Už 361. ročník Radvanského jarmoku je v plnom prúde. Banskobystričania, ale aj návštevníci mesta zo širokého okolia, zaplnili centrum mesta. Nakupujú, hodujú a zabávajú sa na podujatí roka v meste pod Urpínom, ktoré oficiálne odštartovalo v piatok popoludní.

Jedným z hlavných lákadiel piatkového programu bol koncert Cigánskych diablov.

Prvému vyskúšaniu kolotočov či ochutnávke burčiaku už mnohí neodolali aj vo štvrtok. Oficiálny začiatok jarmoku však tradične patrí piatkom. Je už tradíciou, že vo veľkej časti firiem či úradov dostávajú zamestnanci v tento jarmočný deň možnosť opustiť svoje pracoviská skôr, aby sa potom mohli o pár hodín spoločne stretnúť pri stánkoch s jarmočnými dobrotami. Inak tomu nebolo ani tento rok, pretože už od skorých popoludňajších hodín boli ulice mesta plné ľudí.

Kultúrny program bol pripravený už od poludnia pri Barbakane, kde sa prezentovali folklórne súbory, remeselníci, ale pripravené bolo aj divadelné predstavenie pre deti. Hlavný program potom začal o 16-tej hodine otváracím ceremoniálom na Námestí SNP, kde 361. Radvanský jarmok oficiálne otvoril primátor Ján Nosko. Následne vystúpili folklórny súbor Partizán, Cigánski diabli, zoskupenie Balkanix či kapela Hex.

Kolotoče sa krútia do neskorých nočných hodín. Foto: Maroš Búrik

Kultúrny program 361. Radvanského jarmoku pokračuje v sobotu napríklad pokusom o rekord v počte ľudí v krojoch na jednom mieste. Týždenník Slovenka oslavuje svoje 70. výročie zorganizovaním Dňa kroja. Počas podujatia vystúpi napríklad spevácky zbor Lúčnice či ďalšie miestne folklórne súbory.

Program na Námestí SNP bude potom pokračovať až o 19.30 h, a to koncertom akordeónového virtuóza Michala Červienku s jeho kapelou, o 21.00 h koncertom Baro Drom Orkestar z Talianska a o 22.30 vystúpi pre mnohých azda najväčšie hudobné lákadlo programu – populárna koncertná kapela Polemic.

Program na pódiu pri Barbakane bude popoludní venovaný najmä bábkarskym tradíciám Banskej Bystrice a celej rade predstavení pre deti. O 18.30 h tam potom vystúpi spevák Maroš Bango a od 19.30 h so svojim programom aj Univerzitný folklórny súbor Mladosť.

Počasie bude jarmoku priať aj počas víkendových dní. Kompletný program nájdete v našom staršom príspevku:

https://bbonline.sk/radvansky-jarmok-2018-program-s-ciganskymi-diablami-a-kapelami-polemic-ci-hex/