Basketbalistky BK ŠK UMB Banská Bystrica v nedeľu v Poprade pálili spoza trojkového oblúka ostrými a pripísali si prvú výhru v sezóne. Z duelu, v ktorom sa sovičkám podarilo nastrieľať svoje historické bodové maximum v extralige, vám prinášame aj pozápasové reakcie aktérok.

Hráčky UMB spustili trojkový koncert už v prvej štvrtine, v ktorej síce nedali ani jeden 2-bodový kôš, no spoza perimetra sa trafili až 8-krát. Sovičky si tak v prvej 10-minútovke vypracovali nádejný 12-bodový náskok, ktorý v druhej časti zveľadili o ďalšie 3 body. Hostky pokračovali v nastolenom trende aj po zmene strán, keď vyhrali aj tretiu štvrtinu, pričom pridali ďalšie tri trojky. Sovičky viedli pred záverečným dejstvom o 20 bodov a napriek prevahe Popradčaniek v štvrtej štvrtine už drámu nepripustili.

Basketbalistky UMB premenili v Poprade až 13 z 25-tich pokusov za 3 body, vďaka čomu sa ich celková úspešnosť streľby z poľa vyšplhala na slušných 48 percent. Sovičky strácali loptu častejšie, ale tím Popradu prevýšili v doskokoch. Svoje historické bodové maximum v extralige zaznamenala rozohrávačka hostiek Jana Matejčíková, ktorá si pripísala 27 bodov, až 5 úspešných striel spoza oblúka a 9 doskokov. S 22 bodmi jej sekundovala Dominika Kollárová, ktorá dala 4 trojky, pridala aj 12 doskokov, a tak zaznamenala double-double.

Andrea Izáková, trénerka BK ŠK UMB: „Teším sa z dnešnej výhry, veľmi to tímu prajem. Zaslúžili sme si ju. Drina z tréningu sa vypláca. Dnes nám to aj konečne padalo, ale hrali sme kolektívne celých štyridsať minút. Verila som dievčatám, verili si aj samé, verili sme jedna druhej a vyplatilo sa. Ideme pokračovať ďalej v tvrdej práci, o týždeň nás čaká ďalšia výzva, CBK Košice.“

Jana Matejčíková, rozohrávačka BK ŠK UMB, 27 bodov v zápase: „V prvom rade som nesmierne rada, že sa nám podarilo vyhrať. Musím baby pochváliť za to, ako sme makali v obrane, vypomáhali sme si a bojovali, z čoho sa nám darilo aj v útoku. Myslím si, že dnes sme boli družstvo s väčšou energiou a chtíčom po víťazstve. Hrali sme pekne, kolektívne a hlavne rýchlo, a to celých štyridsať minút. Nepoľavili sme ani vtedy, keď začali sťahovať náš náskok. Bolo to ťažké, vydreté víťazstvo, ale o to krajší pocit to je. Musím ešte vyzdvihnúť našu vysokú úspešnosť spoza oblúka. Stále sme robili chyby a zbytočné straty, na ktorých musíme pracovať, ale dnes si ideme užiť to, že sme vyhrali.“

Dominika Kollárová, hráčka BK ŠK UMB, 22 bodov v zápase: „Do zápasu sme nastúpili celkom energicky a rýchlo sme si vypracovali náskok, ktorý sa nám napriek niekoľkým zakolísaniam podarilo udržať. Výrazne nás podržala úspešnosť streľby za tri body a taktiež sme súpera prevýšili doskokmi, čím sme si zabezpečili zakončenia z druhých šancí a Popradu sme ich naopak nedovolili. Tešíme sa teda z výhry a dúfame, že podobný scenár sa v tejto sezóne ešte zopakuje.“

Niké Extraliga žien – 8. kolo – nedeľa 13.11.2022, 16.00 h – Poprad

BAM Poprad – BK ŠK UMB Banská Bystrica 64:77 (14:26, 30:45, 46:66)

Štvrtiny: 14:26, 16:19, 16:21, 18:11. Rozhodovali: Uhrin, Kiss, Begáni

Zostava BAM Poprad a body: Vyšňová (C) 12, Paulechová 8, Lysová 7, Barillová 2, Tetemondová 2 (Kmetoniová 10, Slivková 7, Húsková 5, Rothová 4, Sagalincová 4, N. Kollárová 2, Langová 1)
Tréner: M. Veverka

Zostava BK ŠK UMB Banská Bystrica a body: Matejčíková 27, D. Kollárová 22, Piperková 14, Mrváňová 3, Vyšná 2 (Šimčíková 4, Luptáková 3, Slavíková 2, Turčanová (C) 0, Mindoková 0)
Trénerka: A. Izáková

TH: 14/22 – 9/13, trojky: 4/24 – 13/25, fauly: 19 – 21, doskoky: 36 – 45, asistencie: 8 – 17, zisky: 12 – 9, straty: 12 – 25, bloky: 0 – 1, streľba z poľa: 23/72 (31%) – 27/56 (48%). Kompletný štatistický prehľad nájdete tu.

8 BK ŠK UMB Banská Bystrica 365:633 0/3 (0,00%) 1/4 (20,00%) 1/7 12,50%

Basketbalistky UMB sa najbližšie predstavia na domácej palubovke v telocvični FF UMB na Tajovského 40, kde v sobotu 19. novembra o 17.00 h privítajú v stretnutí 9. kola Niké Extraligy žien nováčika súťaže CBK Košice.