V nedeľu 24. júla večer sa pozornosť banskobystrických športových priaznivcov neupriamila len na otvárací ceremoniál EYOF 2022. Druhé kolo našej najvyššej futbalovej súťaže totiž od 20.30 h zakončil duel medzi FC Spartak Trnava a MFK Dukla Banská Bystrica.

Tréner Dukly Michal Ščasný urobil v základnej zostave oproti zápasu v Michalovciach dve zmeny, keď poslal do hry od začiatku stredopoliara Dávida Richtátercha a krídelníka Adriána Slávika. Spartakovci pohrozili po prvýkrát v 9. minúte, keď po kolmej prihrávke do šestnástky prihral Paur spätne a zakončoval voľný Ristovski, no jeho strelu výborne zblokoval stopér Ľuboš Kupčík. V 19. minúte zas predviedol skvelý obranný zákrok Lukáš Migaľa, ktorý sklzom hlboko v šestnástke prekazil tutovku Bamidelemu, ktorý na seba upozornil vo štvrtok hetrikom v zápase 2. predkola Európskej konferenčnej ligy.

S ďalšou šancou Trnavy si už poradil Hruška, ktorý nemal problém chytiť loptu smerujúcu do stredu brány po hlavičke Ristovskeho z približne 7 metrov. Po občerstvovacej prestávke sa hráči Dukly osmelili a začali sa častejšie dostávať k pokutovému územiu domácich. O prvý gól nováčika spod Urpína vo fortunaligovej sezóne sa v 35. minúte postaral kapitán Róbert Polievka, ktorý sa po priťuknutí od Richtárecha skvele uvoľnil v spleti brániacich hráčov a z hranice šestnástky strelou po trávniku prekonal Takáča – 0:1. Po súboji s Lukášom Štetinom v 39. minúte to nevyzeralo dobre s brankárom hostí Matúšom Hruškom, ktorý ale tvrdý stret rozdýchal a pokračoval v hre.

Tréner domácich Michal Gašparík urobil cez prestávku hneď tri zmeny. Spartaku sa podarilo vyrovnať hneď na začiatku druhého polčasu, keď si na hranici pokutového územia prebral odrazenú loptu Martin Bukata, ktorý trafil priestor pri vzdialenejšej ľavej žrdi Hruškovej brány – 1:1. Domáci boli naďalej aktívni a v 52. minúte sa ocitol sám v blízkosti pravého rohu päťky Iván, ktorý ale na dvakrát neuspel. Tréner hostí Michal Ščasný v 63. minúte dvojitým striedaním zmenil rozostavenie na hru s tromi stopérmi.

Aj vďaka spevneniu v defenzívnych radoch Dukly sa favorit v nasledujúcich minútach do vyložených šancí nedostával. Bystričania čakali na správny moment a ten prišiel v 79. minúte. Polievka založil protiútok, vysunul na ľavé krídlo Faška, ten odcentroval do šestnástky, lopta sa od Čurmu odrazila k Depetrisovi, ktorý sám pred Takáčom zakončil a po kontakte s brankárom Trnavy padol. Hlavný arbiter Ochotnický síce chvíľu váhal, no predsa len ukázal na biely bod.

Sám faulovaný Depetris sa postavil k penalte a strelou do, z jeho pohľadu, pravého horného rohu poslal Duklu po druhýkrát do vedenia – 1:2. Bystričania odolali aj pri záverečnom tlaku Spartakovcov. V 6-minútovom nadstavenom čase si domáce mužstvo aj tribúny pýtali penaltu za ruku Pišoju. VAR ale zásah lopty hornou končatinou, ktorú mal stopér Dukly pri tele, legitimizoval. Futbalisti MFK Dukla Banská Bystrica sa tak postarali o veľké prekvapenie a na Štadióne Antona Malatinského získali prvé fortunaligové body. Hlavný rozhodca Pavel Ochotnický rozdal až 12 žltých kariet.

Povedali po zápase pre mfkdukla.sk:

Michal Ščasný, tréner MFK Dukla: „Zápas sa mi hodnotí veľmi dobre, získali sme tri body na pôde výborného súpera. S tým som spokojný. Je ťažké vyhrať nad Trnavou pri tej forme, ktorú aktuálne má. Nezačali sme stretnutie dobre, úvod nám vôbec nevyšiel, boli sme málo aktívni pri pressingu a v strednej zóne, zle sme bránili, súper sa dostával na našu polovicu ešte aj stopérmi. Mal veľa času na rozohrávku. My sme boli prvých dvadsať minút pasívni, koledovali sme si o gól. Potom sa to zmenilo, stredoví hráči začali vystupovať a dostávať súpera pod tlak. Keď sme po zmene strán zmenili systém hry, nejakým spôsobom sme to uhrali. Chalani potvrdili to, čo predvádzajú na tréningoch. Fakt na nich všetci makajú a my sa inak ako poctivou hrou ani nemôžeme prezentovať. Trnava má kvalitu, aj na lavičke. My sme museli byť po taktickej stránke bezchybní a vydať na ihrisku zo seba sto percent. Takýmto spôsobom môžeme zbierať body.“

Róbert Polievka, strelec prvého gólu a kapitán Dukly: „Ukázali sme dnes srdce i našu silu, pretože na ihrisku rozhodol tím a ešte aj to, ako sme boli takticky pripravený na zápas. Vedeli sme, že nás nič ľahké nečaká. Prvých tridsať minút bolo ťažkých, až krízových pre nás. Tréner nás nabádal. Vedeli sme, že niečo také nás tu bude čakať. Som rád, že sme to napokon zvládli. Ukázali sme aj my kvalitu a futbal nám to vrátil v podobe víťazstva. Pokiaľ ide o môj gól, dokázal som sa v strede otočiť a dostal som sa až na hranicu šestnástky, odkiaľ som sa iba snažil to prestreliť. Padlo to tam a som za to veľmi rád, pretože sme si dnes zaslúžili získať nejaké body.“

David Depetris, útočník Dukly a strelec víťazného gólu: „Sme veľmi šťastní. Vedeli sme, že nás čaká ťažký zápas. Tak tomu aj bolo. Celý týždeň sme sa pripravovali na Trnavu, na to, čo by mohla proti nám hrať. Boli sme kompaktní, súdržní, tímoví a vďaka tomu aj efektívni. Rozhodli i súboje, nikto nešetril krokom. Keby nám niekto povedal pred zápasom, že ideme vyhrať, tak by sme to brali hocijakým spôsobom. Vieme, že potrebujeme ešte určité veci zlepšiť, ale tímovosť bola podľa našich predstáv, od nej sa treba odraziť a ďalej zbierať body. Pri penalte som si veril. Cez týždeň som trénoval presne to, kam som to aj kopol. Takže som na seba hrdý, lebo nie je jednoduché v takýchto momentoch kopať jedenástku a ešte sa hovorí, že ak si faulovaný, tak by si nemal ísť na pokutový kop. Ja som s tým nemal problém a som  rád, že to padlo tam, kde som chcel.“

Fortuna liga – 2. kolo – nedeľa 24.07.2022 – Štadión Antona Malatinského – Trnava

FC Spartak Trnava – MFK Dukla Banská Bystrica 1:2 (0:1)

Góly: 46. Bukata – 35. Polievka, 82. Depetris (pen.). ŽK: 33. Paur, 57. Bamidele Isa, 60. Iván, 74. Boateng, 79. Takáč, 80. Mikovič – 45+. Slávik, 66. Faško, 68. Willwéber, 78. Depetris, 80. Záhumenský, 86. Hanes. Rozhodovali: Ochotnický – Pozor, Vitko. Diváci: 2698

Zostava FC Spartak Trnava: Takáč – Procházka (46. Koštrna), Čurma, Štetina, Mikovič (C) – Bukata, Paur (46. Savvidis), Štefánik (71. Boateng) – de Azevedo (46. Iván), Ristovski, Bamidele Isa (72. Daniel)
Tréner. M. Gašparík

Zostava MFK Dukla Banská Bystrica: Hruška – Záhumenský, Prikryl, Kupčík, Migaľa (63. Pišoja) – Willwéber, Richtárech (83. Hanes), B. Ľupták – Polievka (C) (89. Gašparovič), Depetris (83. Franko), Slávik (63. Faško)

12 2 0 1 1 0 4 -4 1

Futbalisti Dukly sa najbližšie predstavia v piatok 29. júla od 17.00 h v rámci 3. kola Fortuna ligy na ihrisku MŠK Žilina.