V sobotu 6. augusta sa odohrali prvé zápasy futbalovej III. ligy Západ, v ktorej nájdeme aj kluby z Banskej Bystrice a okolia. Zatiaľ čo Podkonice prehrali v Častkovciach, hráči RSC Hamsik Academy si doma rozdelili body s Kalnou nad Hronom. Z Rakytoviec vám prinášame aj fotogalériu.

V Rakytovciach deľba bodov

Rakytovce si v minulej sezóne 2. miestom v TIPOS III. lige Stred vybojovali miestenku v III. lige Západ, ktorá vznikla po nedávnej reorganizácii futbalových súťaží. Koncom mája sa klub z Rakytoviec spojil s Jupie Futbalovou školou Mareka Hamšíka a na futbalovej mape Slovenska tak vznikla nová značka – RSC Hamsik Academy. Pod týmto názvom odohrali Hamšíkovci prvý súťažný zápas v sobotu 6. augusta, kedy o 17.00 h privítali v Rakytovciach mužstvo KFC Kalná nad Hronom.

V prvom polčase si viac gólom zaváňajúcich situácií vypracovali hostia. Za zmienku stojí hlavička Pecha tesne nad brvno po rohovom kope z 11. minúty či Nascimentova strela k ľavej tyči z 28. minúty, s ktorou si ale brankár domácich Adam Krejčí poradil. Zrejme najväčšiu šancu prvého polčasu mala Kalná nad Hronom v jeho závere, keď Škrteľ našiel na ľavej strane pokutového územia voľného Londáka, ktorý trafil priestor, kde stál pripravený gólman domácich. Hráči RSC Hamsik Academy pohrozili v prvom polčase strelou Marchuka spoza šestnástky do stredu brány zo 4. minúty a priamym kopom z dobrej pozície v podaní kapitána Kohúta, ktorý ale mieril nad brvno.

Skóre stretnutia sa po prvýkrát menilo v 49. minúte, keď si kapitán Kalnej nad Hronom Szép nabehol do pokutového územia a z pravej strany z blízkosti bránkovej čiary poslal loptu pred bránu, kde poľahky rozvlnil sieť Filip Škrteľ. „Zle sme to odkopli, priamo na ich hráča. Situácia pri jeho následnej prihrávke bola veľmi jednoduchá, mali sme to riešiť. Ten hráč bol sám, síce náš hráč bol s ním, ale nebol dostatočne agresívny a dostali sme, podľa mňa, lacný gól,“ opísal inkasovaný gól stopér RSC Hamsik Academy Milovan Kapor.

Už v 54. minúte sa však Hamšíkovcom podarilo vyrovnať po štandardke z diaľky z pravej strany v podaní Kohúta, ktorý našiel v pokutovom území Milovana Kapora, a ten hlavou usmernil loptu medzi tri tyče. „Dano Kohút dal výborný center, ja som loptu iba tečoval a brankár nemal šancu,“ doplnil opis gólovej situácie autor vyrovnávajúceho zásahu Milovan Kapor.

Po vyše hodine hry mohli zverenci trénera Petra Venglarčíka zavŕšiť obrat po rýchlom protiútoku, v ktorom Marchuk vyslal do šance Šteinigera, ale útočník domácich trafil osamotený v šestnástke len gólmana Kalnej nad Hronom. V 88. minúte si ešte hráči RSC Hamsik Academy vypracovali príležitosť na rozhodnutie. Striedajúci Ždánsky poslal z pravého krídla pred bránu prízemný center, ten prešiel až na zadnú tyč k Isenimu, ktorému však lopta pred zakončením skočila a aj preto netrafil odkrytú bránu súpera. V súboji RSC Hamsik Academy s KFC Kalná nad Hronom v rámci 1. kola III. ligy Západ sa tak zrodila remíza 1:1.

Peter Venglarčík, tréner A-mužstva RSC Hamsik Academy: „Zápas nenadchol, bolo to trošku bojovné. Súper je fyzicky veľmi zdatný. Výsledok 1:1 asi reálne odrazil tie šance, ktoré sme mali my aj súper. Aj keď možno my sme mali tie šance väčšie, lebo Marchuk sám na bránu, Šteiniger sám na bránu, Iseni v 88. minúte v podstate netrafil prázdnu bránu, čiže toto je určite smola. Viac ma ale mrzí to, že určite vieme hrať oveľa lepšie. V prvom polčase sme boli ustráchaní, ako keby sme začali hrať o štyri ligy vyššie, takže sme vôbec nehrali podľa svojich schopností. V druhom polčase to už bolo lepšie, hlavne fyzicky sme sa súperovi vyrovnali, s čím sme mali v prvom polčase veľký problém. Verím, že z nás opadne úvodný ostych, ktorý dnes bol cítiť. Chýbal nám trošku pokoj v osobe Jána Sojku, ktorý by priniesol rozvahu a aj chlapci by sa podľa mňa cítili istejšie.“

Milovan Kapor, strelec gólu RSC Hamsik Academy: „Nevstúpili sme do zápasu dobre. Oni boli agresívni, išli do súbojov oveľa silnejšie, ale druhý polčas bol z našej strany lepší. Samozrejme, chceli sme získať tri body, ale na prvý zápas to nebolo zlé. Vieme však hrať lepšie. Som šťastný, že som mohol dať gól a pomôcť mužstvu, ale chcel som, aby sme vyhrali. Mali sme na to šance. Dúfam, že budúci zápas vyhráme.“

III. liga Západ – 1. kolo – sobota 06.08.2022 – Rakytovce

RSC Hamsik Academy – KFC Kalná nad Hronom 1:1 (0:0)

Góly: 54. Kapor – 49. Škrteľ. ŽK: 5. Timoránsky, 52. Szép. Diváci: 70

Zostava RSC Hamsik Academy: Krejčí – Majling (80. Kolláti), Kapor, Gaško, Kohút (C) – Neušel, Jovančević – Vavák (58. Jackuliak), Marchuk (66. Ždánsky), Iseni – Šteiniger (80. V. Slovák)
Tréner: P. Venglarčík

Zostava KFC Kalná nad Hronom: Dovec – Ajayi, Szép (C), Škrteľ, Nascimento (90. Zelník), Pecho, Kruľák, Haspra, Timoránsky, Litwiak, Londák (70. Thaly)
Tréner: V. Drienovský

Podkonice v Častkovciach nebodovali

Ambiciózny futbalový klub z Podkoníc pokračuje v postupovaní úrovňami slovenského futbalu a v minulej sezóne obsadil ako nováčik v TIPOS III. lige Stred 8. priečku. Vďaka tomu sa Podkoničania prebojovali do baráže, kde na neutrálnej pôde uspeli najtesnejším rozdielom proti ŠK LR Crystal.

V 1. kole treťoligovej sezóny cestovali Podkoničania do Častkoviec, kde inkasovali už v 4. minúte, keď z bieleho bodu skóroval Peter Sládek. Autor úvodného zásahu pridal druhý gól v 37. minúte, keď si nabehol na dlhý nákop do šestnástky, zbavil sa dvoch brániacich hráčov hostí a upratal loptu za Gábrišov chrbát.

Hráči Podkoníc strelili kontaktný gól v 58. minúte, keď Michal Mózer posunul loptu do šance Jánovi Kostúrikovi, ktorý zblízka prehodil brankára domácich. Častkovce si však prinavrátili dvojgólové vedenie v 71. minúte po presnej strele k ľavej tyči brány hostí z kopačky Minaroviecha.

III. liga Západ – 1. kolo – sobota 06.08.2022 – Častkovce

OK Častkovce – FK Podkonice 3:1 (2:0)

Góly: 4. (pen.) a 37. Sládek, 71. Minaroviech – 58. Kostúrik. ŽK: 52. Buček, 74. Jirka, 84. Hodál (tréner) – 38. Slobodník (lekár), 45. Selecký, 74. Melich, 75. Mar. Turňa (tréner). Diváci: 200

Zostava OK Častkovce: Kišac – Jirka (89. Danko), Halás (C), Valo, Mizerák, Laurinec (77. Ahmad), Sládek, Žákech (89. Mišák), Majkút, Buček (60. Zelenay), Minaroviech (89. Jibril)
Tréner: R. Hodál

Zostava FK Podkonice: Gábriš – Mihálik, Očenáš, Patrnčiak, Matúš Turňa (C), Koreň, Melich, Selecký, Mózer, Kostúr, Kostúrik (77. Rusko)
Tréner: Marcel Turňa