Volejbalistky VK Pirane Brusno zaknihovali v 9. kole extraligy prvé víťazstvo v sezóne, keď v sobotu 19. novembra uspeli na palubovke VK Prešov v 5-setovej bitke.

Prvé 4 body získali domáce hráčky, ktoré si spočiatku náskok udržiavali a po 4-bodovej šnúre viedli už 14 – 7. Pirane však najprv 5-bodovou sériou znížili na 15 – 13 a v ďalšom priebehu sa po 4-bodovej šnúre po prvýkrát dostali do vedenia (19 – 20). Už prvý set tak mal poriadne dramatickú koncovku, v ktorej Brusnianky najprv odvrátili prvý setbal domácich a potom vyhrali aj ďalšie dve výmeny, čím získali prvý set na svoju stranu.

Druhá sada bola od začiatku vyrovnaná, keď až do záverečných výmen delili družstvá maximálne 3 body. Záver setu však tentokrát zvládli lepšie Prešovčanky (25 – 20). V podobnom duchu sa nieslo aj tretie dejstvo, v ktorom sa hráčkam Prešova podarilo odskočiť na viac ako 3 body až po krátkej šnúre na 19 – 15. Tím Brusna však vyrovnal na 21 – 21, odvrátil aj prvý setbal súperiek, no druhý už nie.

Pirane sa však po obrate v priebežnom stave setov nezlomili a v štvrtej časti mali navrch, keď mali niekoľkokrát aj 5-bodový náskok. Volejbalistky Prešova sa ešte v závere setu nadýchli a vyrovnali na 23 – 23. Hostky však ovládli nasledujúce dve lopty a vynútili si tajbrejk.

V rozhodujúcom sete, hranom do 15 bodov, Brusnianky spočiatku strácali, ale od stavu 9 – 9 už mali viac z hry a napokon dotiahli obrat do víťazného konca. Pirane vyťažili najmä z úspešných útokov, v ktorých mali navrch 43 – 60. V esách, blokoch a chybách súpera boli zas úspešnejšie Prešovčanky.

Za hráčku zápasu na strane Prešova bola vyhlásená Viktória Novotná, ktorá bola zároveň najviac bodujúcou (16) hráčkou domácich. Individuálne štatistky stretnutia ovládla Yoana Nikolova, ktorá sa postarala až o 28 bodov tímu Brusna. Za najlepšiu hráčku Piraní bola označená Lucia Poláčiková, ktorá sa prezentovala 13-timi bodmi.

Martin Sopko, tréner VK Prešov pre svf.sk: „Aj napriek prehre a nenaplneným očakávaniam vo víťazstvo som na dievčatá hrdý. Bojovali, dreli, chceli. No na víťazstvo to aj napriek tomu nestačilo. Bolo mi po zápase dievčat ľúto, že to nebolo vytúžené víťazstvo. Nedodržanie niektorých taktických detailov v rozhodujúcich chvíľach nás stálo dôležité sety. Nie je však čas plakať, musíme sa zase od pondelka zobrať do roboty v hale a pracovať na svojom zdokonaľovaní a napredovaní. Verím, že nám tento deň pomohol k tomu, aby sme sa stali od ďalšieho dňa silnejším kolektívom.“

Lukáš Šmída, tréner VK Pirane Brusno pre svf.sk: „Pirane zabojovali, dievčatá zaslúžene zvíťazili. Gratulujem celému tímu. Veľký obdiv patrí hráčkam, ktoré aj napriek náročnému programu a nejakým bolestiam dokážu hrať s energiou a nasadením. Takto sa rodia víťazstvá.“

Niké Extraliga ženy – 9. kolo – sobota 19.11.2022, 19.30 h – Prešov

VK Prešov – VK Pirane Brusno 2:3 (-24, 20, 23, -23, -12)

Analýza bodov: Útoky: 43 – 60. Esá: 9 – 4. Bloky: 12 – 10. Chyby súpera: 45 – 35. Rozhodovali: Tiňo a Smolko. Diváci: 109

Zostava VK Prešov a body: Pisarčíková 10, Lukáčová 11, V. Novotná 16, L. Grocká 2, Schniererová 7, Gécziová 3, liberka Štefaníková (Chovancová 0, Paulínyová 15). Tréner: M. Sopko st..

Zostava VK Pirane Brusno a body: Moroz 9, Rešutíková 4, Nikolova 28, Safari 6, M. Jančová 9, Poláčiková 13, liberka Patáková (Tomková 2, Birčáková 0, Kováčová 3). Tréner: L. Šmída.

Hráčky zápasu: Viktória Novotná (VK Prešov) – Lucia Poláčiková (VK Pirane Brusno)

Tabuľku Niké Extraligy žien nájdete na tomto odkaze. Najbližší domáci duel odohrajú Pirane v stredu 23. novembra od 18.00 h, keď v Slovenskej Ľupči v prvom zápase 2. kola európskeho Challenge Cupu privítajú družstvo lotyšskej Rigy.