Slávnostným poďakovaním remeselníkom a následným programom zvolenského folklórneho súboru Marína sa skončil 361. ročník Radvanského jarmoku v Banskej Bystrici.

Záver jarmoku patril aj koncertu Dychovej hudby Železiarní Podbrezová a ich hostí Martina a Jána Babjakovcov.

Od pondelka sa život v meste po štyroch dňoch vracia do normálu, bežnej rutiny. V spomienkach však zostane množstvo zážitkov, ktoré ešte pár dní budú témou rozhovorov domácich. Hodnotenia Banskobystričanov i návštevníkov mesta sa stretávajú v názore, že 361. Radvanský jarmok nezostal nič dlžný svojej povesti. Stovky stánkov remeselníkov, predajcov tovaru či jedla a nápojov  ponúkli výber možností, aký je vidieť tak koncentrovane snáď len raz do roka.

Zaujímavým spestrením programu boli tento rok nielen koncerty známych hudobníkov, ale aj Deň kroja, ktorý na Námestie SNP v sobotu prilákal presne 2679 ľudí v krojoch, ktorí sa tak postarali o zápis do Knihy slovenských rekordov. Množstvo ľudí však prilákali aj koncerty Cigánskych diablov a kapiel Hex či Polemic. Program ponúkal aj ďalšie hudobné vystúpenia či divadelné predstavenia pre deti v areáli Barbakanu, ktorými si organizátori pripomenuli práve bábkarske tradície mesta. Témami, ktoré sprevádzali viaceré remeselné prezentácie počas jarmoku zas boli tradičné drotárstvo a pôvodný ľudový hudobný nástroj – fujara trombita.

Záver jarmoku v nedeľu popoludní patril koncertom Dychovej hudby Železiarní Podbrezová a ich hostí Martina Babjaka, Jána Babjaka, Tanečnej skupina UFS Mladosť a Horehronskej mužskej speváckej skupiny. Nasledovalo tradičné poďakovanie remeselníkom spojené s ukončením jarmoku a napokon vystúpenie zvolenského folklórneho súboru Marína. Fotogalériu z posledného jarmočného dňa nájdete pod článkom.

Na portáli BBonline.sk sme Radvanský jarmok mapovali podrobne už od štvrtka a pozreli sme sa aj na jeho históriu:

Radvanský jarmok v prúde času

FOTO: Kolotoče sa rozkrútili, stánky rozvoniavajú, začína sa 361. Radvanský jarmok

FOTO: Jarmok sa začal už aj oficiálne, Bystričanom zahrali Cigánski diabli

FOTO: Jarmočná sobota v znamení Dňa kroja, na Námestí SNP rekordný počet ľudí v krojoch

FOTO: Jarmok vrcholí, Bystričania tancovali na hity kapely Polemic

Atmosféru posledného dňa jarmoku, nedele 9. septembra, zachytáva naša fotogaléria pod príspevkom.