Basketbalistky BK ŠK UMB Banská Bystrica si v sobotu 19. novembra na domácej palubovke pripísali druhú výhru v rade, keď po Poprade zdolali aj nováčika CBK Košice. Zo sobotného duelu 9. kola ženskej basketbalovej extraligy vám prinášame aj vydarenú fotogalériu a pozápasové reakcie.

Domáce prehrávali v úvode zápasu 2:7, no zakrátko stratu stiahli, po prvej trojke Dominiky Kollárovej otočili na 9:8 a prvú štvrtinu napokon vyhrali 14:11. Úvod druhej časti patril sovičkám, ktoré si úsekom 8:1 vytvorili dvojciferný náskok. Ten Bystričankám prinavrátila v 15. minúte svojou druhou presnou 3-bodovou strelou Kollárová. Hráčky UMB vyhrali najvýraznejším rozdielom práve druhú štvrtinu (23:14) a po polčase viedli 37:25.

Košičanky v úvode druhého polčasu stiahli stratu na jednu cifru, keď Radoslava Nigutová premenila tri trestné hody, no sovičky následne predviedli 8-bodovú šnúru (45:28). Po 7-bodovej sérii v závere tretej štvrtiny sa hráčkam UMB po prvýkrát podarilo odskočiť na vyše 20 bodov (54:33).

Štvrtú štvrtinu otvorila trojkou Katarína Piperková, na čo odpovedala rovnakou mincou hosťujúca Kyra Liashenko a krátko na to sa spoza perimetra trafila aj Jana Matejčíková. Liashenko potom znížila na 60:40 a 20-bodový rozdiel platil aj po trojkách Evy Ďurjakovej a Lucie Kašperanovej.

Sovičky následne predviedli 9-bodovú šnúru, pričom spoza oblúka skórovala aj Tereza Šimčíková a po presnej strele z diaľky v podaní Alexandry Luptákovej vyhrávali v 38. minúte už o 30 bodov. Posledné koše zápasu patrili Košičankám, ktoré aj vďaka druhej trojke Kyry Liashenko upravili na konečných 75:50. Basketbalistky UMB tak hráčkam CBK Košice oplatili prehru z prvého vzájomného stretnutia.

Bystričanky preskákali Košičanky jednoznačne 59 – 35. Sovičky sa mohli pod košom oprieť o pivotku Evu Ďurjakovú, ktorá dala 18 bodov a pridala aj 9 doskokov či 4 zisky, pričom si vypýtala 5 faulov. Dominika Kollárová si so 14-timi bodmi a 15-timi doskokmi pripísala double-double a faulovaná bola až 8-krát. Jana Matejčíková sa prezentovala 11-timi bodmi či 6-timi asistenciami. Spomedzi hostiek pokorila dvojcifernú hranicu len 11-bodová Lucia Kašperanová, ktorá dala dve trojky a nazbierala aj 8 doskokov.

Povedali o zápase pre BBonline.sk

Andrea Izáková, trénerka BK ŠK UMB: „Srdce, bojovnosť a zodpovednosť, to sa mi dnes páčilo. Hrali sme celých štyridsať minút ako jeden tím. Aj keď sa nám v niektorých fázach nedarilo, neprestali sme hrať, takže pochvala dievčatám a teším sa z dnešného výkonu. Využili sme to, že sme mali silnú stránku pod košom, vytvorili sme si voľné strely a hrali sme kolektívne. Z posledných dvoch zápasov sa teším, ale teraz nás čakajú ťažkí súperi, takže musíme naďalej pracovať.“

Eva Ďurjaková, pivotka BK ŠK UMB, 18 bodov a 9 doskokov: „Bol to veľmi dobrý zápas. Prišlo mi, že sme boli úplne iné družstvo ako v ostatných zápasoch. Hrali sme s energiou. Pri všetkej úcte k súperkám, mali sme prevahu pod košom, vznikali tam naozaj pekné akcie. Na druhej strane, boli aj strely zvonku, takže taký pekný vyrovnaný výkon. Ja dúfam, že nám to vydrží naďalej, je to dobrý štartovací bod aj k tým ťažším zápasom. Vyzerá to, že sa zlepšujeme každým jedným zápasom, aj na tréningoch je to už lepšie, kompaktnejšie, aj sa lepšie vidíme. Trénerka nám dala rady, ktoré sme zužitkovali. Keď to pôjde takto ďalej, tak budeme hrať možno vyrovnanejšie zápasy aj s ťažšími súpermi.“

Dominika Kollárová, hráčka BK ŠK UMB, 14 bodov a 15 doskokov: „Dôležitý bol vstup zápasu, a keďže bol dobrý, tak sme sa viezli na pozitívnej vlne. Napriek niektorým úsekom, ktoré vyzerali pre nás dosť biedne, sme to našťastie dotiahli do úspešného konca, čo nás samozrejme teší, lebo je to druhá výhra v sezóne a taktiež druhá výhra za sebou, takže to je fajn. Pokiaľ ide o skóre, je to pre nás nezvyk, väčšinou takým rozdielom prehrávame. Počet nastrieľaných bodov je však pre nás určite motivujúci do ďalších zápasov. Súperky možno nečakali, že budeme hrať tak rýchlo, lebo náš výkon v Košiciach bol pomalý a ťažkopádny. Dnes sme mali aj vyššie pivotky, čo určite tiež zavážilo.“

Vladimír Karnay, tréner CBK Košice: „Banská Bystrica hrala zápas, my sme sa ho zúčastňovali. Oproti prvému vzájomnému stretnutí bol dnes rozdiel vo všetkom. Začínalo to obrannými činnosťami, Bystrica dávala koše po štvrtej, piatej doskočenej lopte. Moje družstvo nemám za čo hodnotiť. Bystričanky sa dostali do laufu, viedli a potom už hrali veľmi solídne.“

Niké Extraliga žien – 9. kolo – sobota 19.11.2022 – Telocvičňa FF UMB na Tajovského 40

BK ŠK UMB Banská Bystrica – CBK Košice 75:50 (14:11, 37:25, 54:35)

Štvrtiny: 14:11, 23:14, 17:10, 21:15. Rozhodovali: Bartoš, Fanfara, Višniarová. Diváci: 60.

Zostava BK ŠK UMB Banská Bystrica a body: Ďurjaková 18, Matejčíková 11, Piperková 8, Mrváňová 6, Vyšná 2 (Kollárová 14, Turčanová (C) 8, Šimčíková 3, Luptáková 3, Háberová 2, Slavíková 0, Šunová 0).

Zostava CBK Košice a body: Kašperanová 11, Nigutová 7, Krištofová (C) 7, Tomajková 0, Stollárová 0 (Liashenko 8, Čatlošová 8, Lukačiková 4, Škvareková 4, Zahomacká 1, Sunitrová 0).

TH: 8/12 – 12/18, trojky: 7/26 – 4/18, fauly: 14 – 19, doskoky: 59 – 35, asistencie: 21 – 18, zisky: 12 – 8, straty: 18 – 21, bloky: 0 – 4, streľba z poľa: 30/82 (37%) – 17/59 (29%). Kompletný štatistický prehľad nájdete tu.

8 CBK Košice 469:650 1/3 (25,00%) 0/5 (0,00%) 1/8 11,11%

Basketbalistky UMB sa najbližšie predstavia opäť na domácej palubovke v telocvični FF UMB na Tajovského 40, kde po reprezentačnej prestávke, v sobotu 3. decembra privítajú v mestskom derby pumy z banskobystrickej Slávie.