Karniš, Fanfara, Fáber. Diváci: 57.

Zostava CBK Košice a body: Kašperanová 34, Lukačíková 16, Tomajková 11, Nigutová 10, Krištofová (C) 2 (Zahornacká 6, Čatlošová 2, Škvareková 2, Stollárová 0, Liashenko 0, Mrázová 0, Sunitrová 0). Tréner: V. Karnay.

Zostava BK ŠK UMB Banská Bystrica a body: Háberová 15, Piperková 13, Matejčíková 13, Vyšná 6, Mrváňová (C) 2 (Slavíková 5, Luptáková 1, Šimčíková 0, Benková 0, Villányiová 0). Trénerka: A. Izáková.

TH: 16/19 – 12/16, trojky: 7/20 – 5/27, fauly: 19 – 22, doskoky: 47 – 43, asistencie: 27 – 14, zisky: 22 – 15, straty: 27 – 33, bloky: 3 – 0, streľba z poľa: 30/72 (41%) – 19/63 (30%). Kompletný štatistický prehľad nájdete tu.

Tabuľka nadstavbovej časti Niké Extraligy žien po 1. kole – skupina o 5. až 8. miesto

# Tím Skóre V/P (%) Doma V/P (%) Von V/P %
1 YOUNG ANGELS Košice 579:360 4/0 (100,00%) 3/0 (100,00%) 7/0 100,00%
2 CBK Košice 428:449 3/1 (75,00%) 0/3 (0,00%) 3/4 42,86%
3 BK ŠK UMB Banská Bystrica 389:461 1/2 (33,33%) 1/3 (25,00%) 2/5 28,57%
4 BAM Poprad 376:468 1/2 (33,33%) 1/3 (25,00%) 2/5 28,57%

Basketbalistky UMB čaká najbližší duel v sobotu 28. januára, keď sa v 2. kole nadstavbovej časti Niké Extraligy žien predstavia na palubovke BAM Poprad. Sovičky budú hrať doma najbližšie v sobotu 4. februára proti Young Angels Košice.