Presne 2 679 ľudí v krojoch z rozličných kútov Slovenska sa stretlo v sobotu, počas 361. Radvanského jarmoku, na banskobystrickom Námestí SNP v rámci Dňa kroja. 

Ľudí v krojoch na Námestí SNP privítal aj premiér Peter Pellegrini (SMER-SD), ministerka kultúry Ľubica Laššáková (SMER-SD) či primátor Ján Nosko. Premiér i primátor sa sami pridali k pokusu o rekord tým, že prišli v krojoch.

Komisári Slovenských rekordov napočítali na banskobystrickom námestí počas Dňa kroja celkom 2679 ľudí, ktorí prišli oblečení v ľudových krojoch a Banská Bystrica spolu s vydavateľstvom jubilujúceho časopisu Slovenka – STAR production, si tak ako organizátori podujatia pripísali slovenský rekord za najväčšie zorganizované stretnutie ľudí v krojoch.

V rámci popoludňajšieho kultúrneho programu ku Dňu kroja vystúpili speváci Sisa Sklovská a Otakar Klien. V programe moderovanom napríklad známym hercom Jurajom Bačom nechýbali samozrejme ani prezentácie folklóru v jeho rozličných podobách či vystúpenia folklórnych súborov.

Práve Radvanský jarmok bol názov jednej z prvých choreografií, ktorými sa krátko po svojom vzniku prezentoval folklórny súbor Lúčnica. Jeho spevácky súbor sa prezentoval v sobotu popoludní aj na banskobystrickom námestí a to napríklad po boku Folklórneho súboru Urpín a mnohých ďalších.

Sprievodným podujatím Dňa kroja je už od pondelka aj výstava v Radnici na Námestí SNP pod názvom Kroje Banskobystrického regiónu. Výstava potrvá do nedele, rovnako ako aj samotný 361. Radvanský jarmok, ktorého ďalší program nájdete v našom staršom príspevku:

Radvanský jarmok 2018: Program s Cigánskymi diablami a kapelami Polemic či Hex