Banskobystrickí hokejisti vycestovali na zápas 19. kola Tipos extraligy do Liptovského Mikuláša, ktorý bol pred stretnutím ich tabuľkovým susedom. Po štyridsiatich minútach mali bližšie k víťazstvu domáci Liptáci, no „barani“ v tretej tretine spustili gólový uragán a vďaka trom zásahom v rozmedzí štyroch minút dokázali zápas otočiť.

Keďže pre oba celky išlo o dôležitý duel, spočiatku boli diváci na štadióne svedkami opatrného hokeja bez väčších príležitostí. Skóre zápasu sa prvýkrát menilo v 10. minúte, kedy sa ujal puku na ľavej strane Jendek a s prispením clony pred Valentovou bránou prekonal domáceho brankára – 0:1. Náskok Banskobystričanov mohol poistiť Urbánek, ktorý po prečíslení s Tamášim triafal do konštrukcie brány. Na konci 16. minúty prišlo vylúčenie Kabáča a Liptáci tak dostali k dispozícii presilovú hru. Počas nej sa blysli viacerými signálmi a kombináciami a po jednej z nich sa podarilo vyrovnať Martinovi Kriškovi, ktorý tvrdou a presnou ranou nedal Rahmovi šancu – 1:1.

Úvod druhej tretiny vyšiel viac domácim hokejistom, ktorí sa už po pár sekundách mohli radovať z gólu. Ten napokon prišiel v 24. minúte, a to opäť po faule Kabáča a následnej presilovej hre domácich. Strelcom gólu bol Karsums, ktorý sa nikým nekrytý dostal pri pravej tyčke Rahmovej brány k puku a nemal problém dopraviť ho do siete – 2:1. Zverencom trénera Jendeka sa v 32. minúte podarilo vyrovnať, keď sa dobrým forčekom prezentoval Bíreš, puku sa následne zmocnil Gabor a ten našiel pred bránou voľného Kabáča – 2:2. Skóre sa v prostrednej časti menilo ešte raz, a to v prospech domácej „ešky“, ktorú poslal do vedenia po strele z ľavej strany Ventelä – 3:2.

Pred treťou tretinou prišlo zo strany realizačného tímu „baranov“ k drobným zmenám v prvých dvoch útokoch, ktoré mali byť impulzom k zvratu. V 51. minúte sa hráčom HC ’05 podarilo vyrovnať zásluhou Troocka, ktorý využil dobrú prácu Tamášiho – 3:3. V 54. minúte Banskobystričania dokonca išli do vedenia, keď si z druhej vlny nakorčuľoval do streleckej pozície Ďatelinka a rozvlnil sieť za Valentom – 3:4. Skvelú štvorminútovku v podaní hostí dokonal o necelých šesťdesiat sekúnd ďalším gólom Výhonský, ktorý sa po nenápadnej individuálnej akcii predral pred bránu Liptákov a na prekvapenie všetkých poslal puk do brány – 3:5. Domáci tím v reakcii na stratu vedenia chcel ešte urobiť niečo s nepriaznivým výsledkom, a tak sa v závere odhodlali k hre bez brankára. Počas nej sa aj so šťastím zapísal medzi strelcov Uhrík, ktorý síce vykresal pre svoj tím nádeje, ale na jeho gól už nenadviazal nik z jeho spoluhráčov. Hokejisti Banskej Bystrice tak aj vďaka výbornej tretej tretine dokráčali za dôležitým víťazstvom a potvrdili, že na súperových klziskách sa im pomerne darí.

Tomáš Surový, asistent trénera HC ’05 Banská Bystrica: „Sme veľmi radi, že sme dosiahli dôležité víťazstvo vonku. Hrali sme ten hokej, ktorý sme chceli hrať vonku a pevnou vôľou a vierou vo víťazstvo sme ten zápas v tretej tretine otočili. Prechádzame nejakými zmenami a musíme tomu veriť a chalani tomu veriť začínajú a sme veľmi radi ako celý klub, že aj keď nejdeme ľahkým obdobím, tak tie zmeny prichádzajú a v takýchto situáciách jednoducho každý musíme ísť von z komfortnej zmeny a makať na plné pecky, aby sme sa vrátili tam, kam chceme. V tretej tretine sme to chceli oživiť, nájsť nejaký spôsob… šance sa aj vytvárali, ale nepremieňali, čiže niečo také, aby to kliklo a aby sa tam niečo zmenilo, takže sme veľmi radi, že nám to takto vyšlo. Keď sa vyhrá, sme spokojní, ale musíme odstraňovať chyby, ktoré sa stali. Dúfam, že sa nám už nikto nezraní a neochorie.“

Michal Uhrík, hráč MHk 32 Liptovský Mikuláš: „Ťažko sa to hodnotí, keď sme si opäť prehrali zápas behom troch minút. Tam sme dostali gól na 3:3 a ako keby sme sa rozsypali a potom sa to už ťažko dobieha keď 5:3 prehrávame. Vieme, že v tabuľke sme pri sebe, ale sústredíme sa vždy na zápas a neriešime s kým hráme. Chceme vyhrávať s každým, je jedno či hráme s Banskou Bystricou alebo Slovanom, to je jedno, berieme body. Neviem, či sme mali tie zápasy v nohách, či sme to podcenili alebo sme príliš veľa energie dali v prvej tretine, ale nemôže sa nám to stávať, lebo takto si prehrávame zápasy.“

Michal Kabáč, útočník HC ’05 Banská Bystrica: „Povedali sme si, že po zápase s Trenčínom musíme zabrať a myslím si, že sa nám to podarilo, že sme boli lepší celý zápas. Všetci si uvedomujeme, že bolo na čase a vieme, že ten tím má silu a má hráčov. Dúfam, že to bude pokračovať tak, ako dnes. Tabuľkové postavenie a šesťbodový zápas sme vnímali, ale pre nás je teraz dobrý každý bod a do zápasov sa snažíme ísť s tým, že musíme niečo uchmatnúť. Bol som rád, že som odčinil tie vylúčenia, nejak sa to lepí na mňa túto sezónu. Chvalabohu sa to otočilo a vyhrali sme. Myslím si, že náš herný zámer máme už dlhšie, len žiaľ nie vždy to plníme. Keď to plníme, tak to má svoje ovocie a dostávali sme tým súpera pod tlak. Keď si všetci uvedomíme, že takto to máme robiť, tak to potom bude aj tak vyzerať a budeme vyhrávať zápasy. Po dvoch tretinách sme verili, že to otočíme, boli sme si vedomí, že sme dnes lepší tím ako oni a bola by veľká škoda, ak by sme to nevyužili.“

Tipos extraliga – 19. kolo – nedeľa 20.11.2022 – TITAN Aréna

MHk 32 Liptovský Mikuláš – HC ’05 Banská Bystrica 4:5 (1:1, 2:1, 1:3)

Góly: 18. Kriška (Djakov, Handlovský), 24. Karsums (Kuru, Uhrík), 36. Ventelä (Kriška, Michalík), 59. Kriška (Ventelä, Karsums) – 10. Jendek (Holenda, Výhonský), 32. Kabáč (Gabor, Bíreš), 51. Troock (Tamáši, Luža), 54. Ďatelinka (Tamáši, Gašpar), 55. Výhonský (Bíreš, Jendek). Rozhodovali: Kalina, Baluška – Vyšný, Hajnik, vylúčení: 1:3 na 2 min, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, 900 divákov.

Zostava MHk 32 Liptovský Mikuláš: Valent (Durný) – Ventelä, Hudec – Mezovský, Pavúk – Bakala, Diakov – Karsums, Kuru, Uhrík – Handlovský, Saari, Walega – Kriška, Šmida, Michalík – Kalousek, Vähätalo, Drábek

Zostava HC ’05 Banská Bystrica: Rahm (Andrisík) – Bačik, Björkung – Luža Holenda – Ďatelinka, Pavlin – Frídel – Watling, Kontos, Troock – Urbánek, Tamáši, Gašpar – Kabáč, Bíreš, Gabor – Jendek, Sukeľ, Výhonský